Tysiące dużych i małych głazów, szumiąca niczym górski potok rzeka Czarna Hańcza i niezwykle malownicza, pełna polodowcowych pagórków kraina. Właśnie taki krajobraz zobaczymy na niezwykłym głazowisku Bachanowo, czyli jednej z ciekawszych atrakcji Suwalszczyzny.
W dolinie dzikiej rzeki Czarna Hańcza odkryjemy niezwykłe miejsce usiane tysiącami głazów. Rezerwat przyrody “Głazowisko Bachanowo” malowniczo wkomponował się w suwalski krajobraz. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, w jakim znajdziemy tak duże nagromadzenie głazów narzutowych. Ich pochodzenie jest nietypowe i wręcz wyjątkowe, bo przywędrowały na Suwalszczyznę z dalekiej północy Europy.
Rezerwat “Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”
Już od 1972 roku w malowniczym zakątku Suwalszczyzny powstał wyjątkowy rezerwat przyrody. Choć głazowisko Bachanowo zajmuje obszar zaledwie 1 ha, to jednak znajdziemy tu wyjątkowo duże nagromadzenie głazów narzutowych, których liczba przekracza 10 tys. Większość z nich ma obwód około 0,5 metra, ale zdarzają się również prawdziwe okazy giganty, które liczą ponad 8 metrów obwodu.
Skąd na Suwalszczyznę trafiły tak potężne głazy? Jak się okazuje pochodzą głównie z terenów Skandynawii oraz z dna morza bałtyckiego. Przyniósł je tutaj lądolód podczas ostatniego zlodowacenia, czyli jakieś 10 tysięcy lat temu. To również jemu zawdzięczamy wyjątkowy krajobraz Suwalszczyzny z morenowymi wzgórzami oraz uroczymi jeziorami.
Odwiedź siedzibę Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu, zobacz malowniczy punkt widokowy i intrygującą ścieżkę przyrodniczą „Opowieści Turtula”.
Turtul – Suwalski Park Krajobrazowy
Szlak do głazowiska w Bachanowie
Żeby dotrzeć do głazowiska Bachanowo musimy kierować się drogą z Malesowizny w kierunku jeziora Hańcza. W wiosce Bachanowo zjeżdżamy na niewielki parking tuż przy głównej drodze asfaltowej. Możemy tu dotrzeć zarówno samochodem, jak i szlakiem rowerowym Green Velo, albo Wokół Jeziora Hańcza. Z parkingu ruszamy wyznaczoną ścieżką przez łąkę w kierunku doliny rzeki Czarna Hańcza.
Trasa do głazowiska Bachanowo w jedną stronę liczy nieco ponad 500 metrów. Dodatkowo część szlaku to drewniane kładki, a jedną z nich dotrzemy do pomostu nad szumiącą Czarną Hańczę. Ten odcinek rzeki jest wyjątkowy, bo przypomina górski potok, a dzięki wielu głazom jakie leżą w jej korycie rzeka tworzy tu urocze kaskady.
Wejście na szlak głazowiska w Bachanowie jest bezpłatne, jednak trzeba pamiętać, że jest to teren prywatny, wykorzystywany głównie jako pastwisko. Pasące się tutaj krowy są bardzo istotne dla całego rezerwatu, bo w naturalny sposób zapobiegają jego zarastaniu przez drzewa.
Wyrusz na pieszy szlak ścieżką “Doliną Czarnej Hańczy” przez najpiękniejszy w Polsce oz turtulski i zawieszoną dolinę.
Dolina Czarnej Hańczy – ścieżka edukacyjna w Suwalskim Parku Krajobrazowym
Głazowisko Bachanowo – ciekawostki
Jak się okazuje potężne głazy w Bachanowie zobaczymy w aż 4 różnorodnych miejscach. Niektóre elegancko wypolerowane leżą w korycie rzeki Czarna Hańcza, inne umiejscowiły się w lesie oraz na łące 10 m ponad lustrem wody, jednak część z głazów znajduje się również na wzgórzu, czyli 25 metrów wyżej.
Bardzo często głazy zobaczymy również w miejscowych gospodarstwach Suwalszczyzny. Usuwane z pól idealnie nadawały się jako materiał budowlany zarówno przy budowie domów, stodół oraz obiektów sakralnych, jak i przy utwardzaniu dróg, czy regulacji rzek.
W trakcie II wojny światowej Niemcy uruchomili w Błaskowiźnie Zakład Przeróbki Kamienia. Pracowali w nim głównie jeńcy wojenni, którzy zbierali głazy z okolicznych terenów, kruszyli materiał, a następnie wywozili na zachód. Co ciekawe posłużyły one nawet do budowy kwatery Hitlera w Gierłoży. Po wojnie zakład zlikwidowano, a resztki głazowisk objęto ochroną rezerwatową.
Głazowisko Bachanowo to jedna z wyjątkowych atrakcji Suwalszczyzny. Jednak na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy jeszcze dwa podobne miejsca ochrony przyrody, czyli rezerwat Rutka i głazowisko Łopuchowo. To jedne z ostatnich miejsc, gdzie możemy odkryć dziewiczy skrawek zaskakującej przyrody.
Plan wypadu do Rezerwatu “Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”
Dojazd: Jeleniewo – Malesowizna – Bachanowo
Parking: bezpłatny parking w Bachanowie przy szlaku ścieżki przyrodniczej
Bilety wstępów:
- Wstęp na teren Rezerwatu Bachanowo jest bezpłatny
Czas przejścia szlaku: 30 min.
Dystans: 1,1 km w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa