Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Regietów to niezwykle urocza miejscowość, która malowniczo wkomponowana jest pomiędzy wzgórza, doliny, łąki i lasy Beskidu Niskiego. To prawdziwa oaza ciszy, jaką możemy chłonąć wędrując przepięknymi szlakami przez opuszczone łemkowskie wioski. Znajdziemy tu również ukryte wśród lasów wojenne cmentarze z najsłynniejszym na szczycie Rotunda, a także cerkwie. Regietów słynie również ze stadniny koni huculskich, które pasą się na okolicznych łąkach. Co więcej, właśnie tutaj możesz skosztować nieszablonowej kuchni z regionalnymi potrawami w karczmie Huculanka. A to tylko kilka z powodów dla których warto odwiedzić atrakcje i szlaki Regietowa!

Regietów – gdzie leży, jak dojechać?

Gdzie leży Regietów? Regietów to niewielka miejscowość, którą zamieszkuje około 100 osób. Położona jest na obszarze Beskidu Niskiego w województwie małopolskim, powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie.

Jak dojechać do Regietowa? Do wioski dotrzesz kierując się drogą nr 977 kierunek Gorlice – Konieczna. Po zjeździe z przełęczy małastowskiej trzeba skręcić w lewo w Gładyszowie na Smerekowiec, a następnie za znakami kierować się już prosto do Regietowa. Dojazd jest również możliwy od strony Uścia Gorlickiego przez Kwiatoń.

Gdzie zaparkować w Regietowie? Bezpłatny parking jest przy karczmie Huculanka, tu również zobaczysz stadninę koni. Natomiast jeśli wybierasz się na szlak, to najlepiej zaparkować w Regietowie Wyżnym.

Mapa atrakcji Regietowa

Regietów atrakcje – co warto zobaczyć?

Jak się okazuje historia Regietowa, czyli dawnej łemkowskiej wsi jest niezwykle intrygująca, a jednocześnie bardzo smutna. Obecna miejscowość została połączona w 1945 roku z dwóch części, czyli Regetowa Wyżnego i Regetowa Niżnego. Po II wojnie światowej podczas masowej akcji wysiedlenia Łemków te tereny całkowicie opustoszały. Po Łemkach pozostały jedynie cerkwie i cmentarze.

A przecież chwilę wcześniej podczas I wojny światowej na terenie Beskidu Niskiego toczyły się krwawe walki Operacji Gorlickiej. Pamiątką po tych wydarzeniach są dwa cmentarze w Regietowie nr 48 pod szczytem Jaworzynka i słynna Rotunda, czyli cmentarz nr 51.

Opuszczony, wyludniały i dziki krajobraz Regietowa został nieco zapełniony dzięki budowie PGRu. Dopiero w 2001 roku do Regietowa została przeniesiona hodowla koni Huculskich Gładyszów, gdzie powstały dwie stajnie hodowlane, stodoła, kryta ujeżdżalnia, a następnie regionalna karczma i hotel “Gościniec Jaśmin”.

Z czego słynie Regietów? Dziś Regietów słynie z hucułów i licznych festiwali, jakie odbywają się na terenie stadniny. To także raj dla wielbicieli szlaków pieszych i rowerowych przez Beskid Niski. Dodatkowo w Regietowie wciąż czuć łemkowską tradycję i typowy folklor, który możemy odkrywać zaglądając do tutejszych cerkwi, na stare cmentarze, czy kosztując regionalnych potraw w Huculance.

Regietów Hucuły – stadnina koni huculskich

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie to jedno z ważniejszych miejsc dla miłośników koni huculskich i kultury jeździeckiej w Polsce. Głównym celem jej założenia było zachowanie czystej rasy koni odpornych na trudne warunki górskie. Hucuły charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy, a na dodatek sprawdzają się jako konie zarówno do zaprzęgu jak i jazdy wierzchem, bo łagodne i przyjazne do nauki.

Hucuły z Regietowa są dziś znane i cenione na całym świecie. Jak się okazują są również filmowymi gwiazdami, gdyż brały udział w filmach: Ogniem i Mieczem, Quo Vadis, Stara Baśń, czy 1920 Bitwa Warszawska.

Odwiedzając stadninę w Regietowie możemy nie tylko ją zwiedzić, ale przede wszystkim skorzystać z nauki jazdy konnej dla początkujących. Na zaawansowanych czekają konne rajdy. Sporą popularnością cieszą się również wycieczki bryczką, a zimą kuligi.

Regietów jest również gospodarzem wielu konnych zawodów oraz imprez jak chociażby najsłynniejsze Dni Huculskie.

Cerkiew w Regietowie – zwiedzanie

Będąc w Regietowie koniecznie trzeba odwiedzić dawne łemkowskie cerkwie. Dwie z nich znajdują się nieopodal stadniny w Regietowie Niżnym. Co ciekawe, obie świątynie (nowa i stara) noszą to samo wezwanie św. Michała Archanioła.

Starsza i obecnie nieużywana cerkiew prawosławna pochodzi z 1930 roku. Jest jednak niewielkich rozmiarów i na dodatek została otynkowana. Po opuszczeniu jej przez Łemków przez pewien czas pełniła rolę magazynu.

Tuż obok niej stoi znacznie większa nowa cerkiew w Regietowie z 2012 roku. Pokryta deskami świątynia swoim stylem nawiązuje do typowej łemkowskiej architektury i pięknie wkomponowuje się w krajobraz Beskidu Niskiego.

Szlak na Przełęcz Regetowska – najpiękniejsza trasa z Regietowa

Jeśli jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, to koniecznie musisz wyruszyć na najciekawszy szlak, jaki zaczyna się w Regietowie. To łatwa trasa, która pokrywa się również ze szlakiem ścieżki przyrodniczej, a więc śmiało można się na nią wybrać z dzieckiem.

Trasa w pętli: Regietów Wyżny – Kaplica Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy – Przełęcz Regetowska – Obycz 788 m n.p.m. – cmentarz wojenny nr 48 w Regietowie – Regietów Wyżny.

Dystans: 7,4 km, czas przejścia szlaku 2h 30 minut, suma podejść 253 m.

Trasę najwygodniej zacząć go przy małym cmentarzu w Regietowie Wyżnym (jest zatoka parkingowa) tuż przed drewnianym mostkiem i przejazdem przez rzeczny bród. Pierwszy odcinek szlaku to ścieżka przyrodnicza, na której ustawione są edukacyjne tablice z przyrodniczymi ciekawostkami i historią Łemków. Szlak to tak naprawdę szutrowa droga, która łagodnie prowadzi nas doliną. Po drodze przechodzimy przez nieistniejącą już wieś Regitów Wyżny.

Ślady po Łemkach są jednak widoczne, bo mijamy prawosławną czasownię (mała kapliczka do modlitwy) Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy, a także niewielki stary cmentarz. Aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w 1947 roku mieszkało tutaj 470 osób… a dziś jest to totalne odludzie.

Dalej mijamy niewielki drewniany domek letniskowy, szlak wije się wzdłuż potoku, gdzie zobaczysz również tamę bobrów. Przy drodze gdzieniegdzie są jeszcze wrośnięte w drzewa krzyże. Po 2,7 km, czyli 50 minutach spaceru docieramy na Przełęcz Regetowską.

Stąd kierujemy się czerwonym szlakiem jaki biegnie polsko-słowacką granicą na szczyt Obycz 788 m n.p.m. na trasie jest wiata turystyczna. Po przejściu kolejnych 45 minut trasy dochodzimy do rozwidlenia szlaku, skąd przy dobrej widoczności mamy panoramę na Tatry.

Niebieski szlak odbija na Wysową-Zdrój, a my na punkcie węzłowym 22 kierujemy się prosto leśną ścieżką na punkt węzłowy 21. Dalej już wpadamy na szlak rowerowy (leśna droga) do Regietowa i po 1h jesteśmy z powrotem na parkingu.

Cmentarz nr 51 Rotunda – szlak z Regietowa

Zdecydowanie wyjątkowym miejscem na mapie miejscowości Regietów jest cmentarz z I wojny światowej na szczycie Rotunda 771 m n.p.m. Dotrzeć do niego możemy jedynie szlakiem (czarny i czerwony), jaki zaczyna się spod bazy namiotowej w Regietowie.

Trasa na Rotundę z Regietowa liczy 1,6 km, a na jej przejście potrzebujemy 50 minut. Podejście jest dość strome i intensywne.

Cmentarz nr 51 Rotunda w Regietowie jest niezwykły i bardzo oryginalny! Zaprojektował go słowacki architekt  Dušan Jurkovič. Stoi na nim 5 wysokich drewnianych wież, które wyglądają niczym kościelne wieże łemkowskich cerkwi. Całość otacza kamienny murek i Beskidzki las. Spoczywa tutaj 42 żołnierzy austro-węgierskich oraz 12 rosyjskich poległych podczas krwawych walk w lutym i marcu 1915 roku.

Cmentarz wojenny Regietów nr 48 na górze Jaworzynka

Równie ciekawym miejscem do odwiedzenia w Regietowie jest cmentarz wojenny nr 48, jaki usytuowany jest pod szczytem Jaworzynka. Dotrzeć do niego można czarnym szlakiem z Regietowa Wyżnego.

Dystans 1,2 km przejdziemy w 30 minut.

Cmentarz nr 48 w Regietowie jest wkomponowany w zbocze Jaworzynki. Ma kształt prostokąta i otoczony jest kamiennym murem. Na jego krańcu stoi pomnik, który przypomina nieco cerkiewny ikonostas przykryty drewnianym daszkiem.

Spoczywa tu w 4 mogiłach zbiorowych i 7 grobach pojedynczych aż 210 żołnierzy, 136 armii rosyjskiej i 74 armii austro-węgierskiej.

Regietów – co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  • Wyjątkowe proporcje, zachwycające polichromie i oryginalne wyposażenie. To wszystko możemy zobaczyć na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Piękna dawna łemkowska cerkiew w Kwiatoniu to prawdziwy majstersztyk, który znalazł się na liście UNESCO.

Cerkiew w Kwiatoniu – zwiedzanie drewnianej świątyni UNESCO w Małopolsce

  • Wysowa-Zdrój to uzdrowisko położone wśród wzgórz Beskidu Niskiego. Ta oaza spokoju skrywa w sobie sporo atrakcji! Lecznicze wody mineralne, krystalicznie czyste powietrze, genialne szlaki piesze i rowerowe, a także niezwykłe Łemkowskie cerkwie, zabytki UNESCO i niepowtarzalna regionalna kuchnia.

Wysowa-Zdrój atrakcje, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć, przewodnik po Beskidzie Niskim

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments