Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Neapol to miasto południowych Włoch, malowniczo położone nad Zatoką Neapolitańską. Z jednej strony leży u stóp budzącego respekt szczytu krateru wulkanu Wezuwiusza, z drugiej oblane jest przez wody Morza Tyrreńskiego

Neapol to miasto pełne sprzeczności, porozrzucanych po ulicach śmieci, panoszącej się mafii, pięknych zabytków i na dodatek pysznej pizzy. Chaos panuje wszędzie, więc trzeba się przyzwyczaić do ciągłego dźwięku klaksonów, głośnego trybu życia Włochów z południa czy braku przestrzegania zasad. Niejednemu taki styl życia z pewnością przypadnie do gustu, dla innych wręcz przeciwnie. Dlatego podczas podróży do Neapolu albo go pokochasz albo znienawidzisz.

Te sprzeczności powinny Was zachęcić do odkrycia tego ciekawego zakątka Półwyspu Apenińskiego. Tym bardziej, że miasto ma bogatą historię, którą potwierdza fakt wpisania go na listę UNESCO.

Najciekawsze Zabytki

W mieście znajdziemy aż kilka zamków. El Castel dell’Ovo, czyli zamek Jajeczny, jest położony ma małej wyspie oblanej przez wody zatoki neapolitańskiej. Przez wieki pełnił wiele funkcji, był willą rzymskiego patrycjusza, ufortyfikowanym klasztorem oraz rezydencją królewską.

Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, składa z kilku baszt, co sprawia że ma ciekawą i nietypową konstrukcję. Przy wejściu widnieje piękny łuk triumfalny Alfonsa V Aragońskiego,  obecnie mieści się w nim Museo Civico di Castel Nuovo.

Przy ulicy Via San Carlo znajdziemy Gallerię Umberto I, to galeria handlowa. Mieści się w zabytkowym budynku ze szklaną kopułą dachu, jest również na liście Unesco wraz z zabytkowym centrum miasta.Najważniejszym kościołem jest bazylika San Francisco de Paula przy Piazza del Plebiscito.

Pod miastem znajdziemy liczne katakumby, które można zwiedzać, choć to atrakcja dla osób lubiących dreszczyk emocji. Kolejny z zamków Sant’Elmo wznosi się na sporym wzniesieniu ponad miastem, z jego murów rozciąga się malownicza panorama na zatokę.

Jednym z najcenniejszym muzeum Neapolu jest Narodowe Muzeum Archeologiczne, które szczyci się najcenniejszymi eksponatami we Włoszech. Dodatkowo warto zobaczyć Pałac Królewski w Neapolu to dawna siedziba Dynastii Burbonów, na jego głównej fasadzie znajdziemy posągi władców Neapolu. Obecnie mieści się w nim Biblioteka Narodowa, Teatr św. Karola i Muzeum.

Wulkan Wezuwiusz

Praktycznie z każdego miejsca Neapolu widać piękne wzgórze krateru Wezuwiusza. Dlatego będąc w mieście kilka dni nie możemy przegapić możliwości wejścia na szczyt. Najsłynniejsza erupcja nastąpiła w 79r. podczas niej zostały zniszczone m.in. Pompeje i Herkulanum.

Wezuwiusz ma  1281 m n.p.m., głębokość krateru – 230 m, średnica – 550–650 m. Ostatnią aktywność wulkanu odnotowano w 1944 r. Dodatkowo stoki Wezuwiusza są objęte ochroną w ramach parku narodowego. W drodze na szczyt krateru mijamy najstarsze na świecie obserwatorium wulkanologiczne Osservatorio Vesuviano, które pochodzi z 1841r. Jest wciąż czynne i stale obserwuje ruchy sejsmiczne wnętrza wulkanu.

Pompeje – atrakcje i zwiedzanie

Pompeje –  to starożytne rzymskie miasto, zasypane przez pył wulkaniczny podczas erupcji Wezuwiusza. Po latach okazało się, iż pył dobrze zakonserwował budynki z malowidłami ściennymi, przedmioty codziennego użytku, a nawet ciała ludzi czy zwierząt.

Dziś to niesamowite miasto udostępnione jest do zwiedzania dla turystów. Podczas spaceru możemy zobaczyć domy mieszkalne, forum, czyli główny plac miasta, świątynię Jowisza, Comitium, Tatr Wielki, Bazylikę, Termy oraz kilka świątyń i mnóstwo ciekawych budowli, które dostały nowe życie dzięki odkryciu tego tajemniczego miasta.

Plan wypadu do Neapolu

Dojazd: tanie połączenia lotnicze można znaleźć już za 75 zł w dwie strony!

Czas Przelotu: 2 godz. 30 min.

Bilety Wstępu:

  • Wezuwiusz – 10€ + dojazd autobusem z Pompei+10€
  • Pompeje – 13€
  • Castel Nuovo – 6€
  • Pałac Królewski – 6€
  • Podziemia Neapolu – 10€
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments