Niepozorna podkarpacka wioska Chotyniec, która leży kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, skrywa w sobie niezwykłą perełkę. Jest nią drewniana grekokatolicka cerkiew. Warto tu zajrzeć choć na chwilę, by odkryć tą wyjątkową świątynię, jaka trafiła na listę UNESCO.
Cerkiew w Chotyńcu to jedna z najstarszych i zarazem najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Datuje się, że powstała w 1600 roku, a zatem świątynia liczy już ponad 400 lat! Z zewnątrz od razu rozpoznamy typowe dla cerkwi 3 części, które tworzą jedną całość, czyli babiniec, nawę i prezbiterium. Świątynię zdobią kopulaste dachy wsparte na 8 bocznych bębnach. Jednak wyjątkowa i niespotykana jest tu zewnętrzna galeria nad babińcem, która jest pozostałością po drugiej kaplicy w cerkwi, jaka mieściła się na piętrze.
Chotyniec – cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
Jak głosi legenda cerkiew w Chotyńcu wybudowano kilka kilometrów dalej. Jak to się zatem stało, że dziś stoi właśnie w tym miejscu? Podobno obecną lokalizację wskazała sama Matka Boża, a świątynię przyciągnęły tutaj woły. Dziś cerkiew jest położona na niewielkim wzniesieniu we wsi Chotyniec, która leży zaledwie 8 km od granicy z Ukrainą. Teren wokół cerkwi jest ogrodzony niewielkim murkiem. Natomiast sama świątynia ukryła się w cieniu potężnych dębów i pachnących lip. Tuż za cerkwią znajdziemy miejscowy cmentarz z parkingiem, gdzie zostawiamy samochód i ruszamy na zwiedzanie.
Cerkiew w Chotyńcu zwiedzanie
Teren wokół cerkwi w Chotyńcu jest otwarty, zatem bez problemu możemy zobaczyć ją z bliska. Tuż obok cerkwi stoi również drewniana dzwonnica, przeniesiona tutaj z miejscowości Torki. Odkrywając wyjątkowy wygląd cerkwi warto zwrócić uwagę na ażurową galerię nad babińcem. Jak się okazuje ta niewielka świątynia miała aż dwa poziomy.
Dlaczego cerkiew w Chotyńcu miała dwa poziomy? Wszystko dlatego, że w kościele grekokatolickim można było odprawiać tylko jedną mszę dziennie, a wiernych w Chotyńcu było znacznie więcej. Właśnie po to powstała druga kaplica z osobnym ikonostasem i pod innym wezwaniem. Dzięki temu można już było sprawować dwie liturgie dziennie. Niestety sama kaplica nie zachowała się do dzisiejszych czasów.
Wnętrze cerkwi w Chotyńcu
Odkrywając urocze, choć niewielkie wnętrze cerkwi w Chotyńcu możemy zobaczyć kilka wyjątkowych perełek. Jedną z nich są polichromie ze sceną Sądu Ostatecznego. Polichromia pochodzi z 1735 roku i zajmuje prawie całą powierzchnię ściany cerkwi. We wnętrzu możemy podziwiać również 400 letni rzeźbiony ikonostas, który ma 5 kondygnacji.
Niestety zwiedzanie wnętrza świątyni nie jest takie łatwe. W tygodniu cerkiew jest zamknięta, więc żeby zobaczyć jej środek trzeba tu przyjechać w niedzielę. Msza święta jest odprawiana o godzinie 11:00.
Losy cerkwi w Chotyńcu po II wojnie światowej
Mieszkańców Chotyńca, tak jak i większości ludzi wyznania grekokatolickiego, spotkał po II wojnie światowej los wysiedleń. W 1946 roku licząca kilka tysięcy parafia opustoszała, wtedy też przez krótki czas świątynia trafiła w ręce kościoła rzymskokatolickiego. Niestety pozostawiona bez opieki cerkiew niszczała. Zwrócono ją wiernym wyznania grekokatolickiego dopiero w 1990 roku. Natomiast w 2013 roku wraz z innymi drewnianymi cerkwiami z Polski i Ukrainy trafiła na listę Unesco. Dziś to jedna z nielicznych wciąż czynnych świątyń grekokatolickich w Polsce.
Lwów – miasto z historią, zabytkami, niskimi cenami i obleganymi knajpami
Cerkiew w Chotyńcu to jedna z piękniejszych świątyń, jaką możemy zobaczyć na Podkarpaciu. Warto tu zajrzeć, zachwycić się jej nietypowym kształtem, wyjątkową galerią i pełnym kolorów wnętrzem.
Plan wypadu do cerkwi w Chotyńcu
Dojazd: droga nr 94, kierunek Radymno – Zaleska Wola – Chotyniec
Parking: bezpłatny parking przy cerkwi
Bilety Wstępu:
- Zwiedzanie cerkwi w Chotyńcu jest bezpłatne
Czas zwiedzania : 30 min.