Jamna to niewielka wioska, w której znajdziemy zarówno piękne widokowe punkty, jak i przyjemne leśne szlaki. Dodatkowo odkryjemy tu przepełnione historią i wiarą miejsca, a w regionalnej bacówce i schronisku skosztujemy świetnej kuchni Pogórza.

Pogórze Rożnowskie to niewysokie, choć malownicze pasmo górskie, które rozciąga się na obszarze południowej Małopolski i otacza Dolinę Dunajca oraz dwa sztuczne jeziora Rożnowskie i Czchowskie. Najciekawsze atrakcje znajdziemy w obszarze Rożnowsko – Ciężkowickiego Parku Krajobrazowego.

To właśnie tutaj wśród szumiących lasów i błyszczących w dolinach jezior ukryła się niewielka wioska Jamna, która przepełniona jest niezwykłą historią i ciekawostkami. Dlaczego warto odwiedzić Jamną? Bo tutaj znajdziemy atrakcje zarówno dla pasjonatów przyrody, wielbicieli historycznych ciekawostek, jak i rodzin z dziećmi.

Jamna – dojazd i parking

Jak najwygodniej dojechać do Jamnej? Ta niewielka Małopolska miejscowość leży w gminie Zakliczyn, nieopodal drogi nr 975 na trasie Nowy Sącz – Wojnicz. Z Tarnowa do Jamnej mamy około 40 km, natomiast z Nowego Sącza 30 km. W Jamnej jest kilka bezpłatnych parkingów, najbardziej przestronny jest przy kościele.

Historia Jamnej

Wydawałoby się, że Jamna leży w prawdziwej oazie spokoju, wśród ciszy wzgórz, którą przerywa jedynie szum lasów. Jednak jak się okazuje, jej historia była niezwykle burzliwa. Największy ludzki dramat rozegrał się tutaj w 1944 roku, kiedy Niemcy w odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy Jamnej udzielili partyzantom i żołnierzom oddziału AK „Barbara” spacyfikowali wieś.

Zginęło wtedy 57 osób. Dla upamiętnienia tych wydarzeń na wzgórzu obok kościoła stoi obelisk, na którym widnieją nazwiska zamordowanych mieszkańców Jamnej. Co więcej, za niezwykle ofiarną walkę z okupantem Jamna została również odznaczona Krzyżem Grunwaldu.


Jamna – atrakcje, co warto zobaczyć?

Jamna jest miejscem, gdzie w wyjątkowy sposób miesza się wiara, historia i przyroda. Jej zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Budowa tej dwupoziomowej świątyni rozpoczęła się w 1999 roku i trwała zaledwie dwa lata.

Kościół jest zbudowany w stylu zakopiańskim, więc w jego architekturze dominuje głównie drewno i kamień. Wnętrze jest jednak bardzo skromne, bez zbędnego przepychu. Dominuje tu prostota, która ma sprzyjać skupieniu się na sferze duchowej. W kościele znajdziemy darzony specjalną czcią obraz Matki Niezawodnej Nadziei.

Na południowym zboczu wzgórza warto przespacerować się do niezwykłego miejsca, jakim jest Dolina Krzyży. To tutaj w ciasnej piwniczce ukryły się przed Niemcami całe rodziny mieszkańców Jamnej. Niestety wszyscy zostali rozstrzelani.

To niezwykle brutalne wydarzenie upamiętnia powstała nad piwniczą kaplica i Izba Pamięci. W dolnej części budynku znajdują się symboliczne urny z ziemią, która pochodzi również z innych miejsc kaźni Polaków. Dookoła kaplicy ustawiono krzyże i rzeźby mieszkańców Jamnej z pamiątkowymi tabliczkami ich imion.

Dominikanie w Jamnej

W 1992 roku do Jamnej przybywają Dominikanie. Wtedy tworzą też wyjątkowo duchowe miejsce, jakim jest Duszpasterski Ośrodek Akademicki oo. Dominikanów. Głównym obiektem staje się Dom św. Jacka, który mieści się w drewnianym budynku dawnej szkoły, obecnie jest to „Szkoła Wiary”.

Dominikanie organizują tutaj tematyczne rekolekcje i spotkania dla grup. Dodatkowo na terenie ośrodka znajdziemy Ogród Różańcowy Ojca Pio, wiele pamiątek historycznych, rzeźb czy malowideł.

Kaplica Matki Bożej Narciarskiej

Na zalesionym wzgórzu powyżej ośrodka Dominikanów ukryta jest w lesie malutka Kapliczka Matki Bożej zwanej Narciarską. Stanęła w niej przywieziona z Fatimy figurka Maryi. Jej skromne wnętrze przepełniają wota, głównie różańce, a na wejściowych drzwiach zawieszone są narty. Dodatkowo tuż przy kaplicy jest kamienny grób jednego z Dominikanów, ojca Andrzeja. Do kapliczki możemy dotrzeć szlakiem leśnej drogi krzyżowej.

Jamna – szlaki turystyczne i wieża widokowa

Przez Jamną przebiega wiele szlaków turystycznych, między innymi czerwony szlak z Kąśnej Górnej, żółty znad jeziora Rożnowskiego, czy zielony z Bukowca. Przez Jamną prowadzi również niespełna 1,5 km ścieżka przyrodniczo-sensoryczna “Leśne Kąpiele”, która rozpoczyna się przy wieży widokowej. Drewniana, ręcznie rzeźbiona wieża w Jamnej serwuje nam genialną panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego czy Jeziora Rożnowskiego. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Bacówka Jamna i Schronisko Dobrych Myśli

Na strudzonych wędrowców w sąsiedztwie wieży widokowej czeka Bacówka na Jamnej, która powstała już ponad 40 lat temu. Możemy w niej nocować, lub skorzystać z oferty karczmy. Dla dzieci przy bacówce jest udostępniony plac zabaw i boisko.

Nieco poniżej bacówki znajdziemy kolejne przyjemne miejsce na mapie Jamnej, czyli Schronisko Dobrych Myśli. To kompleks kilku drewnianych budynków z Chatą Włóczykija na czele, które funkcjonują na zasadzie agroturystyki. Tutaj również działa regionalna restauracja serwująca miejscowe potrawy z przepięknym widokiem, jaki rozpościera się z tarasu.

Diable Skały Bukowiec – niezwykła atrakcja Pogórza Rożnowskiego

Na Pogórzu Rożnowskim w niewielkiej wsi Bukowiec możemy zwiedzić malowniczy rezerwat Diable Skały. Tutaj porozrzucane po lesie potężne bloki skalne okrąża ciekawa ścieżka przyrodnicza. Ich pochodzenie tłumaczy również wiele miejscowych legend, owianych tajemniczymi zjawiskami.

Diable Skały Bukowiec – niezwykła atrakcja Pogórza Rożnowskiego

Jamna to niezwykły zakątek Małopolski, który skrywa w sobie moc różnorodnych atrakcji. Tutaj znajdziemy zarówno ciekawe szlaki Pogórza Rożnowskiego, przepełnioną historią i wiarą miejsca, jak i pełną regionalnych smaków kuchnię. Jamna to świetny kierunek na wypad dla całych rodzin.

Plan wypadu do Jamnej

Dojazd: droga nr 975, kierunek Zakliczyn – Nowy Sącz

Parking: bezpłatny parking pod kościołem w Jamnej

Bilety Wstępu: wstęp na wszystkie atrakcje w Jamnej jest bezpłatny!

Czas zwiedzania: zwiedzanie Jamnej trwa około 2-3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments