
W jednej z najpiękniejszych kamienic Wrocławia, czyli kamienicy Pod Złotym Słońcem mamy okazję zwiedzić najnowszą część Ossolineum z multimedialnym Muzeum Pana Tadeusza. Właśnie tutaj znajduje się rękopis książki, której fragment zna na pamięć każdy Polak. Spacer po wystawach to również literacka podróż do romantycznych marzeń o wolności oraz trudnych czasach wojny.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich to jedno z ważniejszych miejsc we Wrocławiu. Jednym z jego oddziałów jest właśnie Muzeum Pana Tadeusza. To w nim znajdziemy oryginalny i jedyny zachowany do dziś rękopis wielkiego utworu Adama Mickiewicza. Jednak muzeum to też świetna atrakcja Wrocławia, w której możemy odbyć historyczną podróż do wydarzeń z II wojny światowej i okupowanej Polski.
Poznamy tu również historię wybitnych Polaków Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Władysława Bartoszewskiego, czy Tadeusza Różewicza. Muzeum Pana Tadeusza to interaktywna i pełna ciekawostek placówka, super przygotowana dla rodzin z dziećmi. To świetna atrakcja Wrocławia, jaką warto zobaczyć.
Ossolineum we Wrocławiu
Ossolineum to jedna z najstarszych i największych bibliotek w Polsce. Jej fundatorami był bogaty ród Ossolińskich z hrabią Józefem Maksymilianem na czele. W 1817 roku powstaje Narodowy Zakład Ossolińskich, a jego siedzibą staje się Lwów. Niestety czas II wojny światowej i zmiany polskich granic doprowadziły do ewakuacji dzieł. Ossolineum znajduje bezpieczną przystań we Wrocławiu. Trafia tutaj 11 tys. dzieł, czyli zaledwie 30 % lwowskich zbiorów.
Dziś jednak Ossolineum odzyskało swój dawny blask. Co jest z zbiorach Ossolineum? Kolekcja liczy prawie 2 mln cennych obrazów, medali, monet, czasopism, dokumentów, czy starodruków Mikołaja Kopernika, Sienkiewicza i Jana Kochanowskiego. W tym rękopis Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz”.
Piękny budynek biblioteki Ossolineum mieści się w przy ulicy Szewskiej. Warto tutaj zajrzeć i wejść na przepiękny wirydarz oraz zajrzeć do barokowego ogrodu. Zwiedzanie wnętrz Ossolineum nie jest możliwe, ale placówka cyklicznie organizuje tematyczne wystawy, na których prezentuje najciekawsze zbiory.
Muzeum Pana Tadeusza Wrocław – cennik, godziny otwarcia
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu jest czynne w dniach: wtorek – niedziela 10:00-17:00. Ostatnie wejście na wystawy stałe jest o 16:30.
Cennik biletów wstępu do Muzeum Pana Tadeusza: 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.
Zwiedzanie indywidualne muzeum możemy wzbogacić o spacer z multimedialnym audioprzewodnikiem. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację na telefon (kod QR przy kasie).
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – zwiedzanie, ciekawostki
W Kamienicy Pod Złotym Słońcem we Wrocławiu mieści się jedno z najnowocześniejszych i najmłodszych muzeów Wrocławia, czyli Muzeum Pana Tadeusza. Wystawa składa się z 3 części “Rękopis Pana Tadeusza”, “Misja: Polska” oraz “Pan Tadeusz Różewicz”. Ile czasu zwiedza się Muzeum Pana Tadeusza? Średni czas to około 1,5 h.
Zwiedzanie wystawy zaczynamy od I piętra muzeum. Podróż rozpoczynamy od wprowadzenia w poetycki świat Mickiewicza. Mamy okazję zobaczyć tutaj między innymi jak wyglądał świat polskiej szlachty w epoce romantyzmu. Poznajemy również biografię samego Mickiewicza oraz inspiracje, dzięki którym powstał Pan Tadeusz.
Były to głównie dramatyczne wydarzenia, jakie rozgrywały się w Polsce XIX wiecznej. Rozbiory, upadek Rzeczypospolitej, wymazanie kraju z mapy Europy, a do tego chęć walki społeczeństwa o wolność i zarazem wielka tęsknota za utraconą ojczyzną.
Najpiękniejszym miejscem w całym muzeum jest barokowa sala, która odzwierciedla romantyczny salon w którym zbierały się lokalne elity oraz w jakim często bywał sam Mickiewicz. To tutaj rodziła się jego wielka sława. Na ekspozycji poznajemy również europejskie podróże Mickiewicza.
Oryginalny rękopis “Pana Tadeusza” A. Mickiewicza
Gdzie znajduje się oryginał Pana Tadeusza? Oczywiście tutaj, we Wrocławiu. Na wystawie poznajemy ciekawą historię jak sposób rękopis trafił w ręce muzeum. Co ciekawe, jest to pierwszy egzemplarz jaki stworzył poeta, otwarta na pierwszej stronie inwokacja nieco różni się od tekstu, który znamy dzisiaj. Całą książkę możemy przejrzeć na interaktywnym wyświetlaczu.
Na 2 piętrze muzeum możemy poznać życie szlachty, od wyglądu i stroju, po zachowanie oraz obowiązujące wtedy zwyczaje. Dzięki multimediom zaglądamy do wnętrza szlacheckiego dworku, a także wybieramy się na polowanie, które było ulubioną aktywnością mężczyzn, zresztą szczegółowo opisaną również w Panu Tadeuszu.
Najciekawsze wystawy Muzeum Pana Tadeusza
Kolejna część muzeum to wystawa “Misja: Polska”, która poświęcona jest romantycznemu marzeniu o wolności w czasie II wojny światowej i powojennego świata. Odkrywamy tu między innymi życiorys Jana Nowaka-Jeziorańskiego (warszawski kurier) i Władysława Bartoszewskiego (więzień Auschwitz).
Prezentują oni pokolenie dorastające w wolnej Polsce, która odzyskała niepodległość po 123 latach. Obaj panowie przekazali muzeum cenne zbiory, depesze kurierskie, które trafiały do Londynu, czy zaszyfrowane karteczki z wpłatami na pomoc żydom w getcie.
Warto zajrzeć do radia Wolna Europa, którym kierował Jeziorański oraz do celi więziennej, do której trafił Bartoszewski. Znajdziemy tu dokumenty przyjęcia Polski do NATO, co ciekawe było to również zasługą Jeziorańskiego. Zarówno Jeziorański, jak i Bartoszewski zostali odznaczeni orderem Orła Białego.
Ostatnia część wystawy poświęcona jest osobie Tadeusza Różewicza, czyli poecie oraz twórcy teatralnych i filmowych dramatów. Jego wiersze były przetłumaczone na 40 języków, natomiast ostatnie lata życia spędził właśnie we Wrocławiu.
Muzeum Pana Tadeusza to wyjątkowe, bardzo nowoczesne miejsce na mapie Dolnego Śląska. Interaktywne wystawy przybliżają nam opowieść o słynnym dziele Mickiewicza, które przecież zna każdy z nas. Wizyta w muzeum to świetna lekcja historii, ciekawa atrakcja i pełna pozytywnych wrażeń zabawa.