Nad zalewem Ciekoty, w którym odbija się najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli Łysica, stoi drewniany dworek Żeromskich. To miejsce nierozerwalnie związane jest z wielkim pisarzem Stefanem Żeromskim, który właśnie w Ciekotach spędził lata swojego dzieciństwa.

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach to wyjątkowe miejsce na mapie województwa świętokrzyskiego i świetna atrakcja, jaką warto zobaczyć. Wchodząc do wyśnionego przez Żeromskiego szklanego domu mamy okazję w multimedialny sposób poznać historię życia pisarza. Dodatkowo możemy zajrzeć w progi zrekonstruowanego dworku, w jakim Stefan Żeromski spędził dzieciństwo. A to wszystko w otoczeniu malowniczych szczytów świętokrzyskich wzgórz oraz romantycznego zalewu.

Góry Świętokrzyskie atrakcje, 17 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Dworek Żeromskich w Ciekotach – dojazd i parking

Ciekoty to niewielka miejscowość gminy Masłów, która leży w województwie świętokrzyskim. Do Ciekot możemy dojechać drogą nr 754 od strony Kielc, skąd dotrzemy samochodem w zaledwie 30 minut. Natomiast drugą opcją jest dojazd od strony Świętej Katarzyny. Na miejscu przy Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach jest bezpłatny parking na kilkanaście samochodów.

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach – cennik, godziny otwarcia

Muzeum w Ciekotach możemy zwiedzać od wtorku do soboty. Wystawa jest czynna w miesiącach maj – październik 10:00-17:00, w sobotę czynne od 11:00. Listopad – kwiecień 10:00-16:00.

Dodatkowo Dworek Żeromskich można zwiedzać z przewodnikiem, wejście jest o każdej pełnej godzinie. Ile zapłacimy za wstęp do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach? Bilet dla osoby dorosłej to 15 zł, a dla dzieci 12 zł.


Ciekoty Szklany Dom

Naszą wizytę w Ciekotach zaczynamy od zwiedzania Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Tutaj w przeszklonym budynku, wyśnionym zresztą przez Żeromskiego mamy okazję poznać historię życia pisarza. Na interaktywnych i multimedialnych tablicach wyświetlane są ciekawostki z jego życia. Możemy również usłyszeć jak brzmiał głos Stefana w jedynym zachowanym nagraniu. 

Aranżacja szklanego domu w Ciekotach jest wyjątkowa. Ze szklanego sufitu zwisają książki, które jakby fruwały nad naszymi głowami. Niezwykle prezentuje się również ściana wyłożona książkami. Na piętrze możemy dodatkowo zwiedzić wystawę poświęconą Barbarze Wachowicz, która również jako pisarka tworzyła biografie wielkich Polaków. Pisała między innymi o Stefanie Żeromskim.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Dworek Żeromskich – zwiedzanie

Rodzina Żeromskich przyjeżdża do modrzewiowego dworku w Ciekotach w 1871 roku. Wtedy Wincenty Żeromski, czyli ojciec Stefana zostaje zarządcą folwarku. 6 letni młody pisarz właśnie tutaj spędził lata swojego dzieciństwa. Jak się później okazało Góry Świętokrzyskie były dla niego dużą inspiracją, gdyż w swoich utworach nie raz wspominał o okolicznych wzgórzach, czy dworku.

Dziś zaglądając w progi zrekonstruowanego dworu Żeromskich, możemy zobaczyć jego wnętrze zaaranżowane tak, jak opisywał to młody poeta. Wchodząc do dworu natrafiamy na sień z pachnącymi ziołami, które na schodach suszyła matka Stefana.

Kolejno odwiedzamy gabinet ojca. Możemy również zajrzeć do sypialni pani domu Józefy Żeromskiej. Następnie zwiedzamy salon z rodzinnymi portretami, pokój Stefana oraz kuchnię. Pięknie urządzona jest również biblioteka ze zbiorem dzieł Stefana Żeromskiego.

Atrakcje Ciekot

Co jeszcze warto zobaczyć w Ciekotach? W sąsiedztwie dworku jest niewielki zalew, czyli przyjemne miejsce do rekreacji z widokiem na Łysicę. Zielony teren wokół dworku Stefana Żeromskiego jest dodatkowo miejscem wielu festiwali i plenerów, a wnętrze Szklanego Domu czasowych wystaw malarstwa, bądź fotografii.

Z Ciekot możemy również ruszyć szlakiem na górę Radostową, którą Żeromski sam zdobywał wiele razy. Zaledwie 6 km od Ciekot leży miejscowość Święta Katarzyna skąd biegnie szlak na Łysicę. Więcej szczegółów poznasz we wpisie poniżej.

Góry Świętokrzyskie – szlak na Łysicę i Święty Krzyż

Żeromszczyzna to niezwykły skrawek Gór Świętokrzyskich. Przemierzając szlaki, jakie pokonywał również Stefan Żeromski mamy okazję poznać nie tylko historię Polski z czasów życia poety i jego marzenia o wolności, ale i zachwycić się pięknymi widokami z sąsiedniej Radostowej, czy też przeglądającej się z zalewie Ciekoty Łysicy.

Plan wypadu do dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Dojazd: Ciekoty 76, 26-001 Ciekoty, gmina Masłów

Parking: bezpłatny parking przy Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom

Cennik biletów wstępu:

  • Dworek Żeromskich Ciekoty oraz Szklany Dom – 15 zł/os bilet normalny, 12 zł/os bilet ulgowy

Godziny otwarcia:

  • Maj – październik 10:00-17:00, w sobotę czynne od 11:00
  • Listopad – kwiecień 10:00-16:00
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments