Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Gniezno to kolebka początków istnienia państwa Polan, pierwsza stolica Polski i miejsce związane z Mieszkiem I, Bolesławem Chrobrym i św. Wojciechem. Atrakcje, jakie odkrywa przed nami Gniezno są bardzo różnorodne. Zobaczyć tu możemy przepiękne zabytki, jak chociażby słynne Drzwi Gnieźnieńskie w katedrze na Wzgórzu Lecha, w Muzeum Początków Państwa Polskiego poznamy multimedialną opowieść o powstaniu naszego kraju, by za chwilę przenieść się na kolorowe ulice Gniezna goniąc… króliki! To miasto potrafi zaskoczyć, daj się więc wciągnąć w pasjonującą wyprawę razem z nami.

Gniezno – praktyczne informacje, parkingi, ciekawostki

Gdzie leży Gniezno? Miasto Gniezno leży we wschodniej części województwa wielkopolskiego, 50 km od Poznania. Gniezno leży na 7 wzgórzach, z których najwyższe jest Wzgórze Lecha. Jako pierwsza stolica Polski jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na słynnym Szlaku Piastowskim. Obecnie Gniezno zamieszkuje około 67 tys. osób.

Gdzie zaparkować w Gnieźnie? Miasto objęte jest strefą płatnego parkowania, więc najkorzystniej jest zostawić samochód na jednej z ulic miasta. Dla turystów są dodatkowo przygotowane parkingi przy ulicy Kanclerza Jana Łaskiego oraz przy ulicy Słomianka. Bezpłatny parking jest na ul. Kostrzewskiego.

Co oznacza nazwa Gniezno? Według legend o początkach istnienia Polski nazwa Gniezno ma nawiązywać do słowa gniazdo. Natomiast pierwsze wzmianki o Gnieźnie w kronikach pojawiają się już w 1000 roku.

Gniezno atrakcje – mapa

1. Wzgórze Lecha, Katedra Gniezno i słynne drzwi gnieźnieńskie – zwiedzanie

Od czego zacząć zwiedzanie Gniezna? Zdecydowanie miejscem, od którego warto rozpocząć naszą przygodę z Gnieznem jest najważniejszy zabytek miasta, czyli katedra, a w zasadzie Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie.

To właśnie tutaj w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się koronacja pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego. Od tysiąca lat z katedrą związana jest również postać św. Wojciecha. Do grobu świętego pielgrzymowali wielcy władcy, jak chociażby Otton III, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, czy Zygmunt III Waza.

Słynna katedra w Gnieźnie stoi na najwyższym wzniesieniu (jednym z siedmiu), czyli Wzgórzu Lecha. Gotycka ceglana świątynia z dwiema wysokimi wieżami robi imponujące wrażenie. Wnętrze kościoła tworzą trzy nawy wsparte na potężnych ceglanych kolumnach. Zamiast ołtarza mamy tutaj złoty baldachim, który otacza srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Dodatkowo świątynie otacza wieniec 14 kaplic, które z zewnątrz zdobią figury 12 apostołów.

Wielkim dziełem sztuki w katedrze są słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Są wykonane z brązu w stylu romańskim i pochodzą z XII w. Na 18 płaskorzeźbach mamy zilustrowaną historię życia św. Wojciecha.

Tuż obok katedry na Wzgórzu Lecha warto odwiedzić jeszcze Muzeum Archikatedralne. Zaglądając do jego wnętrza masz okazję zobaczyć ciekawe sakralne dzieła sztuki z wysadzanym klejnotami złotym kielichem mszalnym oraz multimedialny film, który opowiada o fenomenie gnieźnieńskich drzwi.

Dodatkowo podczas zwiedzania katedry możemy zajrzeć do jej podziemi oraz wejść na wieżę widokową, z której roztacza się piękna panorama na całe Gniezno i jego atrakcje.

Godziny otwarcia:

  • 1 maj – 31 października 9:00-17:00
  • 1 listopad – 30 kwietnia 9:00-16:00

Cennik biletów wstępu: Karnet na zwiedzanie (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża, muzeum, wnętrze Katedry + przewodnik audioguide)

  • bilet normalny 38 zł
  • bilet ulgowy 28 zł

2. Muzeum Początków Państwa Polskiego Gniezno – nowoczesne atrakcje

Co warto zobaczyć w Gnieźnie w jeden dzień? Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Gnieźnie jest nowoczesne i multimedialne Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zwiedzanie zaczynamy od trzech filmów, które opowiadają nam o Piastach, czyli pierwszych władcach Polski.

Na wystawie zobaczysz również zaskakujące eksponaty sprzed X wieków, między innymi elementy wyposażenia wojowników, insygnia biskupie, pieczęcie, czy przedmioty codziennego użytku.

Duże wrażenie robi również kolekcja 20 obrazów, na których malarze przedstawiają swoje wyobrażenia związane z Piastami. Dodatkowo zobaczymy tu także zbiór przepięknych kafli piecowych, wystawę najpiękniejszych romańskich perełek architektonicznych z kopią Drzwi Płockich (oryginał znajduje się obecnie w Rosji) oraz wystawę poświęconą słowiańskim motywom w sztuce.

Godziny otwarcia Muzeum Początków Państwa Polskiego: wtorek – niedziela 9:00-16:00

Czas zwiedzania 1,5h. Niedziel jest dniem bezpłatnego zwiedzania. Dla rodzin z dziećmi jest przygotowana specjalna ścieżka zwiedzania.

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 16 zł

3. Gniezno Trakt Królewski i atrakcje dla dzieci

Wrocław ma swoje krasnale, Jelenia Góra jelonki, Kraków smoki, a Gniezno… króle, a w zasadzie króliki. Co jest fajnego w Gnieźnie? Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Gniezna z dzieckiem, koniecznie pobierz na telefon aplikację “Królika GOń”, dzięki niej masz okazję w zabawny sposób poznać najciekawsze miejsca w Gnieźnie, przemierzyć Trakt Królewski i odkryć zaskakujące legendy.

W Gnieźnie spotkamy 15 królików, których wykonane z brązu figurki sięgają nam kolan, są naszymi przewodnikami po Gnieźnie i odkrywają przed nami jego atrakcje. Podczas zwiedzania spotykamy 5 pomników pierwszych królów Polski, postaci z 2 piastowskich legend, 4 edukacyjne makiety, a także 8 tablic informacyjnych oraz 3 interaktywne infokioski.

To świetny sposób na poznanie wszystkich ciekawych miejsc Gniezna, szczerze mówiąc to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, bo dorośli również mają sporo frajdy.

4. Gdzie zjeść w Gnieźnie?

Rynek w Gnieźnie to najlepsze miejsce na złapanie chwili odpoczynku od zwiedzania i skosztowanie kulinarnych pyszności. Gdzie warto zatrzymać się na obiad w Gnieźnie?

  • Restauracja New York – nowoczesna kuchnia amerykańska z burgerami
  • MaliNOWA FOOD&COCKTAILS – idealne miejsce na lunch, czy wyszukany deser
  • Pierogarnia Siódme Niebo – coś dla łasuchów pierogów w niskiej cenie
  • MakaroNOWA Pasta&Vino Restauracja z Makaronami Kraftowymi
  • Pizza RetroNowa – najlepsza w mieście
  • Misz-masz Cafe&Bistro – obiad w przystępnej cenie w nowoczesnym wydaniu
  • Dobry Browar – coś dla wielbicieli regionalnych trunków

5. Gniezno i okolice, atrakcje na weekend, jakie warto zwiedzić na Szlaku Piastowskim

Ostrów Lednicki to miejsce na mapie Wielkopolski, które od lat budzi wiele emocji wśród historyków i archeologów. Czy właśnie tutaj miał swój gród sam Mieszko I i Bolesław Chrobry? Czy na jednej z wysp jeziora Lednickiego odbył się chrzest Polski? Odkryj z nami zaskakujące tajemnice Ostrowa Lednickiego i poznaj nowoczesne atrakcje, jakie trzeba zobaczyć na Szlaku Piastowskim.

Ostrów Lednicki TOP 3 atrakcje, które musisz zobaczyć na Szlaku Piastowskim

Poznań to największe miasto Wielkopolski, które słynie z trykających koziołków, pysznych rogali świętomarcińskich i wszechobecnych pyr z gzikiem. Jednak Poznań to również miasto pięknych zabytków ze słynnym Ostrowem Tumskim, gdzie w Katedrze spoczywa Mieszko I i Bolesław Chrobry. Nowoczesne atrakcje dla dzieci nad jeziorem Maltańskim, nietypowe muzeum Enigmy, przyrodnicze skarby w Palmiarni.

Poznań atrakcje na weekend – zwiedzanie TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments