Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jaskinia Postojna to niezwykły raj ukryty pod powierzchnią ziemi. Tworzona przez miliony lat przez kropelki wody zachwyca niezwykłymi cudami natury. Odkryta w 1818 roku przez Lukę Čeča do dziś jest najchętniej odwiedzaną atrakcją Słowenii. Jednak równie zjawiskowo prezentuje się bajkowy i owiany legendami zamek Predjama, jaki wkomponował się w pionową skałę 123 m klifu.

Słowenia to malutki kraj z mnóstwem niepowtarzalnych atrakcji. Jednym z wyjątkowych miejsc, jakie koniecznie trzeba tutaj zobaczyć jest jaskinia Postojna, która cieszy się ogromną popularnością. Jej tajemnicze korytarze przemierzyło już ponad 40 mln turystów. Wchodząc w głąb tajemniczego świata stalaktytów i stalagmitów mamy okazję przejechać się szaloną podziemną kolejką i odkryć ukryty raj na ziemi.

Zaledwie kilka kilometrów od jaskini Postojna warto również odwiedzić kolejną wyjątkową atrakcję Słowenii, czy zamek Predjama. Wbudowany jest w 123 m klif i wydaje się jakby został stopiony ze skałą. To największy zamek jaskiniowy świata, który w swoim wnętrzu skrywa sieć tajemniczych tuneli. Sama jego historia liczy już ponad 800 lat.

Słowenia – najciekawsze atrakcje i zabytki, 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

Najciekawsze atrakcje Słowenii w jednym miejscu… Zajrzyj również do naszego wpisu i poznaj wszystkie topowe miejsca w Słowenii, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Jaskinia Postojna i zamek Predjama – dojazd, parking

Jak najwygodniej dotrzeć do jaskini Postojna? Do Postojnej najszybciej dostaniemy się autostradą A1 z Lublany, podróż trwa zaledwie 45 minut. Wejście do jaskini jest 3 km od zjazdu z autostrady.

Przy głównej trasie nr 913 w miejscowości Veliki Otok jest kilka płatnych parkingów, na których można zostawić samochód.

Z jaskini Postojna do zamku Predjama od czerwca do listopada kursują autobusy miejskie, którymi w 20 minut dotrzemy do celu (w lipcu i sierpniu przejazdy są darmowe).

Jaskinia Postojna i zamek Predjama – cennik biletów wstępu, godziny otwarcia, czas zwiedzania

Jaskinia Postojna jest czynna przez cały rok, również w niedziele i święta. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem w języku słoweńskim, angielskim, włoskim lub niemieckim. Jak długo trwa zwiedzanie jaskini Postojna? Przejście trasy z przewodnikiem zajmuje 90 minut. 

W miesiącach zimowych, czyli styczeń – marzec, listopad, grudzień wejścia są o godzinie 10:00, 12:00 i 15:00. Kwiecień i październik o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00  i 16:00. Natomiast od maja do września o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. W lipcu i sierpniu dodatkowo o 18:00.

Ile kosztuje bilet do jaskini Postojna? Cennik biletów wygląda następująco: dorośli 29,50 euro, studenci 26,60 euro, dzieci (5-15 lat) 17,70 euro, dzieci do 5 lat 1 euro.

Jeśli wybierasz się również do zamku Predjama warto od razu kupić bilet łączony na obie atrakcje, wtedy możemy zaoszczędzić 6,5 euro.

Zamek Predjama jest również czynny cały rok. Zwiedzać go możemy w miesiącach zimowych styczeń – marzec oraz listopad grudzień w godzinach 10:00 – 16:00. W kwietniu i październiku od 10:00 do 17:00. Natomiast od maja do września w godzinach 9:00 – 18:00, a we wakacje zamek jest czynny do 19:00.

Zwiedzanie zamku Predjama trwa około 1 godz. Od czerwca do września można dodatkowo zwiedzić jaskinię pod zamkiem Predjama, czyli drugą pod względem wielkości jaskinię Słowenii.

Cennik biletów na zamek Predjama wygląda następująco: dorośli 18,50 euro, studenci 14,80 euro, dzieci (5-15 lat) 11,10 euro, dzieci do 5 lat 1 euro.

Jaskinia Postojna – zwiedzanie i praktyczne wskazówki

Zwiedzanie jaskini Postojna zaczynamy na placu przy punkcie zbiórek (informacji udzielają pracownicy jaskini). Zdecydowanie bilety lepiej kupić z wyprzedzeniem przez internet, gdyż na miejscu w kasie może się okazać, że nie ma wolnych miejsc (szczególnie we wakacje).

Po wstępnym podziale na grupy językowe setek turystów ruszamy do tunelu, w którym czeka na nas pociąg. Jeśli chcesz zwiedzać jaskinię w języku Polskim możesz za dodatkową opłatą wykupić audioprzewodnik.

Wewnątrz panuje stała temperatura 10 stopni Celsjusza, więc jest chłodno i bardzo wilgotno. Co ważne, w jaskini można śmiało robić zdjęcia. Cała trasa turystyczna liczy łącznie 5 km.

Zwiedzanie najdłuższej jaskini Słowenii rozpoczynamy od przejażdżki pociągiem, w sumie pokonamy nim 3,7 km odcinek trasy. Już wtedy mijamy w zawrotnym tempie zjawiskowe sale i jamy, które niczym w bajce ozdobione są krasowymi formacjami skał. Dalej mamy do przejścia 1 km odcinek szlaku. Trasę dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z dziecięcymi wózkami.

Co wyjątkowego mamy okazję zobaczyć w jaskini Postojna? Między innymi śnieżnobiały, 5 metrowy stalagmit o nazwie Brylant, największą salę, jaka jest w stanie pomieścić ogromną katedrę (jej potęgę najlepiej podziwiać ze szczytu Wielkiej Góry), czy też najstarszy stalagmit na trasie wycieczki to Nebotičnik (Drapacz Chmur), który liczy 150 tys. lat.

Oprócz tego podziemna rzeka, las kolorowych stalagmitów, potężna sala koncertowa oraz niepowtarzalne zwierzęta, jakie żyją w mrokach jaskini, czyli odmieńce jaskiniowe. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić jaskinię Postojną.

Zamek Predjama – zwiedzanie

Predjamski Grad, czyli zamek Predjama to prawdziwy cud średniowiecza, jaki powstał już ponad 800 lat temu. To największy na świecie zamek jaskiniowy. Został zbudowany wewnątrz 123 m skalnej ściany. Co więcej, jest nawet wpisany na listę rekordów Guinnessa. W swoim wnętrzu zamek kryje tajemniczą sieć tuneli. Pod zamkiem mamy okazję zobaczyć również drugą największą jaskinię na Słowenii, która zimą jest domem dla setek nietoperzy. 

Historia zamku Predjama na Słowenii jest nieodzownie związana z legendą o Erazmie, czyli buntowniczym rycerzu, dla którego zamek był świetną kryjówką. W anegdotę wplątana została oczywiście wielka miłość, sekretny tunel oraz ukryty skarb.

Zwiedzając wnętrza zamku mamy okazję zobaczyć mieszkalne komnaty, kaplicę, czy lochy. Tajemnym przejściem wchodzimy również na punkt widokowy nad skalnym urwiskiem. Ciekawą atrakcją jest też kolekcja broni.

Jaskinia pod zamkiem Predjama ma długość 14 km. Jednak dla turystów udostępniony został 700 m odcinek. Na trasie możemy zobaczyć Jaskinię Imion, Wielką Salę, czy Fižencę z tajemnym wyjściem na powierzchnię. Co ciekawe, wewnątrz nie ma oświetlenia, więc ruszamy wyposażeni w specjalne latarki.

Jaskinie Szkocjańskie

Odwiedź również Škocjanske jame, czyli jaskinie Szkocjańskie. To zachwycająca i jedna z największych atrakcji Słowenii. Wpisane na listę UNESCO jaskinie wyróżnia największy w Europie podziemny kanion, przez który przepływa szumiąca rzeka Reka. Oprócz tego możemy tu przemierzyć zawieszony nad przepaścią most i wykute w skalnej ścianie ścieżki. Jaskinie Szkocjańskie to zdecydowanie niepowtarzalny cud przyrody.

Jaskinie Szkocjańskie – niezwykła atrakcja Słowenii

Zarówno jaskinia Postojna jak i zamek Predjama to jedne z najciekawszych i zarazem najbardziej popularnych atrakcji Słowenii. Niestety w szczycie sezonu jest tu bardzo tłoczno, tysiące turystów skutecznie utrudnia zwiedzanie. Dlatego jeśli wybierasz się w te miejsca, przyjedź tutaj przed lub po sezonie, kiedy ruch jest dużo mniejszy, albo w późnych godzinach wieczornych latem. Wtedy masz najlepszą okazję na chłonięcie tych zjawiskowych atrakcji w przyjemnych warunkach.

Plan Wypadu do jaskini Postojna i zamku Predjama

Dojazd: autostrada A1, kierunek Lublana – Postojna

Parking: płatny parking Jamska cesta 27, 6230 Postojna – 6 euro/dzień

Bilety Wstępu:

  • Jaskinia Postojna – 29,50 euro dorośli, 26,60 euro studenci, 17,70 euro, ulgowy (5-15 lat), dzieci do 5 lat 1 euro
  • Zamek Predjama – bilet normalny 18,50 euro, studenci 14,80 euro, ulgowy (5-15 lat) 11,10 euro, dzieci do 5 lat 1 euro.
  • Bilet łączony (jaskinia Postojna + zamek Predjama) – bilet normalny 41,50 euro, studenci 33,20 euro, ulgowy (5-15 lat) 24,90 euro, dzieci do 5 lat 2 euro.

Czas zwiedzania: Jaskinia Postojna 90 minut, zamek Predjama 60 minut

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments