Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Zabytkowa Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry to podziemne miasto z potężnym labiryntem korytarzy i zarazem niezwykła atrakcja Śląska, która trafiła na listę UNESCO. Zjeżdżając 40 metrów w głąb ziemi możemy poznać warunki pracy gwarków przy wydobyciu srebra, ołowiu i cynku. Czeka nas tu również podziemny spływ łodzią pomiędzy szybami, nowoczesne multimedialne muzeum oraz seans filmowy.

Dlaczego warto odwiedzić kopalnię srebra w Tarnowskich Górach? Zwiedzanie Kopalni Srebra Tarnowskie Góry jest zdecydowanie niepowtarzalnym przeżyciem. Przepełnione chłodem i surowością podziemne korytarze oddają jedynie skrawek warunków, w jakich pracowali tutejsi gwarkowie wydobywając w kopalni Fryderyk srebro, ołów i cynk.

Inżynieryjne cuda techniki, jak chociażby pierwsza na Górnym Śląsku maszyna parowa, pokazują nam jak na przestrzeni prawie 250 lat zmieniały się zasady działania kopalni. Jednak kopalnia srebra to nie tylko zakład górniczej pracy, ale i miejsce, gdzie gości przyroda i jej niezwykłe zjawiska. Czy warto tu przyjechać? Zdecydowanie kopalnia srebra to nieszablonowa atrakcja i miejsce, które porwie Cię w pasjonującą podróż do wnętrza ziemi.

Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach? Kopalnia Srebra to atrakcja jaką znajdziesz w województwie śląskim, w mieście Tarnowskie Góry. Dokładny adres to ul. Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry.

Gdzie zaparkować blisko kopalni srebra? Duży bezpłatny parking dla samochodów osobowych, kamperów i autobusów jest 150 m od wejścia do Kopalni Srebra Tarnowskie Góry, również przy ul. Szczęść Boże.

Kopalnia Srebra – godziny otwarcia, cennik biletów, ile się zwiedza?

Ile kosztuje bilet do kopalni srebra? Cennik biletów wstępu do Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry: bilet normalny 72 zł, bilet ulgowy 62 zł. W cenę biletu wliczony jest przewodnik oraz spływ łodziami.

Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9:00-15:00, sobota-niedziela 9:00-16:00.

Ile trwa zwiedzanie kopalni srebra w Tarnowskich Górach? Zwiedzanie kopalni srebra trwa 100 minut. W tym czasie zobaczysz krótki film w sali kinowej. Odwiedzisz również multimedialne muzeum, przemierzysz 1740 m trasy turystycznej podziemi oraz przepłyniesz łodzią 240 m odcinek kanału między szybami.

Jaka temperatura panuje w kopalni srebra w Tarnowskich Górach? W podziemiach panuje stała temperatura ok. 10 C. Zatem warto założyć ciepłą kurtkę i nieprzemakalne buty!

Podczas zwiedzania trasy turystycznej kopalni srebra Tarnowskie Góry obowiązują kaski ochronne. Najniższy chodnik ma tutaj jedynie 140  cm wysokości.

Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry – zwiedzanie, opis trasy i atrakcje dla dzieci

Jak wygląda zwiedzanie kopalni srebra? Naszą wizytę w Tarnowskich Górach zaczynamy od sali kinowej, gdzie na krótkim kilkunastominutowym filmie poznajemy historię okolicznych ziem, odkrycie pierwszych galen, powstanie prowizorycznych kopalni, a także ich rozwój na masową skalę.

Kolejny etap to już spotkanie z przewodnikiem, który zabiera nas następnie do multimedialnego muzeum na prelekcję poświęconą wydobyciu srebra. Sporo tu technicznych ciekawostek, które w łatwy sposób tłumaczą z pozoru skomplikowane procesy. Ciekawostką jest chociażby górnicza toaleta.

Następnie ruszamy już do windy, ubieramy na głowę ochronne kaski i zjeżdżamy windą 40 w głąb ziemi. Trasa podziemna liczy 1740 m i przemierzamy ją wygodnych chodnikiem wśród sztucznego oświetlenia i dodatkowo ciekawych opowieści przewodnika.

Co więcej, podczas zwiedzania kopalni srebra możemy zobaczyć 3 miejsca, w których wciąż jest srebro!

Trasę urozmaicają dodatkowo efekty dźwiękowe, choć nie lada wyzwaniem jest przejście tunelu, który ma zaledwie 140 cm wysokości. Tutaj kaski ochronne szczególnie dla wysokich osób są zdecydowanie ratunkiem od guzów. Kolejną atrakcją jest podziemny spływ łodzią 270 m kanałem między szybami Szczęść Boże i Żmija.

Ta 100 minutowa wyprawa po atrakcjach Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry to świetnie spędzony czas dla całej rodziny!

Co warto zobaczyć w okolicy Tarnowskich Gór?

  • Palmiarnia Gliwice to nowoczesny budynek ze szkła i metalu, który niczym potężna szklarnia jest wtopiony w zielony park Chopina w Gliwicach. Nietypowa, wręcz futurystyczna konstrukcja palmiarni skrywa w sobie tropikalny świat z palmami, kaktusami, bananowcami i kwitnącymi cały rok kwiatami. Co więcej, zobaczymy tu również kolorowe papugi, czy egzotyczne ryby.

Palmiarnia Gliwice – zwiedzanie egzotycznej atrakcji Śląska

  • Nikiszowiec to perła Katowic i Śląska, miasto w mieście, które zaskakuje niesamowitym stylem architektonicznym, czerwoną cegłą i ciekawymi budynkami. Nie bez powodu ukochali je sobie filmowcy. Odkryj najciekawsze atrakcje Nikiszowca i poznaj jego tajemnicze miejsca.

Nikiszowiec – zwiedzanie wyjątkowej atrakcji Śląska

  • Park Gródek w Jaworznie to “rajska wyspa”, która leży w województwie Śląskim. Przepiękne lazurowe jeziorko otoczone pionowym skałami z malowniczą kładką, która biegnie tuż nad taflą wody, widok jak z okładki magazynu podróżniczego, który okrzyknięto polskimi Malediwami.

Polskie Malediwy – niezwykła atrakcja Górnego Śląska

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments