Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jezioro Bohinj to największe i zarazem najgłębsze jezioro Słowenii. Niezwykle malowniczo położone w sercu Alp Julijskich i Triglavskiego Parku Narodowego. Turystów przyciąga tutaj wciąż dzika przyroda, widokowe szlaki oraz błoga cisza, którą możemy chłonąc w iście bajkowym otoczeniu.

Bohinj to niewielka górska gmina, która swoim obszarem obejmuje kilkanaście alpejskich miejscowości, jakie leżą na terenie Parku Narodowego Triglav. To właśnie pomiędzy wysokimi szczytami Alp Julijskich ukryła się niezwykle malownicza dolina rzeki Sava Bohnijka, która utworzyła urocze jezioro Bohinj.

Co warto zobaczyć w tym pięknym zakątku Słowenii? Zdecydowanie rządzi tutaj natura, więc jeśli szukasz nowoczesnych i komercyjnych miejscówek, lepiej odwiedź sąsiedni Bled. Natomiast jeśli jesteś wielbicielem natury, pasjonatem górskich wypraw, koneserem kajakowych lub rowerowych eskapad, czy też może entuzjastą pięknych widoków, to zdecydowanie Bohinj przypadnie Ci do gustu.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Jezioro Bohinj – dojazd, parking, mapa atrakcji

Żeby dotrzeć do jeziora Bohinj musimy kierować się drogą nr 209 z miejscowości Bled. Ze stolicy Słowenii, czyli Lublany mamy do pokonania około 80 km, czyli nieco ponad godzinę jazdy. Wokół jeziora jest kilka płatnych parkingów, największe znajdziemy w wiosce Ribčev Laz po wschodniej stronie jeziora lub w miejscowości Ukanc po zachodniej stronie. Nad jezioro Bohinj możemy dotrzeć też komunikacją miejską. Autobusy kursują z centrum Bledu.

Jezioro Bohnij – najciekawsze atrakcje

Co koniecznie trzeba zobaczyć nad jeziorem Bohinjskim? Wizytę najlepiej rozpocząć od spaceru po miejscowości Ribčev Laz, na uwagę zasługuje tutaj piękna cerkiew św. Jana Chrzciciela. Po drugiej stronie rzeki jest pomnik zdobywców najwyższego szczytu Słowenii, czyli Triglavu. 

Warto też wejść na niewielkim wzgórze nad skałą, roztacza się stad piękna panorama na jezioro Bohinj. Nad brzegiem jeziora znajdziemy też przystań, z której możemy wypłynąć na panoramiczny rejs. Tuż obok jest pomnik symbolu jeziora, czyli koziorożca o nazwie Zlatorog. Według legend ta górska kozica miała strzec świętej góry Słowenii, czyli Triglavu.

Natomiast po drugiej stronie jeziora Bohinj, czyli w osadzie Ukanc jest jeszcze bardziej zacisznie i spokojnie. Nad brzegiem są piękne widokowe punkty, molo i plaża. Całe jezioro Bohinj możemy również obejść, trasa liczy 11 km, a na jej pokonanie trzeba sobie zarezerwować przynajmniej 3,5-4 godz.

Dolina Bohnij – najpiękniejsze szlaki

Cała dolina Bohnij to miejsce idealne do wypadów na krótsze lub dłuższe szlaki po Parku Narodowym Triglav. Jednym z najpopularniejszych jest trasa do wodospadu Savica. Szlak zaczynamy z parkingu przy schronisku górskim Koča pri Savici.

Stąd mamy do pokonania około 1 km krętej ścieżki, jednak już w 30 minut jesteśmy u podnóża wodospadu. Savica ma kształt litery A i osiąga wysokość 78 m. Wejście pod wodospad jest płatne 3 euro bilet normalny, 1,5 euro bilet ulgowy.

Również spod schroniska Koča pri Savici możemy ruszyć szlakiem do malowniczej Doliny Siedmiu Jezior Triglavskich. Natomiast bardziej wprawionym w trekking turystom polecam wejście na płaskowyż Komna. Spacer trwa około 3,5 godz. Wychodzimy na wysokość 1520 m n.p.m. Na szczycie również działa schronisko o nazwie Dom na Komnie. Przy dobrej pogodzie możemy stąd zobaczyć zjawiskowe widoki Alp Julijskich.

Kolejka na Vogel – z widokiem na jezioro Bohinj

Kolejna bardzo przyjemna atrakcja nad jeziorem Bohinj to wjazd kolejką linową na Vogel 1535 m n.p.m. Bez większego wysiłku możemy cieszyć się stąd panoramą najwyższych szczytów Triglavskiego Parku Narodowego.

Zimą szczyt zmienia się w gwarne centrum narciarskie, natomiast latem jest świetną bazą wypadową do dalszych górskich wędrówek. Wjazd i zjazd kolejką kosztuje 29,50 euro za bilet normalny oraz 15 euro za bilet ulgowy.

Równie ciekawy i mało wymagający szlak znajdziemy w wąwozie Mostnica. To świetna trasa dla rodzin z dzieckiem. 2 km wąwóz ciągnie się wzdłuż alpejskiej rzeki Mostnica, która wyrzeźbiła uroczą dolinę Voje.

Szumiące wodospady, pachnący las i krystalicznie czysta woda to klimat w jakim spacerujemy ścieżką wąwozu. Szlak biegnie po obu stronach rzeki, więc robimy pętle. Wejście do wąwozu jest płatne 3 euro dorośli, 2,5 euro studenci, 1,5 euro dzieci (do 14 lat).

Zamek Bled – wyjątkowy zabytek Słowenii

Zbudowany na wysokim klifie tuż nad szmaragdową taflą jeziora, zamek Bled jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Słowenii. Zaglądając w jego progi mamy okazję poznać 1000 letnią historię tego miejsca i zachwycić się zjawiskowym widokiem turkusowego jeziora z kościołem na wyspie oraz szczytami Alp Julijskich.

Zamek Bled Słowenia – zwiedzanie atrakcji najstarszego zamku Słowenii

Jezioro Bohinjskie to niezwykle malowniczy zakątek Słowenii, zdecydowanie powinien tu dotrzeć każdy wielbiciel przyrody. Zjawiskowe szczyty Alp Julijskiech przeglądają się w krystalicznie czystej wodzie jeziora, świetne górskie szlaki serwują zjawiskowe panoramy, a niezwykłe wodospady tworzą bajkowe zakątki. Bohinj to świetne miejsce na chłonięcie dzikiej natury.

Plan Wypadu do jeziora Bohinj

Dojazd: droga nr 209, kierunek Bled – jezioro Bohinj

Parking: płatny parking Stara Fužina 3, 4265 Bohinjsko jezero, Słowenia

Bilety Wstępu:

  • Kolejka linowa Vogel – 29,50 euro dorośli, 15 euro dzieci
  • Wąwóz Mostnica – 3 euro dorośli, 2,5 euro studenci, 1,5 euro dzieci (do 14 lat)
  • Wodospad Sawica – 3 euro bilet normalny, 1,5 euro bilet ulgowy
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments