Skansen w Sanoku to niezwykła atrakcja Podkarpacia, w której możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie w Karpatach Bojków, Łemków, Pogórzan, czy Dolinian. Przemierzając ścieżki największego skansenu w Polsce zwiedzamy galicyjski rynek, na którym zatrzymał się czas, przepiękny dwór ze Święcan, a także zabytkowe świątynie.

Karpaty od wieków były zamieszkiwane przez różne etniczne grupy, które były wielką mieszanką kultur, religii, a także zwyczajów. Dziś różnice kulturowe mocno się zatarły, dlatego żeby poznać zwyczaje naszych dziadków najlepiej odwiedzić skansen w Sanoku, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego.

Tutaj na obszarze 38 ha możemy spacerować po małych wioskach Bojków, Łemków, Pogórzan, czy też Dolinian. Zaglądając do starych chat poznajemy nietypowe dla nas zwyczaje. Odwiedzając zabytkowe świątynie odkrywamy religijne różnice. Natomiast w gospodarczych budynkach dowiadujemy się jak wyglądała codzienna praca.

Skansen w Sanoku to największe w Polsce muzeum na świeżym powietrzu z ponad 150 zabytkowymi obiektami. Każdy z nich ma nam do opowiedzenia swoją wyjątkową historię. Muzeum jest świetną atrakcją dla całych rodzin.

Skansen w Sanoku – dojazd, parking, mapa

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku leży u podnóża Białej Góry, w sąsiedztwie rzeki San. Bezpłatny parking znajduje się tuż przy wejściu do muzeum na ulicy Aleksandra Rybickiego. Na poniższej mapie znajdziesz również plan zwiedzania skansenu.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – godziny otwarcia, cennik

Skansen w Sanoku jest czynny codziennie:


  • od 1 do 30 kwietnia w godz. od 9:00 do 16:00
  • maj – wrzesień w godz. od 8:00 do 18:00
  • od 1 października do 31 października w godz. od 8:00 do 16:00
  • listopad – marzec w godz. od 9:00 do 14:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 27 zł, bilet ulgowy 17 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie. Każdy poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum, wejście jest wtedy możliwe w godzinach 8:00-12:00.

Jeśli chcesz lepiej poznać najciekawsze zakątki muzeum warto skorzystać z opcji zwiedzania z przewodnikiem. Koszt przewodnika dla grupy do 25 osób to jedynie 100 zł, a średni czas zwiedzania trwa 2,5 godz.

Skansen w Sanoku – zwiedzanie

Naszą wizytę z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaczynamy od części bezpłatnej, na której znajduje się 300 letni spichlerz, w jego wnętrzu działa obecnie restauracja. Natomiast żeby wejść na główny teren skansenu musimy przejść przez XIX wieczny dworek podmiejski Stupnickich.

To właśnie w dworku jest kasa biletowa, sklepik z pamiątkami oraz toalety. Dalej kierujemy się już na zjawiskowy galicyjski rynek. Od razu czujemy tutaj genialny klimat miasteczka, w którym zatrzymał się czas.

Wokół galicyjskiego rynku stoi 28 przepięknych drewnianych budynków. W ich wnętrzach wciąż toczy się życie. Zobaczymy tutaj między innymi jak wyglądał zakład krawiecki, czym zajmował się zegarmistrz, poznamy dawne techniki fotografa, czy też cuda jakie wyszły spod ręki stolarza.

Oprócz tego na galicyjskim rynku jest urząd gminy, apteka, poczta, czy karczma. Zdecydowanie trzeba zajrzeć do piekarni, jej zapach czuć już z daleka, a w środku możemy kupić sobie świeżutki chleb. Naprzeciwko warto zajrzeć do wnętrza synagogi żydowskiej.

Najciekawsze miejsca w Muzeum Budownictwa Ludowego

Z galicyjskiego rynku kierujemy się kolejno na sektor Bojkowski. Zobaczymy tu między innymi bieszczadzką cerkiew z 1791 roku, pasterskie szałasy, młyn wodny, czy też Bojkowskie chaty.

Następnie idziemy do części Łemków. Nasz wzrok przykuwają długie łemkowskie chyże (dom połączony ze stajnią) z kolorowymi oknami oraz przepiękna cerkiew z dzwonnicą i cmentarzem.

Jednym z piękniejszych budynków w skansenie jest chociażby 160 letni dwór ze Święcan z pięknym wnętrzem. Ciekawie prezentuje się również ekspozycja przemysłu naftowego z prymitywnymi kopankami i wielkimi szybami. W sektorze Pogórzan zachodnich zwiedzamy piękne wiejskie chaty pokryte strzechą, jakie ozdabiają kwitnące ogródki.

W części Dolinian znajduje się między innymi wystawa ponad 200 ikon. Natomiast w sekcji Pogórzan wschodnich najpiękniejszy jest rzymskokatolicki kościół z Bączala, który liczy już ponad 350 lat. Tuż obok jest również ciekawa zagroda plebańska.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce – zwiedzanie atrakcji Podkarpacia

Czy wiesz, że w Polsce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej? Co więcej, otwarta w 1854 roku kopalnia w Bóbrce działa do dziś! Zaglądając do Muzeum Przemysłu Naftowego możemy poznać zasady wydobycia ropy oraz zobaczyć ogromny rozwój technologii, jaki nastąpił na przestrzeni lat. Oprócz tego spotkamy tu również samego Ignacego Łukasiewicza, czyli wynalazcę lampy naftowej.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce – zwiedzanie atrakcji Podkarpacia

Skansen w Sanoku to świetna atrakcja dla całych rodzin. To wyjątkowe miejsce zabiera nas w podróż w czasie, podczas której odkrywamy jak zmieniał się styl warunki życia, dlatego też szczególnie warto to pokazać dzieciom.

Plan Wypadu do Skansenu w Sanoku

Dojazd: Aleksandra Rybickiego 3, 38-500 Sanok

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na teren muzeum

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Skansen w Sanoku – 27 zł bilet normalny, 17 zł bilet ulgowy
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments