Natura jest największą artystką, która tworzy wybitne dzieła sztuki. Świat, jaki nas otacza skrywa wciąż wiele tajemnic. Dopiero zaglądając pod powierzchnię ziemi odkrywamy zachwycające skarby, czyli drogocenne brylanty, rubiny, szafiry, czy szmaragdy. Miejscem, w którym możemy zobaczyć na własne oczy wszystkie te cuda jest Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Galeria minerałów i skamieniałości w Świętej Katarzynie to zdecydowanie warta poznania atrakcja Gór Świętokrzyskich. Tu tutaj u podnóża Łysicy możemy zajrzeć w zjawiskowe progi kolorowego świata minerałów. Ta prywatna kolekcja powstała 20 lat temu.

Na wystawach znajdziemy ponad tysiąc wyjątkowych i niezwykle barwnych minerałów. Szczególny zachwyt budzi 380 kg geoda z kryształami ametystu, 100 kg kryształ górski, czy też niezwykle rzadkie i drogocenne kamienie szlacheckie z kryształem diamentu, rubinu oraz wyjątkowego krzemienia pasiastego, który jest unikatowym i regionalnym naszym “polskim diamentem”.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie – dojazd i parking

Święta Katarzyna to niewielka miejscowość województwa Świętokrzyskiego, która leży na trasie nr 752 Górno – Bodzentyn. Ponad wsią dominuje dumnie sylwetka Łysicy, czyli najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Muzeum Minerałów leży w centrum miejscowości tuż przy głównej drodze, naprzeciw szkoły podstawowej. Galeria nie ma swojego parkingu, dlatego warto zaparkować samochód 500 metrów wyżej w sąsiedztwie klasztoru bernardynek. Tutaj parking jest darmowy.

Góry Świętokrzyskie atrakcje, 17 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Do Świętej Katarzyny możemy dojechać również komunikacją publiczną. Od 1 kwietnia do 31 października do Nowej Słupi możemy również dojechać busem, który kursuje na trasie Nowa Słupia – Huta Szklana – Bieliny – Kakonin – Krajno – Bodzentyn. Komunikacja jest 7 razy dziennie przez 7 dni w tygodniu, a bilet kosztuje symboliczną złotówkę.


Galeria Minerałów – godziny otwarcia, cennik

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie możemy zwiedzać w miesiącach zimowych styczeń-marzec, listopad-grudzień w dniach wtorek-sobota 9:00-17:00, niedziela i święta 10:00-16:00. Kwiecień i październik czynne jest poniedziałek-sobota 9:00-17:00, niedziela 10:00-16:00. Maj, czerwiec i wrzesień poniedziałek-sobota 9:00-18:00, niedziela 10:00-18:00. Natomiast we wakacje, czyli lipiec i sierpień czynne jest codziennie 10:00-18:00.

Ile zapłacimy za wstęp do Muzeum Minerałów? Bilet dla osoby dorosłej to koszt 15 zł, natomiast dla dzieci 10 zł. Na zwiedzanie wystaw w galerii trzeba zarezerwować sobie przynajmniej 30-40 minut. Świetną formą zwiedzania jest audioprzewodnik na telefon, jaki możemy pobrać skanując kody QR na ekspozycji.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie – zwiedzanie wystaw

Co wyjątkowego możemy zobaczyć na wystawie w galerii minerałów? W 5 salach muzeum zgromadzonych jest aż 1000 eksponatów minerałów, od maleńkich diamentów po 380 kg kryształy kalcytu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj jedna z największych w Polsce kolekcja krzemienia pasiastego, 100 kg zrost kilku kryształów górskich z Arkansas, czy 3 karatowy kryształ diamentu. 

W Muzeum Minerałów zobaczymy również niezwykle barwne rubiny, szmaragdy i szafiry. Wśród wystaw znalazła się specjalna gablota poświęcona kosmicznym odłamkom meteorytów. Równie efektownie prezentuje się wystawa skamieniałości, czyli wymarłych prehistorycznych zwierząt, między innymi amonitów oraz kości dinozaura.

Dodatkową atrakcją Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie są pokazy szlifowanie drogocennych kamieni, możemy również zajrzeć w tajemne zakamarki pracowni jubilerskiej. Najciekawsze okazy biżuterii trafiają do sprzedaży, więc z muzeum możemy wyjść z niezwykle cenną pamiątką.

Święta Katarzyna – atrakcje, co warto zobaczyć?

Co jeszcze warto zobaczyć w Świętej Katarzynie? Zdecydowanie trzeba odwiedzić klasztor bernardynek, choć jest on klauzurowy to możemy wejść na krużganki i do kościoła. Nieco dalej w lesie ukryta jest kapliczka Żeromskiego, na tynku w jej wnętrzu zobaczymy wyryte przez młodego wtedy pisarza ówczesne graffiti.

Jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się w Świętej Katarzynie szlak na Łysicę, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Po drodze docieramy do cudownego źródełka oraz kapliczki św. Franciszka. Szczegółowy opis szlaku znajdziesz w osobnym wpisie poniżej.

Góry Świętokrzyskie – szlak na Łysicę i Święty Krzyż

Święta Katarzyna to niepozorna wioska, jaka odkrywa przed nami sporo wyjątkowych atrakcji. Muzeum Minerałów i Skamieniałości to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Poznając niezwykle malownicze minerały mamy okazję odbyć podróż po najbardziej dzikich i tajemniczych zakątkach świata.

Plan wypadu do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Dojazd: ulica Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna

Parking: bezpłatny parking poniżej klasztoru w Świętej Katarzynie

Cennik biletów wstępu:

  • Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie – 15 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy

Godziny otwarcia:

  • Styczeń, marzec, listopad, grudzień: wtorek-sobota 9:00-17:00, niedziela 10:00-16:00
  • Kwiecień, październik: poniedziałek-sobota 9:00-17:00, niedziela 10:00-16:00
  • Maj, czerwiec, wrzesień: poniedziałek-sobota 9:00-18:00, niedziela 10:00-18:00
  • Lipiec, sierpień: codziennie 10:00-18:00
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments