Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Odwiedź największe skalne miasto w Czechach by dać się oczarować bajkowym formacją skał, zachwycić się widokiem lazurowego jeziora i panoramą setek skalnych baszt. Adrspach to zjawiskowe miejsce, gdzie świat przyrody przenosi nas do innej krainy, pełnej oszałamiających skał i zapierających dech widoków.

Skały Adrszpasko-Teplickie to największy skalny labirynt jaki możemy zobaczyć w Czechach, a dokładniej w Górach Stołowych. Jego wiek naukowcy szacują na 89 milionów lat! Jak powstały te cuda przyrody? Skalne miasto stworzyła woda, wiatr, mróz i słońce, które wspólnie wyrzeźbiły te zjawiskowe formacje skalne. Dziś stąpamy tu po dnie praoceanu, a wznoszące się nad naszymi głowami piaskowce są zlepkiem piasku, iłu i szczątków organizmów.

Już od ponad 200 lat piękno tych skał podziwiają turyści. Co ciekawe, największy rozgłos Skalne Miasto Adrspach zdobyło po wielkim pożarze, który tak naprawdę odsłonił to, co natura skrzętnie chciała zatrzymać tylko dla siebie. Pojawiali się tu wtedy artyści i pisarze, którzy szukali natchnienia wędrując po romantycznych i owianych tajemniczością labiryntach. Przybywali również wspinacze, dla których marzeniem było zdobyć najwyższą 81,5 m skałę Kochanków. Adrspach oczarował też i filmowców, kręcono tutaj sceny do filmu “Opowieści z Narni”.

Dziś Skalne Miasto Adrspach jest również niezwykle chętnie odwiedzaną atrakcją Czech. Wchodząc przez Gotycką Bramę trafiamy do prawdziwego labiryntu, na szlaku towarzyszą nam tysiące skalnych wież, krystaliczne jeziora oraz oszałamiające widoki. Zdecydowanie Adrspach to miejsce, które trzeba zobaczyć.

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

Adrspach – najszybszy dojazd i parking

Jak dojechać do skalnego miasta w Czechach? Adrspach to niewielka miejscowość, która leży tuż przy granicy z Polską: 30 km od Wałbrzycha, 34 km od Kudowy-Zdrój, 60 km od Kłodzka i 65 km od Jeleniej Góry.


Do skalnego miasta możemy dojechać przejściem granicznym przez Mieroszów (ograniczenie 2,5 t), Golińsk (droga nr 35), Tłumaczów (droga nr 386) oraz dużym przejściem granicznym Lubawka lub Kudowa-Zdrój.

Żeby dotrzeć do Adrspach musimy kierować się od wschodniej strony na miasteczko Teplice nad Metuji, natomiast od zachodniej strony przez Trutnov.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Winieta w Czechach obowiązuje jeśli poruszamy się po autostradach, dlatego gdy jedziesz z Polski na skalne miasto Adrspach nie musisz jej kupować. Warto wiedzieć, że przed wjazdem do Czech, czyli przy przekraczaniu granicy państwa musimy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Zaparkować samochód w Adrspach możemy w kilku miejscach. Najbliżej wejścia są dwa parkingi, na które najwygodniej zrobić rezerwację online. Wtedy mamy niższą cenę i gwarancję rezerwacji w godzinach 7:00-21:00. Warto pamiętać, że opłaty na miejscu w kasie są droższe. Ile zapłacimy za parking w Adrspach?

  • Koszt postoju w sezonie wakacyjnym lipiec – sierpień wynosi 180 Kč/dzień (zakup online) lub 250 Kč/dzień płatne w kasie
  • Kwiecień – czerwiec oraz wrzesień – październik: 150 Kč/dzień online lub 200 Kč/dzień w kasie
  • Listopad – marzec: 80  Kč/dzień online lub 100 Kč/dzień w kasie

Jeśli okaże się że nie ma już możliwości rezerwacji miejsc parkingowych w Adrspach to polecam zaparkować w miasteczku Teplice nad Metuji. Skąd możemy dojechać pociągiem, trasą rowerową (5,4 km), albo wybrać się szlakiem pieszym przez Teplickie Skały (7 km).

Adrspach – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Godziny otwarcia skalnego miasta Adrspach:

  • lipiec – sierpień: 8:00-20:00
  • kwiecień – czerwiec oraz wrzesień – październik 8:00-18:00
  • listopad – marzec 8:00-16:00

Ile kosztuje wstęp do Adrspach? Warto wiedzieć, że wejście do skalnego miasta jest biletowane, a cennik biletów jest różny w zależności od miesiąca. Co więcej, w okresie wakacji ze względu na duży ruch obowiązuje rezerwacja internetowa zarówno biletów jak i parkingów.

  • lipiec – sierpień: bilet normalny 130 Kč (online), 200 Kč (w kasie), bilet ulgowy 100 Kč (online), 170 Kč (w kasie)
  • Kwiecień – czerwiec oraz wrzesień – październik: 120 Kč (online), 180 Kč (w kasie), bilet ulgowy 90 Kč (online), 150 Kč (w kasie)
  • Listopad – marzec: bilet normalny 110 Kč (online), 130 Kč (w kasie), bilet ulgowy 80 Kč (online), 100 Kč (w kasie)

Ceny rejsu łódką w Adrspach: 100 CZK dorośli, 50 CZK dzieci (do 15 lat). Na rejs nie obowiązuje rezerwacja internetowa, a płatność jest możliwa tylko gotówką. Łodzie pływają tylko w sezonie letnim, a rejs trwa 20 minut.

Po Skalnym Mieście możemy spacerować z psem, opłata za wstęp wynosi przez cały rok 50 Kč.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach – szlaki, czas przejścia trasy, mapa

Główny szlak przez Skalne Miasto Adrspach oznaczony jest zielonym kolorem. Trasa liczy w pętli 3,7 km, a na jej przejście potrzebujemy około 2,5 godz.

Dodatkowo możemy obejść niebieskim szlakiem lazurowe jezioro, jakie powstało w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Szlak liczy 1,5 km, a na jego przejście potrzeba około 30 minut.

Z Adrspach możemy również wybrać się żółtym szlakiem do skał Teplice przez wąwóz Vlčí. To jednak już dłuższa trasa, która w połączeniu ze szlakiem wokół Teplické Skály liczy dodatkowo 11 km.

Ile zatem czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Adrspach? Na przejście najciekawszego odcinka zarezerwuj sobie przynajmniej 3 godziny. Na trasie jest sporo schodów, dlatego dla rodzin z dziecięcymi wózkami jest wyznaczona krótsza ścieżka.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach – zwiedzanie

Zwiedzanie Adrspach rozpoczynamy przy Centrum Informacji Turystycznej. Tutaj znajdują się bezpłatne toalety oraz kasy. Jeśli mamy kupiony już bilet online to po jego okazaniu możemy wejść na szlak.

Pierwszym miejscem, do którego docieramy jest bajkowe lazurowe jezioro, które co ciekawe powstało w miejscu dawnego kamieniołomu. Jezioro zdecydowanie warto obejść niebieskim szlakiem o długości 1,5 km.

Następnie na trasie mijamy zjawiskowe formacje skalne, te najciekawsze są nawet nazwane (również po Polsku). Skałę Dzban wyróżnia okno, które przypomina rączkę dzbanka. Warto też zwrócić uwagę na niemieckie i czeskie napisy na skałach, które wyglądają niczym graffiti.

Wandalizm, czy może sztuka? Jak się okazuje Skalne Miasto Adršpach było niezwykle popularne już w XVIII wieku. Jedną z atrakcji oczywiście ekstra płatnych było uwiecznienie wizyty poprzez namalowanie nazwiska turysty na ścianie. Zajmowali się tym miejscowi mężczyźni, którzy mieli swój cennik, im wyżej miało się znaleźć nazwisko, tym cena była wyższa.

Następnie na szlaku w Adrspach  docieramy pod potężną skałę Głowa Cukru, która jest węższa u dołu, a szersza u góry. Wygląda jakby miała się przewrócić, dlatego też dla bezpieczeństwa turyści podkładają pod nią patyki. Dalej przechodzimy mostkiem nad rzeką Metuje, które przepływa przez to największe skalne miasto w Czechach.

Adrspach – atrakcje i ciekawostki, najpiękniejsze miejsca

Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc w Adrspach jest Gotycka Brama, która wygląda niczym przejście do tajemniczego świata. Brama pojawiła się w skalnym mieście w 1839 roku, kiedyś właśnie tutaj zaczynało się oficjalne wejście na szlak.

Wśród niepowtarzalnych skał możemy odnaleźć Sfinksa, wysoki na 21 m Most Czarta, czy Kamień Grzmot, który oderwał się po jednej z burz i runął na ścieżkę. Dodatkową atrakcją Skalnego Miasta Adršpach są rejsy łódką po sztucznie utworzonym jeziorze. 20 minutowy rejs jest okraszony zabawnymi anegdotami sternika. A jeśli chcemy zobaczyć tutejszy wodospad wystarczy wykrzyczeć hasło “Karkonoszu, daj nam wodę”. Zapora wodna tylko wtedy otworzy się, a woda zacznie spływać z wysokości 16 metrów.

Jedną z pocztówkowych skał w Adrspach jest skała Kochankowie, która jest również najwyższa w całym skalnym mieście. Dodatkowo w jednej ze ścian znajduje się ukryta w skalnej jaskini kapliczka.

Najlepszym punktem widokowym na Adrspach Wielka Panorama, na którą musimy się wdrapać po kilkudziesięciu schodach. Niezwykle prezentują się też skały Starosta i Starostowa, a nie lada wyzwaniem jest przeciśnięcie się przez 50 cm wąską szczelinę zwaną Mysią Dziurą.

Adrspach – praktyczne informacje, wskazówki, porady

Wizyta w Skalnym Mieście Adrspach to świetny plan na wypad dla całych rodzin. Trasa przez Skalne Miasto nie jest trudna, choć mamy do pokonania sporo schodów. Jednak fenomenalne skały jakie nas otaczają tworzą niezwykły klimat, więc czas leci nam tu bardzo szybko. Dodatkowo na szlaku są wyznaczone miejsca na postoje z ławeczkami.

Warto jednak pamiętać, że na trasie nie ma toalet, więc potrzeby musimy załatwić przed wejściem na szlak. Bezpłatne toalety są przy parkingu oraz punkcie IT. W Adršpach można też płacić w złotówkach, na miejscu jest również kantor.

W jakich butach wybrać się do Skalnego Miasta Adrspach? Zdecydowanie wygodne sportowe lub górskie obuwie sprawdzi się tutaj najlepiej. Tym bardziej, że szlaki są wilgotne, a na ścieżkach jest dużo piasku. Dlatego lepiej zrezygnować z sandałów.

W Skalnym Mieście są również restauracje Lesní zátiší, Javor Restaurant, czy Kalírna. Za obiad w wersji tradycyjnego czeskiego przysmaku, jakim jest smażony ser z frytkami zapłacimy około 200 CZK.

Skalne Miasto Adrspach to kraina jak z bajki. Wędrując wśród potężnych skał możemy poczuć ogromną siłę natury, która zachwyca nas na każdym kroku. Spacer po tutejszych szlakach to świetna propozycja na wypad dla całych rodzin, również z dziećmi. Łap zatem naszą propozycję na wyjątkowy wypad po atrakcjach Czech.

Plan Wypadu do Adrspach

Dojazd: Dolní Adršpach 26, 549 57 Adrspach-Teplice nad Metují, Czechy

Parking: płatny parking 549 57 Adrspach-Teplice nad Metují, Czechy

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Skalnego Miasta Adrspach – bilet normalny 130 Kč (online), 200 Kč (w kasie), bilet ulgowy 100 Kč (online), 170 Kč (w kasie)

Czas przejścia szlaku: 3 godz., dystans 3,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments