Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Piękny widok na Tatry, wyborna szarlotka i przepełnione słońcem beskidzkie polany. Takich rzeczy możemy doświadczyć na szlaku do bacówki Wierchomla. Co więcej, trasę możemy dostosować do swoich możliwości, a na szlak zabrać całą rodzinę.

Wszystkie wzgórza Beskidu Sądeckiego porasta stary karpacki las. Jednak na szlakach, znajdziemy też kilka genialnych punktów widokowych. Jednym z takich miejsc jest właśnie trasa z Wierchomli Małej do bacówki PTTK nad Wierchomlą. Ten niezbyt długi szlak, oferuje nam przyjemny spacer wśród pięknie pachnących lasów. Ale i genialne panoramy na sąsiednie beskidzkie szczyty oraz zachwycające Tatry. Lepszego połączenia nie można sobie wymarzyć.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Wierchomla Mała – gdzie leży, jak dojechać? Stacja narciarska Dwie Doliny, parking, mapa

Naszą beskidzką podróż rozpoczynamy z doliny wioski Wierchomla Mała, która ukryta jest pomiędzy wzgórzami Beskidu Sądeckiego. Latem jest tu wyjątkowo cicho i spokojnie, jednak zimą robi się bardzo gwarno, a to za sprawą wyciągu narciarskiego. To tutaj ma swoją bazę stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla. Co ciekawe, jako pierwsza w Polsce dzięki wyciągom połączyła dwie miejscowości, które leżą po obu stronach wzgórza.

Gdzie zaparkować blisko szlaku na Wierchomlę? Dwa duże parkingi znajdziesz tuż przed wyciągiem narciarskim.

Najkrótszy szlak do bacówki nad Wierchomlą

W Wierchomli Małej zostawiamy samochód na jednym z kilku bezpłatnych parkingów. Zimą jest tu tłoczno, więc lepiej zaparkować tuż przy wjeździe do Wierchomli. Dalej ruszamy pieszo przez wioskę, kierując się czarnym szlakiem. Na końcu miejscowości, gdy kończą się zabudowania, przechodzimy przez niewielki potoczek i zaczynamy już ostrzejsze podejście.


Szlak jest tu wąski, kręty, ale i zarazem bardzo przyjemny, bo spacerujemy w pięknej scenerii pachnących beskidzkich lasów. Z centrum Wierchomli do bacówki mamy niecałe 3 km, a na pokonanie szlaku potrzebujemy około 1 godz. 30 minut. Trasa jest na początku nieco bardziej wymagająca, bo musimy pokonać ponad 200 metrów przewyższenia, ale widoki z góry rekompensują nam wszystko.

Najbardziej widokowy szlak Beskidu Sądeckiego

Czarny szlak w kierunku bacówki nad Wierchomlą, wpada w końcu na szlak niebieski. Tutaj też kończy się podejście pod górę, a dalej ruszamy przyjemnym odcinkiem trasy z genialnymi panoramami. Pasmo Radziejowej i piękne Tatry tworzą razem wyjątkową scenerię, a uroku dodaje widok małej bacówki, którą wyróżnia przeszklony taras.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Schronisko nad Wierchomlą

Bacówka nad Wierchomlą jest jednym z najpiękniej usytuowanych schronisk w Beskidach. Leży na wysokości 887 m n.p.m. na rozległej polanie, przy niebieskim szlaku między Runkiem, a Pustą Wielką. Przy dobrej widoczności mamy tutaj cudowne widoki. Bacówka działa już ponad 40 lat, a sam jej budynek jest dość ciekawy, bo kiedyś służył jako spichlerz. Na wzgórze trafił z sąsiedniej doliny, a dokładniej ze wsi Złockie. Dziś schronisko nosi imię Stanisława Nowaka, krynickiego działacza PTTK, któremu bacówka zawdzięcza swoje powstanie. 

Schronisko Wierchomla jest też świetnie zmodernizowane, od południowo – zachodniej strony mamy możliwość podziwiać najpiękniejsze beskidzkie panoramy z przeszklonego tarasu. Dziś schronisko oferuje 40 miejsc noclegowych, można również rozbić tu namiot. Tuż obok bacówki jest budynek zwany domem fińskim, w nim także można zostać całą ekipą na nieco dłuższy pobyt. Równie ciekawą atrakcją jest nocleg w jurcie mieszkalnej. Jurto Stan to dwie jurty – namioty, które mogą pomieścić do 6 osób każda. 

Szlak na Wierchomlę ze Szczawnika

Nieco dłuższy wariant spaceru na Wierchomlę to szlak z miejscowości Szczawnik. Tutaj możemy zrobić też ciekawą pętelkę, ruszamy wtedy z parkingu dolnej stacji wyciągu narciarskiego, który jest na końcu drogi asfaltowej. Dalej idziemy czerwonym szlakiem i przyjemną drogą leśną, która doprowadzi nas prosto do samej bacówki. Szlak na Wierchomlę ze Szczawnika ma około 6 km i jest bardzo łagodny, zatem to świetna opcja na spacer dla rodzin z dziećmi.

Pusta Wielka – Beskid Sądecki

Z bacówki nad Wierchomlą warto przespacerować się widokową polaną w kierunku szczytu Pusta Wielka 1061 m n.p.m. Niebieski szlak to przyjemna trasa grzbietami beskidzkich wzgórz. Z obu stron towarzyszą na wyciągi narciarskie. Do Pustej Wielkiej dotrzemy z bacówki w około 1 godz.30 min. Jednak trzeba mieć na uwadze, że na jej wierzchołek nie prowadzi znakowany szlak, a jedynie wydeptana przez turystów ścieżka.

Kolejka na Wierchomlę – najkrótszy szlak do bacówki nad Wierchomlą

Zarówno z Wierchomli Małej, jak i ze Szczawnika na szczyt możemy dostać się wyciągiem krzesełkowym, naszą trasę możemy w ten sposób skrócić do minimum. Wyciągiem z Wierchomli Małej dostajemy się bezpośrednio na niebieski szlak. Dalej czeka nas już tylko przyjemny spacer po widokowej polanie. Gdzie w około 40 minut dotrzemy do bacówki nad Wierchomlą.

Beskid Sądecki – atrakcje, co warto zobaczyć?

  • Odkryj również szlak na Radziejowa, czyli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Przemierz niezwykle widokowy szlak i zdobądź wieżę widokową.
Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
  • Wybierz się także na szlaki sąsiedniej Jaworzyny Krynickiej. Możesz także na nią wjechać kolejką gondolową. Na szczycie czeka taras widokowy!
Jaworzyna Krynicka – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce

Beskid Sądecki to wyjątkowo piękna kraina zarówno jesienią, gdy lasy mienią się tysiącem barw, jak i zimą, kiedy mróz i śnieg przykrywa doliny. Zdecydowanie szlak do bacówki nad Wierchomlą jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej widokowych. Do celu możemy dojść z kilku stron i wybrać najlepszy wariant trasy, dostosowany do naszych możliwości. Zatem nie ma na co czekać, bo widoki są naprawdę piękne.

Plan wypadu na szlak do bacówki nad Wierchomlą

Dojazd: Muszyna – Piwniczna, DK 971 – skręt na Wierchomlę Małą

Parking: bezpłatne parkingi w Wierchomli Małej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na szlaki Beskidu Sądeckiego jest bezpłatny

Czas przejścia czarnego szlaku do bacówki nad Wierchomlą: 1 godz. 30 min.

Dystans: 3 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.8 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

W Wierchomli jest stodoła z napisem “tu czas płynie wolniej”- cała prawda. Super miejsce do odpoczynku latem. Szlak do bacówki z pięknymi widokami.