Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Trójmasztowy żaglowiec, który liczy ponad 110 lat już na dobre wpisał się w krajobraz Gdyni. Śnieżnobiały kadłub statku Dar Pomorza jest wyjątkowym zabytkiem i atrakcją, którą trzeba zobaczyć w Trójmieście. Zaglądając w jego zakamarki mamy niepowtarzalną okazję, by poznać codzienne życie marynarzy.

Dar Pomorza został zbudowany w 1909 roku w niemieckiej stoczni w Hamburgu. Przez pierwsze lata statek służył do szkolnych podróży. Natomiast po I wojnie światowej trafił w ręce Francji, jako forma wynagrodzenia za zniszczenia wojenne. W lipcu 1929 roku wykupiły go polskie instytucje z zamiarem wykorzystania do szkoleń marynarzy. Po rocznym remoncie w duńskiej stoczni otrzymał nazwę “Dar Pomorza”. Jego imię ma upamiętniać wszystkich darczyńców Pomorza, którzy finansowali to ogromne przedsięwzięcie.

Gdynia atrakcje i zabytki – 12 miejsc, jakie warto zobaczyć

Dar Pomorza w liczbach

W ciągu 50 lat służby pod polską banderą statek odbył 102 rejsy szkolne, podczas których wyszkolił ponad 13 tys. marynarzy. Dar Pomorza ma aż 81,5 m długości, a jego wyporność wynosi 2 500 ton. Co więcej, jako pierwszy polski statek opłynął dookoła świat. Po wielu dekadach służby stał się żywym muzeum i na stałe osiadł na nabrzeżu Gdyni. Dziś zaglądając w jego pomieszczenia mamy wyjątkową okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie na statku.

Dar Pomorza w Gdyni – praktyczne informacje, dojazd, parking, cennik

Jak dotrzeć do Daru Pomorza? Statek zacumowany jest na tak zwanym Molo Południowym Gdyni, czyli przy deptaku Nabrzeże Pomorskie. To gwarna część miasta, w której królują sklepiki z pamiątkami, bary i restauracje. Stąd również odpływają statki na rejsy po Zatoce Gdańskiej, do Jastarni, czy też na Hel. Jeśli wybierasz się swoim samochodem, to możesz zaparkować wzdłuż alei Jana Pawła II, jest tutaj sporo płatnych miejsc parkingowych, a bilety kupujemy w parkomacie.

Ile zapłacimy za bilety wstępu na Dar Pomorza? Bilet normalny kosztuje 25 zł/os natomiast ulgowy 15 zł/os. W sezonie letnim statek można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00.


Zwiedzanie Daru Pomorza

Z pewnością zastanawiasz się ile czasu potrzeba, żeby zwiedzić Dar Pomorza i co ciekawego tu możemy zobaczyć? Na pewno zarezerwuj sobie przynajmniej 45 minut, choć można też spędzić tu dużo więcej czasu. Do zobaczenia mamy ekspozycje na 4 poziomach statku i sporo stromych schodów do pokonania. Podczas tego wyjątkowego rejsu po żaglowcu poznajemy warunki życia i pracy zarówno marynarzy, jak i oficerów.

Koniecznie zwiedź również słynny okręt ORP Błyskawica. To najstarszy zachowany na świecie niszczyciel, a jednocześnie muzeum oraz okręt wojenny w czynnej służbie z załogą i dowódcą. Szczegółowe atrakcje i praktyczne porady znajdziesz we wpisie poniżej.

ORP Błyskawica – zwiedzanie okrętu wojennego w Gdyni

Najciekawsze miejsca Daru Pomorza – to koniecznie musisz zobaczyć

Zwiedzanie Daru Pomorza zaczynamy od międzypokładu, czyli miejsca, gdzie w czasie rejsu mieszkali praktykanci. Dziś na kilku planszach poznamy tu krótką historię statku. Kolejno ruszamy do maszynowni, w której zobaczymy potężny silnik statku. Kolejnym ciekawym miejscem jest magazyn żagli, właśnie tutaj podczas rejsu były przechowywane zazwyczaj 3 zestawy zapasowych żagli. Najcięższy z nich ważył aż 400 kg.

Wąskimi korytarzami statku Dar Pomorza docieramy do pomieszczeń oficerskich. Prywatne pokoje dowódców były niewielkich rozmiarów, jednak w porównaniu z pryczami marynarzy wydają się być całkiem luksusowe. Dalej wchodzimy w elegancki salon, który ozdabiają pamiątki i medale Daru Pomorza. Niezwykle ważnym miejscem na żaglowcu jest kuchnia, która podczas rejsu była czynna całą dobę i wydawała około 200 posiłków dziennie.

Z malutkich pomieszczeń statku wychodzimy stromymi schodami na pokład. Tutaj znajduje się koło sterowe, kabina nawigacyjna oraz potężne 42 metrowe maszty. Co ciekawe, codzienną gimnastyką każdego marynarzy było wspinanie się na ich szczyty. Nasze zwiedzanie kończymy na dziobie statku, skąd mamy piękną panoramę na nadbrzeże Gdyni.

Choć Dar Pomorza już nie pływa, to jednak dzięki niemu możesz odbyć wyjątkowy rejs, podczas którego poznasz ponad 100 letnią historię żaglowca. Bez wątpienia statek jest jednym z najciekawszych muzeów Gdyni. Jeśli planujesz wypad do Trójmiasta, to koniecznie zarezerwuj sobie czas, by zanurzyć się w tym niezwykłym świecie morskich opowieści.

Plan wypadu na Dar Pomorza

Dojazd: aleja Jana Pawła II w Gdyni – Nabrzeże Pomorskie

Parking: płatne parkingi na al. Jana Pawła II w Gdyni

Bilety wstępów:

  • Narodowe Muzeum Morskie – 25 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy

Godziny otwarcia: w sezonie letnim w godzinach 10:00-18:00

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments