Mostek Pokutnic przy katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu to jeden z ciekawszych widokowych punktów stolicy Dolnego Śląska. Co ciekawego czeka tutaj na nas? Przepiękna panorama wrocławskiego rynku, tajemnicza legenda o Tekli oraz mnóstwo historycznych ciekawostek.
Mostek Pokutnic lub inaczej Mostek Czarownic łączy dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Z wysokości 45 m mamy możliwość podziwiania najpiękniejszych zabytków Wrocławia, czyli rynku z ratuszem. Jednak żeby wejść na mostek musimy najpierw pokonać 247 schodów (nie ma windy).
Już sama nazwa tego punktu widokowego daje nam znać, że wiąże się z nią niezwykła historia i to nie jedna! Zdecydowanie jest to świetna atrakcja Wrocławia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?
Mostek Pokutnic – godziny otwarcia, cennik, mapa
Punkt widokowy na katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, czyli tak zwany Mostek Pokutnic jest czynny cały rok.
- w sezonie zimowym w godzinach 10:00-19:00
- w sezonie letnim 10:00-20:00.
Bilet normalny kosztuje 15 zł, natomiast bilet ulgowy 10 zł.
Jak wejść na Mostek Pokutnic? Żeby zwiedzić tą wyjątkową atrakcję Wrocławia trzeba kierować się do katedry św. Marii Magdaleny, znajduje się ona na ulicy Szewskiej 10 we Wrocławiu.
Wejście na wieżę jest od strony placu z piłkarską fontanną. Na zwiedzanie punktu widokowego i katedry warto zarezerwować sobie około 1,5 godz.
Mostek Pokutnic (Czarownic) – punkt widokowy Wrocławia
Obecnie Mostek Pokutnic to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Jednak zanim dotrzemy na widokowy punkt i dowiemy się kto zamiata Mostek Czarownic, musimy przemierzyć 247 schodów.
Po drodze mijamy poziomy z zawieszonymi na ścianach historycznymi ciekawostkami o katedrze, dodatkowo poznajemy tu również miejscowe legendy. Z głośników dobiega mroczna muzyka, a całość dopełnia kolorowa iluminacja świetlna.
Po 10 minutach wspinaczki jesteśmy już na szczycie. Oprócz zjawiskowej panoramy miasta możemy tutaj spotkać dwa słynne wrocławskie krasnale, czyli Teklę i Martynkę. To postaci związane z legendą o Mostku Czarownic. Warto zajrzeć jeszcze do wnętrza kościoła i poznać nieco historii katedry.
Katedra św. Marii Magdaleny Wrocław
Wrocławski gotyk w tutejszych kościołach bije po oczach z każdej strony. Również w takim stylu została zbudowana katedra św. Marii Magdaleny. Dokładnie w 1481 ukończono smukłe i wysokie wieże i połączono je mostkiem. Świątynia jest jednym z najstarszych kościołów Wrocławia, a w czasach swojej świetności mogła pochwalić się aż 58 ołtarzami.
Jednak to co dzisiaj możemy tutaj zobaczyć to powojenna rekonstrukcja. W czasie II wojny światowej dach kościoła runął, mostek pokutnic zniknął w mgnieniu oka, a legendarny Dzwon Grzesznika roztrzaskał się na kawałki.
Odbudowa katedry trwała 23 lata, choć w sumie trwa również i teraz. Dziś możemy jednak już zwiedzać wnętrze długiej na 63 metry trzynawowej świątyni, która wspiera się na 10 ceglanych przęsłach. Wśród najciekawszych zabytków katedry św. Marii Magdaleny są między innymi 4 portale w tym jeden zabytkowy prawie 500 letni, przeniesiony tutaj z opactwa w Ołbinie.
Legenda o Mostku Czarownic
Jak głosi tutejsza legenda dawno temu we Wrocławiu żyła piękna, lecz bardzo leniwa dziewczyna o imieniu Tekla. Kokietowała młodych chłopców i wabiła swoją urodą, ale żadnemu nie oddało swojej ręki. Matka i ojciec oczywiście chcieli ją wydać za mąż, ale każdego z kandydatów wyśmiewa, myśląc jedynie o zabawie.
Mijały lata, a Tekla dalej żyła swawolnie, aż pewnego razu rozwścieczony ojciec przeklął już nie najmłodszą wtedy dziewczynę. Tej samej nocy Tekla została porwana i uwięziona na mostku pomiędzy dwiema wieżami. Karą za jej próżniactwo było zamiatanie mostka aż do końca świata. Tekla wołała o pomoc, jednak z wysokości nikt jej nie usłyszał.
Z biegiem czasu Tekla postarzała się i straciła swój wdzięk. Kiedy już opadła z sił dostała do pomocy młodą czarownicę Martynkę. Pewnej nocy czarownica zleciała na miotle na wrocławski rynek, spotkała tam poszukującego swojej różdżki czarodzieja Michała. Wprawne oko Martynki szybko odnalazło zgubę, a w nagrodę czarodziej zgodził się spełnić jedno życzenie.
Czarownica poprosiła o uwolnienie Tekli. Nim jeszcze wróciła na mostek, Tekli już na nim nie było. Dziś Mostek Czarownic jest pewnego rodzaju przestrogą dla próżnych panienek, którym w głowie jest tylko prężenie swoich wdzięków.
Hydropolis Wrocław – zwiedzanie atrakcji interaktywnego muzeum wody
Hydropolis to zdecydowanie wyjątkowa atrakcja Wrocławia. Interaktywne centrum wiedzy o wodzie odkrywa przed nami wiele fascynujących ciekawostek. Właśnie tutaj mamy okazję dowiedzieć się skąd się biorą fale, czy w morskich głębinach istnieje życie, a nawet ile litrów wody dziennie zużywa człowiek.
Nowoczesna i multimedialna wystawa, interaktywne eksponaty i mnóstwo ciekawostek, począwszy od kosmicznej wyprawy, po zgłębianie tajemniczych mroków najgłębszego miejsca na ziemi. A to wszystko w historycznym miejscu, czyli dawnym podziemnym zbiorniku na wodę.
Hydropolis Wrocław – zwiedzanie atrakcji interaktywnego muzeum wody
Mostek Pokutnic we Wrocławiu to świetna atrakcja również dla dzieci. Spacer na szczyt jest super przygodą pełną legend, którą możemy uatrakcyjnić szukając chociażby wrocławskich krasnali. To kolejne miejsce na mapie stolicy Dolnego Śląska, jakie możemy polecić.