Wyruszamy w romantyczną podróż do pięknego zamku w Kórniku. Zobaczymy tu wiele wież, wieżyczek, wykuszów i mnóstwo architektonicznych detali. Cały zamek otacza fosa wypełniona wodą. Dodatkowo nad nią przerzucony jest malowniczy mostek. Czy ten zamek nie wygląda jak z bajki?

Zamek w Kórniku opowiada nam historię, która sięga już czasów średniowiecza, co ciekawe świadczą o tym pozostałości murów i jego piwnice. Jednak swój obecny wygląd dumnie prezentuje już od 200 lat. Jego właścicielami był przede wszystkim ród Działyński. Dlatego też przed zamkiem stoi pomnik słynnego Tytusa Działyńskiego. To on przede wszystkim zarządził gruntową przebudowę zamku, której efekty możemy oglądać do dziś. Zamek w Kórniku jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, jakie nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć tutaj oryginalne wnętrza i ich wyposażenie. Piękne drewniane meble przykuwają oko, podobnie fenomenalne podłogi i sufity zachwycają swoimi wzorami, a ciekawe obrazy opowiadają historię kilku rodów jakie go zamieszkiwały.

Zwiedzanie wnętrz zamku w Kórniku

Na zwiedzanie zamku w Kórniku warto poświęcić minimum godzinę czasu. Z pewnością pochłonięci zwiedzaniem tych ciekawych wnętrz nawet nie zauważycie jak szybko ucieknie Wam czas. Żeby lepiej poznać historię zamku i nie przegapić najciekawszych rzeczy można skorzystać z opcji audioprzewodników. Od razu po wejściu w sieni naszą uwagę przykuwa drewniany sufit z herbami, są to herby przodków Jana Działyńskiego i jego żony Izabeli Czartoryskiej. Natomiast w pokoju Władysława Zamoyskiego szczególnie przyciąga wzrok posadzka. Jak się okazuje jest zrobiona z korzenia brzozy, mahoniu i orzecha, która skomponowana jest na wzór finezyjnego dywanu. Natomiast w pokoju generałowej, czyli córki Tytusa – Jadwigi, możemy oglądać słynny obraz francuskiego malarza pt. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz ciekawe meble, które służyły w codziennym życiu.

Zabytki zamku w Kórniku

Jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc na zamku jest salon ze złoconym sufitem oraz stołem zrobionym z sęków aż kilku gatunków drzew. Ten widok naprawdę robi wrażenie. Jednak równie ciekawie prezentuje się jadalnia z drewnianym kasetonowym sufitem, a w nim aż 71 herbów rycerstwa polskiego. Pośrodku sali stoi potężny stół z wyplatanymi krzesłami. Dodatkowo całe pomieszczenie zdobią potężne portrety rodzinne.

Biblioteka w Kórniku

Na szczególną uwagę zasługuje sala Mauretańska. To w niej do dziś urządzana jest biblioteka wraz z salą muzealną na pamiątki rodzinne i narodowe. Dodatkowo ta sala składa się z aż 3 pomieszczeń, których styl nawiązuje do wyglądu arabskich pałaców. Na galerii sali Mauretańskiej możemy podziwiać kolekcję najstarszych zbiorów bibliotecznych, a w nich rękopisy i starodruki oprawione w skóry. Jednak ta część antresoli jest niedostępna dla zwiedzających. Oprócz tego zobaczymy jeszcze oryginalną, pełną zbroje polskiej husarii ze skrzydłami i kopią, co ciekawe w całej Polsce zachowały się tylko dwa takie egzemplarze.

Choć  dziś możemy zwiedzać te klimatyczne wnętrza i zaglądać w każdy zakamarek muzeum, to jednak mamy wrażenie jakby w tym miejscu zatrzymał się czas. Muzeum zaaranżowanej jest w taki sposób jakby jego mieszkańcy dopiero wyszli z zamku, a swoje rzeczy zostawili na widoku. Następnie, po zwiedzeniu zamku koniecznie trzeba przespacerować się do Arboretum. Tutaj na obszarze 30 hektarów możemy zobaczyć i powąchać aż 3 tysiące gatunków roślin. Jednak najsłynniejsze są tutaj różaneczniki, azalie, czy lilaki. Najpiękniejszy spektakl rozgrywa się wiosną, kiedy wszystkie kwiaty wybuchają tysiącem barw i zapachów.


Wisława Szymborska urodziła się w Kórniku

Z Kórnikiem nierozerwalnie związana jest słynna poetka i noblistka Wisława Szymborska. To tutaj w 1923 roku przyszła na świat. Co ciekawe do dziś możemy zobaczyć budynek, w którym mieszkała wraz z rodzicami. Dodatkowo na jego elewacji znajdziemy pamiątkową tablicę. Kolejnym miejscem jakie trzeba zobaczyć jest ławeczka poetki wraz z jej figurą. Na ławeczce spotkamy również kota ze słynnego wiersza “Kot w pustym mieszkaniu”. Intrygująca jest filigranowych rozmiarów postać poetki, jednak jak się okazuje jej podobizna odzwierciedla prawdziwe wymiary noblistki. Ławeczka Szymborskiej jest obowiązkowym punktem na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

Kórnik to dziś bardzo nowoczesne miasteczko, leży nad malowniczym jeziorem Kórnickim. Wokół jeziora możemy przespacerować się pięknym bulwarem. Dodatkowo codziennie w południe na Kórnickim rynku można usłyszeć hejnał i pianie kura, które dobiega do nas z budynku ratusza.

Plan wypadu do Kórnika

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking przy promenadzie, albo płatny parking przy zamku

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Kórniku – bilet normalny 17 zł/os, bilet ulgowy – 9 zł/os
  • Zwiedzanie z audioprzewodnikiem – można pobrać bezpłatną aplikację pt. „Zamek w Kórniku” lub wypożyczyć nagranie na miejscu w zamku – 10 zł/os
  • Arboretum w Kórniku – bilet normalny 10 zł/os, bilet ulgowy – 7 zł/os

Czas zwiedzania: 1,5 -2 godzin

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments