Troki to miasto, które otaczają błyszczące w słońcu jeziora, średniowieczne zamki i eleganckie dwory. To reprezentacyjna wizytówka Litwy oraz niezwykle barwne miasteczko z intrygującą historią, jaką od lat tworzą tutaj Karaimi.
Zaledwie 27 km od Wilna leży miasto Troki, które może się pochwalić niezwykłą, bo aż 700 letnią historią. Kiedyś była to królewska siedziba Wielkiego Księstwa Litewskiego, a do czasu II wojny światowej również miasto Polski. Przez wiele lat mieszkali tu obok siebie Karaimi, Tatarzy, Protestanci, Żydzi, Katolicy i Prawosławni.
Cała ta mieszanka kultur i religii tworzyła niezwykle barwne miasto. Dziś to jedno z chętniej odwiedzanych turystycznych miejsc Litwy, które może pochwalić się niezwykłymi zabytkami, jakie dodatkowo otaczają prawdziwe cuda przyrody.
Litwa atrakcje i zabytki – 7 niepowtarzalnych miejsc, jakie warto zobaczyć na Litwie
Na mapce zaznaczyliśmy wszystkie najciekawsze atrakcje Trok, których nie możesz pominąć. Oznaczyliśmy również parking, regionalną restaurację oraz kemping nad jeziorem.
Wilno na weekend + 12 najciekawszych atrakcji, najlepszy przewodnik na zwiedzanie stolicy Litwy
1. Zamek na wyspie w Trokach – zwiedzanie, bilety, ciekawostki
Największą wizytówką Trok jest zamek na wyspie, który oblewają wody jeziora Galve. Żeby dostać się do zamku musimy przejść dwa drewniane pomosty. Już z daleka zamek robi imponujące wrażenie. Po wejściu przez główną bramę kupujemy bilet wstępu. Ile kosztuje bilet za zamek w Trokach? Dla osoby dorosłej wynosi 12 euro, a dla dzieci 6 euro. Samo wejście na zamkową wyspę jest bezpłatne.
Ile trwa zwiedzanie zamku w Trokach? Na zwiedzanie zamku warto poświęcić około 2 godziny. Można wynająć audioprzewodnik, lub skorzystać z opcji grupowego zwiedzania z przewodnikiem w języku polskim, jednak trzeba to zgłosić wcześniej. Ekspozycje zamkowe są jednak też świetnie opisane po Polsku.
Co zobaczymy na zamku w Trokach?
Zwiedzanie zamku w Trokach podzielone jest na 2 części, czyli część dolną i górną. Zaczynamy od 16 wystaw, jakie mieszczą się w budynkach dawnych koszar. Zobaczymy tutaj między innymi gabloty wypełnione piękną porcelaną, niezwykłą biżuterią, egzotycznymi jak na owe czasy szklanymi naczyniami, czy też fajkami z kości słoniowej.
Oprócz tego oglądamy bogatą wystawę mebli, trofeów myśliwskich oraz pieczęci, z których spora część pochodzi z Polski. Najstarsze eksponaty liczą ponad 200 lat, nie są to jednak oryginalne zamkowe przedmioty, gdyż po I wojnie światowej zamek był doszczętnie zniszczony i ograbiony.
W drugiej, górnej części zamku wchodzimy na uroczy niewielki dziedziniec. Tutaj w kilku salach zobaczymy stroje i broń rycerską, salę tronową, czy też wystawę poświęconą historii i kulturze Karaimów. Zamek w Trokach otaczają wysokie mury, warto je obejść dookoła i zobaczyć jak zamek prezentuje się z każdej strony.
Godziny otwarcia zamku w Trokach: od maja do września czynne codziennie 10:00 -19:00. W miesiącach październik -listopad oraz marzec – kwiecień w poniedziałek nieczynne. Poza sezonem grudzień – luty czynne jedynie w dniach środa-niedziela w godzinach 10:00 – 18:00. Dzień bezpłatnego zwiedzania zamku w Trokach przypada na ostatnią niedzielę każdego miesiąca.
2. Jezioro Galve w Trokach
Troki leżą w otoczeniu 9 jezior, największe z nich jezioro Galve zajmuje obszar 361 ha. Na jego powierzchni zobaczymy aż 21 wysp, na jednej z nich wznosi się zamek w Trokach. Jezioro Galve to świetne miejsce do rekreacji.
Możemy wypłynąć na nie statkiem wycieczkowym, lub wynająć łódkę na prywatny romantyczny rejs w blasku zachodzącego słońca. A jeśli lubisz biwakować nad jeziorem, to możemy śmiało polecić Ci pole kempingowe Slėnyje, które leży na północnym cyplu jeziora, skąd mamy piękny widok na całe Troki.
3. Karaimi na Litwie – słynna ulica Karaimska i egzotyczna kuchnia Karaimów
Wielki Książe Litewski Witold, po zwycięskiej bitwie na Krymie sprowadził na Litwę około 380 rodzin Karaimów. Był to naród należący do grupy tureckiej. Jako świetni wojownicy i jeźdźcy pełnili osobistą straż księcia.
Na początku Karaimi mieszkali tylko w Trokach, jednak z czasem rozsiali się po całej Litwie. W tej części Europy Karaimi żyją już 625 lat, w związku z tym rok 2022 był rokiem Karaimów na Litwie.
Dziś spacerując po Trokach trzeba przejść się ulicą Karaimską, wśród parterowych i niezwykle kolorowych domków z charakterystycznymi trzema oknami od strony ulicy.
Pomimo upływu lat społeczność Karaimów zachowała swoją religię, język, kulturę i kuchnię, którą koniecznie musimy spróbować będąc w Trokach. Nie bez powodu to właśnie Troki uważane są za stolicę Karaimów.
Co warto zjeść w Trokach? Jednym z najważniejszych specjałów kuchni karaimskiej są kibiny, czyli pierogi z drożdżowego ciasta nadziewane klasyczni baraniną, lub w nowoczesnym wydaniu na przykład twarogiem.
Oprócz tego w Trokach warto skosztować litewski chłodnik i mega słodką chałwę, wszystko możemy popić buzą, czyli popularnym kwasem chlebowym. W trokach działa wiele regionalnych restauracji, w których możemy spróbować karaimskiej kuchni, jedną z najbardziej popularnych jest restauracja Kybynlar.
4. Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu- najpiękniejszy dwór Litwy
Zwiedzając zamek w Trokach już w oddali widzimy intrygujący śnieżnobiały pałac, który leży na wschodnim brzegu jeziora Galve. Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu to kolejny warty odwiedzenia punkt w Trokach.
Tą niezwykłą ponad 100 letnią rezydencję zaprojektował Polski architekt Józef Huss. Pałac otacza z jednej strony romantyczny ogród z antycznymi rzeźbami i ponad setką różnorodnych gatunków krzewów i drzew, a z drugiej wysoka skarpa nad jeziorem Galve.
Do czasów II wojny światowej w rezydencji mieszkała rodzina Tyszkiewiczów, później pałac służył jako hotel dla rosyjskich żołnierzy. Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę i gruntownym remoncie, pałac stał się wyjątkowym miejscem wydarzeń kulturalnych.
Wejście na teren ogrodów pałacu Tyszkiewiczów w Trokach jest bezpłatne, natomiast wnętrza możemy zwiedzać. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 3 euro, a dla dzieci 1,5 euro. Na zwiedzanie pałacu i ogrodów warto poświęcić około 1,5 godziny. Jednak pałac jest czynny jedynie w sezonie maj – wrzesień, od środy do niedzieli w godzinach 11:00 – 19:00.
5. Kienesa – Karaimska świątynia w Trokach
Największym zabytkiem karaimskiej części Trok jest kienesa, czyli jedna z trzech karaimskich świątyń na świecie. Znajdziemy ją na ulicy Karaimskiej w otoczeniu kolorowych domków Trok. To tak naprawdę dom modlitewny, który przetrwał już 200 lat.Z zewnątrz od frontowej strony kienesa ma 3 okna, tak samo jak pozostałe domy Karaimów. Ten kwadratowy budyneczek wieńczy niewielka wieża, jaka miała służyć za latarnię.
Wnętrze kienesy jest bogato ozdobione witrażami, a podłogi wysłane dywanami. W centralnym punkcie świątyni stoi trzypoziomowy ołtarz. Wewnątrz są również ławki, jak się okazuje miejsce do modlitwy jest przypisane wiernemu od pokoleń.
Mężczyźni w kienesie modlą się w głównej sali, natomiast dla kobiet przeznaczony jest balkon ponad nią. Co ciekawe wszyscy wierni w świątyni noszą nakrycie głowy. Religia Karaimów opiera się tylko i wyłącznie na Starym Testamencie.
Nieco dalej również przy ulicy Karaimų g. 22 jest Karaimskie Muzeum Etnograficzne. W malutkim budynku zebranych jest sporo Karaimskich pamiątek, jednak co najważniejsze obsługa muzeum mówi po Polsku, zatem wychodzimy stąd z dużą dawką ciekawych informacji o Karaimach , ich religii i kulturze.
Muzeum warto odwiedzić tym bardziej, że bilet wstępu kosztuje jedynie 3 euro, a ulgowy 1,5 euro. Trzeba jednak mieć na uwadze, że muzeum w miesiącach kwiecień-wrzesień jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Natomiast od października do marca otwarte jest czwartek – niedziela.
6. Wzgórze Aniołów w Trokach
Na północnych wzgórzach jeziora Galve mamy okazję zobaczyć wyjątkowo duchowy skrawek Litwy. Miejsce ludowych modlitw, czyli Wzgórze Aniołów. Rzeźbione postaci aniołów są projektem młodych artystów, którzy w ten sposób chcieli upamiętnić 1000-lecie istnienia Litwy.
Dziś na obszarze ponad 4 ha zobaczymy aż 40 postaci aniołów i słupowych kapliczek, wykonanych przez artystów zarówno z Litwy, jak i z zagranicy. Każdy z aniołów ucieleśnia inną postawę chrześcijańską, jak miłość, pokój, radość, prawda, czy życie.
Zwiedzając wzgórze możesz odnaleźć swojego anioła, który najbardziej pasuje do twojej osobowości. Wzgórze Aniołów to projekt, jaki cały czas się rozwija, a z roku na rok przybywa ich coraz więcej.
Samo miejsce i jego lokalizacja jest wyjątkowe jeszcze z jednego powodu, popatrz teraz na mapę jeziora Galve. Można odnieść wrażenie, że z góry wygląda jak postać Anioła. Wzgórze Aniołów to bezpłatna atrakcja Trok, otwarta całą dobę.
7. Bazylika w Trokach
Na niewielkim wzniesieniu w Trokach górują dwie wieże bazyliki Nawiedzenia NMP. Ta ponad 600 letnia świątynia to dziś również kościół parafialny. Znajdziemy w nim cudowny wizerunek Matki Bożej, który książę Witold dostał w Konstantynopolu od cesarza.
300 lat później właśnie tu odbyła się druga na ziemiach Polski (zaraz po Jasnej Górze) koronacja cudownego obrazu. Troki odwiedzają również pielgrzymi, zmierzają tutaj szlakiem pielgrzymkowym z Wilna. Matka Boża Trocka uważana jest także za patronkę Litwy.
8. Ruiny Starego Zamku na półwyspie w Trokach
Zamek na półwyspie w Trokach swoim ogromem przewyższał większość Litewskich zamków. Najpierw była to ważna rezydencja obronna wielkich książąt litewskich, a później więzienie dla spiskowców. Jego mury gościły również zakon dominikanów, później miała tu swoją siedzibę policja i sąd. Podczas II wojny światowej na starym zamku działało więzienie gestapo, a następnie KGB.
Dziś zamek został nieco zrekonstruowany i można go również zwiedzać. W odnowionej kaplicy klasztoru dominikanów działa między innymi wystawa sztuki sakralnej ze zbiorem ponad 200 eksponatów.
Muzeum otwarte jest w miesiącach kwiecień – wrzesień od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. Natomiast w miesiacach październik – marzec, od czwartku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.
Troki to niezwykle atrakcyjne miasto Litwy, nic więc dziwnego, że co roku odwiedza go tylu turystów. Jedną z najciekawszych atrakcji Trok jest oczywiście zamek na wyspie oraz wyjątkowa egzotyczna kuchnia Karaimów. Jednak będąc w Trokach nie zapomnij odwiedzić również pięknego pałacu Tyszkiewiczów, mistycznego Wzgórza Aniołów i dużo starszego zamku na półwyspie. Troki to idealny kierunek zarówno na jednodniowy wypad, jak i nieco dłuższy pobyt w pięknych okolicznościach przyrody.
Plan wypadu do Trok
Dojazd: kierunek Wilno, droga A16
Parking: parkingi na ulicy Trakų – płatne w parkomacie 70 centów/h
Bilety Wstępu:
- Zamek w Trokach – bilet normalny 12 euro/os, bilet ulgowy 6 euro/os, czas zwiedzania 2 godziny
- Etnograficzne Muzeum Karaimów – bilet normalny 3 euro/os, bilet ulgowy 1,5 euro/os, czas zwiedzania 30 minut
- Pałac Tyszkiewiczów – bilet normalny 3 euro/os, bilet ulgowy 1,5 euro/os, czas zwiedzania 1,5 godziny
- Muzeum Sztuki Liturgicznej – bilet normalny 4 euro/os, bilet ulgowy 2 euro/os, czas zwiedzania 30 minut
Nocleg w Trokach: Kempingas Slėnyje – pole campingowe 12 euro/os