Polica 1369 m n.p.m. to jeden ze szczytów Beskidu Żywieckiego, na który możesz się dostać malowniczym szlakiem przez Halę Krupową. To bardzo widokowa trasa z bajeczną panoramą Tatr. Co więcej, podczas wypadu odwiedzisz uroczą kapliczkę Matki Bożej Opiekunki Turystów z dziesiątkami tabliczek nazwiskami ofiar ludzi gór. Dodatkowo zajrzysz też do schroniska PTTK na Hali Krupowej. A co najważniejsze, najciekawszą trasę na szczyt Polica możesz przejść w pętli.
Polica i Hala Krupowa – skąd zacząć szlak? Dojazd, parking, mapa
Gdzie leży szczyt Polica i jak dojść na Halę Krupową? Zarówno góra Polica jak i Hala Krupowa leży na terenie Beskidu Żywieckiego w paśmie Babiogórskim, położonym na wschód od Przełęczy Krowiarki.
Jak dojechać na Policę i gdzie zaparkować przy szlaku na Halę Krupową? Duży bezpłatny parking znajdziesz w miejscowości Sidzina, przy wejściu na czarny szlak. Dojedziesz tu kierując się główną drogą z Sidziny na Zubrzycę Górną.
Polica szlaki – najkrótsza trasa w pętli zimą i z psem, opis trasy
Przebieg trasy: parking Sidzina – czarny/zielony szlak Hala Krupowa – Okrąglica 1239 m n.p.m. Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów – czerwony/ czarny szlak Schronisko PTTK Na Hali Krupowej – czerwony szlak Polica 1369 m n.p.m. – niebieski szlak Przełęcz Zubrzycka – zejście na parking asfaltową drogą.
Dystans w pętli na Halę Krupową i Policę: 12,7 km, czas przejścia szlaku 4h 30 min.
Trasę jaką polecam najbardziej w zdobyciu góry Polica to szlak w pętli, jaki zaczyna się przy parkingu w miejscowości Sidzina. Stąd czarnym szlakiem kierujemy się na leśną ścieżkę, którą przez najbliższe 2,8 km (1h 20 minut) będziemy iść do skrzyżowania z zielonym szlakiem. Dopiero wtedy skręcamy w prawo na Halę Krupową (600 m. ok. 10 min.), z której mamy obłędny widok na Tatry.
Z Hali Krupowej możesz przejść ścieżką przez łąkę oraz las na Okrąglicę (600 m, 20 min.). Na jej szczycie stoi wysoki nadajnik, ale znacznie ciekawsza jest tutaj Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów. Stąd kierujemy się na czerwony szlak jaki prowadzi nas na Kucałową Przełęcz. Stąd w parę minut możesz dojść do schroniska PTTK na Hali Krupowej.
Ze schroniska wracamy czarnym szlakiem do czerwonego i dalej przez najbliższą godzinę kierujemy się na Policę. Następnie przechodzimy przez Rezerwat na Policy. Natomiast ze szczytu schodzimy niebieskim szlakiem (3,8 km, 1h 5min.) na Przełęcz Zubrzycką. Stąd do parkingu idziemy poboczem asfaltowej drogi (1,5 km, 20 min).
Hala Krupowa – panorama Tatr, najszybsza trasa, jaki szlak wybrać?
Gdzie jest Hala Krupowa? To rozległa dawna hala pasterska, na której jeszcze w latach 80-tych wypasano owce, a pamiątką po wypasach jest drewniany szałas w dolnej części hali. Hala Krupowa zwana też Halą Sidzińską znajduje się na południowo-wschodnich stokach Okrąglicy.
Czy z Hali Krupowej widać Tatry? To jedna z największych atrakcji Hali Krupowej, czyli wręcz obłędny widok na całą panoramę Tatr!
Skąd ruszyć na Halę Krupową? Na Halę Krupową możesz dojść najkrótszym czarnym szlakiem z Sidziny (Wielka Polana), zielonym szlakiem spod skansenu w Sidzinie, bądź długodystansowym czerwonym szlakiem z Przełęczy Krowiarki lub Jordanowa.
Ile z Hali Krupowej na Police? Jeśli z Hali Krupowej chcesz dojść na szczyt Polica kieruj się czerwonym szlakiem, czas jego przejścia to 1h 15 minut w jedną stronę.
Ile się idzie na Halę Krupową? Najkrótsza trasa czarnego szlaku z parkingu liczy 3,4 km, a czas jej przejścia to 1h 30 min.
Czy na Hale Krupową można z psem? Co ważne na Halę Krupową możesz się wybrać z psem.
Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów Okrąglica – atrakcja w Beskidzie Żywieckim
Jeśli wędrujesz szlakiem na Halę Krupową i szczyt Polica koniecznie musisz odwiedzić uroczą kapliczkę Matki Bożej Opiekunki Turystów na szczycie Okrąglica w Sidzinie. Kaplica jest pięknie wkomponowana w las i zbudowana w formie drewnianego szałasu pasterskiego. Stanęła w miejscu dawnej bacówki, której opiekunem był proboszcz z Sidziny.
W jej wnętrzu znajdują się epitafia zmarłych ludzi gór. Dodatkowo jest tu 14 płaskorzeźbionych stacji Męki Pańskie, kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej, ołtarz z płaskorzeźbami ewangelistów. Co roku w pierwszą niedzielę października odbywa się w kaplicy msza, która kończy letni sezon turystyki górskiej, wtedy też na Hali Krupowej odbywa się Zlot Turystów Górskich.
Schronisko PTTK na Hali Krupowej
Na wysokości 1152 m n.p.m. w Paśmie Policy i wbrew nazwie nie na Hali Krupowej, a na dawnej hali pasterskiej polanie Sidzińskie Pasionki, stoi górskie schronisko z 1955 roku. Choć pojawiło się w miejscu spalonego przez Niemców podczas wojny i znacznie starszego (z 1935 r.) schroniska „Pod Policą”.
Schronisko to dziś piękny drewniany, jednopiętrowy budynek zbudowany w stylu góralskim. Do dyspozycji mamy tu 38 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i wieloosobowych. Na parterze znajduje się też bufet i jadalnia z kamiennym kominkiem. Przed schroniskiem jest duży taras, z którego roztacza się przepiękna panorama na Tatry.
Jak dojść do schroniska na Hali Krupowej? Najkrótsza trasa do schroniska prowadzi leśną drogą wzdłuż potoku Ciśniówka. Dotrzeć tu możesz też czarnym szlakiem z Sidziny w 1h 35 minut (3,6 km).
Polica zimą – trasa, atrakcje i ciekawostki
Szczyt Polica wznosi się na wysokości 1369 m n.p.m. na terenie Beskidu Żywieckiego. Przez szczyt przebiega oznaczony czerwonym kolorem Główny Szlak Beskidzki. Dawniej szczyt nosił nazwę Police, co w góralskiej gwarze oznacza półki w bacówce, na których przechowywane są sery.
Szczyt Policy objęty jest ochroną przez rezerwat przyrody. Rezerwat chroni naturalny bór świerkowy, nietypowym zwierzęciem, jakie możesz tu spotkać jest głuszec, czyli największy z leśnych kuraków.
2 kwietnia 1969 r. na stokach Policy rozbił się samolot LOT. W katastrofie zginęło 53 pasażerów. Dziś to wydarzenie upamiętnia krzyż na Policy, a także pomnik skrzydła samolotu z nazwiskami ofiar.
Jak dostać się na szczyt Polica? Jaki szlak wybrać?
Najkrótszy niebieski szlak na szczyt Polica prowadzi z Przełęczy Zubrzyckiej. Trasa liczy 3,8 km, a czas przejścia to niecałe 2h.
Na Policę dotrzesz również szlakiem z Zawoi (żółty/ czerwony), wtedy trasa liczy 7 km w jedną stronę, a czas przejścia to 3h.
Z Krowiarek na Policę możesz dojść w 2h 30 min. Dystans do przejścia to 7 km.
Najciekawszy szlak na Policę to jednak pętla przez Halę Krupową, czyli trasa jaką opisałam powyżej.
Babia Góra najciekawszy szlak na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego oraz wszystkich pasm Beskidów. Mierzy 1725 m n.p.m., a zatem wyższe od niej szczyty znajdziemy już tylko w Tatrach. Pogoda na Babiej Górze często jest bardzo dynamiczna. Mówią że jest Matką Niepogód, Kapryśnicą, a nawet przeklętym szczytem! Czy naprawdę trzeba się jej obawiać? Zdecydowanie nie! Przedstawiamy zatem świetny plan na zimowe wejście na Babią Górę. Piękne widoki są tutaj gwarantowane, a na szlak możecie śmiało ruszyć również z dziećmi.
Babia Góra – szlak z Zawoi na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego