Tarnica 1346 m n.p.m. to najwyższy szczyt polskich Bieszczad, dlatego też jest tak chętnie wybieranym kierunkiem. Szlak na Tarnicę to świetna wyprawa przez kolorowe bukowe lasy oraz widokowe połoniny, jakie serwują nam zjawiskowe panoramy. Ruszamy więc w jedne z najbardziej dzikich gór w Polsce przez najciekawsze trasy w Bieszczadach.

Bieszczady to niezwykła kraina Polski, która skrywa w sobie tak dużą historię, że aż trudno w nią uwierzyć. Czy wiesz, że przed wojną Bieszczady były jednym z najbardziej zaludnionych regionów Polski! Jak to możliwe, że po gwarnych wioskach nie pozostał prawie żaden ślad?

Losy mieszkańców Bieszczad nie były łatwe z powodu politycznych i wojennych zawirowań musieli na zawsze porzucić swoje domy. Dlatego dziś opuszczone doliny i szumiące połoniny są chętnie wybierane przez piechurów, którzy chcą chłonąć góry w błogiej ciszy, jaka pozwala nabrać sporej dawki energii do życia.

Jednym z ciekawszych szlaków w Bieszczadach jest właśnie trasa na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt. Na jej charakterystycznym wierzchołku w kształcie siodła na wysokości 1346 m stoi metalowy krzyż. To właśnie tutaj zmierzają wszystkie szlaki na Tarnicę, a do wyboru mamy zarówno najkrótszy szlak z Wołosatego, widokową trasę z Ustrzyk Górnych, malowniczą pętlę przez Rozsypaniec i Halicz, albo zaciszny szlak przez Bukowe Berdo. Który szlak na Tarnicę wybrać, ile się idzie i skąd wyruszyć z dzieckiem? Podrzucamy krótki przewodnik po najciekawszych szlakach na Tarnicę.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

Tarnica – skąd zaczyna się szlak? Dojazd, parking i mapa

Jak najlepiej dotrzeć na Tarnicę? Najlepszą bazą wypadową, gdzie możesz zacząć szlak na Tarnicę jest miejscowość Wołosate. To właśnie tutaj zaczyna się najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Bieszczad, a zarazem najciekawsza pętla przez Rozsypaniec i Halicz. Do Wołosatego dojedziemy jedyną drogą, która prowadzi od strony Ustrzyk Górnym.


Co ciekawe, ta wioska przed II wojną światową liczyła ponad 1 tys. mieszkańców. Bojkowie, czyli miejscowy lud Bieszczad słynął głównie z garncarstwa i hodowli bydła. Jednak dziś w wiosce jest zaledwie kilka domów.

Gdzie zaparkować samochód w wiosce Wołosate? Na początku wsi mijamy stadninę z hodowlą koni huculskich, z której zresztą organizowane są konne wypady na szlaki Bieszczad. Tuż za stadniną jest przestronny płatny parking, na którym najlepiej zostawić samochód. Dodatkowo przy parkingu są bezpłatne toalety. Dalej obowiązuje już zakaz wjazdu, więc to też ostatni parking najbliżej szlaku.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podoba i artykuł jest dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

 

  • Jeśli na Tarnicę chcesz ruszyć z Ustrzyk Górnych szlakiem przez Szeroki Wierch to zaparkować możesz na dużym parkingu przy czerwonym szlaku, albo przy głównej drodze obok obiektu Kremenaros PTTK.
  • Natomiast jeżeli wybierasz opcję trasy dodatkowo przez Bukowe Berto to dobrą bazą wypadową jest wioska Muczne, a parking jest przy Muzeum Przyrodniczym.
Zima w Bieszczadach – 8 atrakcji na ferie, które warto zobaczyć w podkarpackim

Najkrótszy szlak na Tarnicę z Wołosatego – jak długo się idzie?

Trasa: Wołosate – Tarnica – Wołosate, dystans 10 km, czas przejścia 4h (w dwie strony)

Z parkingu ruszamy przez wioskę Wołosate niebieskim szlakiem, który przez pierwsze 600 metrów prowadzi asfaltową drogą. Już po 10 minutach jesteśmy przy drewnianej budce z biletami wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wejście na szlaki jest płatne przez cały rok, jednak po sezonie bilety można kupić jedynie online.

Czy Tarnica jest trudna? Podejście na Tarnicę zaczynamy dość łagodnie przez szeroką Bieszczadzką łąkę, ponad którą dumnie góruje Tarnica. W lecie możemy dodatkowo tu spotkać pasące się konie huculskie. Po 20 minutach spaceru wchodzimy do kolorowego bukowego lasu.

Mijamy jeszcze małą polankę, a na niej tablicę z ciekawostkami o przyrodzie parku, jego obszarze i zwierzętach jakie możemy tutaj spotkać. Dowiesz się z niej między innymi, że w logo Bieszczadzkiego PN jest ryś! Dalej zaczyna się już ostrzejsze podejście, idziemy ostro pod górę, sporo jest też sztucznych schodów na trasie.

Niebieski szlak przez najbliższą 1h 20 minut na przemian pnie się ostro pod górę i momentami wypłaszacza. W połowie trasy docieramy do wiaty turystycznej, tutaj możemy chwilę odpocząć, czy też schronić się przed deszczem. Kolejno bukowy las ustępuje już miejsca widokowej polanie.

Parę kroków dalej wychodzimy już na połoniny, a przed nami staje piękny szczyt Tarnicy z błyszczącym w słońcu krzyżem. Niebieskim szlakiem idziemy aż na Przełęcz pod Tarnicą tutaj już wpadamy na żółty szlak i po 10 minutach jesteśmy na szczycie.

Szlak na Tarnicę zimą jest całkiem zasypany, więc trzeba się przygotować na nieco trudniejsze warunki i ostrzejsze podejście, jest też bardzo ślisko, więc obowiązkowo trzeba mieć ze sobą raczki.

Tarnica 1 346 m n.p.m. szczyt – co widać, skąd się wziął krzyż, co oznacza nazwa?

Na szczycie Tarnicy stoi metalowy metalowy krzyż, który pojawił się tu wiosną 2000 roku. W symboliczny sposób miał upamiętnić wizytę Karola Wojtyły w Bieszczadach. Krzyż ma 8,5 m wysokości i waży 500 kg. Jednak to już drugi krzyż jaki stanął na szczycie Tarnicy, pierwszy drewniany pojawił się już 1982 roku, niestety nie przetrwał wietrznych warunków Bieszczad, a są naprawdę trudne! Zimą krzyż przykrywa śnieżna czapa, którą dodatkowo rzeźbi wiatr.

Co widać ze szczytu Tarnicy? Piękny widok mamy przede wszystkim na Rawki, Połoninę Caryńską i Wetlińską, Bukowe Berdo, Halicz i Bieszczady Ukraińskie ze szczytem Pikuj na czele, który jest najwyższym wzniesieniem całych Bieszczad.

Co ciekawe w pogodny dzień możemy dopatrzeć się odległych o kilkaset kilometrów Tatr! A skąd się wzięła nazwa Tarnica? Szczyt Tarnicy jest bardzo charakterystyczny i przypomina siodło, z języka rumuńskiego słowo “tarnita” oznacza właśnie siodło i stąd wzięła się nazwa naszej królowej Bieszczad.

Szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych – najłatwiejsza trasa

Ile się idzie na Tarnicę z Ustrzyk Górnych? Czas przejścia szlaku z Ustrzyk Górnych na Tarnicę to 3h 30min w jedną stronę, a dystans jaki pokonujemy to 8,2 km.

Na Tarnicę możemy również wybrać się czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych. Jest to jednak dłuższy wariant trasy niż z Wołosatego. Jednak ta trasa jest bardzo widokowa, wędrujemy piękną połoniną przez Szeroki Wierch, aż do szczytu Tarnicy. Mimo, że nie jest to najkrótszy szlak to jednak podejście jest rozłożone na dłuższy dystans, a przez to łatwiejsze do pokonania.

Rozsypaniec, Halicz i Tarnica – najciekawszy szlak w pętli

Trasa: Wołosate – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Tarnica – Wołosate, dystans 20 km, czas przejścia 3h 30 min

Tarnicę możemy również zdobyć świetnym szlakiem w pętli. Trasę najlepiej zacząć z parkingu we wsi Wołosate. Stąd ruszamy czerwonym szlakiem, jaki przez pierwsze 2 km prowadzi asfaltową drogą. Po 30 minutach wchodzimy na szutrową drogę, która biegnie wzdłuż szumiącego potoku Wołosatka. Po kolejnych 50 minutach zaczyna się już ostrzejsze podejście. A po 1h 25 min jesteśmy już na Przełęczy Bukowskiej, gdzie stoi drewniana wiata, to idealne miejsce na odpoczynek, bo stąd na Rozsypaniec jest jeszcze 30 minut podejścia.

Z Rozypańca biegnie już przyjemny szlak na Halicz, to 30 minut spaceru przez widokowe połoniny. Kolejno ruszamy w kierunku szczytu Wierszek Jeleni i trawersujemy zbocze Kopy Bukowskiej. Czerwony szlak po 55 minutach wpada na Przełęcz Goprowską, gdzie łączy się z niebieskim.

Dalej idziemy po kilkuset sztucznych schodach do Przełęczy pod Tarnicą. Ten odcinek trasy jest dość wyczerpujący, ale po 25 minutach jesteśmy u podnóża królowej Bieszczad. Ostatnie 10 minut żółtego szlaku i zdobywamy Tarnicę.

Ze szczytu natomiast wracamy już do Wołosatego niebieskim szlakiem. Zejście zajmuje jedynie 1h 15 minut.

Szlak na Tarnicę z dzieckiem – skąd ruszyć?

Czy na Tarnicę można iść z dzieckiem? Zdecydowanie szlak na Tarnicę z Wołosatego to najkrótsza, najszybsza i najbardziej łagodna trasa na najwyższy szczyt Bieszczad. Czas przejścia szlaku w jedną stronę zajmuje około 2h 30 min. Natomiast do pokonania jest 630 metrów przewyższenia, więc nie jest to lekki szlak.

Jeśli wybierasz się na Tarnicę z dzieckiem musisz być przygotowany na spore podejście. Dla maluchów może okazać się to wymagająca wyprawa, jednak starszaki z pewnością sobie poradzą.

Zniszczona cerkiew w Wołosatem – historyczna ciekawostka przy szlaku

Wracając z Tarnicy, albo rozpoczynając wędrówkę na szczyt warto zatrzymać się na chwilę przy dawnym Bojkowskim cmentarzu w Wołosatem. Z tablic informacyjnych dowiemy się, że stała w tym miejscu cerkiew pw. św. Dymitra, która niestety spłonęła podczas walk z UPA w 1946 roku.

Zachowały się do dziś jedynie fundamenty cerkwi i kamienne nagrobki dawnych mieszkańców wsi oraz poległych podczas I wojny światowej żołnierzy. O wieku cmentarza świadczy potężny jawor, który znalazł się na liście pomników przyrody.

Co ciekawego można zobaczyć w Bieszczadach?

  • Bieszczadzka Kolejka Leśna to jedna z najciekawszych atrakcji, jaką koniecznie musisz zobaczyć. Przejażdżka wąskotorówką to super zabawa, podczas której możesz podziwiać uroki bieszczadzkich dolin. Zdecydowanie warto się na nią wybrać z całą rodziną.
Bieszczadzka Kolejka Leśna – wyjątkowa atrakcja Bieszczad
  • Jednym z najciekawszych zabytków w Bieszczadach jest Bojkowska cerkiew w Smolniku nad Sanem. To grekokatolicka ponad 230 letnia świątynia o przepięknym wyglądzie i niezwykle burzliwej historii. Więcej ciekawostek poznasz ze wpisu poniżej.
Cerkiew w Smolniku – Bojkowski kościół Unesco w Bieszczadach
  • Wieża widokowa na Jeleniowatym w Mucznem to świetny punkt widokowy na Bieszczady. Z 34 metrowej wieży roztacza się genialna panorama, wystarczy tylko przejść ciekawy szlak na szczyt i pokonać 170 schodów. Opis trasy znajdziesz we wpisie poniżej.
Muczne – wieża widokowa na Jeleniowatym w Bieszczadach
  • Torfowisko Tarnawa Wyżna to przyrodniczy skarb Bieszczad. Właśnie tutaj masz okazję wejść po drewnianych kładkach w świat zagrożonych wyginięciem gatunków roślin. A to wszystko w otoczeniu bieszczadzkich wzgórz.
Torfowisko Tarnawa – atrakcje Bieszczad
  • Jeśli szukasz fajnej trasy na ciekawy, krótki, a przy tym mało wymagający szlak, to koniecznie wyrusz do cerkwi w Łopience. To idealna propozycja na wypad dla całych rodzin, a dodatkową atrakcją jest tutaj najstarsza murowana cerkiew Bieszczad.
Łopienka – szlak do najstarszej murowanej cerkwi w Bieszczadach
  • Szlak przez połoninę Caryńską to idealna propozycja dla każdego wielbiciela widoków. To również świetna propozycja na krótki wypad na szlak i to dla całych rodzin.
Połonina Caryńska – najciekawszy szlak w Bieszczadach
  • Jeśli marzysz żeby stanąć oko w oko z największym ssakiem w Polsce, czyli żubrem to musisz koniecznie odwiedzić zagrodę pokazową żubrów w Mucznem. Z widokowych tarasów możesz tutaj śmiało podglądać króla bieszczadzkich lasów.
Zagroda żubrów w Mucznem

Plan wypadu na Tarnicę

Dojazd: woj. podkarpackie, 38-714 Wołosate

Parking: płatny parking we wsi Wołosate, współrzędne 49.065983, 22.679702

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego – bilet normalny 9 zł, bilet ulgowy 4,50 zł

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 4 godz., dystans 10 km

4.8 12 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments