Diabelski Kamień niczym potężny skalny grzyb wyrasta z podnóża wzgórza. A do tego tuż obok jest tajemnicza pustelnia oraz urocza kapliczka. Właśnie takie zarówno przyrodnicze, jak i historyczne ciekawostki czekają na nas w małopolskiej wsi Krzesławice.

Zaledwie 3 km od opactwa cystersów w Szczyrzycu mamy okazję zobaczyć niezwykłą przyrodniczą atrakcję, jaką jest Diabelski Kamień. Ten potężny głaz leży u podnóża góry Grodzisko oraz szczytu Cubla Góra. Diabli Kamień ma aż 65 metrów długości i tworzy zachwycający efekt wizualny. Stojąc u jego podnóża zaczynamy się zastanawiać, czy aby na pewno nie jest to sprawka czarcich sił?

Beskid Wyspowy – TOP 10 atrakcje i szlaki, co warto zobaczyć?

Legenda o Diabelskim Kamieniu

Miejscowo legenda w bardzo łatwy sposób wyjaśnia nam, skąd na zboczu wzgórza znalazł się tak potężny głaz, jakim jest Diabelski Kamień. Otóż miejscowy grajek wracając z wesela spotkał diabła, który w zamian za grę obiecał mu worek złota. Wiele się nie zastanawiając przygrywał diabłu do tańca, a zgodnie z umową otrzymał swoje hojne wynagrodzenie. 

Ogromny skarb zaczął mu jednak ciążyć na sumieniu, więc całe złoto przekazał na budowę klasztoru w Szczyrzycu. Gdy diabeł dowiedział się o czynach grajka postanowił zniszczyć klasztor, zrzucając na niego potężny głaz. Zaledwie 3 km przed opactwem kamień wypad diabłu ze szpon i pozostał już na zawsze w lasach wsi Krzesławice.

Dojazd do Diabelskiego Kamienia – parking, mapa

Jak dotrzeć do Diabelskiego (Diablego) Kamienia? Z miejscowości Szczyrzyc wystarczy kierować się główną trasą w stronę wsi Pogorzany, przy drodze jest szeroki kamienisty parking. Tutaj zostawiamy samochód, a następnie ruszamy już pieszo na krótką wędrówkę do Diablego Kamienia oraz pustelni. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie około 30 minut.


Szlak na Diabli Kamień

Trasa z parkingu nie jest długa, a do przejścia mamy zaledwie 200 metrów, jednak szlak pnie się ostro pod górę na wysokość 330 m n.p.m. Idziemy tu również trasą drogi krzyżowej, na drzewach zawieszone są drewniane kapliczki ze stacjami. Na szczycie czeka na nas kilka atrakcji, jak tajemnicza pustelnia, niewielka błękitna kapliczka, czy zjawiskowy Diabelski Kamień.

Odwiedź również leżącą 3 km od Diabelskiego Kamienia miejscowość Szczyrzyc. Znajdziesz tu niezwykły zabytek, jakim jest opactwo cystersów, które związane jest z Pustelnią św. Benedykta pod Diabelskim Kamieniem. Dodatkowo poznasz tutaj niezwykłą 780 letnią historię zakonników, a ich tradycje browarnicze możemy posmakować w browarze przy regionalnej restauracji.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Szczyrzyc – opactwo cystersów i browar

Diabli Kamień w Krzesławicach

Diabelski Kamień w okolicy Szczyrzyc jest pomnikiem przyrody. Już same jego wymiary są imponujące. Ma aż 65 m długości, 12 szerokości i osiąga nawet 25 m wysokości. Na jego szczycie stoi metalowy krzyż, a u podnóża drewniany, który miejscowi patrioci postawili w 80 rocznicę bitwy Warszawskiej. Co więcej, kamień ma nieregularny i bardzo finezyjny kształt. Wyróżniają się ewidentnie jego ciemniejsze odciski, które tak jak zresztą mówi legenda są pozostałością diabelskich szponów.

Największe wrażenie kamień robi od zachodniej strony, gdzie widzimy w całości jego potężne ściany. Nic dziwnego, że te pionowe bloki skał służą również jako ściany do wspinaczki. Poprowadzonych jest tutaj w sumie aż 35 wspinaczkowych dróg, a część z nich jest dodatkowo zabezpieczona.

Pustelnia św. Benedykta przy Diablim Kamieniu w Krzesławicach

Od wschodniej strony Diabelskiego Kamienia mamy okazję zobaczyć dwa ciekawe drewniane budynki. Jak się okazuje właśnie w tym miejscu funkcjonowała pustelnia, w której mieszkali w niej zakonnicy z opactwa cystersów w Szczyrzycu. Pierwszy z nich Andrzej Grzybowski zamieszkał w szczelinie kamienia już w 1810 roku.

Najdłużej, bo aż 51 lat w pustelni żył franciszkanin Florian Klamka. Ostatnim pustelnikiem był Zygmunt Młynek, który mieszkał tu do 1995 roku. Żył w niewielkim pomieszczeniu o wymiarach 2,5x2m, w dość kontrowersyjny sposób już za życia sypiał w trumnie. W sumie mieszkało tutaj kilkunastu pustelników i jedna siostra zakonna.

Naprzeciwko niewielkiej pustelni stoi drewniana kapliczka pw. Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Oba drewniane budynki są ogrodzone, a wstęp na ich teren nie jest obecnie możliwy. Jednak przez niewielkie okno możemy zaglądnąć do wnętrza kaplicy. Wyrastający tuż obok Diabelski Kamień tworzy niezwykle zaciszne miejsce, pełne uroku i mistycyzmu. 

Lubomir – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego

Lubomir to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Szlaki na Lubomir to przyjemne leśne trasy z zacisznymi polanami i widokowymi punktami. Dodatkowo na szczycie wzgórza mamy okazję zajrzeć do obserwatorium astronomicznego na pokaz słońca lub rozgwieżdżonego nieba. Natomiast wygłodniałych wędrowców gości klimatyczne schronisko na Kudłaczach.

Lubomir – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego

Zarówno Diabelski Kamień, jak i pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach są miejscem, które warto odwiedzić. Poznamy tutaj nie tylko garść legend, ale i historycznych ciekawostek z życia pustelników. Całość dopełnia widok zachwycającego i monumentalnego głazu.

Plan wypadu na Diabli Kamień i pustelnię św. Benedykta

Dojazd: Szczyrzyc – Krzeszowice

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak

Bilety wstępów:

  • Wstęp na Diabelski Kamień jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 30 min.

Dystans: 400 m w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa, choć stroma, niedostępna dla wózków

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments