Gdzie się zaszyć uciekając od zgiełku miasta? Tu znajdziesz ciekawe miejsca z dala od cywilizacji!

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i chcesz żeby był też ciekawy i różnorodny, to mamy dla Ciebie idealny pomysł na przyjemne spędzenie czasu i odkrycie uroków Lasów Janowskich. Z pewnością nie spotkasz tu wielu turystów! W spokoju możesz chłonąć naturę i jej piękne widoki.


Lasy Janowskie to potężny kompleks leśny, który wchodzi w skład Puszczy Solskiej. Co więcej, to jeden z największych obszarów leśnych w naszym kraju! My proponujemy Ci spacer ścieżką edukacyjną po rezerwacie Imielty Ług.

Ścieżka edukacyjna do rezerwatu Imielty Ług rozpoczyna się w miejscowości Gwizdów, tu znajdziesz duży parking oraz tablicę z mapką przebiegu ścieżki. Ruszając w Lasy spotkasz pachnące żywicą bory sosnowe, rozległe torfowiska i bagna, które w szczególności upodobały sobie ptaki. Z pewnością podczas spaceru usłyszysz ich śpiewy. Ścieżka biegnie sztucznie usypaną piaszczystą groblą pomiędzy dwoma stawami Imielty Ług i Radełko. Może po drodze uda Ci się spotkać bobra, a jeśli nie to wypatruj poobgryzanych drzew, których jest tu sporo. Na jednym z torfowisk utworzono drewnianą kładkę z pomostem i tablicami edukacyjnymi. Ciekawy widok zapewni nam też drewniana wieża, położona nad brzegiem stawu Imielty Ług. Trasę jaką można pokonać w krótszej wersji to o ok. 5 km , czyli jakieś 1,5h – 2h spaceru, ale można też wybrać nieco dłuższą wersję żeby nie wracać tą samą drogą i zrobić pętelkę, idąc dawnym nasypem kolejki leśnej, co więcej tą trasę można pokonać również na rowerze!

Janów Lubelski to największe miasto regionu

Janów Lubelski to miasto przylegające do Lasów Janowskich. W nowo powstałym parku Zoom Natury, który leży nad Zalewem Janowskim, utworzono nowoczesną bazę rekreacyjną.  Jest tu park linowy, plaża, Wieża Mocy z Diabelskim Wahadłem, z której można też zjechać tyrolką. A dla ciekawych świata polecamy wizytę w kilku Laboratoriach, to ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Na obrzeżach miasta znajdziecie skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej. Jej budowę rozpoczęto w czasie II wojny światowej. Służyła ona głównie do wywozy drewna na potrzeby III Rzeszy. Tory kolejki przebiegały kiedyś przez całe Lasy Janowskie, dziś są całkowicie rozebrane, a zabytkowy tabor umieszczono w skansenie.


Ośrodek Edukacji Ekologicznej – na jego terenie stworzono wystawę przyrodniczą i ciekawe arboretum z licznymi gatunkami roślin, np. rododendronów czy wrzosów.

Szklarnia – to mała wioska ukryta w Lasach Janowskich, tu spotkacie ostoję Konika Biłgorajskiego. Szklarnia swoją nazwę zawdzięcza działającej tu kiedyś hucie szkła. Dziś jest popularna za sprawą konika biłgorajskiego, potomka dziko żyjącego leśno – stepowego konia tarpana.

Porytowe Wzgórze – to miejsce powinien odwiedzić każda osobą, która interesuje się historią, a w szczególności czasem II wojny światowej. Rozegrała się tu największa bitwa partyzancka II wojny światowej na ziemiach Polski. Wydarzenia te upamiętnia pomnik poległych bohaterów i mały cmentarz.

Plan wypadu do Lasów Janowskich

Dojazd : najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 3 godz., Lublin 1 godz. 20 min., Rzeszów 1 godz. 30 min., Warszawa 3 godz.

Parking: ogólnodostępne, bezpłatne

Bilety Wstępu: Laboratoria w Parku Zoom Natury – pakiet 30 zł/os

Czas zwiedzania: Rezerwat Imielty Ług – trasa 5 km, czas przejścia 1,5 – 2 godz.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 180 zł

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments