Województwo Kujawsko-Pomorskie to region szalenie różnorodnych atrakcji począwszy od przyrodniczych skarbów, po krzyżackie zamki. Zaglądając na Kujawy możesz zobaczyć legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy, zachwycić się potężnymi tężniami w Ciechocinku i dodatkowo odkryć tradycję regionalnego haftu. Bory Tucholskie to kraina przepięknych lasów, uroczych jezior i świetnych szlaków. Natomiast na Pałukach znajdziesz najsłynniejszą osadę w Biskupinie. Do tego trzeba dorzucić aż dwie stolice, czyli Toruń miasto piernika i Kopernika oraz Bydgoszcz z przepięknymi spichlerzami i zielonymi kanałami Brdy. Daj się zaskoczyć i ruszaj z nami odkrywać kujawsko-pomorskie skarby i atrakcje na weekend!
Kujawsko-Pomorskie atrakcje – mapa
1. Bydgoszcz: Kujawsko-Pomorskie atrakcje na weekend
Co ciekawego zwiedzić w województwie kujawsko-pomorskim? Zdecydowanie miejscem jakie musisz odwiedzić jest Bydgoszcz, czyli jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego i zarazem największe miasto. Bydgoszcz zaskakuje i czaruje już od pierwszego wejrzenia!
To idealne miasto na romantyczny weekend we dwoje w kujawsko-pomorskim. Wyspa Młyńska z Młynami Rothera, rejsy po Brdzie o zachodzie słońca, zjawiskowe wnętrze katedry, urocze zaułki z zabytkowymi spichlerzami na czele, w których znajdziesz multimedialne atrakcje, a do tego genialne kulinarne miejscówki.
W Bydgoszczy nie brakuje również atrakcji dla dzieci! Ponad 800 ha Park Myślęcinek z ZOO, genialne i zaskakujące Muzeum Mydła i Brudu, w którym zrobisz własne mydełko, świetne spływy kajakowe po kanale bydgoskim, oszałamiające powietrzne rzeźby oraz interaktywne muzea! Koniecznie wpadnij na weekend do Bydgoszczy, największego miasta województwa kujawsko-pomorskiego i poznaj jego topowe atrakcje!
Bydgoszcz atrakcje i zabytki – TOP 15 miejsc, co zobaczyć na weekend?
2. Toruń: Kujawsko-Pomorskie romantyczne atrakcje dla dorosłych i nowoczesne miejscówki dla dzieci
Drugą stolicą województwa kujawsko-pomorskiego jest Toruń, czyli miasto piernika i Mikołaja Kopernika, a także jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które trafiło na listę UNESCO. Toruń może pochwalić się aż 300 zabytkami z przepięknym Ratuszem, Krzywą Wieżą, ruinami zamku czy potężną Katedrą.
Gdzie pojechać z dziećmi w kujawsko-pomorskie? Zwiedzając Toruń znajdziemy tu również nowoczesne atrakcje dla dzieci, z których słynie województwo kujawsko-pomorskie. Interaktywne Muzeum Mikołaja Kopernika, pachnące cynamonem Muzeum Toruńskiego Piernika, zaskakujący Dom Toruńskich Legend, a do tego genialna multimedialna fontanna.
Tylko w Toruniu możemy jednego dnia odbyć podróż do gwiazd w Planetarium, wyruszyć w romantyczny rejs po Wiśle, by za chwilę zanurzyć się w klimatycznych uliczkach Starego Miasta, odkrywając kulinarne smaki Torunia.
Toruń atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 miejsc, co warto zobaczyć na weekend?
3. Biskupin Muzeum Archeologiczne – co zwiedzać na Kujawach?
Kujawsko-Pomorskie słynie również z magicznych miejsc, jedną z takich atrakcji jest jedyne w swoim rodzaju Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Historia odkrycia osady w Biskupinie brzmi trochę jak opowieść z bajki, albo jak legenda. A samo odkrycie było całkowicie przypadkowe! Badania archeologiczne w Biskupinie były ewenementem na skalę Europy i trwały aż 40 lat.
Co możemy zobaczyć w Biskupinie? Obecnie w Biskupinie mamy okazję zobaczyć jedną z najstarszych osad łużyckich w Polsce. Rezerwat obejmuje obszar 38 ha, co czyni go jednym z największych w Europie. Najpopularniejsza jest oczywiście rekonstrukcja osady obronnej sprzed 2700 lat.
Wśród atrakcji Biskupina ciekawie prezentuje się Osada Pierwszych Rolników z długimi na kilkadziesiąt metrów domami, Wioska Piastowska z chatami bez okien, czy Obozowisko Łowców i Zbieraczy. Obowiązkowym miejscem podczas zwiedzania z dziećmi jest wizyta w zwierzyńcu, czyli mini ZOO. Zdecydowanie Biskupin to perełka, którą szczyci się całe województwo Kujawsko-Pomorskie, a atrakcje jakie masz okazję tu zobaczyć są niepowtarzalne!
Biskupin Muzeum Archeologiczne – zwiedzanie osady, atrakcje grodu i ciekawostki
4. Ciechocinek słynne kujawsko-pomorskie uzdrowisko i jego atrakcje
Znane na całą Polskę uzdrowisko Ciechocinek serwuje nam ciekawe atrakcje, z których słynie województwo Kujawsko-Pomorskie. Co można robić w Ciechocinku? To co wyróżnia Ciechocinek spośród innych uzdrowisk w kraju to zdecydowanie największe w całej Europie tężnie solankowe. Trzy ogromnych rozmiarów tężnie o łącznej długości 1741,5 m i wysokości 15,8 m są ułożone w kształcie podkowy.
Ich podstawę stanowi aż 7 tys. wbitych w ziemię dębowych pali! Na nich umieszczona jest świerkowo-sosnowa konstrukcja, jaką dodatkowo wypełnia tarnina, po której spływa solanka. Wokół tężni tworzy się wyjątkowy mikroklimat bogaty w jod, co sprawia, że Ciechocinek jest ogromnym inhalatorium.
Co jeszcze warto zobaczyć w Ciechocinku oprócz tężni solankowych? Koniecznie trzeba się tu przespacerować po pięknie ukwieconym Parku Zdrojowym z fontannami. W pijalni wód mineralnych, która przypomina szwajcarską willę skosztujesz miejscowej wody Krystynka. A w sąsiednim amfiteatrze zbudowanym w zakopiańskim stylu odbywają się liczne koncerty.
Wśród zabytków Ciechocinka koniecznie trzeba odwiedzić genialne muzeum w zabytkowej Warzelni Soli, przepiękną błękitną cerkiew, eleganckie budynki tutejszych Łazienek, czy nieco antyczny pałacyk dyrekcji uzdrowiska.
5. Kruszwica – gdzie pojechać na jeden dzień w Kujawsko-Pomorskie?
Kruszwica to niewielkie miasteczko położone malowniczo nad jeziorem Gopło, a także na słynnym Szlaku Piastowskim. Do dziś Kruszwica jest nam dobrze znana z legend o Popielu, którego zjadły myszy, czy o ubogim Piaście Kołodzieju. Obecnie największą atrakcją Kruszwicy jest Mysia Wieża, czyli pozostałość po tutejszym gotyckim zamku.
Ośmioboczna wieża w Kruszwicy osiąga wysokość aż 32 m, a więc to świetny punkt widokowy na całe miasto. Co więcej, wewnątrz wieży na kilku poziomach dzięki zabawnym komiksom odkryjesz związane z nią legendy. Natomiast w zamkowych piwnicach poznasz historię kruszwickiego zamku.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kruszwicy? Ciekawą atrakcją są rejsy statkiem Rusałka po jeziorze Gopło, które jest największym jeziorem w kujawsko-pomorskim. W sąsiedztwie Mysiej Wieży nad brzegiem Gopła w neogotyckim pałacyku znajduje się ciekawa wystawa archeologiczna, która prezentuje dzieje osadnictwa nad jeziorem. Wśród zabytków Kruszwicy warto dodatkowo zobaczyć romańską kolegiatę św. Piotra i Pawła z 1120 roku oraz kościół św. Teresy z charakterystyczną kopułą, który spotkasz na kruszwickim rynku.