Zaskakujący podziemny świat pełen soli. Co roku do kopalni soli Wieliczka przyjeżdżają miliony turystów, żeby móc zejść ponad 130 metrów w głąb ziemi i podziwiać świat niczym z filmów science-fiction. Podziemne korytarze ciągną się tu kilometrami, a na każdym poziomie odkrywamy zaskakujące potężne komory i solne rzeźby stworzone przez samych górników.
Kopalnia soli Wieliczka to jedno z najstarszych przedsiębiorstw Europy, co ciekawe od średniowiecza jest wciąż czynna. Od lat sól była traktowana jako towar luksusowy, dlaczego? W czasach gdy na świecie nie było jeszcze lodówek, sól pomagała przede wszystkim konserwować żywność. Sól służyła też jako środek płatniczy i to o bardzo dużej wartości, zastępowała przy tym nawet pieniądz metalowy. Za czasów Kazimierza Wielkiego dochody z wydobycia soli stanowiły ⅓ dochodów skarbca królewskiego. Szybko okazało się, że kopalnia oprócz potężnego źródła dochodu, jest też i świetną atrakcją turystyczną. Jednym z pierwszych gości był sam Mikołaj Kopernik, nie zabrakło tutaj i innych znanych osób jak Fryderyk Chopin, czy Goethe. Kopalnia soli Wieliczka już od ponad 40 lat znajduje się na liście najważniejszych zabytków świata – Unesco. Z potężnego zakładu przemysłowego, kopalnia soli Wieliczka zmieniła się w wyjątkową atrakcję turystyczną i podziemne uzdrowisko.
Wieliczka – miasto solnych atrakcji 7 miejsc, które trzeba zobaczyć
A o innych atrakcjach Wieliczki dowiesz się dodatkowo w osobnym wpisie.
Kopalnia Wieliczka w liczbach
Kopalnię tworzy skomplikowana sieć wielopoziomowych korytarzy i labiryntów, a zwiedzać możemy dziś jedynie 2% tego podziemnego świata. Łączna sieć korytarzy to aż 245 km, taką trasą w linii prostej moglibyśmy dotrzeć z Wieliczki, aż do Łodzi. Podziemny labirynt ma 9 poziomów, a maksymalna głębokość to 327 metrów. Przez ponad 700 lat górnicy wybili 26 szybów kopalni. Dziś podczas zwiedzania trasy turystycznej w kopalni pokonujemy dystans około 3,5 km. Schodzimy do głębokości 135 m, i zdobywamy 800 schodów. Temperatura w kopalni jest stała i wynosi ok. 17 stopni. Zatem niezależnie czy na górze jest mróz, upał, czy deszcz, pod ziemią mamy gwarancję, że zwiedzanie zawsze będzie udane.
Kaplica świętej Kingi
Nosi miano największej podziemnej świątyni na świecie, liczy ponad 50 metrów długości. Potężna komora solna z zachwycającymi solnymi płaskorzeźbami i ogromnymi żyrandolami, które zdobią kryształki, oczywiście również z soli. Kaplica św. Kingi zawsze robi na zwiedzających duże wrażenie i jest też piękną wizytówką kopalni. Wszystkie dekoracje kaplicy wykonali własnoręcznie górnicy, których również śmiało możemy nazwać artystami. W kaplicy do dziś odprawiane są msze, dodatkowo można też ją wynająć na prywatną uroczystość.
Najciekawsze atrakcje kopalni Wieliczka
Podczas zwiedzania kopalni z przewodnikiem na trasie zobaczymy wiele intrygujących miejsc, czyli prawdziwych perełek. Są tu między innymi solankowe jeziora z niepowtarzalnym zielonym kolorem wody. W średniowieczu turyści pływali po nich nawet łodziami. Ciekawie prezentują się narzędzia i maszyny, jakie przez lata służyły górnikom do tej trudnej pracy, jaką było wydobycie soli. Przepiękne komory solne robią spore wrażenie, zarówno te niewielkie klimatyczne kapliczki, jak i potężne wyrobiska. W komorze Stanisława Staszica, która liczy 36 m wysokości odbywały się niesłychane wydarzenia. Skok na bungee i lot balonem w kopalni? Dzięki tym zaskakującym wydarzeniom, komora znalazła się nawet w księdze rekordów Guinnessa.
W komorze Spalone możemy zobaczyć zatrważającą pracę pokutników. Czyli wypalaczy metanu, którzy w wilgotnych ubraniach z pochodniami w ręku, czołgali się po wyrobiskach kopalni, żeby doprowadzić do kontrolowanych wybuchów metanu. Natomiast w komorze Mikołaja Kopernika, czy też Kazimierza Wielkiego, znajdziemy wielkie solne posągi tych wielkich osobowości. Każda z komór ma swoją wyjątkową historię i niepowtarzalny charakterystyczny wygląd. Pomimo, że w kopalni jest prawie 2500 solnych komór, to nie spotkamy tu dwóch identycznych.
Zwiedzanie kopalni – trasy
Do wyboru zwiedzania kopalni Wieliczka mamy kilka opcji. Standardowa trasa turystyczna, to ciekawy i historyczny spacer z przewodnikiem po najciekawszych i najokazalszych zakątkach kopalni. Na żądnych przygód turystów czeka zwiedzanie trasy górniczej, gdzie ubrani w robocze górnicze ciuchy z kaskiem na głowie i latarką w ręku ruszamy na podbój tajemniczych wyrobisk. Natomiast na najmłodszych maluchów w kopalni czeka przygoda z Soliludkiem. Trasa odkrywamy Solilandię dla dzieci prowadzi szlakiem legend, ciekawostek i bajkowych opowieści.
Kopalnia soli Wieliczka to prawdziwa perełka wśród atrakcji Polski. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien zobaczyć ten wyjątkowy solny świat. Różnorodne trasy zwiedzania umożliwiają nam spacer po najciekawszym dla nas odcinku kopalni. Zdecydowanie to świetna atrakcja na wypad w czasie niepogody. Pod ziemią zawsze będzie czekać na nas moc zachwycających atrakcji i stabilna, ciepła atmosfera.
Plan wypadu do kopalni soli Wieliczka
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: płatne parkingi przy ulicy Dembowskiego
Bilety Wstępu:
- Trasa turystyczna kopalni soli Wieliczka – bilet normalny 73 zł/os, bilet ulgowy 55 zł/os
- Odkrywamy Solilandię (trasa dla najmłodszych) – bilet normalny 85 zł/os, bilet ulgowy 65 zł/os
Czas zwiedzania:
- Na zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce trzeba poświęcić około 2,5 godziny