Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Cerkiew w Brunarach to prawdziwa architektoniczna perełka Beskidu Niskiego i wielki zabytek, który trafił na listę UNESCO. Błękitne wnętrze świątyni robi imponujące wrażenia, ściany do samego sufitu pokryte są przez malowidła. Kryształowy żyrandol mieni się niezwykle pięknie. A czarno-złoty ikonostas z amboną i bocznymi ołtarzami dopełnia całość. To dzieło sztuki z niezwykle długą historią zdecydowanie trzeba zobaczyć.

Cerkiew w Brunarach – gdzie leży, jak dojechać? Mapa

Brunary to niewielka miejscowość położona w województwie małopolskim, powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Przez wioskę przepływa rzeka BIała, czyli dopływ Dunajca. Geograficznie miejscowość leży na obszarze Beskidu Niskiego.

Do Brunar można dojechać lokalną drogą od strony miejscowości Ropa, a także Uście Gorlickie lub Florynka.

Przy cerkwi w Brunarach, wzdłuż drogi jest niewielki bezpłatny parking, drugi znajduje się za plebanią.

Brunary cerkiew – historia, ciekawostki, architektura

Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach jest cerkwią łemkowską, trójdzielną, zbudowaną w XVIII wieku. Nad jej trzema częściami, czyli przedsionkiem, nawą i prezbiterium wznosi się wieża z hełmem jaki wieńczy kuty krzyż.


Łemkowie zostali zmuszeni do opuszczenia Brunar podczas akcji masowych przesiedleń grekokatolików i prawosławnych po II wojnie światowej. Pozostawioną świątynią szczęśliwie zaopiekowali się wierni rzymskokatoliccy, którym służy do dziś. Mimo tego wnętrze wciąż prezentuje się jak w oryginalnej cerkwi.

Wnętrze cerkwi Brunary jest bardzo spektakularne, zobaczymy tutaj barokowy osiemnastowieczny ikonostas. W cerkwi zachowała się również zjawiskowa polichromia, jaka pokrywa całość stropu i wewnętrznych ścian, a utrzymana jest w błękitnej tonacji barw z motywem winorośli.

Oprócz ołtarza głównego z XVII wieku w cerkwi znajdują się też dwa ołtarze boczne. A w nich ikony Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego. Uwagę przyciąga też pięknie ozdobiona ambona, chór muzyczny oraz rokokowa ława. Na polichromowanej belce tęczowej widoczny jest krzyż, a obok niego figury Maryi i św. Jana.

Cerkiew Brunary w 2013 roku wraz z innymi świątyniami i cerkwiami Małopolski trafiła na listę UNESCO. W ostatnich przeszła gruntowny remont, dlatego dziś pomimo upływu lat wciąż prezentuje się zjawiskowo.

Brunary cerkiew – zwiedzanie, godziny otwarcia, msze

Cerkiew można zwiedzać przez cały rok:

  • maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik: w środę od 9.00 do 17.00, w czwartek, piątek, sobotę od 9.00 do 18.00, w niedziele i święta od 12.00 do 17.00
  • listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień: kościół jest otwierany po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub e-mailowym

Przewodnik Patrycja Bochenek tel. 536 723 418

Msze w cerkwi Brunary odbywają się w: poniedziałek-czwartek, sobota 7:30, piątek 18:00, niedziela 8:00 i 11:00.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicy cerkwi Brunary?

  • Wysowa-Zdrój to uzdrowisko położone wśród wzgórz Beskidu Niskiego. Ta oaza spokoju skrywa w sobie sporo atrakcji! Lecznicze wody mineralne, krystalicznie czyste powietrze, genialne szlaki piesze i rowerowe, a także niezwykłe Łemkowskie cerkwie, zabytki UNESCO i niepowtarzalna regionalna kuchnia.

Wysowa-Zdrój atrakcje, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć, przewodnik po Beskidzie Niskim

  • Regietów to miejscowość, która malowniczo wkomponowana jest pomiędzy wzgórza, doliny, łąki i lasy Beskidu Niskiego. Znajdziemy tu ukryte wśród lasów wojenne cmentarze z najsłynniejszym na szczycie Rotunda, a także cerkwie. Regietów słynie również ze stadniny koni huculskich. Co więcej, właśnie tutaj możesz skosztować kuchni z regionalnymi potrawami w karczmie Huculanka.

Regietów atrakcje, zwiedzanie, szlaki w krainie Beskidu Niskiego i koni huculskich

  • Wyjątkowe proporcje, zachwycające polichromie i oryginalne wyposażenie. To wszystko możemy zobaczyć na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Piękna dawna łemkowska cerkiew w Kwiatoniu to prawdziwy majstersztyk, który znalazł się na liście UNESCO.

Cerkiew w Kwiatoniu – zwiedzanie drewnianej świątyni UNESCO w Małopolsce

  • Szymbark skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje, jakimi są nieszablonowy kasztel, a także przepełniony uroczymi chatami Skansen Wsi Pogórzańskiej. Dlaczego warto tu przyjechać? Żeby zachwycić się fenomenalną konstrukcją renesansowego dworu obronnego Gładyszów z pięknymi dekoracjami. A do tego przenieść się w czasie do niezwykłej pogórzańskiej wioski z uroczymi drewnianymi chatami, regionalną tradycją i sielskim klimatem.

Szymbark atrakcje – Skansen Wsi Pogórzańskiej i kasztel dwór Gładyszów

  • Perła Beskidu Niskiego tak często nazywany jest kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, jaki leży 7 km od miejscowości Owczary. To najpiękniejszy drewniany kościół Małopolski, który zachwyca nietypową konstrukcją, zaskakującą historią, a także zjawiskowym otoczeniem wzgórz Beskidu Niskiego. Co więcej, świątynia zbudowana w 1520 roku do dziś wyróżnia się sięgającym ziemi dachem. Ten nieszablonowy zabytek trafił również na listę UNESCO.

Sękowa – kościół UNESCO, atrakcje jakie warto zobaczyć w Beskidzie Niskim

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments