Widok z Jamnej na Pogórze Rożnowskie
Pogórze Rożnowskie to malownicze pasmo gór, które leży w południowej Małopolsce. Tym razem zapraszamy Was do odkrycia malowniczej miejscowości Jamna, której historia nadawałaby się do nakręcenia filmu.
Jamna to dziś mała turystyczna wioska Pogórza Rożnowskiego, w której znajdziemy dosłownie wszystko! Piękne widoki, leśne szlaki, historyczne miejsca związana z II wojną światową, obiekty kultu religijnego oraz przepyszną kuchnię.
Historia tej urokliwej miejscowości, ukrytej wśród malowniczych wzgórz porośniętych lasami jest jednak bardzo burzliwa. Prawdziwy ludzki dramat rozegrał się tu w 1944 roku, kiedy odwecie za pomoc jaką mieszkańcy Jamnej udzielili partyzantom i żołnierzom oddziału AK „Barbara” , Niemcy spacyfikowali wieś. Dla upamiętnienia tych wydarzeń na wzgórzu obok kościoła stoi obelisk, na którym widnieją nazwiska poległych. Co więcej za ofiarną walkę z okupantem Jamna została odznaczona Krzyżem Grunwaldu.
Dolina Krzyży – upamiętnia miejsce rozstrzelania mieszkańców Jamnej, którzy ukryli się w małej piwniczce. Dziś nad piwniczką powstała Izba Pamięci, a w dolnej kapicy znajdują się urny z ziemią pochodzącą z miejsc kaźni Polaków. Dookoła budynku ustawiono symboliczne krzyże i rzeźby upamiętniające mieszkańców.
Jamna – Dolina Krzyży
Jamna to miejsce odnowy ducha i ciała
Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej to jeden z najnowszych budynków Jamnej. Budowę kościoła rozpoczęto w 1999r. i trwała zaledwie dwa lata. To nowoczesna dwupoziomowa świątynia wybudowana w stylu zakopiańskim z użyciem drewna i kamienia. Co ciekawe jej wnętrze jest bardzo skromne, bez zbędnego przepychu, z prostotą która ma sprzyjać skupieniu się jedynie na modlitwie.
Duszpasterski Ośrodek Akademicki oo. Dominikanów, to miejsce gdzie można poddać się kontemplacji i poszukiwaniu wiary. Dom św. Jacka– to główny obiekt, mieści się w drewnianym budynku dawnej szkoły w Jamnej, dziś jest to „Szkoła Wiary”. Dodatkowo na terenie ośrodka znajdziemy wiele pamiątek historycznych, rzeźb czy malowideł. Dodatkowo na zalesionym wzgórzu powyżej ośrodka ukryła jest malutka Kapliczka MB Różańcowej – Narciarskiej.
Przez Jamną przebiega wiele szlaków turystycznych, dlatego na strudzonych wędrowców czeka Bacówka na Jamnej. Tuż obok bacówki znajduje się wieża widokowa, z jej tarasu możemy podziwiać piękną panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego czy Jeziora Rożnowskiego. Tu też znajdziecie ścieżkę przyrodniczo – sensoryczną „Leśne Kąpiele”.
Chata Włóczykija to klimatyczna agroturystyka, obok jest restauracja Schronisko Dobrych Myśli, oba obiekty wybudowane są z klimatycznych drewnianych bali. To świetne miejsce na odpoczynek w otoczeniu pięknych widoków Pogórza Rożnowskiego.
Duszpasterski Ośrodek Akademicki oo. Dominikanów w Jamnej
Rezerwat Diable Skały
Rezerwat przyrody Diable Skały w Bukowcu, leży zaledwie kilka kilometrów na południe od Jamnej. To prawdziwa petarda Pogórza Rożnowskiego! Spotkacie tu kilka pięknych i potężnych skał piaskowych, rozsianych na terenie 16 ha. Na dodatek każda ze skał ma swoją nazwę: Diabeł, Samotna Skała czy Grzyb. Są tu także jaskinie szczelinowe, w których mieszkają nietoperze. Największa z jaskiń to Diabla Dziura, długość jej korytarzy wynosi aż 365m.
Legenda głosi że skały mają nadprzyrodzoną moc, według wierzeń lecący z terenów Węgier diabeł, upuścił właśnie w tym miejscu potężne bloki skalne. Potwierdzeniem tej legendy jest odciśnięty na jednej ze skał diabelski pazur.
Przez Rezerwat biegnie ścieżka przyrodnicza o długości ok. 2 km, na trasie spotkacie 9 stanowisk z opisami skał.
Kościół w Bukowcu pw. Niepokalanego Serca NMP to piękna drewniana świątynia, która jednak z wyglądu przypomina bardziej cerkiew…I faktycznie jest to dawna świątynia grekokatolicka, przeniesiona z Kamiannej koło Krynicy i zaadaptowana na kościół katolicki. Co ciekawe pod dachem kościoła ulokowała się największa w Polsce kolonia nietoperzy Podkowca Małego, jednego z najmniejszych nietoperzy w Europie, zagrożonych wyginięciem!
Rezerwat Diable Skały w Bukowcu
Plan wypadu do Jamnej
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Czas Przejazdu: Kraków 1 godz. 30 min., Lublin 4 godz., Rzeszów 1 godz. 30 min., Warszawa 4 godz. 15 min.
Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking pod kościołem w Jamnej
Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny!
Czas zwiedzania: spacer po Jamnej 1 – 1,5 godz., Rezerwat Diable Skały w Bukowcu – 3 km, czas przejścia 1 godz.
Koszt wypadu dla 2 osób np. z Krakowa – 55 zł