Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Wielkopolski Park Narodowy to jeden z 23 najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Położony nad rzeką Wartą park chroni polodowcowy krajobraz z morenowymi wzgórzami, ukrytymi w dolinach jeziorami i potężnymi głazami, które rozsiane są po sosnowych borach. W parku znajdziesz też ciekawe zabytki jak ukryty na wyspie zamek Klaudyny Potockiej, interaktywne wystawy przyrodnicze, genialne muzeum rolnictwa w Szreniawie, czy zaskakującą willę Arkadego Fiedlera. Na piechotę, bądź rowerem możesz przemierzać ścieżki przyrodnicze i szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego w poszukiwaniu jego atrakcji.

Wielkopolski Park Narodowy – informacje, ciekawostki, gdzie leży?

Gdzie się znajduje Wielkopolski Park Narodowy? Park położony jest na terenie województwa wielkopolskiego nad rzeką Wartą, na południe od Poznania. Park leży pomiędzy miejscowościami Mosina – Stęszew – Szreniawa – Łęczyca.

Wielkopolski Park Narodowy został utworzony w 1957 roku, zajmuje powierzchnię 7584,93 ha. Na tym terenie jest aż 18 obszarów ochrony ścisłej. Siedziba dyrekcji parku mieści się w miejscowości Jeziory nad jeziorem Góreckim, czyli w samym centrum parku. W dworku znajduje się również muzeum przyrodnicze.

Co jest symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego? Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest puszczyk zwyczajny, który w logo parku siedzi na gałęzi dębu.

Co jest chronione w Wielkopolskim Parku Narodowym? Park obejmuje ochroną krajobraz polodowcowy z morenami, ozami i wydmami oraz polodowcowymi jeziorami rynnowymi. Dodatkowo park chroni stare sosnowe bory i dąbrowy oraz potężne głazy narzutowe.

Niezwykle cenny i bogaty jest również świat roślin naczyniowych (900 gatunków), grzybów, czy porostów. Oprócz tego znajdziemy tu cenną roślinność bagienną i torfowiskową z mięsożerną rosiczką, siedliska kormoranów i czapli.

Ile jest jezior w Wielkopolskim Parku Narodowym? Na obszarze Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się 11 jezior. Największe w parku jest jezioro Łódzko-Dymaczewskie o powierzchni 127 ha.

Wielkopolski Park Narodowy atrakcje – mapa

1. Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego – atrakcje dla dzieci

Zwiedzanie parku warto zacząć od wizyty w jego siedzibie, czyli w dworku w Jeziorach. To tutaj znajduje się Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym możemy poznać najcenniejsze skarby przyrodnicze parku i jego atrakcje.

Co ciekawe, dyrekcja parku zajmuje rezydencję, która powstała tak naprawdę w czasie okupacji dla niemieckiego zbrodniarza Greisera. Obecne muzeum jest interaktywne i zwiedzać j możemy w towarzystwie lektora. Na wielkiej makiecie zobaczymy rzut parku z jego jeziorami, morenowymi pagórkami i lasami.

W kolejnych salach odkrywamy bogaty świat zwierząt, poznajemy w akwarium ryby, które pływają w tutejszych jeziorach, zaglądamy również do gniazdujących w lasach ptaków. Muzeum jest również świetną atrakcją dla dzieci. Warto przespacerować się ścieżką przyrodniczą do punktu widokowego nad jezioro Góreckie.

2. Wyspa Zamkowa – Wielkopolski Park Narodowy historyczne atrakcje

Na niewielkiej porośniętej lasem wyspie pośrodku jeziora Góreckiego wznoszą się tajemnicze ruiny. Jak się okazuje są to pozostałości wybudowanego 200 lat temu zamku. Był on prezentem ślubnym od Tytusa Działyńskiego, czyli właściciela Kórnika dla jego siostry Klaudyny Potockiej, która wraz z mężem mieszkała na wyspie aż do wybuchy powstania listopadowego. Zamek został zniszczony od ostrzału artylerii w czasie wiosny ludów i już nigdy nie odzyskał swojego blasku.

Zamek możemy podziwiać z punktu widokowego nad jeziorem Góreckim. Prowadzi do niego czerwony szlak z Jezior. Dystans 3,9 km w jedną stronę, czas przejścia 1h 10 min.

3. Szwedzkie ozy – najciekawszy szlak Wielkopolskiego Parku Narodowego

Jednym z ciekawszych szlaków na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego jest ścieżka przyrodnicza “Na tropach lądolodu”. Trasę zaczynamy z parkingu w Osowej Górze skąd ruszamy w kierunku jeziora Budzyńskiego.

Po drodze mijamy owianą legendami studnię Napoleona i dwa potężne głazy narzutowe, które przyniósł tu ze sobą lądolód. Ciekawym miejscem na szlaku jest również opuszczona stacja kolejowa Osowa Góra.

Następnie leśną ścieżką docieramy na rozległą polanę z panoramicznym widokiem na Szwedzkie Góry, które są częścią liczącego 37 km ozu Bukowsko–Mosińskiego. Z punktu widokowego kierujemy się na polodowcowe jezioro Kociołek. Stąd możemy wrócić na parking albo kierować się dalej szlakiem aż do punktu widokowego na zamkową wyspę na jeziorze Góreckim.

4. Mosina kąpielisko i wieża widokowa – atrakcje Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy otaczają z każdej strony urocze miejscowości, które są świetną bazą wypadową na odkrywanie atrakcji parku. Jednym z ciekawszych miasteczek w okolicy jest Mosina.

To tutaj znajdziesz chociażby przyjemne kąpielisko, które uwielbiają dzieci, wieżę widokową, stację drezyn, czy klimatyczny rynek z genialną restauracją Fircyk. Z Mosiny możesz ruszyć szlakiem rowerowym bądź szlakiem kajakowym doliną rzeki Warta.

5. Puszczykowo – muzeum Arkadego Fiedlera

W niewielkiej wiosce Puszczykowo na skraju wielkopolskiego parku mieści się dom rodziny Fiedlerów, a w nim muzeum i zarazem pracownia literacka słynnego podróżnika. Arkady odbył około 30 wypraw po egzotycznych zakątkach świata, z podróży przywoził mnóstwo pamiątek, które dziś zdobią willę w Puszczykowie. Fiedler był również autorem wielu książek ze słynnym Dywizjonem 303.

Zwiedzając muzeum w Puszczykowie możemy zobaczyć kolekcję rzeźb, instrumentów muzycznych, trofea ludzkich głów, tropikalnych motyli, czy też ptaszników. Dodatkowo park przed willą stoi 6,5 m posąg z Wyspy Wielkanocnej, legendarna Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii, potężna piramida oraz statek Santa Maria.

6. Wieża widokowa Trzcielińskie bagno – Wielkopolski Park Narodowy

Jednym z ciekawszych miejsc na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego jest obszar ochrony ścisłej Trzcielińskie bagno. Ten ptasi rezerwat jest lęgowym rajem ptactwa wodnego i błotnego. Największy spektakl możemy tu obserwować wiosną i jesienią, a dzięki drewnianej wieży widokowej podglądać całe rodziny żurawi, gęsi, mew śmieszek, czy żerującego nad jeziorem puszczyka.

Do wieży prowadzi krótki 200 m szlak z parkingu.

7. Głazy polodowcowe – z czego słynie Wielkopolski Park Narodowy?

Wielkopolski Park Narodowy słynie również z rozrzuconych po lasach potężnych głazów narzutowych. Część z nich służy jako pomniki, a najsłynniejszy jest Głaz Leśników. Ten potężny polodowcowy głaz mierzy 4 metry wysokości i aż 10 m obwodu, a waży ponad 10 ton. Znajdziemy go przy Greiserówce, czyli betonowej drodze z Jezior.

Na terenie parku znajdziemy też kilka innych głazów-pomników poświęconych ważnym dla Wielkopolski sprawą. Wśród nich Głaz Władysława hr. Zamoyskiego, Głaz prof. Adama Wodziczki, Głaz Franciszka Jaśkowiaka, Głaz Izabeli Dąbskiej.

8. Najciekawszy szlak rowerowy przez Wielkopolski Park Narodowy

Jeśli jesteś fanem rowerowych wycieczek koniecznie musisz się wybrać na przejażdżkę najciekawszą trasą przez Wielkopolski Park Narodowy. Pierścień dookoła Poznania to szlak rowerowy, który przecina najciekawszy fragment parku na odcinku Stęszew – Mosina. Pętle możemy zatoczyć łącząc go również ze szlakiem Jana Pawła II oraz odcinkiem Eurovelo 9.

Przyjemna 24 km pętla łączy ciekawe atrakcje, jakie możesz dodatkowo zobaczyć przy szlaku.

9. Muzeum rolnictwa Szreniawa – ciekawe atrakcje Wielkopolski Park Narodowy

Muzeum rolnictwa w Szreniawie to zaskakująca atrakcja Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zaglądając na ogromny obszar muzeum możemy w nowoczesny sposób odkryć jak na przestrzeni wieków zmieniało się rolnictwo od użycia cepa po nowoczesne kombajny.

Jednak w muzeum poznamy również sekrety przemysłu spożywczego. Dowiemy się jak wytwarza się cukier z buraków, z czego powstaje olej, jak wyprodukować masło, sery i chleb. Odkrywamy skomplikowany proces hodowli roślin, zaglądamy do gabinetu weterynarza, by za chwilę trafić do farmy.

Melioracje pól, techniki zbiorów płodów rolnych, ochrona roślin, nawożenie, gleboznawstwo, chów, czy transport. Muzeum rolnictwa porusza każdy z działów związany z naszą codziennością, uprawą i hodowlą dzięki którym mamy pożywienie. Warto odwiedzić to nieszablonowe miejsce i zarezerwować sobie kilka godzin na odkrywanie jego atrakcji.

Cennik biletów wstępu: 20 zł bilet normalny, 14 zł bilet ulgowy

10. Atrakcje w okolicy Wielkopolskiego Parku Narodowego – co trzeba zwiedzić?

Rogalin to niewielka wielkopolska wioska, która skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje. Przepiękny pałac Raczyńskich w Rogalinie z zachwycającymi wnętrzami, najsłynniejsze w Polsce dęby rogalińskie Lech, Czech i Rus, a do tego przepiękny ogród, malowniczy Rogaliński Park Krajobrazowy nad Wartą i nietypowe mauzoleum. A to tylko kilka z powodów, dla których musisz tu przyjechać.

Rogalin pałac i dęby rogalińskie Lech, Czech i Rus – zwiedzanie, atrakcje

Kórnik to urocze miasto położone w sercu Wielkopolski, nieopodal Poznania i w sąsiedztwie wielkopolskiego parku narodowego. Miasteczko słynie z wręcz bajkowego zamku, egzotycznego arboretum, czy klimatycznego rynku. Ale to nie koniec ciekawych miejsc, bo Kórnik oferuje również fajne atrakcje dla dzieci, romantyczne rejsy po jeziorze Kórnickim i świetne smaki regionalnej kuchni. Ruszaj z nami poznać skarby Kórnika.

Kórnik TOP 10 atrakcje – zamek, arboretum, miejsce urodzenia Szymborskiej

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments