Skąpane w morzu chmur szczyty, widokowe polany i przyjemne leśne szlaki. Beskid Wyspowy zaskakuje nas swoim urokiem, a jego mało wymagające szlaki są idealną propozycją na krótki wypad w góry dla każdego.
Łopień to jeden z popularniejszych szczytów Beskidu Wyspowego, który ma aż 3 wierzchołki: Łopień Wschodni 805 m n.p.m., Środkowy 950 m n.p.m. oraz Łopień 961 m n.p.m. Tak jak większość wzgórz Beskidu Wyspowego stoki Łopienia porasta gęsty karpacki las, chociaż dawniej cały jego wierzchołek był ogromną halą, na której wypasane były owce.
Na polanach stały również pasterskie szałasy, po których niestety nie pozostał żaden ślad. Dziś na grzbiecie Łopienia są jeszcze 4 widokowe polanki z pięknymi panoramami. Na szczyt wzgórza możemy się dostać górskim szlakiem z 3 różnych stron. Czarnym szlakiem z Tymbarku, zielonym z Dobrej, albo najkrótszym szlakiem z miejscowości Chyszówki.
Beskid Wyspowy – TOP 10 atrakcje i szlaki, co warto zobaczyć?
Beskid Wyspowy – ciekawostki
Beskid Wyspowy to pasmo górskie, które leży pomiędzy Gorcami, z którymi sąsiaduje od południa i pasmem Pogórzy od północy, a za jego stolicę można uznać miasto Limanowa. Choć sam obszar Beskidu Wyspowego nie jest duży, to jednak znajdziemy tu kilka bardzo ciekawych szlaków. Tutejsze szczyty słyną z odosobnienia, praktycznie każdy z nich wyrasta na horyzoncie niczym wysoki stożek wulkanu.
Najwyższe szczyty Beskidu Wyspowego osiągają ponad 1000 metrów wysokości. Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego są dość strome szlaki, te z pozoru niezbyt przecież wysokie szczyty mogą dać nam w kość. Sama nazwa pasma górskiego nawiązuje do widoku wysp, który możemy tutaj zaobserwować o poranku. Stojąc o świcie na szczycie zobaczymy skąpane w morzu chmur doliny i wystające pojedyncze szczyty wzgórz, które przypominają nam oblane przez morze wyspy.
Szlak na Łopień z Przełęczy Rydza – Śmigłego
Najkrótszy i zarazem najłagodniejszy szlak na Łopień jest z wioski Chyszówki. Podjeżdżamy wtedy samochodem aż na przełęcz Rydza – Śmigłego pod zielony szlak. Na przełęczy jest pomnik poświęcony poległym żołnierzom, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
Tutaj też znajdziemy spory bezpłatny parking. Z przełęczy Rydza – Śmigłego prowadzi również najkrótszy i najszybszy szlak na Mogielicę, czyli najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. My jednak ruszamy w bardziej zacisznym kierunku, czyli na Łopień, który niesłusznie często jest pomijany przez piechurów.
Łopień 961 m n.p.m. Beskid Wyspowy
Zielonym szlakiem z przełęczy Rydza – Śmigłego na szczyt docieramy w niecałą 1 godzinę. Szlak cały czas pnie się delikatnie pod górę, w sumie do pokonania mamy 260 metrów przewyższenia, natomiast dystans jaki przemierzamy to 2 km w jedną stronę.
Na szczycie Łopienia czeka na nas przyjemna widokowa polanka Jaworze. Są tu również ławeczki z altanką oraz maleńka kapliczka. Warto również przejść parę kroków do zacisznej polany Widny Zrąbek, z której roztacza się widok na Jurków. Na tej polanie stoi metalowy krzyż i ołtarz polowy, podobno wycinkę lasu w tym miejscu wykonali paralotniarze, którzy czasami startują z tego punktu.
Szlak na Łopień z Dobrej i Tymbarku
Nieco dłuższy wariant szlaku na Łopień mamy z miejscowości Dobra. Ruszamy wtedy zielonym szlakiem, który po 2 godzinach doprowadzi nas na szczyt. Kolejną i najdłuższą opcją jest czarny szlak z Tymbarku na Łopień. Tym razem na jego pokonanie potrzebujemy ponad 2,5 godz., ale za to zdobywamy wszystkie trzy wierzchołki Łopienia z widokowymi polanami.
Szlaki Beskidu Wyspowego to idealne miejsce na przyjemny górski spacer wśród szumiących potoków, pachnących lasów i widokowych polan. Trasa na Łopień to dobry wybór szczególnie dla początkujących turystów, czy też rodzin z dziećmi. Ciekawym pomysłem będzie również piknik na polanie Jaworze w pięknych okolicznościach przyrody.
Plan wypadu na Łopień w Beskidzie Wyspowym
Dojazd: Jurków – Chyszówki
Parking: bezpłatny parking na przełęczy Rydza – Śmigłego
Bilety wstępów:
- Wstęp na szlaki Beskidu Wyspowego jest bezpłatny
Czas przejścia zielonego szlaku na Łopień: 50 min.
Dystans: 2 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa łatwa