Odwiedź najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Odkryj niewielkie siedlisko Turtul, które uroczo wkomponowało się pomiędzy wysokimi i stromymi wzgórzami ozu turtulskiego oraz zaciszną doliną rzeki Czarna Hańcza.
W malowniczej dolinie Czarnej Hańczy leży niewielka osada Turtul, czyli przysiółek wsi Malesowizna. To właśnie tutaj znajdziemy intrygujące ruiny dawnego młyna. Jak się okazuje Turtul swoją nazwę zawdzięcza nazwisku tutejszego młynarza, które z litewskiego brzmiało “turtuolis”, czyli “bogacz”. Tuż obok ruin młyna stoi niewielki, prawie 100 letni domek młynarza. Właśnie tutaj ma swoją siedzibę dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Wokół Turtula odkryjemy niesamowite przyrodnicze skarby, genialne punkty widokowe i świetne atrakcje dla całych rodzin.
Punkt widokowy na oz turtulski
Na krawędzi skarpy doliny Czarnej Hańczy znajdziemy genialny punkt widokowy Turtul. Wdrapujemy się tutaj na strome wzgórze, które wznosi się 231 m n.p.m. Roztocza się stąd bajeczna panorama na dolinę, w której ukrył się wręcz czarny staw Turtulski, jaki otacza niezwykle soczysta zieleń potężnych drzew. Co ciekawe to niewielkie 7 ha jezioro powstało sztucznie, przez spiętrzenie wód rzeki na potrzeby miejscowego młyna.
Czarna Hańcza stworzyła tu niezwykle zaciszne rozlewisko. Staw w najgłębszym miejscu ma jedynie 2,20 m głębokości. Tuż za stawem i ruinami młyna ma swoją siedzibę dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z punktu widokowego Turtul widzimy ciągnącą się dolinę Czarnej Hańczy i górujący nad nią ciąg 13 polodowcowych pagórków, zwanych ozem turtulskim.
Odwiedź również głazowisko Rutka, gdzie zobaczysz potężne narzutowe głazy, niezwykłe przyrodnicze skarby i świetny punkt widokowy na południową część Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Głazowisko Rutka w Suwalskim Parku Krajobrazowym
Ścieżka przyrodnicza labirynt “Opowieści Turtula”
Tuż za budynkiem dyrekcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego mamy okazję wejść w tajemniczy świat tutejszej przyrody. Na rozlewiskach i bagnach powstały urocze kładki, które odkrywają przed nami chociażby nieznane zwyczaje zwierząt. Na ścieżce zamontowane są liczne tablice z przyrodniczymi ciekawostkami, dzięki nim łatwiej wypatrzymy na przykład ukryte w drzewach gniazda ptaków. Natomiast zaglądając do niewielkich skrzynek, poznamy przyzwyczajenia mieszkających tutaj zwierząt, jak chociażby wydry, czy bobra.
Nad brzegiem stawu jest również drewniana wieża, to kolejny świetny punkt widokowy na staw w Turtula. Ścieżka przyrodnicza “Opowieści Turtula” to idealny pomysł na naukę przez zabawę. Głównie z myślą o najmłodszych turystach powstał w ogrodzie turtulskim również plac zabaw i kilka makiet edukacyjnych, dzięki którym łatwiej możemy zrozumieć fenomen Suwalszczyzny.
Siedziba dyrekcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego
W prawie 100 letnim domu młynarza swoją siedzibę ma dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj też działa informacja turystyczna i sklepik z pamiątkami. Żeby dotrzeć samochodem do Turtula trzeba się kierować drogą z Jeleniewa w kierunku Bachanowa. Przy trasie mamy bezpłatny parking dla samochodów, natomiast drugi jest tuż przy budynkach dyrekcji parku. Oprócz tego przez Turtul przebiega słynny szlak rowerowy Green Velo, dlatego znajdziemy tu również punkt obsługi rowerzystów.
Turtul to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Ruiny młyna, punkt widokowy na oz turulski, dawny dom młynarza z siedzibą dyrekcji parku i ścieżka edukacyjna “Opowieści Turtula”, to tylko kilka z atrakcji, jakie tu na nas czekają. Turtul to również świetna baza wypadowa na szlak do źródeł Szeszupy, czy też ścieżkę przyrodniczą doliną Czarnej Hańczy do wieży widokowej. Co więcej odkryjemy tu także przyjemne szutrowe ścieżki, idealne dla wielbicieli dwóch kółek. Turtul to niewielka osada, z której zawsze wracamy z dużą ilością pozytywnych wrażeń.
Plan wypadu do Turtula
Dojazd: Jeleniewo – Malesowizna – Turtul
Parking: bezpłatny parking przy dyrekcji parku
Bilety Wstępu:
- Zwiedzanie atrakcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatne
Czas zwiedzania : 1 – 1,5 godz.