Maria Konopnicka to wybitna Polska poetka znana chociażby z wiersza “Rota”. Podróżniczka, wielka patriotka, a prywatnie matka 6 dzieci. Jej życiowe losy możemy poznać odwiedzając dworek w Żarnowcu, który poetka otrzymała jako dar od narodu za 25 lat jej twórczości. Dziś działa tutaj Muzeum Marii Konopnickiej z wyjątkowymi zbiorami dzieł autorki.

Żarnowiec to niewielka podkarpacka miejscowość nieopodal Krosna. Właśnie tutaj w przepięknym parku, w cieniu starych lip stoi niewielki 300 letni dworek. W 1903 roku, czyli jeszcze w czasie zaborów Maria Konopnicka dostała go w prezencie, jako dar od narodu polskiego. Był to ogromny zaszczyt, szczególnie, że poetka obchodziła 25 lecie swojej twórczości.

Spośród aż 36 możliwości Konopnicka wybrała właśnie ten przepiękny osiemnastowieczny dworek, który nazwała “wymarzonym domkiem”. Maria mieszkała w Żarnowcu przez 7 lat w okresie wiosenno-letnim. Jednak nie ze swoim mężem, gdyż ich związek się rozpadł, ale ze swoją przyjaciółką Marią Dulembianką, która była również malarką.

Dziś zaglądając w progi dworu mamy wrażenie, że zatrzymał się tutaj czas. Autentyczne eksponaty, oryginalne meble i rodzinne obrazy. Co ciekawe, Konopnicka właśnie tutaj stworzyła słynną Rotę, która jest drugim naszym hymnem. Po śmierci Marii Konopnickiej w 1910 roku dworek odziedziczyły jej córki, a w 1956 ostatnia z nich Zofia przekazała dwór ponownie w ręce narodu. Od tego czasu w Żarnowcu mieści się wyjątkowe Muzeum Marii Konopnickiej.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – dojazd, parking, mapa

Żarnowiec to mała wieś w województwie podkarpackim, położona nad rzeką Jasiołką w gminie Jedlicze, nieopodal Krosna. Tuż przy rzece w centrum wsi jest XVIII wieczny dworek, w jakim dziś mieści się Muzeum Marii Konopnickiej.

Żeby tutaj dotrzeć musimy kierować się z drogi krajowej nr 28 w kierunku miejscowości Jedlicze, a dalej już na Żarnowiec. Tuż przy wejściu na park dworski jest przestronny bezpłatny parking dla samochodów osobowych.


Dworek w Żarnowcu – godziny, otwarcia, cennik

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu można zwiedzać w dniach wtorek-piątek w godzinach 9:00-16:00 oraz sobota-niedziela w godzinach 10:00-16:00. Zwiedzanie muzeum trwa około godziny.

Cennik biletów wstępu do dworku to 20 zł za bilet normalny, 15 zł za bilet ulgowy. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który jest już wliczony w cenę biletów. Natomiast dniem darmowego zwiedzania jest wtorek.

Zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Wizytę w Żarnowcu zaczynamy od spaceru po starym parku, następnie kierujemy się do kas, które mieszczą się w tak zwanym budynku lamusa, czyli dawnym spichlerzu. Również tutaj jest wystawa czasowa oraz zbiory biblioteczne. Tuż obok jest budynek z toaletami, natomiast w piwnicach dworku działa kawiarnia Grota Krasnoludków.

Zwiedzanie dworku Konopnickiej w Żarnowcu odbywa się zawsze z przewodnikiem. Zaczynamy od wejścia przez uroczy ganek. Następnie zwiedzamy pokoje mieszkalne sień, gabinet, jadalnię, gabinet kredensowy i kuchnię, które zachowały swój oryginalny wygląd. W trzech pomieszczeniach spiżarni, gabinecie i ciemnym pokoju zorganizowana jest wystawa kolekcji jubileuszowych darów, które otrzymywała Konopnicka.

Ciekawie prezentuje się również piętro dworku, jakie można zwiedzać tylko poza sezonem turystycznym. Znajduje się tam łazienka, pracownia i pokój.

Spacerując po pomieszczeniach dworu poznajemy zaskakujące ciekawostki z życia Marii Konopnickiej. Odkrywamy, że władała 6 językami, tworzyła zarówno utwory dla dzieci, jak i krytykę literacką, a także zobaczymy mapę jej europejskich podróży. Ekspozycja muzeum składa się z aż 30 tys. eksponatów.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce

Czy wiesz, że w Polsce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej? Co więcej, otwarta w 1854 roku kopalnia w Bóbrce działa do dziś! Zaglądając do Muzeum Przemysłu Naftowego możemy poznać zasady wydobycia ropy oraz zobaczyć ogromny rozwój technologii, jaki nastąpił na przestrzeni lat. Oprócz tego spotkamy tu również samego Ignacego Łukasiewicza, czyli wynalazcę lampy naftowej.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce – zwiedzanie atrakcji Podkarpacia

Maria Konopnicka zmarła nagle w wieku 68 lat we Lwowie, do którego wyjechała żeby leczyć zapalenie płuc w tamtejszym sanatorium. Dlatego też spoczęła na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim. Zdecydowanie Konopnicka była kontrowersyjną pisarką, szczególnie w czasach zaborów i wszechobecnej cenzury. Patriotka, podróżniczka, matka. Maria jest postacią o wielu twarzach, a jej życie i twórczość najlepiej poznamy wchodząc w progi dworku w Żarnowcu.

Plan Wypadu do dworu w Żarnowcu

Dojazd: ul. Konopnickiej 133, 38-460 Żarnowiec

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na teren parku dworskiego

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments