Rusinowa Polana to licząca około 20 ha tatrzańska łąka, z której roztacza się jedna z najlepszych panoram na Tatry Wysokie. Na polanie wciąż kultywowany jest wypas owiec, a od wiosny do jesieni w drewnianej bacówce możesz kupić oryginalne owcze sery. Są tu też drewniane ławki i stoły, więc to idealne miejsce na piknik w sercu Tatr. Co więcej, na Rusinową Polanę możemy dostać się aż kilkoma szlakami, najłatwiejszym z Wierchu Poroniec, najciekawszym z Palenicy Białczańskiej, albo najdłuższym szlakiem przez Dolinę Filipka, który prowadzi przez słynne sanktuarium na Wiktorówkach.
Rusinowa Polana to świetny kierunek na wypad w Tatry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami, rodzin z dziećmi, czy też wielbicieli bajecznych widoków. Co więcej, na Rusinową Polanę śmiało możesz wybrać się też zimą, szlak jest bezpieczny i bardzo malowniczy.
Rusinowa Polana to też świetne wypadowe miejsce, skąd możemy ruszyć na wyższy szczyt, czyli Gęsią Szyję, która liczy 1489 m n.p.m. Choć jej wysokość jak na Tatry może nie jest powalająca, to jednak ze skalistego wierzchołka roztacza się genialna panorama na Tatry Wysokie z Gerlachem i Rysami na czele, a także Tatry Zachodnie z Giewontem, Kasprowym Wierchem i Czerwonymi Wierchami.
W tej części Tatr zdecydowanie nie brakuje świetnych atrakcji. Latem na polanie możemy zobaczyć setkę pasących się tutaj owiec, a zimą zabrać dzieciaki na sanki. Dodatkowo zaledwie parę kroków od Rusinowej Polany jest ukryte w gęstym świerkowych lesie sanktuarium na Wiktorówkach. Właśnie tutaj masz okazję zajrzeć w progi drewnianej świątyni i odwiedzić symboliczny cmentarz ofiar gór, który jest idealnym miejscem zadumy.
Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras
Rusinowa Polana – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa
Gdzie znajduje się Rusinowa Polana? Ta jedna z najpiękniejszych polan w Tatrach leży na terenie Tatrzańskiego parku Narodowego, a dokładnie w części reglowej, pomiędzy szczytem Gęsia Szyja 1489 m n.p.m., a Goły Wierch 1206 m n.p.m. Rusinowa Polana graniczy też od północy z Doliną Filipka, a od południa z Doliną Waksmundzką.
Jak dojechać na Rusinową Polanę? Jeśli masz swój samochód to musisz kierować się drogą Oswalda Balzera od strony Zakopanego, albo Bukowiny Tatrzańskiej.
Gdzie najwygodniej zaparkować blisko Rusinowej Polany? Do wyboru mamy trzy opcję. W Dolinie Filipka zaczyna się niebieski szlak na Rusinową Polanę, który dodatkowo biegnie przez sanktuarium Wiktorówki. Natomiast przy drodze nr 960 z Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku Łysej Polany jest płatny parking Wierch Poroniec, skąd prowadzi zielony szlak na Rusinową Polanę. Gdzie zaparkować na Rusinową Polanę? Największy parking znajdziesz w Palenicy Białczańskiej, z tego miejsca prowadzi też najciekawsza trasa niebieskim szlakiem na Rusinową Polanę.
Jak się dostać na Rusinową Polanę z Zakopanego? Z centrum stolicy Tatr, a dokładniej z dworca autobusowego albo miejscowych przystanków odjeżdżają busy w kierunku Morskiego Oka / Palenicy Białczańskiej. Przewoźnicy zatrzymują się przy wejściu na szlaki w kierunku Rusinowej Polany.
Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych
Rusinowa Polana – gdzie się zaczyna szlak, skąd najlepiej ruszyć, ile się idzie?
- Najpopularniejszy zielony szlak na Rusinową Polanę zaczyna się z Wierchu Poroniec. Parking Wierch Poroniec jest płatny 30 zł/dzień, nie ma tu rezerwacji, miejsc jest na około 30-40 samochodów, więc kto pierwszy ten lepszy. Trasa z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę liczy 3,2 km w jedną stronę, a jej przejście zajmuje około 1 godziny. Czy na Rusinową Polanę da się dojechać wózkiem? Trasa z Wierchu Poroniec to zdecydowanie najłatwiejszy szlak na Rusinową Polanę. Idziemy tutaj cały czas szeroką szutrową drogą przez las, suma podejść to zaledwie 140 m, więc można też się pokusić i zabrać dobry dziecięcy wózek.
- Kolejna bardzo popularna trasa na Rusinową Polanę to niebieski szlak przez Dolinę Filipka. Trasa liczy 2,7 km w jedną stronę, a na jej przejście trzeba zaplanować około 1h 20 minut. Tutaj suma podejść to już jednak prawie 260 m. Dodatkowo na szlaku mijamy uroczy drewniany kościółek z sanktuarium na Wiktorówkach oraz symboliczny cmentarz ofiar gór.
Najkrótszy i najciekawszy szlak (również zimą) na Rusinową Polanę z Palenicy Białczańskiej
Skąd najlepiej iść na Rusinową Polanę? Zdecydowanie najciekawszy szlak na Rusinową Polanę zaczyna się z Palenicy Białczańskiej, tutaj też znajdziesz największy parking (obowiązuje rezerwacja miejsc online). Niebieski szlak z Palenicy na Rusinową liczy 2,2 km, a więc to najkrótszy szlak, a czas jego przejścia wynosi około 50 minut zatem to też najszybszy szlak na Rusinową Polanę.
Dlaczego warto wybrać właśnie ten szlak? Trasa jest mało popularna, więc nie spotkasz tutaj takich tłumów turystów jak na szlaku z Wierchu Poroniec. Parking na Palenicy jest ogromny i masz gwarancję rezerwacji miejsca. Nie tak jak w innych przypadkach gdzie czasami trzeba liczyć na łut szczęścia. Ale najważniejsze są tutaj widoki!
Wąska kamienista ścieżka na przemian wije się przez las, biegnie wzdłuż szumiącego potoku i wychodzi na widokowe punkty. To też świetny zimowy szlak na Rusinową Polanę. Trasa jest też bardzo różnorodna, sporo tu schodków, przechodzimy też przez ciekawy las wiatrołomów. W porównaniu z całkowicie zalesionymi szlakami Doliny Filipka i trasy z Wierchu Poroniec niebieski szlak z Palenicy nie ma sobie równych!
Wiktorówki – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr
Niezwykle ciekawą atrakcją Tatr jest sanktuarium na Wiktorówkach. Jak do niego dotrzeć? Z Rusinowej Polany wystarczy kierować się niebieskim szlakiem w kierunku Doliny Filipka. Zejście trwa zaledwie 10 minut, a szlak liczy 500 metrów. W 1957 roku na Wiktorówkach przy drewnianym kościółku powstaje ośrodek duszpasterski, jakim opiekują się dziś dominikanie. Jednak kult Matki Bożej Królowej Tatr zaczął się tutaj znacznie wcześniej.
Według legend już w 1860 roku nastoletniej pasterce miała się tutaj ukazać sama Maryja. Wkrótce potem w miejscu objawień pojawił się zawieszony na drzewie obrazek, później drewniana kaplica, a następnie kościółek. Kilka razy do roku odbywają się tutaj uroczyste odpusty.
O której godzinie jest msza na Wiktorówkach? Codziennie o godzinie 12:00 odprawiana jest na Wiktorówkach msza. Natomiast w niedzielę o 9:00, 11:00, 13:00, a latem również o 17:00.
Na kamiennym murze jaki otacza kościół na Wiktorówkach, tuż przy bijącym źródełku został utworzony symboliczny cmentarz ofiar gór. Możesz tu zobaczyć aż kilkadziesiąt tablic przymocowanych do skalnego muru. Właśnie tutaj bliscy mogą upamiętnić swoich bliskich, którzy stracili życie w górach na całym świecie, bądź byli z nimi za życia bardzo związani.
Szlak na Gęsią Szyję – genialna panorama Tatr
Z Rusinowej Polany prosto na Gęsią Szyję 1489 m n.p.m. prowadzi zielony szlak. Ile z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję? Podejście zajmuje około 45 minut, a dystans do przejścia to 1,3 km w jedną stronę. Szlak na Gęsia Szyję nie jest trudny, ale dość wymagający. Na tak krótkim odcinku mamy prawie 280 m przewyższenia i setki schodów do pokonania. Trzeba tu mieć dobrą kondycję i przygotować się na równie wymagające dla nóg zejście. Szczególnie zimą obowiązkowo na szlaku trzeba mieć ze sobą raczki/raki, bo podejście jest strome i dość śliskie.
Jednak zdecydowanie szlak na Gęsią Szyję warto pokonać, radzą sobie z nim dobrze nawet dzieci. A ze skalnego wierzchołka szczytu mamy bajeczną panoramę. Jakie góry widać z Gęsiej Szyi? Jak na dłoni mamy tu panoramę na Tatry Wysokie z Rysami i Gerlachem na czele, a także Giewont, Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy.
Ile i jak długo się idzie z Wierchu Poroniec na Gęsią Szyję? Trasa zielonym szlakiem liczy 4,5 km w jedną stronę, a na jej przejście trzeba zaplanować około 1h 45 minut. Natomiast szlaki z Palenicy Białczańskiej na Gęsią Szyję liczy 3,5 km w jedną stronę. Czas przejścia to 1h 35 minut.
Szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić czas w górach? Marzysz o pięknych widokach na łatwym szlaku w Tatrach dla początkujących, na który śmiało można zabrać też dzieci? Zdecydowanie trasa na Rusinową Polanę będzie idealnym pomysłem. Co więcej, jeśli tylko wystarczy Ci sił możesz spróbować zdobyć szczyt Gęsiej Szyi. A później odwiedzić kultowe miejsce w Tatrach, jakim są Wiktorówki. Rusinowa Polana zaskakuje mnóstwem ciekawych atrakcji i bajkowymi widokami.