Czy wiesz, że w Polsce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej? Co więcej, otwarta w 1854 roku kopalnia w Bóbrce działa do dziś! Zaglądając do Muzeum Przemysłu Naftowego możemy poznać zasady wydobycia ropy oraz zobaczyć ogromny rozwój technologii, jaki nastąpił na przestrzeni lat. Oprócz tego spotkamy tu również samego Ignacego Łukasiewicza, czyli wynalazcę lampy naftowej.

Jest na Podkarpaciu mała wioska, która ukryła się pomiędzy zielonymi wzgórzami i zaciszny dolinami Pogórza Jasielskiego. Bóbrka, bo to o niej mowa leży zaledwie kilkanaście kilometrów na południe od Krosna. Ta niepozorna miejscowość zasłynęła z wydobycia “czarnego złota”, czyli ropy naftowej. To właśnie tutaj powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, która swoją drogą jest wciąż czynna.

Dzisiaj w Bóbrce mamy okazję zwiedzić wyjątkową atrakcję podkarpacia, jaką jest Muzeum Przemysłu Naftowego. Na obszarze 20 ha możemy zobaczyć aż 50 wyjątkowych obiektów z najstarszymi szybami z czasów Łukasiewicza.

Co na nas czeka w muzeum? Ogromne maszyny do drążenia odwiertów, wynalazki, jakie zmieniły świat, a także nowoczesna multimedialna ekspozycja, dzięki, której stajemy oko w oko z samym Ignacym Łukasiewiczem.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce – dojazd, parking, mapa

Do muzeum w Bóbrce możemy się dostać jedynie swoim samochodem. Bóbrka to niewielka miejscowość, jaka leży w gminie Chorkówka, 10 km na południe od Krosna.

Dojechać tutaj możemy kierując się drogą nr 19 z Miejsca Piastowego w kierunku Dukli. Zjazd do muzeum w Bóbrce jest bardzo dobrze oznaczony. Na miejscu przed terenem Muzeum Przemysłu Naftowego jest duży bezpłatny parking.


Muzeum w Bóbrce – cennik, godziny otwarcia

Muzeum Przemysłu Naftowego jest czynne:

  • maj-wrzesień od wtorku do piątku w godzinach 8:00-17:00 oraz w weekendy 10:00-18:00
  • październik i kwiecień od wtorku do piątku w godzinach 8:00-16:00 oraz w weekendy 9:00-15:00
  • 2 listopad-31 marca muzeum można zwiedzać od 7:00 do 15:00 (nieczynne w poniedziałki)

Cennik biletów wstępu do muzeum w Bóbrce to koszt 25 zł dla dorosłych, 15 zł dla dzieci. Na indywidualne zwiedzanie muzeum warto zarezerwować sobie około 1,5-2 godz. Dodatkowo możemy skorzystać z usługi przewodnika, który oprowadza po muzeum na 3 różnych trasach:

  • „Śladami naftowych pionierów”, czas zwiedzania ok. 1 h (cena za przewodnika 100 zł)
  • „Od kopania do wiercenia”, czas zwiedzania ok. 2 h (cena za przewodnika 125 zł)
  • „Trzy wieki kopalni w Bóbrce”, czas zwiedzania ok. 3 h (trasa dostępna od wtorku do piątku, cena za przewodnika 150 zł)

Zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego – kopalnia w Bóbrce

Co ciekawego możemy zobaczyć w Bóbrce? Najcenniejsze są oczywiście kopanki z czasów Łukasiewicza, czyli dwa oryginalne szyby naftowe. Kopanka “Franek” z 1860 roku została ręcznie wykopana do głębokości 50 m, a później pogłębiona wiertnicą do 150 m. Natomiast kopanka “Janina” była ręcznie kopana do głębokości 132 m, a później pogłębiona do 250 m.

Pośrodku kopalni stoi obelisk, który ustawił sam Łukasiewicz na pamiątkę założenia kopalni. Niezwykłym miejscem jest również drewniany warsztat mechaniczny, który służył do obsługi wierceń. Spacerując po kopalni odkrywamy jak szybko zmieniała się technologia, a dzięki temu rozwijał się również świat.

W dawnym budynku administracji jest dziś multimedialna wystawa, po której oprowadza nas sam Łukasiewicz opowiadając o swoim wielkim odkryciu. Świetnie prezentuje się również kolekcja lamp naftowych.

Natomiast w głównym pawilonie wystawowym znajduje się ekspozycja obrazująca najnowocześniejsze technologie wykorzystania ropy naftowej i gazu ziemnego. Zobaczymy tu między innymi wystawę dystrybutorów ze stacji paliw i liczników gazowych.

Multimedialna trasa z lektorem obrazuje nam jak obecnie wygląda wydobycie ropy oraz jak dzięki niej zmienił się świat. I pomyśleć, że to wszystko zaczęło się właśnie tutaj, czyli w niewielkiej podkarpackiej Bóbrce.

Skansen w Sanoku – Muzeum Budownictwa Ludowego

Skansen w Sanoku to niezwykła atrakcja Podkarpacia, w której możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie w Karpatach Bojków, Łemków, Pogórzan, czy Dolinian. Przemierzając ścieżki największego skansenu w Polsce zwiedzamy galicyjski rynek, na którym zatrzymał się czas, przepiękny dwór ze Święcan, a także zabytkowe świątynie.

Skansen w Sanoku – Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Marii Konopnickiej – dworek w Żarnowcu

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Bóbrki warto zwiedzić kolejną niezwykle ciekawą atrakcję Podkarpaci, czyli dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Zaglądając w progi dworu mamy wrażenie, jakby czas stanął tu w miejscu. Autentyczne eksponaty, oryginalne meble i rodzinne obrazy. Co ciekawe, Konopnicka właśnie tutaj stworzyła słynną Rotę, która jest drugim naszym hymnem. Po śmierci Marii Konopnickiej w 1910 roku dworek odziedziczyły jej córki, a w 1956 ostatnia z nich Zofia przekazała dwór ponownie w ręce narodu. Od tego czasu w Żarnowcu mieści się wyjątkowe Muzeum Marii Konopnickiej.

Muzeum Marii Konopnickiej – dworek w Żarnowcu

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce to fenomenalne miejsce, które powinien odwiedzić każdy pasjonat historii, przyszły wynalazca, czy też wielbiciel odkrywania ciekawych atrakcji w Polsce. Trasa jaką możemy zwiedzać muzeum jest również świetnie dostosowana dla dzieci, a pobyt tutaj zawsze mija nam niezwykle interesująco.

Plan Wypadu do Muzeum w Bóbrce

Dojazd: droga nr 19 kierunek Miejsce Piastowe – Dukla

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na teren muzeum

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce – 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments