Jaskinia Bielańska to najpiękniejsza z tatrzańskich jaskiń, która znajduje się na Słowacji. Co więcej, jest również jedyną dostępną do zwiedzania jaskinią Tatr Wysokich. Podróż w głąb ziemi dostarcza nam niezwykłych wrażeń! Przepiękne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, tworzą tu finezyjne kształty, ogromne jaskiniowe komory mają niezwykłą akustykę, a szata naciekowa jest oszałamiająca. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić jaskinię Bielańską.
Jaskinia Bielańska – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa
Gdzie leży jaskinia Bielańska? Jaskinia Bielska (słow. Belanská jaskyňa) położona jest na Słowacji w Tatrach Bielskich, na północnym stoku Kobylego Wierchu (Kobylí vrch).
Jak dojechać do jaskini Bielańskiej? Z Polski najlepiej kierować się przejściem granicznym na Jurgów, a następnie słowacką drogą nr 66 przez Zdziar do Tatrzańskiej Kotliny, czyli części miasta Wysokie Tatry.
Gdzie zaparkować samochód blisko jaskini Bielańskiej? Musisz wiedzieć, że wejście do jaskini znajduje się prawie 1 km od głównej drogi, dlatego samochód najwygodniej zaparkować w centrum Tatrzańskiej Kotliny.
Ile kosztuje parking przy Jaskini Bielańskiej? Parking najbliżej szlaku do jaskini kosztuje 7 euro, jednak po drugiej stronie drogi zaparkujesz już za 5 euro. W Tatrzańskiej Kotlinie na końcu wsi jest dodatkowo darmowy parking (1,3 km od wejścia na szlak).
Jaskinia Bielańska – szlak, godziny otwarcia, cennik biletów wstępu
Jak dotrzeć do jaskinia Bielańskiej? Z parkingu w Tatrzańskiej Kotlinie kierujemy się szlakiem ścieżki przyrodniczej. Do przejścia mamy niecały kilometr, choć z dość intensywnym podejściem 122 m przewyższenia. Na dojście do jaskini Bielskiej zaplanuj sobie około 20-30 minut.
Ile kosztuje wstęp do Jaskini Bielańskiej? Cennik biletów wstępu wygląda następująco:
- 12 euro bilet normalny
- 6 euro dzieci (6-15 lat)
- 11 euro studenci i emeryci
W jaskini Bielańskiej obowiązuje opłata za fotografowanie 10 euro od jednego aparatu. Na miejscu można płacić tylko w euro gotówką lub kartą.
Jaskinia Bielska jest czynna cały rok, zwiedzać ją można codziennie oprócz poniedziałków. W sezonie maj-sierpień wejścia na trasę zwiedzania są o pełnych godzinach, choć kiedy jest duże natężenie ruchu, przewodnicy wchodzą nawet co 20 minut.
Jaskinia Bielska – zwiedzanie, ciekawostki, informacje
Zwiedzanie jaskini Bielańskiej odbywa się zawsze w grupach ze słowackim przewodnikiem. Dla Polskich turystów są dostępne nagrania, puszczane z głośników.
Trasa turystyczna jaskini liczy 1370 m, a do przejścia mamy dodatkowo 860 schodów.
Ile trwa zwiedzanie Jaskini Bielańskiej? Czas zwiedzania wynosi 70 minut.
Jak ubrać się do jaskini Bielańskiej? Temperatura jaka panuje w jaskini jest stała i o każdej porze roku wynosi 5,0 – 6,3°C. Dodatkowo panuje tu duża wilgotność, dlatego koniecznie trzeba ubrać się ciepło i założyć nieprzemakalne obuwie.
Jaskinia Bielańska – najciekawsze atrakcje
Zwiedzanie jaskini Bielańskiej jest niczym zaskakująca wyprawa w głąb ziemi. Do jaskini wchodzimy specjalnie wydrążonym tunelem. Na start poznajemy geologiczne skarby jaskinia, sposób w jaki powstała oraz jej odkrycie w 1881 roku, choć znacznie wcześniej jaskinia była penetrowana przez poszukiwaczy złota.
Podczas 70 minutowego spaceru mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć potężne jaskiniowe komory, podziemne jeziorka, wapienny wodospad i zjawiskową szatę naciekową. Dom Wielkich Wodospadów, Złote Jeziorko, Piekło, Długi Korytarz, Zbójnicka, Sala Palmowa, Sala Koncertowa, Przepaść Głodowa, Gaj Kaktusowy.
Barwne opowieści przewodnika poruszają naszą wyobraźnię, dzięki czemu wśród skał zobaczymy Janosika, język teściowej, czy krokodyla. Co więcej, nowoczesną atrakcją jaskini jest pokaz światło-dźwięk w jednej z komór. To świetna atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Co warto zobaczyć w Tatrach na Słowacji?
Hrebienok to jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w słowackich Tatrach, na który ruszamy ze Starego Smokowca. Często porównywany jest do Gubałówki, gdyż na wierzchołek również możemy wjechać wagonikiem kolejki linowej. Jednak dodatkową atrakcją Wysokich Tatr jest tutaj szlak na malownicze Wodospady Zimnej Wody.
Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody – atrakcje Starego Smokowca
Szczyrbskie jezioro to drugie co do wielkości jezioro Słowackich Tatr. Malowniczo położone u stóp tatrzańskich szczytów jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Słowacji. Eleganckie hotele, urocze kawiarnie, a do tego możliwość pływania po jeziorze łódką zachęca turystów, by odwiedzić Štrbské Pleso, czyli najwyżej położoną miejscowość w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) – atrakcje, zwiedzanie Słowackich Tatr