Wilno to miasto niezwykle kolorowe, idealne na weekendowy wypad, gdzie z przyjemnością zanurzysz się w klimacie wąskich uliczek Starego Miasta. Tutaj każdy skrawek ulicy tętni życiem, piękne widokowe miejsca budzą w nas zachwyt, a setki zabytkowych miejsc tworzą wyjątkową historię Litwy.

Wolisz kameralne miasteczka, czy pełne rozmachu dzielnice z drapaczami chmur? Przytulne i kolorowe uliczki, w których się można zaszyć, a może jednak pełne życia i wydarzeń kulturalnych zakątki. Tak naprawdę i jedno i drugie znajdziesz właśnie w Wilnie. Stolica Litwy jest miastem idealnym zarówno dla poszukiwaczy wytchnienia, żądnych przygód turystów i koneserów sztuki.

Co więcej wileńska starówka jest wpisana na listę UNESCO. To niezwykle barwne i różnorodne miasto zamieszkuje około pół miliona ludzi. Rok 2023 to wyjątkowa data dla Wilna, bo miasto obchodzi swoje 700 urodziny!

Litwa atrakcje i zabytki – 7 niepowtarzalnych miejsc, jakie warto zobaczyć na Litwie

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje Wilna. Możesz zatem śmiało podążać tym szlakiem i odkrywać jego skarby.

Ostra Brama w Wilnie

Zwiedzanie Wilna najlepiej rozpocząć od jedynej zachowanej do dziś miejskiej bramy, zwanej Ostrą Bramą, a kiedyś Miednicką. Przed laty było to miejsce obronne, jednak dziś to przepełniony wiarą zakątek Wilna.

W Ostrej Bramie jest niewielka kapliczka, a w niej ukryty cudowny wizerunek Matki Bożej, tak dobrze nam przecież wszystkim znany z inwokacji „Pana Tadeusza”, czyli utworu Adama Mickiewicza.


Obraz MB Miłosierdzia ozdabia złota sukienka i korona. Dookoła obrazu wiszą wota, z reguły niewielkie serduszka, które na znak wdzięczności przynoszą wierni.

Żeby wejść do kaplicy Ostrobramskiej musimy przejść przez kościół św. Teresy. Kaplica otwarta jest codziennie 7:00 – 19:00. Od poniedziałku do niedzieli o godzinie 10:00 odprawiana jest msza w języku polskim.

Uniwersytet Wileński i najwyższy budynek na Starym Mieście

Uniwersytet Wileński to jedna z najstarszych uczelni Europy i trzeci uniwersytet, jaki został założony na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przez lata opiekowali się nim jezuici, a jego pierwszym rektorem był Piotr Skarga. To tutaj studiował Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, czy Czesław Miłosz.

Dziś Uniwersytet Wileński ma aż 13 dziedzińców, z których każdy nosi imię wybitnego człowieka. Obecnie na uniwersytecie studiuje około 20 tys. osób na 12 wydziałach. Częścią kompleksu jest również kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty wraz z dzwonnicą, która jest najwyższym budynkiem starówki i świetnym widokowym punktem!

Na taras widokowy wjeżdżamy windą, z góry mamy genialną panoramę na całe Stare Miasto. Koszt wjazdu na taras widokowy dzwonnicy to 5 euro dla osoby dorosłej i 3 euro dla dzieci.

Wileńska Katedra – Bazylika Archikatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława

W centrum Wilna, a dokładniej na miejscu dawnej pogańskiej świątyni stanęła wileńska katedra, która jest symbolem chrztu Litwy. Co ciekawe bazylika przetrwała wojenne zawirowania i dziś jest niezwykłym zabytkiem Wilna.

Z zewnątrz wygląda jak antyczna budowla, którą zdobią monumentalne filary i rzeźby. Do katedry możemy wejść za darmo, choć jej wnętrze jest dość skromne i surowe.

Warto jednak odwiedzić 11 kaplic bocznych z najokazalszą kaplicą Kazimierza. Tutaj warto zwrócić uwagę, że święty na obrazie ma aż 3 ręce! W katedrze spoczywa króla Litwy i Polski Aleksander Jagiellończyk oraz dwie żony Zygmunta Augusta. Tuż obok katedry stoi 57 metrowa dzwonnica, która jest świetnym punktem widokowym na miasto.

Wnętrze wieży oraz skarbiec i podziemia katedry można zwiedzać. Bilet normalny do skarbca kosztuje 8 euro, ulgowy 5 euro, podziemia katedry 10 euro/ 6 euro, w cenie usługa przewodnika, a zwiedzanie dzwonnicy 5 euro/ 3 euro.

Najkorzystniej jest jednak kupić pakiet wejść do wszystkich trzech miejsc, bilet łączony to 17 euro / 10 euro. Dzwonnica jest czynna maj–wrzesień: poniedziałek–sobota 10:00–19:00. Październik – kwiecień: poniedziałek – sobota 10:00-18:00. Natomiast podziemia katedry są otwarte cały rok poniedziałek-sobota 10:00-17:00.

Góra Zamkowa w Wilnie z basztą Giedymina

Symbolem Wilna, który możemy obserwować z wielu miejsc na starówce są ruiny zamku w Wilnie. Na górę możemy wjechać malutką i jedyną w Wilnie kolejką linową, która jest też ciekawą atrakcją miasta. Samo piesze wejście na wzgórze Giedymina jest bezpłatne.

Z 48 metrowej zamkowej góry mamy panoramę 360° na całe Wilno. Z jednej strony widzimy czerwone dachy Starego Miasta, a z drugiej nowoczesną część stolicy Litwy ze szklanymi drapaczami chmur. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę, usiąść na zamkowych murach i napawać się widokiem stolicy Litwy.

Z zamkowego wzgórza podziwiamy krajobraz Wilna, który przecina wijąca się w dole rzeka Wilia. Jeśli jesteś pasjonatem historii to koniecznie wejdź również do 3 piętrowej baszty Giedymina. W jej wnętrzu znajduje się interaktywna wystawa, zobaczysz tu również modele zamku z czasów jego świetności i dodatkowo broń litewskich wojowników.

Bilet normalny kosztuje 6 euro, a bilet ulgowy 3 euro. Baszta Giedymina jest czynna codziennie 10:00 – 20:00. Za wyjazd kolejką linową na wzgórze Giedymina zapłacisz 2 euro / 1 euro w jedną stronę.

Kościół św. Anny – najpiękniejsza świątynia Wilna

Kościół św. Anny i Bernardynów to złączone ze sobą, choć dwie oddzielne świątynie, które razem tworzą niezwykłą budowlę. Kościół św. Anny to niezwykła gotycka świątynia i chyba najbardziej rozpoznawalny budynek Wilna. Fasadę kościoła ozdabiają aż 33 rodzaje ręcznie robionej cegły. Wydaje się jakby ta monumentalna świątynia była wręcz delikatnie upleciona.

Strzeliste wieże i sąsiednia dzwonnica kościoła św. Anny są piękne ozdobione, na dodatek mury świątyni przetrwały 500 lat w praktycznie niezmienionym stanie. Tuż obok na niewielkim przykościelnym placyku stoi pomnik Adama Mickiewicza. 5 metrowy wieszcz w zadumie opiera się o pękniętą kolumnę. Wokół niego zobaczymy jeszcze 6 płyt, które przedstawiają sceny z jego utworu, czyli “Dziadów”.

Troki – najciekawsze atrakcje w okolicach Wilna

Odwiedź również niezwykłe litewskie miasto Troki, które leży niecałe 30 km od Wilna. Odkryjesz tutaj zamek na wyspie, przepiękny pałac nad jeziorem Galve, Wzgórze Aniołów i niesamowitą kulturę Karaimów.

Troki – 8 niezwykłych atrakcji najpiękniejszego miasta Litwy

Dzielnica Żydowska w Wilnie – Stiklo kvartalas

Przez ponad 600 lat większą część Starego Miasta w Wilnie zamieszkiwali Żydzi. Było to głównie miasteczko złotników, bankierów i szklarzy. Z ponad 100 synagog Wilna przetrwała tylko jedna. Dziś miejscowi tą część miasta nazwali “Szklaną Dzielnicą”, a w jej skład wchodzi kilka wyjątkowo uroczych ulic – Stiklių, M. Antokolskio, Gaono oraz Žydų.

Wąskie uliczki dawnej żydowskiej dzielnicy zdobią ciekawe artystyczne formy, zawieszane często nad głowami przechodniów. Szklana Dzielnica przepełniona jest również uroczymi kawiarenkami oraz warsztatami miejscowych rzemieślników i artystów. W tej części Wilna znajduje się także jeden z najstarszych hoteli w mieście, czyli Stikliai.

Wilno – Republika Zarzecza (Užupio Respublika)

Czy wiesz, że w Wilnie powstała nieformalna republika artystów! Jedna z najstarszych i najmniejszych dzielnic miasta, która kiedyś była przedmieściem jakie zamieszkiwali głównie ubodzy i prostytutki, stała się dziś najbardziej prestiżową dzielnicą Wilna.

1 kwietnia 1997 roku niby dla żartu mieszkańcy Zarzecza ogłosili swoją niepodległość. Republika Zarzecza ma swoją konstytucję, której treść możemy przeczytać w ponad 50 językach, dzięki tablicom zawieszonym na murze przy ul. Paupio.

Jeden z jej punktów brzmi „Człowiek ma prawo do szczęścia”. Republika ma również swojego prezydenta, biskupa, hymn, a nawet 4 flagi (każda na inną porę roku).

Nieodzownym elementem Zarzecza jest Anioł Zarzeczański, który chroni artystyczną wolność mieszkańców. Niepodległa republika ma nawet swój posterunek graniczny, a główne wejście prowadzi przez most Zarzeczny, który dodatkowo jest symbolem zakochanych i obrósł w przypinane tutaj przez pary kłódki.

Kolejnym symbolem Zarzecza jest syrenka, która przysiadła na nadbrzeżu rzeki Wileńki i kusi turystów, by zostali tutaj na zawsze. Wchodząc na teren Republiki Zarzecza możesz dostać również unikalną pieczątkę do swojego paszportu.

Góra Trzech Krzyży w Wilnie

Praktycznie z każdego zakątka Wilna zobaczymy na horyzoncie niewielkie wzgórze, które z jednej strony porasta gęsty las, a z drugiej 12 metrowe śnieżnobiałe krzyże. Były one zaprojektowane przez Polaka A. Wiwulskiego, jednak władze sowieckie wysadziły pomnik w powietrze.

Po latach krzyże zostały odbudowane i są symbolem ofiar stalinizmu. Na wzgórze możemy wejść pieszo, stąd zobaczymy kolejną świetną panoramę Wilna. U podnóża wzgórza jest uroczy Ogród Bernardyński, czyli niezwykle zaciszne miejsce w sercu miasta nad rzeczką Wileńką.

Wieża telewizyjna w Wilnie

Najwyższym budynkiem Wilna jest wieża telewizyjna, która wznosi się na wysokości 326,4 m i zajmuje 8 lokatę w Europie. Na 165 m wieży znajduje się obrotowy taras widokowy z restauracją, na który wjeżdżamy oczywiście windą. Przy dobrej pogodzie widzimy stąd nie tylko całe Wilno, ale i odległe o kilkadziesiąt kilometrów okolice, łącznie z zamkiem w Trokach.

Pełny obrót tarasu zajmuje około 30 minut, jednak pobyt na górze jest nielimitowany. Bilety wstępu na wieżę nie należą do najtańszych, bo w weekend wjazd kosztuje 13 euro, ulgowy bilet 6 euro. Jednak warto zapłacić tą cenę, bo panorama jest powalającą. Wieża telewizyjna jest otwarta codziennie 10:00-22:00.

Wilno – miasto ponad 40 kościołów

Wilo to wielowyznaniowe miasto, w którym dziś zobaczymy ponad 40 świątyń. Niektóre gotyckie, inne barokowe, a nawet i modernistyczne. Oprócz wspomnianej już wcześnie Ostrej Bramy w Wilnie warto zajrzeć do sąsiedniego kościoła św. Teresy, w którym możemy zachwycić się chociażby różowymi freskami i niesamowitym bogatym zdobieniem świątyni.

Po drugiej stronie ulicy wchodzimy przez bramę w niewielki zaułek, tutaj znajdziemy świątynię unicką, w której wnętrzu bije niezwykła prostota i szczerość. Obok niej znajdują się mury dawnego klasztoru Bazylianów, które każdy powinien kojarzyć z “Dziadami’ Adama Mickiewicza.

To tutaj miała się znajdować cela Konrada z III części dramatu, również w murach klasztory wraz z innymi filomatami był więziony sam Mickiewicz. Dziś obok klasztoru w niewielkim budyneczku jest muzeum, a w nim rekonstrukcja celi Konrada, którą można zwiedzać.

Niezwykle widokową świątynią Wilna jest również prawosławna cerkiew św. Ducha z wyjątkowym zielonym ikonostasem. Przy placu ratuszowym stoi pierwsza barokowa świątynia Litwy, czyli kościół św. Kazimierza. Najprawdopodobniej pierwszym murowanym budynkiem Litwy jest cerkiew św. Paraskewy Piątnicy, która jest zbudowana w bizantyjskim stylu.

Najciekawsze muzea Wilna

Wilno to również miasto muzeów. Jednym z ciekawszych do których warto zajrzeć jest MO, czyli muzeum sztuki współczesnej. Już sama nowoczesna bryła muzeum jest imponująca, dodatkowo to jedna z najnowszych budowli w mieście. Bilet normalny kosztuje 9 euro, a ulgowy 4 euro. Muzeum czynne jest codziennie oprócz wtorków 10.00 – 20.00.

W budynku dawnych sądów NKWD i KGB znajdziemy jedyne w krajach bałtyckich Muzeum Okupacji i Walk o Wolność. Wystawa opowiada o trudnej historii okupacyjnych lat Litwy, o sowietyzacji kraju, czy walce litewskiego podziemia. Muzeum czynne jest w dniach środa – niedziela, w godzinach 10:00 – 18:00. Bilet normalny 5 euro, bilet ulgowy 3 euro.

Pałac Władców to muzeum, które leży u podnóża wzgórza Giedymina. To elegancka rezydencja, w której możemy zobaczyć jak kiedyś mogło wyglądać życie władców Litwy. Pakiet 4 wystaw muzeum to 10 euro za bilet normalny i 5 euro za ulgowy.

W Wilnie warto również odwiedzić Więzienie w Łukiszkach, kiedyś otoczone przez wysoki mur i druty kolczaste, dziś jest otwartą dla każdego przestrzenią sztuki.

Wilno – Cmentarz na Rossie

Obowiązkowym punktem dla każdego Polaka, który przyjeżdża do Wilna jest wizyta na cmentarzu na Rossie. To również jedna z najstarszych nekropolii Europy. Tuż przy wejściu, a właściwie jeszcze przed murami cmentarza jest niewielki wojskowy cmentarz polskich żołnierzy, którzy polegli podczas walk w 1919 i 1920 oraz 1939 roku.

Wśród jednakowych nagrobków otoczonych biało czerwoną flagą znajdziemy granitowy grób z napisem “Matka i Serce Syna”. Tutaj spoczęła matka Józefa Piłsudskiego oraz serce marszałka. Na cmentarzu na Rossie odnajdziemy wiele grobów znanych Polaków, pochowany jest tutaj chociażby Joachim Lelewel, Antoni Wiwulski, czy Euzebiusz Słowacki, czyli ojciec Juliusza Słowackiego.

Kuchnia Litewska

Wilno zwiedzamy również kulinarnie, to zdecydowanie jeden z przyjemniejszych sposobób odkrywania zwyczajów miasta. Gdzie dobrze i tanio zjeść w Wilnie? Na późne śniadanie polecamy restaurację Gusto Blyninė, której specjalnością są naleśniki. Restauracja znajduje się tuż obok Ostrej Bramy.

Tradycyjne litewskie dania kuchni regionalnej serwują restauracje Etno Dvaras, których na samej starówce jest przynajmniej kilka. Co koniecznie trzeba skosztować w Wilnie. Nr 1 wśród zup to oczywiście chłodnik litewski, ale warto skosztować również zupy buraczanej, z kiszonej kapusty, czy z leśnych grzybów. Ich średni koszt to około 4 euro.

Cepeliny (kartacze) to najpopularniejsze danie Litwy, czyli nadziewane mięsem ziemniaczane pyzy, które standardowo podawane są ze skraweczkami i śmietaną. Jedna porcja cepelinów kosztuje około 7 euro.

Kołduny to pyszne małe pierożki, które możemy porównać do uszek, różni się jednak ich podanie, gdyż nie je się ich w zupie, a jedynie polewa śmietaną.

Do posiłku możemy zamówić również napój gira, czyli popularny chociażby na Suwalszczyźnie kwas chlebowy. Na deser warto zamówić Šakotis pyszny miodowy sękacz. W Wilnie znajdziemy bardzo dużo przyjemnych kawiarenek, dobrych restauracji i nowoczesnych barów, szczególnie wieczorową porą ta strefa miasta ożywa najbardziej.

Co warto jeszcze zwiedzić w Wilnie? 

Wilno to miasto, które warto zwiedzić zarówno w dzień, kiedy wszystkie najważniejsze atrakcje są otwarte, ale i w nocy, gdy podwórka starówki oświetlają tajemnicze rzeźby.

Wilno to miasto, które nieustannie zaskakuje, koniecznie zaglądnij również na ulicę Literatų (Literacka), jaka powstała między innymi żeby upamiętnić słynnego wieszcza Adama Mickiewicza, który mieszkał w Wilnie. Na ścianie muru przybitych jest kilkadziesiąt tabliczek poświęconych postaciom literatów. 

Plac Ratuszowy to tętniące życiem miejsce na Starym Mieście, jego sercem jest gmach ratusza. Tutaj odbywają się liczne plenerowe wystawy, koncerty, czy targi. Cały plac otaczają liczne knajpki i kawiarenki.

W dawnym pałacu biskupów, czyli w najokazalszej rezydencji Wilna mieści się dziś Pałac Prezydencki, który znajduje się przy placu Simonasa Daukantasa. Codziennie o godzinie 18:00 można przed pałacem obejrzeć uroczystą zmianę warty. Natomiast w weekend pałac można zwiedzać za darmo.

Duch Wilna porywa, czaruje i zachęca nas do ponownego odkrywania jego atrakcji. Zdecydowanie stolicy Litwy to miejsce, które warto zwiedzić. Ilość zabytków przyprawia nas tutaj o zawrót głowy. Piękne panoramy z punktów widokowych zapierają dech, a niezwykle gościnni Litwini sprawiają, że czujemy się jak u siebie. Nieważne, czy na zwiedzanie Wilna masz jeden dzień, weekend, czy może tydzień. Jedno jest pewne, kto raz tu przyjedzie, będzie chciał wracać częściej.

Plan wypadu do Wilna

Dojazd: do Wilna kursują zarówno tanie linie lotnicze Rayanair, jak i autokary Flixbus

Parking: bezpłatny parking przy stadionie LFF na ulicy Liepkalnio g. 13

Bilety Wstępu:

  • Taras widokowy na dzwonnicy w kościele św. Jana – bilet normalny 5 euro/os, bilet ulgowy 3 euro/os
  • Wileńska katedra, podziemia, dzwonnica – pakiet 3 atrakcji – bilet normalny 17 euro/os, bilet ulgowy 10 euro/os
  • Wjazd kolejką na wzgórze Giedymina – bilet góra/ dół 2 euro/os, bilet w jedną stronę 1 euro/os
  • Wieża telewizyjna w Wilnie – bilet normalny 13 euro/os, bilet ulgowy 6 euro/os
  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Wilnie – bilet normalny 9 euro/os, bilet ulgowy 4,5 euro/os
  • Pałac władców – bilet normalny 10 euro/os, bilet ulgowy 5 euro/os
  • Muzeum Okupacji i Walk o Wolność – bilet normalny 6 euro/os, bilet ulgowy 3 euro/os

Nocleg Wilno: pokój 2 osobowy ze śniadaniem – około 50 euro/ noc

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.7 13 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marysia
Marysia
1 rok temu

Pięknie dziękuje za ciekawy wpis, wybieram się do Wilna na święta i szukam inspiracji.

Cezary
Cezary
9 miesięcy temu

Pomogliście dzięki, znalazłem to czego szukałem.

Mateusz
Admin
Mateusz
8 miesięcy temu
Reply to  Cezary

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Trzymamy kciuki za udany wyjazd.