Lubisz podróżować na własnych zasadach? Chcesz mieć swobodę w planowaniu swojego urlopu? A może marzysz o wyjeździe, na którym poczujesz prawdziwą dzikość natury? Każdy z tych powodów jest dobry, by wyruszyć w swoją pierwszą kamperową podróż. Dlaczego? Kamper daje nam wolność, zapewnia komfort i wygodę, a na dodatek to ekonomiczna alternatywa dla coraz droższych hoteli. Łap nasz poradnik i dowiedz się jak krok po kroku sprawić, by pierwsza podróż kamperem była niesamowitym doświadczeniem.

Podróżowanie kamperem to coraz popularniejsza forma wypoczynku, która łączy wolność, kontakt z naturą i wygodę mobilnego domu. Dla wielu to nie tylko urlop, ale zupełnie nowy styl życia i odkrywania świata. Jeszcze dekadę temu podróże kamperem kojarzyły mi się głównie z amerykańskimi filmami czy też chillującymi na kempingach emerytami z Niemiec i Holandii.

Jednak wcale nie musisz czekać aż do emerytury, ani jechać za ocean żeby poczuć smak tej wyjątkowej wolności. Wystarczy odrobina odwagi, dobre przygotowanie i chęć przeżycia czegoś nowego. A w zamian dostaniesz nieograniczoną swobodę podróży, bez sztywnych godzin zameldowania, bez kolejek na lotniskach i bez presji codziennego pośpiechu.

Pierwsza podróż kamperem może jednak budzić wiele pytań: od czego zacząć, co spakować, gdzie spać i jak nie popełnić typowych błędów? W tym wpisie przeprowadzę Cię krok po kroku przez najważniejsze etapy przygotowań i samego wypadu, by Twoja pierwsza podróż kamperem była czystą przyjemnością.

Krok 1: Jaki kamper wybrać na swój pierwszy wyjazd i gdzie go wypożyczyć?

Każdy udany wyjazd zaczyna się od dobrego planu. Z pewnością masz już swój wymarzony kierunek podróży, może chcesz przemierzać najpiękniejsze zakątki Polski albo wyruszyć w podróż po Europie? Jeśli masz sprecyzowany plan na wypad, czas poszukać odpowiedniego kampera. Gdzie go znaleźć? 

W Polsce działa coraz więcej firm oferujących wynajem kamperów – zarówno dużych, luksusowych pojazdów, jak i bardziej kompaktowych vanów przystosowanych do podróży. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z caravaningiem, zdecydowanie warto zacząć od wynajmu kampera w firmie z dużym doświadczeniem. 

My podczas naszej pierwszej podróży kamperem korzystaliśmy z usług firmy z 15 letnim doświadczeniem w branży i ofertą pond 40 kamperów na wynajem. CarGO! ma trzy lokalizacje w Polsce: Poznaniu, Warszawie i na Pomorzu. Do wyboru masz szeroką ofertę aż 10 różnych marek renomowanych firm kamperowych.


Przed wyjazdem kamperem z CarGO! mieliśmy instruktaż, jak napełnić i opróżnić zbiorniki na wodę oraz jak bezpiecznie zmienić butlę z gazem. Dodatkowo masz zagwarantowane wsparcie techniczne w trakcie całej podróży – to naprawdę uspokaja, gdy coś nieoczekiwanego wydarzy się na trasie.

Przy wyborze kampera zwróć uwagę na swoje potrzeby. Jeśli podróżujesz solo lub we dwójkę z pewnością najlepiej sprawdzi się van lub wersja sportowa kampera z mniejszymi gabarytami. Dla rodzin polecam nieco większy 4/6 osobowy kamper z dużym łóżkiem, łazienką z prysznicem oraz przestronną częścią wypoczynkową, co zdecydowanie wpłynie na komfort wypoczynku.

Oczywiście to jaki kamper będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem podpowiedzą Ci profesjonaliści. A w CarGO! wspólnie dobierzecie odpowiedni pojazd do Twoich potrzeb i wymagań.

Krok 2: Ile kosztuje wynajem kampera na dobę i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Czy wynajem kampera się opłaca? To z pewnością pierwsze pytanie jakie przychodzi Ci do głowy. Ceny wynajmu kamperów różnią się w zależności od sezonu, klasy pojazdu i czasu trwania wynajmu. W sezonie wysokim (wakacje, długie weekendy) trzeba liczyć się z kosztami od 500 do 800 zł za dobę za standardowy kamper 4-osobowy, a bardziej luksusowe wersje są droższe.

Często wynajem kampera jest na minimum 5-7 dób. Koniecznie zwróć uwagę, czy do ceny wynajmu są doliczane dodatkowe opłaty, np. za sprzątanie czy przekroczenie limitu kilometrów.

Pamiętaj, że tanio nie zawsze znaczy dobrze… Przy wynajmie kampera nie szukaj najtańszej opcji, bo ona często wiąże się z ukrytymi opłatami i gorszym stanem technicznym kampera. Co więcej, mała wypożyczalnia na kilka aut w przypadku awarii kampera nie zapewni Ci pojazdu zastępczego! Może się też okazać, że kolejny wynajmujący nie dostanie pojazdu, bo będzie on niesprawny. A wtedy wymarzony wyjazd okazuje się wielkim rozczarowaniem.

Żeby tego uniknąć wybierz sprawdzoną firmę z większą flotą, taką jak chociażby wspomnianą wcześniej CarGO! Po pierwsze masz gwarancję, że na pewno pojedziesz na wakacje, a po drugie w przypadku awarii/stłuczki dostajesz podmianę kampera na takie samo auto albo lepsze! Dobrym pomysłem jest przeczytanie opinii o danej wypożyczalni, uczciwi wynajmujący nie mają nic do ukrycia i chętnie dzielą się swoją wiedzą z początkującymi.

Przed podpisaniem umowy zwróć uwagę na:

  • Kaucję zwrotną – zazwyczaj od 5 000 do 10 000 zł. Sprawdź, co dokładnie obejmuje.
  • Ubezpieczenie – czy zawiera assistance i co obejmuje OC/AC/NW.
  • Limit kilometrów – czy jest wystarczający na planowaną trasę.
  • Stan techniczny pojazdu – warto obejrzeć czy kamper nie ma widocznych uszkodzeń.
  • Zasady zdania pojazdu – z jakim poziomem paliwa, czy musisz opróżnić zbiorniki i posprzątać środek.

Krok 3: Obsługa techniczna kampera, co znajduje się na wyposażeniu?

Kamper to w pełni mobilny dom na kółkach, który ma wszystko, co potrzebne do codziennego życia w trasie. Wyposażenie może się różnić w zależności od modelu i klasy pojazdu, ale standardowo w kamperze znajdują się:

  • Sypialnia – duże łóżko małżeńskie z materacem (lub dwa pojedyncze), zabudowę z zamykanych szafek i półek.
  • Kuchnia – wyposażona w kuchenkę gazową (2–3 palniki), lodówkę z zamrażalką, zlew, szafki i szuflady na jedzenie oraz naczynia.
  • Łazienka – z toaletą chemiczną, umywalką oraz prysznicem. Zbiornik czystej wody ma pojemność ok. 100–150 litrów. Na wyposażeniu jest również wąż wraz z przejściówkami do uzupełniania wody.
  • Panel starowania – pozwala kontrolować poziom napełnienia i zużycia wody oraz naładowania akumulatorów.
  • Stół i miejsca do siedzenia – składany stolik i siedziska wewnątrz, z możliwością ich przekształcenia w łóżko. Na wyposażeniu znajdują się też krzesła turystyczne i stolik zewnętrzny oraz rozsuwana markiza przeciwsłoneczna.
  • Schowki i przestrzeń bagażowa – wiele praktycznych schowków na ubrania i sprzęt, a także tzw. „garaż” w tylnej części kampera, w którym zmieścisz rowery, grille, leżaki czy inne większe przedmioty.
  • Systemy ogrzewania i wentylacji – kamper jest wyposażony w ogrzewanie gazowe lub diesel, które pozwala podróżować także jesienią i zimą.
  • Prąd i oświetlenie – instalacja 12V z akumulatora oraz możliwość podłączenia do zewnętrznego źródła 230V (np. na kempingu), na wyposażeniu jest również odpowiedni kabel. Kampery mają oświetlenie LED, gniazda USB, a także panele słoneczne. W kamperze jest również telewizor oraz nawigacja.
  • Paliwo – średnie spalanie kampera zależy od modelu, ale zazwyczaj wynosi od 9 do 14 litrów diesla na 100 km.
  • Uprawnienia – do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kat. B. Jazda kamperem nie jest trudna, ale na pewno wymaga większej uwagi. Kamper to pojazd o znacznych gabarytach, często dłuższy niż 7 metrów i wyższy niż 3 metry. Trzeba uważać na wiadukty, zakręty, parkowanie oraz boczne podmuchy wiatru.

Krok 4: Życie w kamperze – jak wygląda codzienność? Lista rzeczy do spakowania

Choć wyposażenie i przestrzeń kampera daje nam nieograniczone możliwości w pakowaniu, warto jednak rozsądnie podejść do ilości gadżetów i ograniczyć się do najpotrzebniejszych rzeczy:

  • Dokumenty (prawo jazdy, dowód osobisty, polisa ubezpieczeniowa, dowód rejestracyjny).
  • Środki czystości, papier toaletowy biodegradowalny, kapsułki do toalety turystycznej.
  • Apteczka: środki przeciw owadom, krem z filtrem.
  • Ładowarki do telefonu, powerbanki, latarki.
  • Pakuj się do miękkich toreb, które po opróżnieniu możesz zwinąć i wrzucić do szuflady, nie zajmuje to wiele miejsca w przeciwieństwie do dużych waliz.
  • Pościel (prześcieradło, poduszki, kołdrę).
  • Kuchenne akcesoria: garnki, sztućce, talerze, kubki (najlepiej nietłukące się).
  • Jedzenie i woda: najlepiej na kilka dni, szczególnie jeśli planujesz biwakować „na dziko”.

Gotowanie i jedzenie w kamperze

Własna kuchnia na pokładzie to ogromna zaleta, możesz przygotować ulubione dania w dowolnym momencie, nie jesteś uzależniony od restauracji, a przy okazji sporo oszczędzasz. Warto jednak pamiętać, że przestrzeń robocza jest ograniczona, więc najlepiej sprawdzają się proste potrawy jednogarnkowe, makaronowe lub dania na zimno. Produkty warto kupować z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli planujesz biwakować z dala od cywilizacji.

Sen i przestrzeń życiowa

W ciągu dnia wiele elementów wnętrza kampera pełni różne funkcje, jak chociażby stół i siedzenia służą do jedzenia, natomiast wieczorem przekształcają się w łóżko. W nocy może być bardzo przytulnie, ale też… ciasno. Dlatego ważna jest dobra organizacja przestrzeni: wszystko powinno mieć swoje miejsce. Przed snem warto zabezpieczyć okna (roletami lub zasłonami termoizolacyjnymi), by zapewnić sobie prywatność i utrzymać odpowiednią temperaturę.

Toaleta i prysznic w kamperze

Kamper ma kompaktową łazienkę z toaletą chemiczną i prysznicem. Zbiornik na wodę ma jednak ograniczoną pojemność i przy niegospodarnym używaniu może skończyć się bardzo szybko. Opróżnianie zbiornika z szarą wodą czy kasety toalety wymaga zatrzymania się w wyznaczonym miejscu (na kempingu, stacji MOP lub specjalnym punkcie serwisowym). To nie jest trudne, ale warto to robić regularnie, zanim sytuacja stanie się… awaryjna. Dla przykładu opróżnianie i napełnianie zbiorników przy dwóch osobach wskazane jest co 2-max 3 dni.

Ładowanie i prąd

Kampery zazwyczaj działają na trzech systemach – akumulatorze pojazdu, solarach ładujących akumlator nawet na postoju oraz podłączeniu do zewnętrznego źródła prądu (230V na kempingu). Do ładowania telefonów czy laptopów najlepiej mieć przy sobie powerbanki i przejściówki. Jeśli zależy Ci na stabilnym dostępie do internetu, rozważ zakup mobilnego routera.

Krok 5: Błędy początkujących kamperowiczów, jak ich uniknąć?

Brak planu serwisowego

Kamper to nie tylko jazda – to także obsługa techniczna. Zdarza się, że początkujący zapominają o konieczności opróżniania zbiorników, uzupełniania wody czy ładowania akumulatora. Dlatego dobrze jest mieć w telefonie aplikację z mapą stacji serwisowych i regularnie z nich korzystać – zanim zbiorniki się przepełniają albo zabraknie wody do zmywania.

Zbyt ambitne trasy

Chęć zobaczenia jak najwięcej to naturalny błąd. Problem w tym, że jazda kamperem jest wolniejsza niż samochodem osobowym, a każda zmiana miejsca to logistyka: sprzątanie, składanie, zabezpieczanie rzeczy. Lepiej zaplanować krótsze odcinki i więcej czasu na relaks niż gonić z punktu do punktu – kamper to nie wyścig.

Niewłaściwe pakowanie

Wielu początkujących zabiera za dużo rzeczy. Pamiętaj, że każdy kilogram ma znaczenie – kamper ma ograniczoną ładowność, a przeładowanie wpływa na bezpieczeństwo jazdy i zużycie paliwa. Zamiast kilku walizek, lepiej sprawdzą się miękkie torby. Najpotrzebniejsze rzeczy miej zawsze pod ręką.

Zostawianie luźnych przedmiotów w czasie jazdy

To często ignorowany, ale bardzo ważny punkt. W trakcie jazdy każdy nieprzymocowany przedmiot może się przesunąć, spaść lub nawet wyrządzić szkody przy hamowaniu. Zawsze zabezpieczaj garnki, butelki, elektronikę i wszystko inne, co mogłoby się poruszyć.

Awaria – to może się zdarzyć

Stłuczka w podróży czy też awaria każdemu może się zdarzyć. Pamiętaj jednak żeby powiadomić o tym wypożyczalnię, dostaniesz wtedy odpowiednie wsparcie, instruktaż jak postępować dalej oraz niezbędną pomoc.

kamper

Krok 6: Najlepsze aplikacje do planowania podróży kamperem

Koniecznie zainstaluj sobie najbardziej przydatne aplikacje, które zdecydowanie ułatwią Ci życie podczas pierwszej podróży kamperem. 

  • Park4night – to aplikacja społecznościowa, w której użytkownicy zgłaszają i opisują parkingi, kempingi, miejsca postojowe czy też miejsca obsługi kamperów.
  • grupabiwakowa.pl – mapa darmowych miejsc biwakowych, kempingów, atrakcji turystycznych, parkingów.
  • czaswlas.pl – to strona z interaktywną mapą nadleśnictwa. Znajdziesz tu darmowe miejsca na nocleg, parkingi, biwaki, a także szlaki piesze, rowerowe, konne i wiele ciekawych atrakcji.

Krok 7: Gdzie pojechać na pierwszą podróż kamperem?

Na pierwszy wyjazd kamperem najlepiej wybrać miejsce sprawdzone i przyjazne dla początkujących. Ważne, by nie planować zbyt długich tras i mieć czas na odpoczynek i poznawanie okolicy. Na pierwszy raz najlepiej wybrać się kamperem chociażby na tydzień i sprawdzić czy caravaning nam odpowiada.

Świetnymi miejscami na pierwszą podróż kamperem po Polsce są:

  • Mazury – dużo pól campingowych, jeziora, przyroda i spokojne drogi. Idealne do nauki życia „na dziko” z możliwością cywilizowanych postojów.
  • Wybrzeże Bałtyku – dobra infrastruktura dla kamperów, wiele campingów, bliskość atrakcji turystycznych i możliwość jazdy bez pośpiechu.
  • Małopolska – piękne widoki, sporo miejsc noclegowych dla kamperów, choć więcej zakrętów i wzniesień.
  • Podlasie i Suwalszczyzna – mniej zatłoczone, dobre na spokojną, pierwszą wyprawę z dala od zgiełku.

Podróż kamperem za granicę też nie musi być wcale daleka, najlepiej jest odwiedzić naszych sąsiadów.

  • Czechy – blisko, dość tanio, świetnie rozwinięta sieć miejsc dla kamperów. Znajdziesz tu sporo przyrodniczych atrakcji, zabytków i miejsc dla rodzin.
  • Słowacja – górskie krajobrazy, ciepłe źródła, campingi z dobrym zapleczem.
  • Niemcy (np. Bawaria, Saksonia) – bardzo dobra infrastruktura kamperową, czyste i oznaczone miejsca serwisowe.

Dobrnęliśmy do końca poradnika pt. “pierwsza podróż kamperem”. Mam nadzieję, że będzie on dla Ciebie pomocną wskazówką. A jak wyglądał nasz pierwszy wypad kamperem? To była podróż po parkach narodowych w Polsce. Kamper sprawdził się świetnie, dał nam poczucie wolności i swobodę, którą bardzo cenimy. Natura była na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie nie musieliśmy rezygnować z wygód i komfortu. Podróżując po Polsce czuliśmy się pewniej i łatwiej nam było nauczyć się obsługi kampera. Jeśli zastanawiasz się, czy caravaning to sposób podróżowania dla Ciebie – spróbuj. Z dużym prawdopodobieństwem wrócisz z myślą: „Dlaczego nie zrobiłem/am tego wcześniej?

Materiał powstał w ramach współpracy z firmą CarGO!

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments