W budynku dawnego Dworca Morskiego, skąd w różne zakątki świata odpływały transatlantyki, znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Emigracji w Gdyni. Zwiedzając multimedialną wystawę odkryjemy historię polskich emigrantów na przestrzeni 200 lat. Na własnej skórze odczujemy emocje jakie towarzyszyły 20 mln Polakom opuszczającym ojczyznę, ich obawy, jak i nadzieje na lepsze życie.
Muzeum Emigracji w Gdyni w wyjątkowy sposób opowiada o przyczynach emigracji Polaków zarówno tych bogatych, jak i biednych, którzy wyjeżdżali za chlebem i w poszukiwaniu wolności. Odkryjemy tutaj wzruszające opowieści całych rodzin, ruszających w nieznane z niewielkim dobytkiem w walizce. Poznamy również historię sławnych Polaków emigrantów, którzy w kraju zostali zapomnieni.
W muzeum usłyszymy też opowieści o polskich koloniach za granicą i patriotach, którzy z dala od kraju wciąż kultywują tradycje swoich przodków. Przemierzając kolejne ekspozycje muzeum wędrujemy koleją, statkiem Batory przez Atlantyk do USA, czy też samolotem. Muzeum Emigracji w Gdyni to według nas jedno z najlepszych muzeów w Polsce.
Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć
Muzeum Emigracji w Gdyni – dojazd i parking
Jak dotrzeć do Muzeum Emigracji w Gdyni? Budynek muzeum mieści się w gdyńskim porcie, a dokładniej w budynku dawnego Morskiego Dworca przy nabrzeżu Francuskim, na ulicy Polskiej. Tuż przed muzeum jest parking dla samochodów. Możesz tutaj również przyjechać komunikacją publiczną, miejskim autobusem linii 133 lub 119, przystanek Muzeum Emigracji 01.
Bilety wstępu i godziny otwarcia Muzeum Emigracji w Gdyni
Kiedy możemy zwiedzać Muzeum Emigracji? Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli (nieczynne w poniedziałek) w godzinach: wtorek 12:00-20:00, środa-piątek 10:00-18:00. Każda środa jest dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum Emigracji w Gdyni, wtedy wystawy zwiedzamy za darmo.
Cennik biletów wstępu do Muzeum Emigracji w Gdyni. Bilet normalny 18 zł/os, bilet ulgowy 13 zł/os. Zdecydowanie polecamy zwiedzanie muzeum z audioprzewodnikiem, który możemy wypożyczyć w kasie. Jest on dostępny w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i szwedzkim. Koszt wypożyczenia to 10 zł/os.
Ile czasu zwiedza się Muzeum Emigracji w Gdyni? Na przejście wystawy stałej zarezerwuj sobie około 2 godziny. Ekspozycja jest bardzo ciekawa i nowoczesna, a do dyspozycji mamy sporo interaktywnych stanowisk. Czas jaki tutaj spędzasz mija bardzo szybko, a wystawy są wciągające.
Poznaj również najciekawsze atrakcje dzielnicy Gdynia Orłowo. Tutaj masz okazję wdrapać się na wysoki klif, wejść w głąb morza po drewnianym molo, czy skosztować świeżej ryby w tawernie z widokiem na rybacką przystań. Po więcej inspiracji zaglądnij do osobnego wpisu.
Gdynia Orłowo – molo, klif i ciekawe atrakcje, co warto zobaczyć?
Zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni
Nasz spacer po muzeum rozpoczynamy od holu dawnego Dworca Morskiego w Gdyni. Tutaj mieszczą się kasy, sklepik z pamiątkami, bistro i toalety. Dalej kierujemy się schodami na piętro, czyli na wystawę stałą. Jeszcze zanim na nią wejdziemy warto zajrzeć na szklany taras, z którego mamy świetny widok na port w Gdyni i często cumujące tutaj potężne statki wycieczkowe.
Zwiedzanie wystawy stałej, zaczynamy od pierwszych migracji na ziemiach Polski. Poznajemy tutaj historię znanych Polaków emigrantów, Tadeusza Kościuszko, Jana Henryka Dąbrowskiego, czy Józefa Ossolińskiego. Podążając z biegiem lat natrafiamy na ścianę z książkami naszych słynnych wieszczów, którym przyszło żyć pod zaborami. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Joachim Lelewel to również emigranci, którzy w wyjątkowy sposób w swoich utworach pokazywali tęsknotę za ojczyzna.
Najciekawsze wystawy muzeum
Kolejne pomieszczenia Muzeum Emigracji w Gdyni pokazują historię rewolucji przemysłowych. Na wystawie zobaczymy największą na świecie makietę pasażerskiego statku, czyli słynnego polskiego transatlantyku Batory. Poznamy też niezwykle trudną sytuację Polaków podczas wojen, zsyłki na Sybir i masowe emigracje do USA i Brazylii.
Poruszana jest również opowieść o przesiedleńcach, którzy trafili na nowe ziemie odzyskane w Polsce. Czasy PRL-u również zmuszały często Polaków do politycznych ucieczek. Usłyszymy też audycje Radia Wolna Europa. Natomiast przystąpienie do Unii Europejskiej spowodowało falę zarobkowych emigracji. Niezwykłe wrażenie robią opowieści znanych Polaków emigrantów, które możemy wysłuchać na jednej z instalacji.
Emigracja rodziny Sikorów do USA
Niezwykle wzruszającą opowieścią jest historia rodziny Sikorów, która z ubogiej podkarpackiej wioski postanawia wyruszyć do USA. Ich podróż jest autentyczna, a jej dokładny przebieg wiemy chociażby z wysłanych listów.
Razem z nimi pokonujemy tą niezwykle trudną drogę. Mamy okazję poczuć ich emocje i obawy, ale również nadzieje na lepsze życie. Sprzedając cały swój dobytek z niewielką walizką ruszamy w kolejową podróż do Bremy, czyli portowego miasta w Niemczech. Właśnie stąd większość Polaków ruszyła w podróż do obu Ameryk.
Dalej dostajemy się na transatlantyk do USA i ruszamy 10 dniowy w rejs dla wytrwałych. W końcu widzimy Statuę Wolności, jednak jak się okazuje to nie koniec podróży. Na Amerykańskiej wyspie Ellis odbywała się selekcja przybyłych pasażerów, wstęp na ląd mieli jedynie zdrowi przybysze, pozostali musieli wrócić do Europy. Zdecydowana większość Polaków z Nowego Jorku kierowała się do Chicago, gdzie mieszkała polska kolonia. Dopiero tutaj mogli na nowo i od zera zacząć swoje niełatwe życie.
Muzeum Emigracji w Gdyni to świetne miejsce, w którym poznasz nie tylko sporą dawkę polskiej historii, ale i przejmujące losy Polaków z ich marzeniami o lepszym życiu. Nowoczesna forma przekazu muzeum z pewnością przypadnie każdemu do gustu, a pasjonujące opowieści mogą stać się inspiracją dla każdego z nas.
Plan wypadu do Muzeum Emigracji w Gdyni
Dojazd: ulica Polska Gdynia
Parking: bezpłatny parking przed wejściem do Muzeum Emigracji
Bilety wstępów:
- Muzeum Emigracji w Gdyni – 18 zł/os bilet normalny, 13 zł/os bilet ulgowy
Godziny otwarcia: wtorek 12:00-20:00, środa-piątek 10:00-18:00