Kaszuby to przepiękny region Polski, gdzie szumiące fale Bałtyku oblewają dzikie plaże Mierzei Helskiej, złociste piaski ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego wciąż wędrują, a szumiące lasy Borów Tucholskich skrywają w sobie lazurowe jeziora. Kaszuby to również zjawiskowe miasta z Gdańskiem, Kartuzami i Łebą na czele, gdzie wielowiekowe zabytki mieszają się z nowoczesnymi atrakcjami. Region Kaszub to też wyśmienita regionalna kuchnia, własny język i przepiękna sztuka. Wyrusz z nami w pełną wrażeń podróż po Kaszubach!
Gdzie leżą Kaszuby? Informacje, ciekawostki, obszar
Na start szybka orientacja w terenie, no bo gdzie są te prawdziwe Kaszuby? Kaszuby w całości leżą na terenie województwa pomorskiego. Zajmują przede wszystkim Pomorze Gdańskie oraz część Pomorza Zachodniego. Obejmują powiaty kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski, chojnicki oraz miasta Gdynię, Gdańsk i Sopot.
Jakie miasto jest stolicą Kaszub? Wydawałoby się że musi to być Gdańsk i trochę w tym racji jest, chociaż o miano stolicy Kaszub mocno walczą również Kartuzy i Kościerzyna. Musisz wiedzieć, że same Kaszuby ze swoim ogromnym obszarem dzielą się na trzy części. Jakie miejscowości i miasta warto odwiedzić na Kaszubach?
- Kaszuby Południowe to Chojnice nazywane są Bramą Kaszub. To tutaj znajdziesz Kaszubskie Morze, czyli jezioro Wdzydzkie, przepiękny skansen Kaszubski Park Etnograficzny, pachnące sosnowymi lasami Bory Tucholskie, polodowcowe jeziora i rzekę Brda, idealna na kajakowe spływy.
- Kaszuby Środkowe to malownicza Szwajcaria Kaszubska ze świetną trasą samochodową “Drogą Kaszubską”. To również tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach, słynna wieża na Wieżycy, czy skansen w Szymbarku z najdłuższą deską świata.
- Kaszuby Północne z naszymi pięknymi plażami nad Bałtykiem, Mierzeją Helską, słynnymi letniskowymi miejscowościami jak Łeba, Jastrzębia Góra, Chałupy, Władysławowo, Jurata, czy Hel. Do listy dołącza też cała Zatoka Pucka.
Krótka historia Kaszub – język, tradycja, kultura
Skąd się wzięli Kaszubi i kim są? Kaszubi wywodzą się z grupy plemion słowiańskich zwanych Pomorzanami. Kaszubów do dziś wyróżnia język, który ma urzędowy status języka regionalnego w Polsce. To mieszanka języka Polskiego z pruskimi zwrotami.
Kaszubi mają też swoją flagę i godło. W barwach flagi dominują dwa kolory, są to poziome pasy czarnego i żółtego. Natomiast godło przedstawia czarnego gryfa w koronie na złotym tle.
Do dziś region Kaszub wyróżnia tutejsza kultura niezwykle bogata w wieloletnie tradycje i regionalne zwyczaje. Haft jest uważany za jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kultury kaszubskiej. Składa się z pięciu kolorów: niebieskiego (w trzech odcieniach), czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego. Do dziś możemy zachwycać się regionalnymi i pięknie haftowanymi strojami.
Co zjeść na Kaszubach? Kuchnia regionalna Kaszub słynie ze swojej prostoty, wykorzystuje się w niej lokalne składniki, czyli dary pól, lasów i jezior. Podstawowymi produktami są ziemniaki, mąka, warzywa, ryby, a także leśne grzyby, jagody, borówki i jeżyny. Będąc na Kaszubach koniecznie musisz spróbować słynnego śledzia po kaszubsku, lokalnych zup z dziadówką na czele, czy kaszubskich ruchanków.
Kaszuby atrakcje – mapa
1. Gdzie spędzić urlop na Kaszubach? Gdańsk – atrakcje stolicy Kaszub
Gdańsk to miasto morza, bursztynu, przepięknych zabytków, nowoczesnych atrakcji i świetnej kuchni. To również stolica Kaszub i jedno z najbardziej luksusowych miast w Polsce. Odkrywając najciekawsze atrakcje Gdańska mamy okazję poznać morską historię stoczni gdańskiej, zachwycić się panoramą z wieży kościoła Mariackiego, czy też złapać wschód słońca na jednej ze złotych plaż Bałtyku.
Co warto zwiedzić w Gdańsku? Znajdziemy tutaj ciekawe atrakcje dla dorosłych, wielbicieli historii, zabytków i sztuki. Chlubą miasta jest największa ceglana świątynia w Europie, a także najstarszy Żuraw portowy. Wśród nowoczesnych atrakcji dla dzieci nie zabrakło również multimedialnych muzeów. Gdańsk to zdecydowanie idealny kierunek na weekendowy wypad na Kaszuby we dwoje, z dzieckiem, czy solo.
2. Słowiński Park Narodowy – ruchome wydmy, czyli magiczne miejsca na Kaszubach
Słowiński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc na Kaszubach. Zobaczymy tu dwie zjawiskowe ruchome wydmy Czołpińską i Łącką, które co roku zmieniają swój kształt. Spotkać tu można również romantyczne dzikie plaże nad Bałtykiem, a do tego piękne zabytki jak chociażby skansen w Klukach, czy latarnię morską w Czołpinie.
Oprócz ruchomych wydm w parku spotkasz też jeziora. Co ciekawe, aż ⅔ powierzchni parku zajmują właśnie wody! Szczególnie cenne są tu jeziora: Łebsko trzecie największe w Polsce, jezioro Gardno, które możesz objechać szlakiem rowerowym, czy jeziora Dołgie Wielkie i Małe. Słowiński Park Narodowy to świetny kierunek na Kaszubach zarówno dla pasjonatów aktywnego wypoczynku, jak i wielbicieli słodkiego leniuchowania. Znajdziesz tu świetne atrakcje dla dzieci i złapiesz wiele romantycznych zachodów słońca!
Słowiński Park Narodowy – TOP 10 atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić?
3. Szwajcaria Kaszubska – atrakcje, jakie musisz zobaczyć
Szwajcaria Kaszubska to niezwykle malownicza kraina tysiąca jezior, wciąż dzikich lasów, łagodnych wzgórz usianych samotnymi gospodarstwami i świetnymi punktami widokowymi. Ten obszar Kaszub możesz zwiedzać rowerem, w kajaku, łódce, lub wędrując jednym ze szlaków pieszych, czy wybierając słynną trasę samochodową, czyli Drogę Kaszubską.
Mianem Szwajcarii Kaszubskiej nazywamy centralną część Pojezierza Kaszubskiego, czyli tereny leżące w granicach powiatu kartuskiego i kościerskiego. Z czego słynie Szwajcaria Kaszubska? Wielkim bogactwem są tu liczne jeziora, a najsłynniejszym jest „Kółko Raduńskie”, czyli szlak wodny, jaki łączący 14 jezior. Zdecydowanie warto wybrać się do Ręboszewa żeby zobaczyć słynny wiatrak, w którym możesz spędzić noc. Natomiast w Szymbarku znajdziesz świetne atrakcje Kaszub dla dzieci jak chociażby najdłuższą deskę świata, czy park rozrywki z domem do góry nogami.
Szwajcaria Kaszubska – TOP 10 atrakcje, najciekawsze miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć?
4. Bory Tucholskie atrakcje – gdzie na Kaszuby na spacer?
Bory Tucholskie to potężny kompleks sosnowych lasów jaki znajdziesz w południowej części Kaszub. Region przecina rzeka Brda, a w okolicznych borach ukryte są liczne jeziora. Najciekawszy przyrodniczo obszar jest objęty ochroną przez Park Narodowy Bory Tucholskie oraz pięć parków krajobrazowych.
Atrakcje jakie oferują nam tu Kaszuby i Bory Tucholskie możemy zwiedzać rowerem, kajakiem lub wędrując jedną z przepięknych ścieżek przyrodniczych. Jeśli zastanawiasz się gdzie najlepiej wybrać się na spacer na Kaszubach, to koniecznie odwiedź Bory Tucholskie. Moc przyrodniczych skarbów i nietypowych miejsc czeka tu na każdego wielbiciela przyrody.
Bory Tucholskie Park Narodowy – TOP 10 atrakcje, szlaki piesze i rowerowe, co warto zobaczyć?
5. Kamienne Kręgi Węsiory – tajemnicze miejsca na Kaszubach
Jak się okazuje tereny dzisiejszych Kaszub jeszcze przed naszą erą były kiedyś zamieszkiwane przez Skandynawskie ludy Gotów. Wielkim skarbem Kaszub, który wciąż owiewa wiatr tajemnicy są ich miejsca pochówku, czyli kurhany i kamienne kręgi. Prawdopodobnie były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, a nawet odprawiano na nich zabiegi magiczne, czy składano ofiary.
Cmentarzysko Gotów w Węsiorach składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów. Do dziś jest owiane wieloma tajemnicami, mnóstwo osób przyjeżdża tu ze względu na magiczną atmosferę. Jest to jeden z kilku czakramów w Polsce, czyli miejsc o wysokim dodatnim promieniowaniu.
6. Gdynia – nowoczesne atrakcje dla dzieci, z których słyną Kaszuby
Gdynia to bardzo nowoczesne miasto, które w zawrotnym tempie z niewielkiej rybackiej osady zmieniło się w prawie 250 tys. metropolię i to nad samym brzegiem Bałtyku. Poznając najciekawsze atrakcje Gdyni nie znajdziemy tu starówki, ani wielowiekowych zabytków, ale nowoczesne atrakcje miasta Kaszub.
Co trzeba zobaczyć w Gdyni? Najsłynniejsze statki zacumowane na południowym molo, czyli Dar Pomorza i ORP Błyskawicę. Nowoczesne i multimedialne muzea, jak Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji, czy Marynarki Wojennej. Egzotyczny podwodny świat odkryjesz w gdyńskim akwarium, a na romantyczny spacer koniecznie wybierz się na molo i klif do Orłowa.
7. Wieża na Wieżycy – nowe atrakcje na Kaszubach
Jedną z największych atrakcji Kaszub jest wieża widokowa na Wieżycy. Szczyt Wieżyca ze swoją wysokością 329 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem Szwajcarii Kaszubskiej, ale i również polskich pojezierzy.
Obecnie na Wieżycy stoi wysoka na 35 metrów wieża widokowa. Wejście na wieże to spora atrakcja również dla dzieci. Jednak żeby cieszyć się bezkresną panoramą Kaszub, trzeba pokonać aż 182 stopnie! Zdecydowanie warto, bo rozpościera się z niej malowniczy widok na Szwajcarię Kaszubską i jeziora „Kółka Raduńskiego”, a przy dobrej widoczności dostrzeżesz też Trójmiasto.
8. Muzeum Hymnu Będomin – atrakcje Kaszuby na niepogodę
W przepięknym dworku Wybickich na Kaszubach masz niepowtarzalną okazję poznać Józefa Wybickiego, twórcę naszego narodowego hymnu, czyli “Mazurka Dąbrowskiego”. Wybicki urodził się właśnie tu w Będominie. Dziś przemierzając ciekawe i multimedialne wystawy w dworku krok po kroku odkrywamy najważniejsze wydarzenia z jego życia i historii Polski.
Wystawa główna Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest podzielona na dwie ekspozycje „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Obie ekspozycje łączy nasz narodowy hymn, który powstał jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później przetrwał czas rozbiorów, by po odzyskaniu niepodległości stać się narodową pieśnią Polski.
9. Wdzydzki Park Krajobrazowy – najpiękniejszy skansen na Kaszubach
Wdzydze Kiszewskie to jedna ze słynnych kaszubskich miejscowości, której różnorodne atrakcje przyciągają wielbicieli żeglowania, pasjonatów kajakarstwa, miłośników rowerowych wypadów, czy odkrywców historycznych ciekawostek, ale i rodziny z dziećmi żądnych słodkiego leniuchowania.
Największą atrakcją we Wdzydzach, jaką koniecznie musisz zobaczyć jest Kaszubski Park Etnograficzny, Możemy w nim zobaczyć aż 50 przepięknych budynków. Ten przepiękny skansen porywa nas w klimatyczną podróż w czasie do uroczych Kaszubskich wiosek, które wypełnione są regionalnymi pamiątkami, pięknymi dziełami sztuki i wciąż żywą kulturą Kaszubów.
10. Zamek Łapalice – co zwiedzić w Szwajcarii Kaszubskiej?
Zamek w Łapalicach położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Kartuz. Usłyszała o nim cała Polska po aferze budowlanej, jakiej dopuścił się jego właściciel. Gdański rzeźbiarz i producent mebli Piotr Kazimierczak w latach 80 otrzymał też pozwolenie na budowę domu mieszkalnego z pracownią rzeźbiarską.
Po 7 latach budowy inwestycja została prawnie wstrzymana, jednak już w międzyczasie wyrósł potężny zamek, który składał się z kilku pięter, 52 pomieszczeń, olbrzymiej sali balowej, czy miejsca na basen. Całość zajmuje około 5 000 metrów2, a sam budynek ma dodatkowo 365 okien i 12 wieżyczek.
11. Dwór Wybickich w Sikorzynie – niezwykły zabytek Kaszub
Jeśli jesteś fanem zabytków i chcesz zobaczyć magiczne miejsce na Kaszubach, koniecznie odwiedź Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie. Ten zabytkowy dwór szlachecki to „gniazdo rodowe” rodziny Józefa Wybickiego, czyli autora słów polskiego hymnu narodowego. Co ciekawe, dworek stał się ich własnością dopiero po rozstrzygnięciu sporu o posiadłości ziemskie z rodziną Sikorskich.
Jednak niezwykła historia dworu to nie wszystko, dziś otacza go przepiękny park z labiryntem, aleją lip i zielnym ogródkiem, w parku rośnie też 300 letni dąb. Samo wnętrze dworku również zachwyca. Składa się z kilku izb, które zdobią ogromne piece kaflowe, klimatyczne meble z epoki i mnóstwo drogocennych pamiątek. Wyobraź sobie, że dwór ma aż 805 m2!
12. Sopot – co na Kaszubach w weekend?
Sopot to miasto najdłuższego w Polsce molo, pięknych złocistych plaż, świetnych restauracji, luksusowych hoteli i nietypowych atrakcji Kaszub. Mimo iż jest najmniejszym z miast w Trójmieście, to jednak nie ustępuje niczym znacznie większej Gdyni ani stolicy Pomorza, czyli Gdańskowi.
Miasto Sopot jako uzdrowisko przyciąga kuracjuszy, jednak to też idealne miasto na rodzinne wakacje z dzieckiem, czy też na romantyczny weekend we dwoje. Z czego jest znany Sopot? Sopot jest kurortem nadmorskim i uzdrowiskiem, ale słynie również z organizowanych od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Jednak Sopot zaskakuje swoimi atrakcjami, kusi szumem Bałtyku i czaruje pięknymi kameralnymi willami.
Sopot atrakcje na weekend – TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć nad Bałtykiem
13. Skansen Kluki atrakcje – z czego słyną Kaszuby?
Wioska Kluki leży w sercu Słowińskiego Parku Narodowego, nad brzegiem jeziora Łebsko. W tej klimatycznej osadzie na końcu świata zachowało się wiele starych chałup z okresu, gdy te tereny zamieszkiwali Słowińcy, czy też Kaszubi.
Dziś w muzeum spotkamy aż 10 zabytkowych zagród, które leżą na obszarze 5 hektarów. Widok malowniczych chat sprawia jakbyśmy przenieśli się w czasie do innego stulecia! W sezonie letnim każda z chat ma swojego gospodarza, a więc spotkasz tu krzątającą się po kuchni gospodynię, rybaka, który naprawia sieć, czy mężczyzn kopiących torf.
14. Kaszubski Park Krajobrazowy – zwiedzanie Kaszub samochodem
Co warto zobaczyć w Kaszubskim Parku Krajobrazowym? Droga Kaszubska to jedna z najpiękniejszych samochodowych tras w Polsce, jaka przebiega przez samo serce Kaszub. Ta licząca 20 km trasa prowadzi nas przez urocze Kaszubskie miejscowości usiane widokowymi punktami i świetnymi regionalnymi restauracjami, jak Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnica Dolna, Ostrzyce i Wieżyca.
Odkrywając Kaszuby i ich atrakcje koniecznie odwiedź “Bramę Kaszubską”, czyli wąski przesmyk pomiędzy jeziorami Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym.
Co więcej, Kaszubski PK obejmuje zespół Jezior Raduńskich, Wzgórz Szymbarskich oraz kompleks Lasów Mirachowskich. W sumie na terenie parku możemy korzystać z 24 jezior, które są idealne do żeglowania, wypadów na kajak, czy plażę, a także są rajem dla wędkarzy.
15. Cypel Rewski – atrakcje Kaszub i Zatoki Puckiej – gdzie na plażę?
Odkrywając najciekawsze atrakcje Zatoki Puckiej koniecznie trzeba odwiedzić nadmorską wioskę Rewa i jej zjawiskowy Cypel Rewski. Ten wał piasku tworzy niezwykle malowniczą ścieżkę, którą z obu stron oblewają szumiące wody Bałtyku. Co więcej, zobaczymy tu również setki pływających kitesurferów, którzy łapią morski wiatr w żagle.
Szpryk, tak w kaszubskiej gwarze mówi się na Cypel Rewski, który jest niezwykle wietrznym miejscem nad Zatoką Pucką. Jak powstał Cypel Rewski? Wszystko zawdzięczamy siłom natury, a dokładniej morskim prądom, które skumulowały tutaj ogromny wał piasku. Jednak to nie jedyna atrakcja Rewy, znajdziemy tu również niezwykłe rezerwaty przyrody, rybacki port i idealne miejsca do plażowania.