Bukowa Góra to jeden ze szczytów korony Gór Świętokrzyskich, jaki leży na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przemierzając szlak wśród szumiących bukowych lasów możemy odkryć zjawiskowe formacje skalne oraz historyczne miejsce, czyli Polanę Obrazik.

Bukowa Góra to najwyższy szczyt Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich. Jej długi na 8,5 km grzbiet składa się z dwóch wierzchołków, najwyższy wznosi się 484 m n.p.m. Na Bukową Górę możemy dotrzeć z trzech różnych stron, zielonym szlakiem z Łącznej, króciutkim żółtym szlakiem od wsi Klonów, lub najdłuższym zielonym szlakiem z Bodzentyna.

Szlak na Bukową Górę w Górach Świętokrzyskich jest najpiękniejszy jesienią, kiedy bukowe lasy mienią się złotymi barwami. To również świetna propozycja na rodzinny i mało wymagający spacer po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Bukowa Góra – najkrótszy szlak, dojazd i parking

Na szczyt Bukowej Góry prowadzi żółty szlak z miejscowości Klonów. Najkrótszy wariant trasy to wejście na szlak przy głównej drodze, która biegnie przez wieś Cerle. Co prawda nie ma tutaj wyznaczonego parkingu, ale samochód możemy zostawić na wyjeżdżonym poboczu, spokojnie zmieszczą się tutaj 3 pojazdy.

Stąd ruszamy żółtym szlakiem na Bukową Górę, która leży w obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, więc trzeba kupić bilet wstępu. Nie ma tu jednak budki z kasą, zatem bilety kupujemy online skanując kod QR, jaki znajduje się przy bramie wejściowej do parku. Szlak jest bardzo krótki, liczy niespełna 400 metrów w jedną stronę, więc po 10 minutach jesteśmy już na miejscu.

Bukowa Góra – szczyt Gór Świętokrzyskich

Najwyższe wzniesienie Pasma Klonowskiego, czyli Bukowa Góra wznosi się 484 m n.p.m. Najciekawsze są tutaj formacje skalnych baszt, największe z nich osiągają do 5 metrów wysokości. Wyrzeźbione zostały przez wiatr i deszcz, a swój zielony kolor zawdzięczają porostom.


Na szczycie znajdziemy też kilka tablic z ciekawostkami oraz ławeczki. Zdecydowanie jest to świetne miejsce na piknik pośród bukowych lasów. Warto jednak ruszyć nieco dalej zielonym szlakiem do kolejnej ciekawej atrakcji Bukowej Góry, czyli Polany Obrazik.

Polana Obrazik w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Wśród szumiących buków i pachnących jodeł odnajdziemy niewielką Polanę Obrazik z drewnianą kapliczką napoleońską oraz mogiłą partyzanta. Według miejscowych opowieści w 1813 roku młody żołnierz wracał tędy po wyprawie moskiewskiej. Niestety właśnie w świętokrzyskich lasach zmarł strudzony podróżą. Okoliczni mieszkańcy przygotowali mu mogiłę i postawili niewielką słupową kapliczkę. 

Kolejna opowieść głosi, że właśnie pod tą kapliczką zmarł również jeden z dowódców powstania styczniowego. Tuż przed śmiercią ukrył w jodle cudowny obrazek. Odnaleziony później przez mieszkańców święty wizerunek zapoczątkował nazwę polany, jako Obrazik i zawisnął w małej kapliczce na jodle.

Podczas II wojny światowej polana służyła również partyzantom do obserwacji terenu, tuż obok kapliczki znajdziemy mogiłę partyzanta, który poległ w 1943 roku. Obecna kapliczka pochodzi z 1990 roku i już na stałe wpisała się w krajobraz Bukowej Góry.

Góry Świętokrzyskie – szlaki na Bukową Górę

Na szczyt Bukowej Góry możemy również dotrzeć zielonym szlakiem z miejscowości Łączna, który zaczyna się przy dworcu PKP. Trasa na szczyt liczy 6,5 km, więc na jej przejście potrzebujemy nieco ponad 2 godziny. Po drodze mijamy wciąż czynny kamieniołom piaskowca „Bukowa Góra” i zdobywamy kolejne wzniesienie Pasma Klonowskiego, czyli szczyt Buczyna 461 m n.p.m.

Najdłuższy szlak na Bukową Górę liczy 9,5 km. Ta trasa również prowadzi zielonym szlakiem, ale z Bodzentyna przez wsie Psary Stara Wieś, Podlesie i Cerle. Przejście tego wariantu szlaku zajmie około 3 godzin.

W okolicy warto odkryć również inne atrakcje Gór Świętokrzyskich. Zdecydowanie polecamy zajrzeć do miejscowości Święta Katarzyna, z której prowadzi szlak na Łysicę. Jednak niezwykle ciekawie prezentuje się tutaj Muzeum Minerałów z zachwycającą kolekcją niezwykłych kalcytów, rubinów, szmaragdów, czy krzemienia pasiatego.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Bukowa Góra to świetny kierunek na odkrywanie szlaków Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szczycie wzgórza możemy dodatkowo poznać historyczne miejsce Polanę Obrazik oraz zachwycić się skalnymi piaskowcami. Zdecydowanie jest to idealny szlak dla całych rodzin, a jego długość możemy dostosować do naszych możliwości.

Plan wypadu na Bukową Górę

Dojazd: Bodzentyn – Cerle – Klonów

Parking: bezpłatny parking w Bodzentynie pod kościołem, w Łęcznej przy PKP oraz zatoczka za wsią Cerle

Cennik biletów wstępu:

  • Świętokrzyski Park Narodowy – 9 zł/os bilet normalny, 4,5 zł/os bilet ulgow

Zielony szlak na Bukową Górę z Łącznej: 6,5 km w jedną stronę, czas przejścia 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments