Dobczyce to niewielkie miasteczko Małopolski, które skrywa wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu ruiny średniowiecznego zamku, położone wśród wzgórz Pogórza Wielickiego malownicze jezioro Dobczyckie, czy też uroczy skansen. Do tego odkryjemy tu kilka świetnych punktów widokowych.
Dobczyce to miasteczko, które leży zaledwie 30 km na południe od Krakowa. Wkomponowane jest w zielone wzgórza Pogórza Wielickiego, którym uroku dodaje błękitna woda jeziora Dobczyckiego. Ten sztuczny zbiornik powstał dzięki zaporze wodnej, jaką wypełniły wody rzeki Raba.
Jednak najciekawsze atrakcje Dobczyc znajdziemy na wysokim wzgórzu ponad miastem. Tutaj wznosi się średniowieczny zamek, który zapoczątkował trwającą już ponad 8 wieków historię najstarszego grodu nad Rabą.
Będąc w Dobczycach nie możemy pominąć Skansenu Budownictwa Ludowego, gdzie mamy okazję poznać tradycję i zwyczaje mieszkańców Pogórza. Natomiast na rekreacyjny spacer ponad lazurową wodą jeziora możemy się wybrać promenadą po koronie zapory.
Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?
Mapa atrakcji Dobczyc, zaznaczyliśmy na niej również polecane parkingi i restauracje.
Dobczyce – dojazd i parkingi
Jak najwygodniej dotrzeć do Dobczyc? Z Krakowa kierujemy się drogą nr 964 przez Wieliczkę. W centrum Dobczyc znajdziemy kilka przestronnych parkingów. Jeśli zaczynasz zwiedzanie miasta od centrum to możesz zaparkować wzdłuż głównej ulicy Rynek.
W Dobczycach nie ma klasycznego rynku, a jego funkcję pełni tak zwana ulicówka, czyli główna droga, jaka przebiega przez środek miasta. Jeżeli wolisz od razu ruszyć w kierunku zamku lub zapory, to najwygodniej jest zaparkować przy ulicy Podgórskiej. Tu znajdziesz duży bezpłatny miejski parking.
1. Zamek królewski w Dobczycach
Zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji Dobczyc jest zamek, który leży na wysokiej skarpie w sąsiedztwie zapory oraz lazurowego jeziora Dobczyckiego. Historia zamku królewskiego w Dobczycach sięga już ponad 8 wieków wstecz.
Zamek oczywiście był wielokrotnie przebudowywany. Ze średniowiecznej twierdzy stał się reprezentacyjną siedzibą starosty Dobczyckiego Sebastiana Lubomirskiego. To właśnie za jego czasów liczył aż 74 pomieszczeń. Jednak kres świetności przyniósł potop szwedzki, a kolejnych zniszczeń dokonali miejscowi mieszkańcy, którzy uparcie poszukiwali na zamku ukrytych skarbów.
Zwiedzanie zamku w Dobczycach
Dziś zamek w Dobczycach cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Choć tak naprawdę zwiedzamy jego ruiny. W sali historycznej znajdziemy replikę armaty oraz makietę zamku z czasów przedwojennych.
Natomiast w sali Pamięci Narodowej poznamy niezwykle trudną historię mieszkańców Dobczyc, podczas okupacji dwóch wojen światowych. Możemy się też z bliska przyjrzeć umundurowaniu żołnierzy oraz ich broni. Bardzo klimatyczna i bogato zdobiona jest kaplica zamkowa. W głównym ołtarzu widnieje obraz św. Kazimierza Jagiellończyka, czyli patrona ziemi Dobczyckiej.
Oczywiście na zamku nie zabraknie i małego dreszczyku emocji. W ciemnym lochu natrafiamy na salę tortur, czyli miejsce pracy dobczyckiego kata. W pozostałych salach znajdziemy skarby, które archeolodzy odkryli podczas wykopalisk. Malownicze kafle z pieców zamkowych ozdabiają niezwykłą rekonstrukcję potężnego pieca.
Najciekawsze miejsca Dobczyckiego zamku
Na dziedzińcu górnego zamku stoi niewielka studnia, możemy się domyślać, że jednak nie było w niej wody, bo przecież zamek zbudowano na wysokiej i twardej skale. Jak się okazuje w danych czasach wykorzystywano ją jako lodówkę do przechowywania żywności.
Ile zwiedza się zamek w Dobczycach? Pomimo, że zamek nie jest w pełni zrekonstruowany, to na jego zwiedzanie i tak warto poświęcić godzinę czasu. Ciekawe wystawy w każdej z sal z pewnością Was zaintrygują swoją oryginalnością. Ile zapłacimy za wstęp na zamek w Dobczycach? Bilet normalny kosztuje 15 zł/os, a bilet ulgowy 12 zł/os.
2. Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego
Dobczyce mogą pochwalić się również skansenem, który leży w sąsiedztwie zamku. Co ważne, możemy go zwiedzić na tym samym bilecie wstępu co do zamku. W skansenie mamy okazję zobaczyć ciekawy piętrowy kurnik, z którego dochodzą nas dźwięki kłótliwych kokoszek i piejących kogutów.
W starym spichlerzu zbożowym odkryjemy kuźnię wraz z bogatym wyposażeniem w narzędzia, które były niezbędne do pracy kowala. Natomiast w dawnej wozowni możemy podziwiać między innymi dworskie sanie. Izba dawnych cechów prezentuje narzędzia, jakie służyły w warsztacie stolarskim, tkackim, a nawet garbarskim.
Świetnie prezentuje się też budynek dawnej karczmy. W przeciwieństwie do reszty ciemnych budynków skansenu wyróżnia ją śnieżnobiały kolor. To w niej możemy zobaczyć najciekawszą wystawę, która pokazuje nam zwyczajne życie mieszkańców tych ziem, ale w dość niezwykłym dla nas wydaniu.
Przedmioty codziennego użytku, wyposażenie kuchni, pokoju czy też stroje ludowe odeszły już w zapomnienie i traktujemy je jako zabytki. Chociaż stare żelazka, czy maselniczki możemy jeszcze spotkać w domach naszych babć. Warto dodać, że skansen leży na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.
3. Wzgórze Starego Miasta – promenada i punkt widokowy
Najlepszym widokowym punktem Dobczyc jest Wzgórze Starego Miasta, które wznosi się 300 m n.p.m. Stąd mamy niezwykłą panoramę zarówno na jezioro Dobczyckie, zamek, jak i zaporę. Na szczycie są ławeczki, na których warto przysiąść na nieco dłuższą chwilę.
Co więcej, całe wzgórze możemy obejść dookoła, a najnowszą atrakcją jest widokowa promenada, która prowadzi nas po skarpie od zamku, aż do ruin murów z basztą.
4. Baszta i mury obronne Dobczyc
Mury Starego Miasta to dziś zrekonstruowane fragmenty bramy wjazdowej, baszty oraz miejskich murów, które kiedyś otaczały całe wzgórze. Kiedyś mury liczyły 700 metrów długości i osiągały nawet 1,5 metra grubości.
Ich wysokie ściany ułatwiały skuteczną obronę miasta, jednak tylko do czasów potopu szwedzkiego. Ostrzał z armat mocno je zniszczył, aż z czasem miasto ostatecznie przeniosło się do doliny.
Dziś tak jak w średniowieczu na wzgórze możemy wejść przez miejską bramę. Co więcej, na baszcie działa punkt widokowy, skąd roztacza się panorama na Dobczyce. Spacerując dodatkowo skrawkiem murów mamy okazję poczuć się jak rycerze broniący miasta.
5. Kościół św. Jana Chrzciciela i trójarkadowa dzwonnica
Na Wzgórzu Starego Miasta warto również zatrzymać się przy kościele św. Jana Chrzciciela, który liczy już prawie 200 lat. W jego wnętrzu zobaczymy 5 ołtarzy oraz 500 letnie dziecięce epitafium, wykonane z białego marmuru.
Przy kościele stoi arkadowa dzwonnica, jej środkowy dzwon “Jan” został odlany w 1504 roku i cudem przetrwał czasy wojen. Tuż obok świątyni rośnie stara lipa “Marysieńka”, która upamiętnia zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Co ciekawe, w jej pniu zobaczymy grotę z figurką Matki Boskiej.
6. Jezioro Dobczyckie i zapora
Już od 35 lat wody rzeki Raba są spiętrzone przez zaporę w Dobczycach. Dziś malowniczą dolinę wypełnia potężny zbiornik wodny, który otaczają wzgórza Pogórza Wielickiego. Jednak żeby przygotować teren pod zalew wody trzeba było wyciąć ponad 70 ha lasów i przenieść kilka wiosek.
Dzięki zaporze w Dobczycach mieszkańcy tych terenów są bezpieczni, częste powodzie jakie nawiedzały dolinę Raby poszły w niepamięć. Zbiornik w Dobczycach to również elektrownia oraz największy zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Krakowa.
To stąd trafia ponad połowa wody do mieszkań stolicy Małopolski. Z tego też powodu jezioro Dobczyckie nie jest terenem rekreacyjnym, czyli nie wolno po nim pływać łódkami, ani nawet się kąpać. Jednak zdecydowanie warto za to wybrać się na spacer po koronie zapory w Dobczycach, która jest otwarta dla turystów, a wstęp na nią jest darmowy.
Dobczyce to jedno z wielu klimatycznych miasteczek Małopolski. Przyciąga dziesiątki turystów swoimi atrakcjami, zabytkami, ciekawą historią oraz pięknymi widokami. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest oczywiście zamek z pięknym punktem widokowym na jezioro Dobczyckie oraz skansen, w którym lepiej poznamy dawne zwyczaje tutejszych mieszkańców. Idealnym zakończeniem wypadu może być spacer po koronie zapory wodnej z widokiem na zachodzące słońce.
Plan wypadu do Dobczyc
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking na ul. Podgórskiej
Bilety Wstępu:
- Zamek królewski w Dobczycach – bilet normalny 15 zł/os, bilet ulgowy – 12 zł/os
- Skansen Budownictwa Ludowego – bilet łączony z zamkiem
Czas zwiedzania: 3 – 4 godziny
Jutro jedziemy, dzięki za przewodnik 🙂
Trzymamy kciuki za udany wypad i liczymy na podzielenie się wrażeniami. 😉
Jezioro Dobczyckie powinno być dostępne rekreacyjnie dla ludzi z wyjątkiem spalinówek, dokładnie jak nad Zalewem Solińskim… Woda i Krakowiacy nie ucierpią a miasteczko sporo zyska na turystyce.
Woda i tak ulega filtracji oraz uzdatnianiu przed konsumpcją.
Po za tym sezon letni trwa tylko 3 miesiące, więc przyroda zdoła się odrodzić.
Zalew Soliński jest dobrym tego przykładem .
Pozdrawiam
.