Od kilku lat Rzeszów przeżywa potężny rozkwit. Stolica podkarpackiego z małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce zmienia się w coraz bardziej nowoczesne miasto z dużymi możliwościami. Dzisiejszy Rzeszów to stolica pełna zaskakujących miejsc, gdzie nowoczesne atrakcje przeplatają się z wielowiekową historią. Odkryj z nami ciekawe miejsca na mapie Rzeszowa i ruszaj czym prędzej na zwiedzanie.

Rzeszów – informacje i ciekawostki

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego. To również 14 miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców, dziś w Rzeszowie mieszka około 200 tys. osób.

Rzeszów ma bardzo długą historię, która sięga 1354 roku, kiedy to oficjalnie otrzymał prawa miejskie. Na przestrzeni tych prawie 700 lat Rzeszów przeżywał lata wielkiego rozkwitu i co ciekawe, przez większość czasu był prywatnym miastem magnackim.

Dzisiejszy Rzeszów to miasto nowoczesnych innowacji z dużą ilością ofert na rynku pracy. W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis mają swoje siedziby firmy produkcyjne (silniki do samolotów), czy też branża IT. Rzeszów to również miasto studentów, którzy wiedzę mogą zdobywać na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej.

Mapa najciekawszych atrakcji Rzeszowa

1. Rynek w Rzeszowie – najpiękniejsze miejsce i nowoczesne atrakcje

Sercem miasta, które tętni życiem od rana do późnych wieczornych godzin jest rzeszowski rynek. Co ciekawe, rynek zabudowany jest przez kamienice tylko z trzech stron, od zachodu stoi na nim przepiękny ratusz z bardzo bogato ozdobioną fasadą. Oprócz tego na rynku jest dodatkowo drewniana studnia, z którą związana jest miejscowa legenda. Jest tu również pomnik Mickiewicza i publiczny fortepian, gdzie możesz spróbować swoich muzycznych sił.


Rynek w Rzeszowie to miejsce spotkań lokalsów i turystów. W kolorowych kamienicach mieszczą się restauracje, puby, kawiarnie, czy też apartamenty. Rynek jest również miejscem koncertów. Niezwykle ciekawą historię odkrywają przed nami podziemia rzeszowskiego rynku, które możemy zwiedzać.

2. Rzeszowskie Piwnice – multimedialna atrakcja Rzeszowa dla dorosłych i dzieci

Jeśli szukasz ciekawej atrakcji w Rzeszowie, która przypadnie do gustu również dzieciom, to koniecznie odwiedź Rzeszowskie Piwnice. Ich zwiedzanie to też super pomysł na niepogodę! Ta nowoczesna i multimedialna miejscówka jest przykładem jak wykorzystać najciekawsze zakamarki rzeszowskich podziemi i w interaktywny sposób opowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach i historii miasta.

Spacer zaczyna się w piwnicach pod płytą Rynku w sąsiedztwie ratusza, natomiast kończy na ulicy Baldachówka. Podziemna trasa liczy niespełna 400 m i składa się z ciągu wąskich korytarzy, wielu schodów oraz komór wypełnionych multimediami. Odkryjesz tu fascynującą historię Rzeszowa, poznasz nieznane nam dziś zakamarki sprzed kilku wieków, a także usłyszysz opowieści jego mieszkańców. Rzeszowskie Piwnice oferują fajne atrakcje dla dzieci, z których słynie Rzeszów!

3. Ulica 3 Maja – reprezentacyjny deptak Rzeszowa

Rzeszowska ulica 3 Maja to jedna z najstarszych ulic i do dziś najbardziej reprezentacyjny deptak Rzeszowa. Ciągnie się od od Placu Kościoła Farnego, a kończy przy ulicy Zamkowej. Wędrując deptakiem masz okazję odkryć kilka fajnych zabytków i nowoczesnych miejscówek. Już na początku zobaczysz jeden z najważniejszych kościołów Rzeszowa pw. św. Wojciecha i Stanisława. Nieco dalej jest pomnik słynnego gitarzysty i kompozytora Tadeusza Nalepy, który właśnie w Rzeszowie chodził do szkoły muzycznej.

Na ulicy 3 Maja jest również zespół klasztorny dawnego konwentu Pijarów, czy też kościół św. Krzyża. Dla fanów sztuki z pewnością nie lada gratką będzie wizyta w Muzeum Okręgowym z wystawą malarstwa, albo Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Podobnie jak na rynku tak i na deptaku 3 Maja znajdziesz wiele świetnych restauracji i kawiarni.

4. Zamek w Rzeszowie i secesyjne wille z multimedialną fontanna: romantyczne atrakcje Rzeszowa

Wśród ciekawych atrakcji Rzeszowa z pewnością warto zobaczyć zamek, który tak naprawdę zamkiem nie jest… Obecny budynek powstał w 1906 roku w obrębie bastionów obronnego pałacu Lubomirskich. Przed laty mieściło się tu więzienie, natomiast obecnie jest sąd.

W sąsiedztwie zamku wzdłuż alei Pod Kasztanami możemy dodatkowo zobaczyć kilka przepięknych secesyjnych willi Rzeszowa. Te przepiękne budynki o finezyjnych kształtach, wieżyczkach, czy kolorowych oknach pochodzą jeszcze z XIX wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje też letni Pałac Lubomirskich. Tuż obok niego jest multimedialna fontanna Rzeszowa, która od maja do września serwuje pokazy światło-dźwięk. To nowoczesna atrakcja miasta idealna na romantyczny wieczór w Rzeszowie.

5. Muzeum Dobranocek – nietypowa atrakcja w Rzeszowie

Kto powiedział, że tylko dzieci mogą oglądać bajki, przecież kultowe postaci jak Miś Uszatek, Smerfy, Plastuś, Reksio, Wilk i Zając, czy Bolek i Lolek to część naszego życia. Nieważne zatem ile masz lat, bo każdy może odwiedzić Muzeum Dobranocek w Rzeszowie i świetnie się tu bawić.

Na wystawie dowiesz się jak powstawały nasze ulubione wieczorynki, zobaczysz oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, czy też folie animacyjne. Pierwszą polską dobranocką była „Jacek i Agatka”, wyemitowana 2 października 1962 r. Kto by pomyślał, że dobranocka może trwać tylko 10 minut i dodatkowo lecieć w telewizji tylko o godzinie 19:00! To były czasy…

6. Pomnik Czynu Rewolucyjnego i nowoczesne murale – z czego słynie Rzeszów?

Wjeżdżając do Rzeszowa aleją Piłsudskiego lub Marszałkowską wita nas w mieście ogromny pomnik Czynu Rewolucyjnego. Wzniesiony został w 1974 roku według projektu Mariana Koniecznego. Do dziś to bardzo kontrowersyjne miejsce, bo po pierwsze jest to pomnik komunistyczny, a po drugie przez wiele osób określany jest mianem “Wielka C***”. Ale każdy widzi to co chce. Tak czy inaczej pomnik został wpisany do rejestru zabytków i z pewnością nie zniknie z panoramy Rzeszowa.

Jednak w mieście pojawia się coraz więcej murali, które w świetny sposób opowiadają o ważnych postaciach i wydarzeniach z dziejów Rzeszowa. W sumie możesz odkryć aż 19 murali! Wśród najciekawszych jest mural Ulmów z Markowej, Ireny Sendler, Tadeusza Nalepy, czy też murale: kolorowy saksofon, mapa lokacji miasta, scena z filmu „W samo południe”.

7. Ciekawe muzea Rzeszowa dla fanów sztuki i historii

Zarówno zimą jak i latem, w deszczowy lub upalny dzień warto odwiedzić ciekawe muzea z których słynie Rzeszów, to atrakcje, jakie zdradzą nam nieco historycznych ciekawostek i będą ciekawym urozmaiceniem w zwiedzaniu miasta:

  • Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie mieści się w na rynku. We wnętrzu zabytkowej kamienicy na dwóch poziomach możesz zobaczyć przepiękne regionalne stroje Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan, które noszone były na co dzień i od święta. Oprócz tego dowiesz się także jak pozyskiwano len do produkcji koszul oraz bez jakich ozdób nie mogły się odbywać obrzędy.
  • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie to gratka dla fanów sztuki. Na wystawie zobaczysz pokaźną galerię malarstwa europejskiego i polskiego oraz kolekcję artystycznych mebli. Oprócz tego historycznym dopełnieniem jest wystawa “Żołnierz Polski 1914-1945” z mnóstwem eksponatów poświęconych walkom o niepodległość.

8. Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz – fajna atrakcja Rzeszowa dla dzieci

Wśród topowych atrakcji Rzeszowa, które koniecznie trzeba zobaczyć jest jego najnowsza perełka, czyli multimedialne Centrum Nauki Łukasiewicz. Już sama nowoczesna i futurystyczna konstrukcja budynku zachęca nas do zwiedzania, natomiast wewnątrz czeka na dorosłych i dzieci aż 200 eksponatów!

Związane są z lotnictwem, kosmonautyką, informatyką, przyrodą, organizmem człowieka, biologią, chemią, czy też fizyką. Co ważne, każdy z nich możemy dotknąć, pobawić się, uruchomić i dodatkowo wypróbować. Przestrzeń centrum jest ogromna, a czas na zabawę i naukę jest nielimitowany, a zatem koniecznie warto tu wpaść nawet na kilka godzin! Rzeszów to naprawdę stolica innowacji, a takie atrakcje tylko to potwierdzają.

9. Najciekawsze zabytki Rzeszowa na weekend

Odkrywając historię Rzeszowa z pewnością dowiesz się że na przestrzeni lat był on miastem wieloreligijnym. To wielokulturowe miasto tworzyli katolicy, protestanci, prawosławni, czy też żydzi. Dziś w krajobrazie Rzeszowa znajdziesz kilka zabytkowych świątyń, które warto zobaczyć:

  • Najstarsza rzeszowska świątynia to Kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława, a jej początki sięgają 1363 roku. Dziś świątynię wyróżnia sąsiednia 30 m dzwonnica zwieńczona sygnaturką anioła. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione ołtarze, a sufit kościoła jest imitacją nieba.
  • Kościół Świętego Krzyża w Rzeszowie jest częścią dawnego konwentu Pijarów. Budynki klasztoru są dziś wykorzystane przez Muzeum Okręgowe oraz szkołę licealną. Natomiast świątynia działa od 1649 roku. Jej wnętrze wyróżniają błękitno-złote ołtarze oraz pięknie zdobiona ambona.
  • Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie to najpiękniejsza świątynia w mieście. Jej ściany i sufit pokrywają kolorowe freski, ołtarz główny sięga kopuły, a boczna kaplica z obrazem Maryi ocieka złotem. Kościół jest mauzoleum rodowym Ligęzów, czyli fundatorów świątyni.
  • Synagoga Staromiejska i Nowomiejska w Rzeszowie to dwie żydowskie świątynie, które stoją w swoim sąsiedztwie. Po zniszczeniach wojennych w odbudowanej  synagodze nowomiejskiej działa wystawa BWA oraz kawiarnia. Natomiast w staromiejskiej synagodze jest archiwum państwowe.

10. Bulwar nad Wisłokiem – gdzie na spacer w Rzeszowie?

Przez Rzeszów przepływa rzeka Wisłok, wzdłuż której powstały ciągnące się na długość 6 km bulwary. To świetne miejsce na mapie Rzeszowa, gdzie przyroda łączy się z miastem i to w naturalny sposób. Nad bulwary możesz się wybrać na spacer, na rower, lub żeby pobiegać. Są tu również place zabaw dla dzieci, miejsca na piknik, skatepark, fontanny i mnóstwo zielonej przestrzeni. Rzeszów to miasto, gdzie przyrodnicze atrakcje są na wyciągnięcie ręki.

Gdzie zjeść w Rzeszowie?

  • śniadanie: Rzeszuff, Proza, Stary Piernik – lounge bar & rest café
  • kawa: Kawa Rzeszowska, Coffeina, Powoli cafe, Dziarski Barista
  • na drinka: Browar Manufaktura, Stary Browar Rzeszowski, Lord Jack
  • obiad: Restauracja Patio, Sapori di Napoli n.899- AVPN, Restauracja „Niebieskie Migdały”, Restauracja Radość

Jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicy Rzeszowa?

Zaledwie 30 minut jazdy samochodem z centrum Rzeszowa możemy dotrzeć do Łańcuta. To tutaj zobaczysz jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce, bo zamek w Łańcucie to perełka wśród magnackich pałaców. Co ciekawe, zamek od wieków związany był z najbogatszymi polskimi rodami Potockich, a także Lubomirskich. Dziś wciąż zobaczymy zjawiskowe wnętrza z bajkowymi apartamentami, pokaźną wystawę powozów, czy też egzotyczną storczykarnię.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments