Zakliczyn to jedno z mniejszych miasteczek Małopolski, które skrywa sporo ciekawych atrakcji. Galicyjski ryneczek z ratuszem, zabytkowe podcieniowe domy, a do tego dwa klasztory! Otoczony przez malownicze szczyty Pogórza Rożnowskiego Zakliczyn jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki. Dolinę rzeki Dunajec możemy przejechać genialnym szlakiem rowerowym Velo Dunajec. Natomiast z oddali spoglądają ruiny zamku w Melsztynie. Tyle atrakcji jest do odkrycia w Zakliczynie.
Z czego słynie Zakliczyn? To z pozoru niewielkie miasteczko południowej Polski, które w 2006 roku odzyskało prawa miejskie, może pochwalić się drugim największym rynkiem w Małopolsce (zaraz po krakowskim). Jego wymiary to 170x100m. Co więcej, na środku rynku stoi charakterystyczny Ratusz z wieżą zegarową.
Jednak zawsze nieodzownym elementem galicyjskiego miasteczka były domy podcieniowe. Dziś najwięcej znajdziemy ich na ul. Mickiewicza. Tu też stoi najstarszy z domów „Pod Wagą”. Nieco dalej warto zawędrować do ciekawego zegara słonecznego, który znajduje się na zabytkowym domu z XIXw. A zaledwie parę kroków dalej jest już kościół parafialny pw. Św. Idziego Opata.
Jednak Zakliczyn to również miasto w jakim znajdziesz znacznie więcej zabytków. Na jego obrzeżach stoi zabytkowy klasztor franciszkanów, a także klauzurowy klasztor bernardynek. Zza Dunajca na Zakliczyn spogląda zrekonstruowana wieża zamku w Melsztynie, a w tutejszych lasach możesz dodatkowo znaleźć kilka pięknych cmentarzy z czasów I wojny światowej.
Ale to nie koniec atrakcji, bo przez Zakliczyn przebiega genialny szlak ścieżki rowerowej Velo Dunajec, który cieszy się dużą popularnością wśród miłośników dwóch kółek. Zatem ruszaj czym prędzej poznać wszystkie warte odwiedzenia miejsca w Zakliczynie.
Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?
Zakliczyn – mapa atrakcji – gdzie leży, jak dojechać?
Zakliczyn to niewielkie miasteczko, które leży na terenie województwa małopolskiego i powiatu tarnowskiego. Miasto położone jest na obszarze malowniczego Pogórza Rożnowskiego, a w zasadzie w dolinie Dunajca.
Do Zakliczyna można dojechać kierując się drogą nr 975 z Tarnowa do Nowego Sącza.
Ilu mieszkańców ma Zakliczyn? Zdecydowanie jest to jedno z mniejszych miast w Polsce, w Zakliczynie mieszka niespełna 1600 osób.
Zakliczyn atrakcje – co warto zobaczyć?
Zakliczyn to idealne miasteczko do zwiedzania w rytmie slow. Wizytę najlepiej zacząć od rynku. Co ciekawe, kiedyś cały plac był wyłożony kamieniami z Dunajca, czyli otoczakami, zwanymi również “kocimi łbami”. To właśnie na samym środku rynku odbywają się do dziś słynne jarmarki. Zatem żeby poczuć klimat miasta najlepiej odwiedzić je w środę rano.
Na środku rynku stoi prostokątny Ratusz z wieżą zegarową, dziś w jego wnętrzach mieści się restauracja, Centrum Kultury i sala widowiskowa.
Z narożników rynku odchodzi 7 ulic, dodatkowo główna droga przecina po skosie cały plac. To właśnie przy rynku i wzdłuż ulicy Malczewskiego i Mickiewicza znajdziesz najciekawsze podcieniowe domy Zakliczyna. To one nadawały miastu oryginalny charakter. Drewniane parterowy domki były stawiane szczytami do drogi i zwieńczone wysuniętymi na chodnik okapami.
Najstarszy “Dom pod Wagą” pochodzi z 1769 roku i znajduje się przy ul. Mickiewicza. Parę kroków dalej na budynku dawnej szkoły parafialnej jest zegar słoneczny, wykonany w 1973 r. przez astronoma dr. Jana Mietelskiego dla uczczenia 500 rocznicy urodzin Kopernika.
Tuż obok wzrok przykuwa potężna wieża kościoła św. Idziego Opata. Świątynia została zbudowana w latach 1739-1768 na fundamentach znacznie starszego kościoła, który spłonął. Ołtarz główny i 4 ołtarze boczne prezentują styl rokokowy i wręcz ociekają złotem i bogatymi zdobieniami.
Dwa klasztory Zakliczyna – ciekawe zabytki
Zaledwie 700 m od rynku w Zakliczynie znajdziemy ciekawy zabytek, jakim jest Klasztor oo. Franciszkanów z 1622 roku. Klasztor jest domem formacyjnym, w którym mieści się nowicjat, to właśnie tutaj przyszli zakonnicy mają swój roczny okres próby. Przy klasztorze warto zajrzeć do małej świątyni Matki Bożej Anielskiej z 1815 roku. W murach klasztoru możesz również zobaczyć grotę Maryi.
Zaledwie kilometr od klasztoru franciszkanów, możesz odwiedzić kolejny klasztor, tym razem żeński: Klasztor Sióstr Bernardynek. Co ciekawe, zaczął funkcjonować już w 1890 roku i na dodatek szczęśliwie przetrwał czasy wojen bez większych strat. Jest to jednak zakon kontemplacyjny z papieską klauzurą, a zakonnice żyją w nim odosobnione niczym mniszki.
Jak się okazuje wstąpienie w szeregi klasztoru bernardynek wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, a sam okres przed złożeniem ślubów trwa tu około 9 lat! Cały obiekt klasztoru bernardynek w Kończyskach otacza wysoki mur, jednak drzwi przyklasztornej świątyni są otwarte, zatem śmiało tutaj zajrzyj.
Zamek w Melsztynie
Nieopodal miasteczka Zakliczyn, na wysokim wzgórzu z widokiem na malowniczą dolinę Dunajca wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku w Melsztynie. Dlaczego warto go zwiedzić? Żeby poznać garść historycznych opowieści o jego najsłynniejszych właścicielach, odkryć zaskakujące i tajemnicze legendy oraz zachwycić się widokiem ze zrekonstruowanej wieży. Zamek Melsztyn to jedna z ciekawych atrakcji Małopolski.
Zamek w Melsztynie to jedna z aż 12 twierdz, jakie strzegły ważnego szlaku handlowego na Węgry, który prowadził wzdłuż Dunajca przez region dzisiejszej Małopolski. Co więcej, zbudowany w latach 1340-62 melsztyński zamek był własnością niezwykle bogatych rodów: Melsztyńskich, Jordanów, Tarłów i Lanckorońskich. Przez ponad 400 lat zamek wciąż się rozrastał, jednak kres jego świetności przyszedł w 1770 roku wraz z napadem wojsk konfederacji barskiej.
Od tego czasu zamek w Melsztynie był w stanie ruiny, a jego zniszczone mury posłużyły do budowy kościoła w sąsiedniej miejscowości. Na zamkowym wzgórzu powstało również schronisko górskie, które niestety nie przetrwało czasów I wojny światowej. Dziś jednak zamek w Melsztynie jest ciekawą turystyczną atrakcją Małopolski. Zrekonstruowana wieża serwuje nam świetne widoki, a związane z zamkiem legendy dodają mu jeszcze większej tajemniczości.
Zamek w Melsztynie – zwiedzanie zrekonstruowanej wieży, ciekawostki i legendy
Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej w Czarnym Lesie – atrakcje okolic Zakliczyna
Nieopodal Zakliczyna w tak zwanym Czarnym Lesie, znajdziemy cmentarze z I wojny światowej. Na terenach dawnej Galicji dochodziło do wielu krwawych potyczek. W efekcie ginęli żołnierze różnych narodowości: Polacy, Rosjanie, Niemcy, Austriacy, Węgrzy, czy Rumuni.
Z obawy przed siejącymi się zarazami żołnierzy chowano często w zbiorowych mogiłach z dala od zabudowań. W Czarnym Lesie znajdują się aż 3 cmentarze. W 7 zbiorowych mogiłach i 41 pojedynczych grobach pochowano żołnierzy poległych 19 listopada 1914 r.
Po to aby odróżnić mogiły poszczególnej armii krzyże zdobiono na kilka sposobów. Dlatego wieńcem z liści dębu były zdobione krzyże armii niemieckiej, wieńcem laurowym krzyże austriackie, a lipowym dwuramienne krzyże rosyjskie.
Na terenie gminy Zakliczyn znajdziemy 9 cmentarzy wojennych, a 3 z nich znajdują się w „Czarnym Lesie”. W 7 zbiorowych mogiłach i 41 pojedynczych grobach, pochowano żołnierzy poległych 19 listopada 1914r.
Pogórze Wiśnickie atrakcje, zabytki, szlaki – 20 miejsc jakie warto zobaczyć
Jamna – atrakcje Pogórza Rożnowskiego
- Jamna to niewielka wioska, w której znajdziemy zarówno piękne widokowe punkty, jak i przyjemne leśne szlaki. Dodatkowo odkryjemy tu przepełnione historią i wiarą miejsca, a w regionalnej bacówce i schronisku skosztujemy świetnej kuchni Pogórza.
Jamna – zwiedzanie atrakcji Pogórza Rożnowskiego
Jeśli szukasz pomysłu gdzie ciekawie spędzić czas w Małopolsce i wyskoczyć na jeden dzień lub weekend z dzieckiem, to Zakliczyn będzie idealnym kierunkiem. Tym bardziej, że po drodze możesz odkryć również inne atrakcje Pogórza Rożnowskiego.