
Miasto rowerów, nowoczesnego designu i filozofii szczęścia hygge. Kopenhaga to nowoczesna stolica, pełna zjawiskowych zabytków i futurystycznych budynków oraz ciekawych atrakcji. Skandynawski styl i wszechobecny luz to tylko kilka z powodów, dla których musisz odwiedzić stolicę Danii.
Z czego słynie Kopenhaga?
Kopenhaga to stolica i zarazem największe miasto Danii, które leży na wyspie Zelandia. Mieszka tutaj ponad 600 tys. osób. Nowoczesna i pełna zabytkowych miejsc Kopenhaga to świetny kierunek dla pasjonatów historii. Przepiękne pałace, które otoczone są przez zielone ogrody to idealne miejsce na chwilę relaksu, a widokowe wieże serwują nam zjawiskowe panoramy Kopenhagi.
Kopenhaga na weekend to idealny pomysł na ciekawy wypad we dwoje, z grupą znajomych, czy też z rodziną. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Kopenhagi? Zdecydowanie dwa dni to minimum, jakie musimy poświęcić żeby zajrzeć w najciekawsze miejsca stolicy Danii. A naprawdę jest co tutaj zwiedzać. Piękny zamek Rosenborg, słynny pomnik Małej Syrenki, kolorowe nadbrzeże Nyhavn, czy Ogrody Tivoli.
Co jeszcze warto zobaczyć w Danii? Poznaj 25 atrakcji z których słynie Dania! Odwiedź najmniejsze ze skandynawskich państw z mnóstwem czarujących miejsc oraz spektakularną wyspę Fionia i Odense miasto H.C. Andersena.
Mapa atrakcji Kopenhagi – plan zwiedzania, co warto wiedzieć?
Nie trać czasu na planowanie, łap nasz e-book o Kopenhadze i zwiedzaj na luzie stolicę Danii. W przewodniku znajdziesz aż 50 topowych atrakcji, gotowy plan zwiedzania miasta na 4 dni z godzinową rozpiską i interaktywną mapą.
Znajdziesz tu też sporo ciekawostek, aż 45 polecanych gastro miejscówek od tanich barów ze street-food, aż restauracje z gwiazdkami Michelin. Jest też 22 miejsc na nocleg, a wśród nich niskobudżetowe hostele, kapsuł, apartamenty i pensjonaty. Podajemy też koszty podróży!
Podrzucamy pomysł na nieszablonowe zwiedzanie Kopenhagi, a także podajemy ceny biletów wstępu do atrakcji, godziny otwarcia każdej z atrakcji oraz czas zwiedzania! Wszystkie informacje w jednym miejscu.
Pomysł na tanie zwiedzanie Kopenhagi – jak zaoszczędzić?
Jeśli planujesz wypad do Kopenhagi musisz się liczyć z dość dużymi wydatkami, szczególnie jeśli chcesz wejść do najciekawszych muzeów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup miejskiej karty Copenhagen Card. Karta umożliwia nam wejście do ponad 80 atrakcji, transportu z lotniska oraz nieograniczonej możliwości korzystania z komunikacji miejskiej.
Ile kosztuje Copenhagen Card? Copenhagen Card Discover z dostępem do 80+ atrakcji, do których dzieci w wieku do 12 lat wchodzą bezpłatnie, darmowy transfer z lotniska oraz nielimitowane przejazdy komunikacją miejską. Karta jest w wersji 24h, 48h, 72h, 96h lub 120h.
Jak zwiedzać Kopenhagę? Rower, samochód, czy komunikacja miejska?
Zdecydowanie Kopenhaga to miasto miliona rowerów. Można śmiało powiedzieć, że nawet kilku milionów, bo na jednego mieszkańca przypada 2,5 roweru. W samej Kopenhadze jest już ponad 450 km rowerowych ścieżek. Rower to najtańsza forma transportu po Kopenhadze.
Jak poruszać się po Kopenhadze rowerem? Rowerzyści mają swoje bardzo szerokie ścieżki, indywidualną sygnalizację świetlną, a nawet specjalne podpory przed światłami, które ułatwiają sprawne ruszanie. Koszt całodziennego wypożyczenia to 180 DKK.
Komunikacja miejska i metro w Kopenhadze to kolejny sposób na podróżowanie po mieście.
1. Najpiękniejszy zabytek Kopenhagi: Zamek Rosenborg
Wizytówką i dodatkowo najpiękniejszym zabytkiem Kopenhagi jest zamek Rosenborg. Znajdziemy go samym centrum miasta w otoczeniu romantycznego Ogrodu Królewskiego. To tutaj przechowywane są najcenniejsze klejnoty duńskich królów. 400 letni renesansowy zamek został zbudowany za panowania Chrystiana IV.
Zdecydowanie warto zajrzeć do środka zamku Rosenborg. Zobaczymy w nim przepiękne wnętrza, królewskie sypialnie, salony i toalety, a także najlepiej zachowany pokój zimowy, czy salę rycerską ze srebrnym tronem.
Niezwykłe wrażenie robią królewskie korony, które o dziwo każdy król używa tylko raz i to podczas swojego pogrzebu. Okazale prezentują się duńskie klejnoty koronne, duże perły i rubiny, szmaragdy i brylanty. Królowa oczywiście może je nosić podczas ważnych uroczystości, ale tylko na terenie królestwa Danii.
2. Najciekawsze nowoczesne muzea w Kopenhadze
- Ny Carlsberg Glyptotek to muzeum sztuki i rzeźby, które poświęcone jest starożytnej kulturze basenu Morza Śródziemnego. Fundatorem muzeum był syn założyciela browaru Carlsberg. Niezwykłą atrakcją muzeum jest wspaniały ogród zimowy.
- Głęboko pod zieloną trawą Søndermarken kryje się ogromny podziemny świat, w którym znajduje się najbardziej wyjątkowa przestrzeń artystyczna w mieście, czyli Cisterne.
- Rundetarn to okrągła wieża z uniwersyteckim obserwatorium astronomicznym, na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, na który możemy wejść po specjalnej pochylni.
- Jeśli jesteś wielbicielem sztuki musisz koniecznie zajrzeć do Muzeum Sztuki Współczesnej na plaży w Ishøj. Natomiast po bardziej klasyczne doznania trzeba ruszyć do SMK, czyli największej galerii sztuki w Danii, która posiada wybitną kolekcję duńskich dzieł.
3. Najbardziej instagramowa atrakcja Kopenhagi: nabrzeże Nyhavn
Zdecydowanie najgwarniejszym, najpopularniejszym i dodatkowo najbardziej Instagramowym miejscem w Kopenhadze jest nadbrzeże Nyhavn. To tutaj możemy przespacerować się bulwarem wśród kolorowych kamienic, albo wypłynąć w rejs statkiem, żeby zobaczyć Kopenhagę od strony wody.
Kiedyś był to port handlowy, do którego przybywały statki z całego świata. Dziś dla wielu turystów jest to ulubione miejsce rozrywki w Kopenhadze. Niektórzy twierdzą, że Nyhavn jest najdłuższym barem w Skandynawii.
Spacerując wzdłuż kanału spotykamy dziesiątki restauracji, barów, czy też kawiarni. Co ciekawe, właśnie w jednej z tych kolorowych kamienic pod nr 20, 67 i 18 mieszkał po przeprowadzce z Odense najsłynniejszy baśniopisarz, czyli H.C. Andersen.
4. Pałac królów Danii i uroczysta zmiana warty: Amalienborg
Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda życie królowej Danii, to musisz odwiedzić pałac Amalienborg. Właśnie w Kopenhadze możemy zajrzeć za kulisy życia jednej z najstarszych monarchii w Europie. Sam budynek z zewnątrz jest niezwykły, gdyż tworzą go tak naprawdę 4 identyczne rokokowe rezydencje. Jednak każda z nich należy do innego członka królewskiej rodziny.
W jednym z pałaców działa Muzeum Amalienborg, które otwiera przed nami swoje komnaty i królewskie skarby. Możemy tu zwiedzić reprezentacyjne sale, komnatę Faberg z kolekcją klejnotów, a także gabinety królów Glücksburgów.
Na środku dziedzińca pałacowego stoi pomnik Fryderyka V na koniu, który pięknie prezentuje się na tle ogromnej kopuły marmurowego kościoła. Do dziś w Amalienborg rezyduje król, obecnie królowa Małgorzata II abdykowała, a tron przejął jej syn Fryderyk X. Król zajmuje jeden budynek rezydencji, czyli pałac Christiana IX. Kolejni następcy tronu również dostają swoje rezydencje. Taka praktyka funkcjonuje tu już od 200 lat.
Uroczysta zmiana warty przy pałacu Amalienborg to kolejna ciekawa atrakcja, jaką warto zobaczyć w Kopenhadze. Odbywa się codziennie o godzinie 12:00.
5. Symbol Kopenhagi i nietypowa atrakcja: pomnik Małej Syrenki
Zdecydowanie najsłynniejszym pomnikiem w Kopenhadze jest rzeźba Małej Syrenki, która przecież była bohaterką jednej z baśni H.C. Andersena. Syrenka została odsłonięta dokładnie 23 sierpnia 1913 roku i jak się okazuje była prezentem od duńskiego piwowara Carla Jacobsena dla miasta Kopenhaga.
Mała Syrenka odlana jest z brązu i stoi na granitowym cokole, który wyrasta z wody na molo Langelinie. Postać syrenki inspirowana jest baletnicą Ellen Price, która w 1909 roku tańczyła w balecie Mała Syrenka.
6. Najbardziej kontrowersyjna dzielnica Kopenhagi: atrakcje Christiany
Każda stolica ma swoje lepsze i gorsze dzielnice, te bardziej nowoczesne i zarazem luksusowe, jak i mroczne, a nawet tajemnicze. Właśnie jedną z tych niezwykle kolorowych, a zarazem nieco niebezpiecznych dzielnic jest Christiana, czyli tak zwane wolne miasto.
Republika rządzi się swoim regulaminem, obowiązuje tu zakaz biegania (kiedy biegniesz jesteś albo złodziejem, albo policjantem), zakaz robienia zdjęć lokalsom, a także rozmów przez telefon zwłaszcza na Pusher Street.
To dość kontrowersyjny obszar Kopenhagi, choć uwielbiany przez artystów i ludzi wyzwolonych. Christiana powstała w miejscu dawnych wojskowych koszar, na które w 1971 roku wtargnęła grupa hipisów. Klimat lat 70 zdecydowanie pozostał w tej dzielnicy, więc dziś znajdziemy tu eko restauracje, galerie, czy warsztaty.
7. Atrakcje Kopenhagi dla dzieci: park rozrywki Tivoli
Ogrody Tivoli to jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, otwarty 1843 roku. To ogromny plac zabaw zarówno dla dzieci jak i dorosłych w samym centrum miasta. Co ciekawe, ogrody stały się inspiracją dla Andersena, a także Walta Disneya, który po jednej z wizyt zapragnął stworzyć swój własny Disney Land.
Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Kopenhadze w jeden dzień, to Park Tivoli powinien znaleźć się na Twojej liście. Egzotyczna architektura, zjawiskowa roślinność, tysiące kwiatów, miliony rozświetlonych nocą światełek, a do tego atrakcje z dreszczykiem emocji, jak chociażby dom strachów i kraina zmarłych.
Ogrody Tivoli to ogromny park rozrywki z karuzelami, zabytkowymi kolejkami z drewna, czy też szalonymi rollercosterami. W Tivoli znajdziemy też mnóstwo restauracji, barów, kawiarni, czy lodziarni. W parku organizowane są również jarmarki, festyny oraz koncerty.
8. Najpiękniejsza świątynia Kopenhagi: Kościół Marmurowy
Zdecydowanie najbardziej imponującą świątynią w Kopenhadze i zarazem jednym z ciekawszych zabytków jest słynny kościół marmurowy, zwany również kościołem Fryderyka. Leży on pośrodku eleganckiej dzielnicy Frederiksstaden w samym centrum Kopenhagi.
Świątynia liczy już ponad 250 lat, a wyróżnia ją między innymi miedziana kopuła. Choć nazwa kościoła wskakuje nam, że jest on marmurowy to niestety tak nie jest, mimo, że pierwsze plany tak właśnie zakładały. Jednak budżet musiał się mocno skurczyć i zamiast marmuru zbudowano kościół z bloków wapienia. Latem codziennie o godzinie 13:00 można wejść na taras widokowy. To świetny punkt do odwiedzenia i ciekawa historyczna atrakcja Kopenhagi.
9. Najlepszy punkt widokowy w Kopenhadze
400 stopni, właśnie tyle dzieli nas od zdobycia najlepszego widokowego punktu w całej Kopenhadze. Wieża kościoła Zbawiciela przybrała imponującą formę, a widokowy taras wije się wąskimi schodkami aż do czubka iglicy, czyli 86 m nad ziemią. Stąd widzimy jak na dłoni wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje, którymi szczyci się Kopenhaga.
Oprócz zjawiskowej panoramy możemy zobaczyć w wieży również 6 dzwonów i niezwykle rzadko spotykany carrlion, który codziennie rozbrzmiewa swoją delikatną melodią. Warto pamiętać, że bilety na wieżę można kupić tylko i wyłącznie online, w dodatku na konkretną godzinę, a ich ilość jest ograniczona.
10. Darmowe atrakcje Kopenhagi: Twierdza Kastellet
W samym środku tętniącej życiem Kopenhagi mamy okazję zobaczyć zieloną oazę spokoju, którą jest twierdza Kastellet. To jedna z najpiękniejszych fortyfikacji w Europie, jaka do dziś służy jako koszary wojskowe, choć dostępne dla turystów. W dodatku to również darmowa atrakcja Kopenhagi.
Kastellet zbudowana jest z pięciu bastionów, które otacza dodatkowo głęboka fosa. Natomiast wały obronne mają długość 1750 m i są zdecydowanie ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Kopenhagi. Do twierdzy możemy dostać się jedną z dwóch bram. Co jeszcze zobaczymy w Kastellet? Muzeum Łowców, 300 letni kościół, a także jedyny młyn w Kopenhadze, który stanął na bastionie twierdzy.
11. Najpiękniejsza fontanna w Kopenhadze
Już poza murami twierdzy warto odwiedzić jeszcze ponad stuletnią fontannę Gefion, poświęconą nordyckiej bogini. Fontanna stoi na końcu ulicy Amaliegade. Związana jest z nią legenda, według której szwedzki król Gylfe ofiarował bogini tyle ziemi ile zdąży zaorać 4 wołami w ciągu jednego dnia i jednej nocy.
Gefion zamieniła więc w woły swoich 4 potężnych synów, którzy orali tak głęboko, że wykopali w Szwecji potężną dziurę, a ziemią zasypali część morza. W ten sposób miała powstać wyspa Zetlandia, na której dziś leży Kopenhaga.
12. Kopenhaga i jej królewskie atrakcje: Christiansborg Pałac i wieża widokowa
Już od 800 lat dzielnica Slotsholmen jest miejscem władzy państwa duńskiego. To właśnie zamek Christiansborg jest najczęściej wykorzystywany przez królową do publicznych wystąpień, uroczystych kolacji, czy też oficjalnego podpisywania ustaw. Obecnie zamek jest również siedzibą urzędników Parlamentu Danii, Sądu Najwyższego oraz ministerstw.
Jednak zamek Christiansborg jest też ciekawą turystyczną atrakcją Kopenhagi, którą warto zobaczyć. Jego zjawiskowe wnętrza możemy zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Do odwiedzenia jest pięć wyjątkowych miejsc: królewskie apartamenty z salą rycerską i tronową, zamkowy kościół, kuchnia bankietowa, a także królewskie stajnie.
13. Romantyczna atrakcja Kopenhagi: Ogród Królewskiej Biblioteki
W sąsiedztwie zamku Christiansborg warto również zajrzeć do malowniczego zaułka jakim jest Ogród Królewskiej Biblioteki. To niezwykła oaza zieleni i zarazem kolejna darmowa atrakcja Kopenhagi. Pośrodku placu stoi szumiąca fontanna z sadzawką, symetryczne alejki obsadzone są kolorowymi kwiatami, natomiast ściany budynków porasta bluszcz. Nad wszystkim górują potężne drzewa, które dają przyjemny cień.
14. Najpiękniejszy park w Kopenhadze na chillout: Frederiksberg Park
Gdzie na spacer w Kopenhadze? Niezwykle zielonym miejscem w Kopenhadze jest park Frederiksberg. Na szczycie wzgórza ponad jeziorkami, po których dodatkowo można pływać łódką, stanął piękny pałac. To jeden z największych parków Kopenhagi (64 ha). Chętnie przybywają tutaj mieszkańcy Kopenhagi żeby pospacerować krętymi alejkami, uroczymi mostkami lub żeby po prostu usiąść na trawie z piknikowym koszem.
Zdecydowanie niezwykłym miejscem w parku jest drzewo smoczków. Dzieci które z nich wyrosły często zawieszają je na jednej z gałęzi, czasami nawet z pożegnalnym listem. Dodatkowo w sąsiedztwie ogrodów znajdziemy inne ciekawe atrakcje, jak chociażby ulubione przez najmłodszych ZOO Kopenhaga.
15. Najlepsze miejsca na shopping w Kopenhadze
Centralnym placem Kopenhagi, a zarazem jej sercem jest Nowy Plac Króla, który leży pomiędzy nadbrzeżem Nyhavn, a ogrodami Rosenborg. Obecnie plac otaczają eleganckie budynki Królewskiego Teatru, hotelu D’Angleterre oraz Muzeum sztuki Kunsthal Charlottenborg. Na zielonym skwerze pośrodku placu stoi pomnik Christiana V na koniu, jest to najstarsza królewska rzeźba w Kopenhadze.
Stąd warto ruszyć na ulicę Strøget, która jest jednym z najdłuższych deptaków w Europie, to również największa dzielnica handlowa Kopenhagi z mnóstwem drogich butików i modnych sieciówek.
Kopenhaga jest bardzo różnorodna, kolorowa i przepełniona ciekawymi atrakcjami. Stolica Danii to świetny kierunek zarówno na szybki jednodniowy wypad, jak i 4 dniowy city break. Kopenhaga zaskoczyła nas ilością zabytków, pięknych pałaców i świetnych widokowych punktów. A żeby lepiej poznać jej atrakcje możesz pobrać nasz e-book po Kopenhadze z mnóstwem inspiracji, praktycznych porad, gastro polecajek i pięknych zdjęć!
Dzień dobry, na wstępie – wspaniała zachęta do zwiedzania Danii. Mam pytanie odnośnie kart na wszystkie atrakcje. Czy po wykupieniu tej droższej, wstęp do Tivoli itp. jest darmowy? Wystarczy okazać kartę?
Dziękuję i pozdrawiam, Agnieszka
Dzień dobry, cieszymy się, że artykuł zachęca do odwiedzenia Kopenhagi. To na prawdę piękne miasto z wieloma niesamowitymi atrakcjami. Karta Copenhagen Card umożliwia wejście do ok 80 atrakcji za darmo wraz z dwójką dzieci – ta droższa karta, oraz korzystanie z komunikacji publicznej. Tutaj jest więcej szczegółów: https://copenhagencard.com/view/whats-included oraz mapka atrakcji do jakich wejdziemy za darmo na Copenhagen Card.
Z Tivoli jest tak, że wstęp na teren ogrodów to jedno i to z kartą jest w pakiecie, ale korzystanie z atrakcji to już jest rozliczane na osobnym bilecie.