Lubomir to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Szlaki na Lubomir to przyjemne leśne trasy z zacisznymi polanami i widokowymi punktami. Dodatkowo na szczycie wzgórza mamy okazję zajrzeć do obserwatorium astronomicznego na pokaz słońca lub rozgwieżdżonego nieba. Natomiast wygłodniałych wędrowców gości klimatyczne schronisko na Kudłaczach.
Beskid Makowski to rozległe pasmo górskie, które rozciąga się na terenie Małopolski, pomiędzy Beskidem Żywieckim od zachodu, a Beskidem Wyspowym od wschodu. Najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego jest Lubomir, który liczy 904 m n.p.m. Czy aby na pewno Lubomir leży w Beskidzie Makowskim? Jak się okazuje jest to sporna sprawa i wiele osób uważa, że to wciąż Beskid Wyspowy. Mimo wszystkich geograficznych zawiłości i tak warto zdobyć ten szczyt, by odkryć wszystkie najciekawsze atrakcje w jego okolicy, a jest ich naprawdę sporo.
Najkrótsze szlaki na Lubomi
Jaki szlak na Lubomir wybrać? Możemy ruszyć z kilku różnych stron. Najkrótsza trasa na Lubomir to czerwony szlak z miejscowości Węglówka, a dokładniej przełęczy Jaworzyce. Przy drodze jest również bezpłatny parking.
Szlak liczy 2,2 km w jedną stronę, a więc na Lubomir dotrzemy w nieco ponad 1 godzinę. Tym szlakiem prowadzi również trasa ścieżki edukacyjnej “Wielcy astronomowie znani i mniej znani”. Na szlaku ustawionych jest w sumie 8 dydaktycznych tablic z ciekawostkami.
Ze wsi Kobielnik prowadzi nieznacznie dłuższy zielony szlak na Lubomir. Nie ma tu jednak przestronnego i wygodnego parkingu, a samochód trzeba zostawić w centrum wsi, albo u prywatnych gospodarzy. Zielonym szlakiem dotrzemy na szczyt w około 1h 30 min, natomiast do pokonania jest 2,7 km w jedną stronę.
Najpopularniejszy szlak na Lubomir
Zdecydowanie najpopularniejszy szlak na Lubomir prowadzi spod schroniska na Kudłaczach. 500 metrów wcześniej mamy przestronny parking (płatny 15 zł/dzień). Ruszamy wtedy czerwonym szlakiem, który liczy 3,8 km w jedną stronę.
Ile się idzie na Lubomir z Kudłaczy? Szlak pokonamy wolnym krokiem w 1h 30 min. Trasa jest jednak bardzo łagodna i praktycznie idziemy cały czas grzbietami szczytów. To zdecydowanie świetny wariant na wypad w góry z dziećmi. Szczególnie zimą ten szlak na Lubomir jest świetnie przetarty.
Schronisko na Kudłaczach
W paśmie Lubomira na wysokości 730 m n.p.m. leży niewielkie schronisko górskie na Kudłaczach, które funkcjonuje od 30 lat. W schronisku jest 37 miejsc noclegowych i pole namiotowe. Działa tu również restauracja, której specjalnością są racuchy.
Co ciekawe do schroniska na Kudłaczach można dojść piechotą szlakiem z Krakowa. Taka wyprawa to jednak 9h marszu. Jak dojechać do schroniska? Wystarczy z Myślenic kierować się do miejscowości Pcim, dzielnica Działy. Ostatni etap dojazdu to dość ostry podjazd wąskimi górskimi drogami.
Na pograniczu Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego w Małopolsce leży niezwykły zabytek, jakim jest opactwo cystersów w Szczyrzycu. Co ciekawe, jako jedyne w Polsce działa nieprzerwanie od ponad 780 lat. Historia zakonników jest nierozerwalna z historią piwa, którą również i dziś możemy tu poznać i posmakować.
Szczyrzyc – opactwo cystersów i browar
Szlak w pętli na Lubomir
Ciekawą pętlą na Lubomir jest szlak, który rozpoczyna się w miejscowości Poręba. Zaparkować możemy chociażby pod kościołem. Stąd kierujemy się dalej zielonym szlakiem przez szczyty Kamiennik Północny i Południowy oraz polanę Suchą, gdzie są ławeczki z altanką oraz pomnik żołnierzy AK. Do polany możemy dojść również trasą krótszą o prawie 2km. Musimy wtedy kierować się leśną drogą, która biegnie doliną potoku Kamieniczanka.
Z Suchej polany docieramy żółtym szlakiem na Łysinę, stąd kierujemy się czerwonym szlakiem na szczyt Lubomir. Z powrotem do Łysiny wracamy tą samą trasą, jednak dalej możemy ruszyć w kierunku schroniska Kudłacze i na szczyt Działek, gdzie schodzimy z czerwonego szlaku na zielony w kierunku Poręby. Taka pętla liczy 15,5 km, a na jej przejście potrzebujemy około 6 godzin.
Lubomir 904 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego
Lubomir jest całkowicie zalesionym szczytem, który mimo wszystko i tak jest warty zdobycia. Pasmo Lubomira składa się dodatkowo ze wzgórz Łysina 891 m n.p.m. oraz Trzy Kopce 894 m n.p.m. Tuż przed szczytem Łysiny możemy nieco zboczyć ze szlaku w kierunku symbolicznego krzyża z grobami żołnierzy AK.
Natomiast pomiędzy szczytem Trzy Kopce, a Lubomirem jest punkt widokowy z ławeczkami. Mamy stąd piękną panoramę w kierunku północnym. Na szczycie Lubomira od 2007 roku stoi obserwatorium astronomiczne, które również jest sporą atrakcją dla turystów. Lubomir należy do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, dlatego na słupku z nazwą szczytu jest zamontowana skrytka z pieczątką.
Obserwatorium na Lubomirze
W 1992 roku, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ profesor Banachiewicz postanowił zbudować na Łysinie stację astronomiczną. Działkę pod budowę wraz z domkiem myśliwskim podarował książę Kazimierz Lubomirski. W zamian za jego hojny gest nazwę szczytu zmieniono z Łysiny na Lubomir.
Choć stacja była wtedy dość skromnie wyposażona, to jednak może się poszczycić wielkimi odkryciami dwóch komet Orkisz oraz Kaho-Kozik-Lis, które zostały nazwane nazwiskami ich odkrywców. Niestety podczas II wojny światowej stację całkowicie zniszczyli Niemcy. Gromadzone przez 20 lat zapiski z biblioteki spłonęły.
Nowe obserwatorium na Lubomirze stanęło w 2007 roku. Jako jedno z nielicznych tego typu obserwatoriów jest otwarte dla turystów i można je zwiedzać. Obserwatorium organizuje też nocne pokazy obiektów na niebie, które są możliwe jedynie na ciemnym niebie, jakie nie oświetla żadne inne światło.
Kiedy możemy zwiedzać obserwatorium na Lubomirze i wziąć udział w pokazie nieba? Podczas pogodnych, słonecznych dni obserwatorium organizuje pokazy słońca. Zimą jedynie w słoneczne niedziele. Natomiast od marca do listopada, w dwie soboty miesiąca w pobliżu nowiu księżyca możemy się wybrać na nocny pokaz nieba. Natomiast w lipcu i sierpniu pokazy są dodatkowo w każdy piątek.
Spotkania zaczynają się godzinę po zachodzie słońca i trwają 2-2,5h. Co ważne, cały pokaz oglądamy na żywo przez teleskop. Koszt udziału w pokazie to 25 zł/os dla osoby dorosłej oraz 20 zł/os dla dzieci. W takim pokazie może wziąć udział około 20 osób, a więc liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacji dokonujemy poprzez formularz dostępny na stronie obserwatorium.
Lubomir to zdecydowanie szczyt, który dostarcza nam wielu atrakcji. Schronisko na Kudłaczach, obserwatorium, ukryte wśród lasów mogiły żołnierzy, zaciszne polany i widokowe punktu powinny zachęcić Cię do jego zdobycia. Dodatkowo na swojej liście masz okazję zapisać kolejny szczyt z Korony Gór Polski.
Plan wypadu na Lubomir w Beskidzie Makowskim
Dojazd: Myślenice – Pcim – Kudłacze
Parking: płatny parking 500 m od schroniska na Kudłaczach – 15 zł/dzień
Bilety wstępów:
- Wstęp na szlaki Lubomira jest bezpłatny
Czas przejścia szlaku Kudłacze – Lubomir: 3 godz.
Dystans: 7,6 km, poziom trudności – trasa łatwa, dostępna również dla rodzin z dziećmi