Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Szlak przez połoninę Wetlińską to jedna z najchętniej wybieranych tras w Bieszczadach. Każdy chce tu zobaczyć kultową Chatkę Puchatka, przemierzyć widokowy szlak na Smerek 1222 m n.p.m. i przejść całą 8 km grań połoniny. Dodatkowo przez połoninę Wetlińską biegnie szlak ścieżki przyrodniczej, a więc podczas trekkingu mamy okazję dowiedzieć się o wielu przyrodniczych ciekawostkach prosto z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Połonina Wetlińska – skąd zacząć szlak? Dojazd, parking, praktyczne informacje

Ile kilometrów ma Połonina Wetlińska? Połonina Wetlińska to długi na 8 km grzbiet górski Bieszczad o kilku wierzchołkach. Ciągnie się między wioskami Smerek, a Brzegi Górne. Którym szlakiem na Połoninę Wetlińską? Na połoninę możemy ruszyć z aż 7 miejsc, jednak każdy ze szlaków wpada w końcu na główną grań połoniny.

Skąd zacząć szlak na połoninę Wetlińską? Najlepszą bazą wypadową są miejscowości Smerek, Wetlina lub Brzegi Górne. Wszystkie wioski leżą przy głównej trasie tak zwanej Wielkiej Bieszczadzkiej Obwodnicy. Pomiędzy wioskami kursują busy, więc szlak możesz zacząć w Wetlinie, a skończyć w Brzegach Górnych i wrócić na parking busem.

Gdzie zaparkować samochód przy szlaku na Połoninę Wetlińską? Bezpłatny parking znajdziesz pod cmentarzem w centrum Wetliny. Znacznie większy jest płatny parking na Przełęczy Wyżnej, albo w Brzegach Górnych.

1. Połonina Wetlińska najciekawszy szlak: Wetlina – Brzegi Górne, mapa, czas przejścia, dystans

Przebieg nie ciekawszego szlaku: Wetlina – Przełęcz Mieczysława Orłowicza – Smerek 1222 m n.p.m. – Osadzki Wierch 1253 m n.p.m. – Chatka Puchatka – Przełęcz Wyżna.

Ile czasu zajmuje wejście na Połoninę Wetlińską? Dystans – 14,5 km. Czas przejścia – 5 godz.

Na połoninę Wetlińską ruszamy z bezpłatnego parkingu przy cmentarzu w Wetlinie. Kierujemy się żółtym szlakiem. Po przejściu 1,5 km wchodzimy w granicę lasu oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szlak jest wąski, sporo mamy na nim drewnianych kładek i schodów. Z każdej strony otacza nas też dodatkowo przepiękny bukowy las, który szczególnie jesienią wygląda obłędnie ze swoimi kolorowymi liśćmi. 

Czy wejście na Połoninę Wetlińską jest trudne? Na Przełęcz Orłowicza z Wetliny dotrzesz w niecałe 2 godziny. Mamy tutaj do pokonania prawie 470 metrów przewyższenia, więc momentami jest intensywnie, ale szlak nie jest bardzo trudny. Dodatkowo na trasie jest też wiata turystyczna, w której możesz odpocząć. Tuż pod przełęczą wychodzimy już poza granicę lasu na widokowe i dość wietrzne połoniny.

Smerek 1222 m n.p.m. – widokowy szczyt Połoniny Wetlińskiej

Z Przełęczy Orłowicza idziemy czerwonym szlakiem na Smerek 1222 m n.p.m. Co prawda wracać będziemy tym samym odcinkiem trasy, ale wierz mi warto! Wejście zajmuje 20 minut, a zejście już tylko 15 minut. To bardzo widokowy szlak. Mamy stąd świetną panoramę na Połoninę Wetlińską, malownicze bieszczadzkie doliny i błyszczące na horyzoncie jezioro Solińskie.

Na szczycie Smerka stoi metalowy krzyż, który ma upamiętniać 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak nie jest to pierwszy krzyż jaki stanął w tym miejscu.

Smerek ma w sumie dwa wierzchołki, jednak wejść możemy tylko na jeden. Na szczyt możesz też dostać się czerwonym szlakiem z miejscowości Kalnica. Podejście jest jednak dość strome i zajmuje prawie 2h 30 minut.

Połonina Wetlińska szczyty – najciekawsza trasa, genialne widoki

Czas na właściwą część połoniny Wetlińskiej. Wracamy szybciutko ze szczytu Smerka na Przełęcz Orłowicza i idziemy w stronę Chatki Puchatka. Zanim jednak tam dotrzemy musimy przejść kawałek zalesionej części połoniny i na nowo wejść na kolejny szczyt, tym razem Osadzki Wierch 1253 m n.p.m, na który dotrzemy w godzinę.

Stąd już cały czas towarzyszą nam piękne widoki! Z jednej strony widzimy szpiczasty wierzchołek Smerka, a z drugiej Hasiakową Skałę, warto tu przysiąść na chwilę na skalnym rumowisku i chłonąć te świetne panoramy. Dalej czeka nas już 40 minut bardzo lekkiego, łatwego i przyjemnego szlaku aż do najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach.

Chatka Puchatka – kultowe schronisko Bieszczad

Tuż pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały 1232 m n.p.m. znajduje się słynna Chatka Puchata. Zbudowana została po II wojnie światowej przez wojsko i służyła jako obiekt obserwacyjny. Turyści pojawili się w niej dopiero w 1967 roku, a jej gospodarzem na prawie 20 lat stał się Ludwik Pińczuk.

Warunki jakie panowały w schronisku były jednak bardzo surowe, brak bieżącej wody, prądu i kanalizacji, a noclegi były możliwe jedynie w salach grupowych.

Dopiero w 2022 roku zakończył się gruntowny remont Chatki Puchatka, która dziś składa się z dwóch budynków, bufetu i części noclegowej, która jednak wciąż nie jest czynna. Obecnie schronisko działa pod nazwą Schron Turystyczny, a jego właścicielem jest Bieszczadzki Park Narodowy.

2. Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na połoninę Wetlińską: Przełęcz Wyżnia – Chatka Puchatka

Skąd wchodzić na Połoninę Wetlińską? Jeśli jesteś osobą początkującą, albo w Bieszczady wybierasz się z dzieckiem to na początek proponuję Ci najkrótszy szlak na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżniej. Trasa prowadzi na żółtym szlakiem prosto do Chatki Puchatka. To łatwy szlak z pięknymi widokami. Jednak powrót z Chatki Puchatka jest tą samą drogą.

Przebieg najkrótszego szlaku: Przełęcz Wyżna – Chatka Puchatka – Przełęcz Wyżna.

Ile się idzie na chatkę Puchatka? Dystans – 2,6 km. Czas przejścia – 1h 15 min.

3. Połonina Wetlińska i Caryńska – najtrudniejsza trasa dla ambitnych

Jeśli jesteś wielbicielem długodystansowych tras Bieszczad i nie straszne Ci są całodzienne wędrówki to polecam trasę na Połoninę Wetlińską w połączeniu z Caryńską. Przez obie połoniny biegnie czerwony szlak, jaki możemy zacząć w Kalnicy, a skończyć w Ustrzykach Górnych. Zdecydowanie to ambitna trasa dla doświadczonych piechurów.

Przebieg szlaku przez połoniny: Kalnica – Smerek 1222 m n.p.m. – Chatka Puchatka – Brzegi Górne – Kruhly Wierch 1297 m n.p.m. – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne.

Dystans – 23,1 km. Czas przejścia – 8h 15 min.

Połonina Caryńska Bieszczady – szlak z Brzegów Górnych do Ustrzyk Górnych

Bieszczady atrakcje i szlaki, co warto zobaczyć?

Zmierzając w Bieszczady masz okazję zobaczyć największą zaporę wodną w Polsce z malowniczym jeziorem Solińskim, odwiedzić Bojkowskie cerkwie z listy UNESCO, stanąć oko w oko z dzikim żubrem, czy też przemierzyć doliny kultową Bieszczadzką Ciuchcią. Zdecydowanie atrakcji w Bieszczadach jest wiele, poznaj więc razem z nami najciekawsze perełki, które musisz zobaczyć.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments