Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Zamek w Kórniku to prawdziwe dzieło sztuki i miejsce jak z bajki. Wieże, wykusze, mnóstwo architektonicznych detali, a do tego malowniczy mostek przerzucony nad zamkową fosą, w której przegląda się dumny zamek. Wnętrze jest równie zjawiskowe z mauretańską salą, myśliwskim zakątkiem i pięknymi salonami. Kórnicki zamek to perełka Wielkopolski i miejsce, jakie musisz zobaczyć.

Zamek w Kórniku – dojazd, parking, mapa

Gdzie leży zamek w Kórniku i jak do niego dojechać? Zamek w Kórniku położony jest na terenie województwa wielkopolskiego w powiecie poznańskim. Miasto Kórnik jest niezwykle malowniczo położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Do Kórnika dojedziesz z Poznania w 40 minut drogą ekspresową S11.

Gdzie zaparkować w Kórniku? Najbliższy parking jest tuż przy zamku w Kórniku, koszt 13 zł/ dzien. Jednak bezpłatny parking w Kórniku znajdziesz na ulicy Jabłońskiego. Zaledwie 550 m od zamku.

Zamek w Kórniku – historia, ciekawostki

Zamek w Kórniku opowiada nam historię, która sięga już czasów średniowiecza, a świadczą o tym pozostałości murów i jego piwnice. Jednak swój obecny wygląd dumnie prezentuje już od 200 lat. Kto był właścicielem Zamku w Kórniku? Jego właścicielami od 1676 roku była rodzina Działyński.

To właśnie Tytus Działyński zarządził gruntową przebudowę zamku, której efekty możemy oglądać do dziś. Dlatego też przed zamkiem stoi pomnik jego najsłynniejszego właściciela. Zamek w Kórniku jest jednym z nielicznych zabytków, jakie nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć jego oryginalne wnętrza i ich wyposażenie.


Piękne drewniane meble przykuwają oko, podobnie fenomenalne podłogi i sufity zachwycają swoimi wzorami, a ciekawe obrazy opowiadają wielowiekową historię rodów jakie go zamieszkiwały. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum i biblioteki kórnickiej PAN.

Cennik, bilety wstępu, godziny otwarcia – zamek w Kórniku

Ile kosztuje bilet do Zamku w Kórniku? Zamek w Kórniku cennik biletów wstępu: 28 zł bilet normalny, 18 zł bilet ulgowy

Nasz autorski przewodnik po górach.

Zamek Kórnicki można zwiedzać z nową aplikacją, którą bezpłatnie można pobrać na smartfon.

Ile trwa zwiedzanie zamku w Kórniku? Na spacer po wnętrzach trzeba zarezerwować sobie około 1,5 godz.

Godziny otwarcia:

  • marzec – 30 kwietnia 2024 od wtorku do niedzieli 10:00-16:00
  • maj – 29 września od wtorku do niedzieli 10:00-17:00
  • październik – 15 grudnia od wtorku do niedzieli 10:00-16:00
  • 16 grudnia – 28 luty – nieczynne

Zwiedzanie zamku w Kórniku – wnętrza, co warto zobaczyć?

Zwiedzanie zamku w Kórniku zaczynamy od sieni, gdzie już na wstępie naszą uwagę przykuwa drewniany sufit z herbami. Jak się okazuje są to herby przodków Jana Działyńskiego i jego żony Izabeli Czartoryskiej. W sąsiednim pokoju Władysława Zamoyskiego szczególnie ciekawa jest zrobiona z korzenia brzozy, mahoniu i orzecha. jej skomponowany wzór wygląda niczym finezyjny dywan.

Ciekawie prezentuje się także pokój generałowej, czyli Jadwigi, córki Tytusa. Możemy zobaczyć tu słynny obraz francuskiego malarza pt. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz przepiękne meble, które dziś są dziełem sztuki, a przed laty służyły w codziennym życiu.

Jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc na zamku jest salon ze złoconym sufitem oraz stołem zrobionym z sęków aż kilku gatunków drzew. Ten widok naprawdę robi wrażenie. Jednak równie ciekawie prezentuje się jadalnia z drewnianym kasetonowym sufitem, a w nim aż 71 herbów rycerstwa polskiego. Pośrodku sali stoi potężny stół z wyplatanymi krzesłami. Dodatkowo całe pomieszczenie zdobią potężne portrety rodzinne.

Sala Mauretańska zamek w Kórniku – najpiękniejsze miejsce

Na szczególną uwagę w kórnickim zamku zasługuje sala Mauretańska. To w niej do dziś urządzana jest biblioteka wraz z salą muzealną na pamiątki rodzinne i narodowe. Dodatkowo ta sala składa się z aż 3 pomieszczeń, których styl nawiązuje do wyglądu arabskich pałaców.

Na galerii sali Mauretańskiej możemy podziwiać kolekcję najstarszych zbiorów bibliotecznych, a w nich rękopisy i starodruki oprawione w skóry. Jednak ta część antresoli jest niedostępna dla zwiedzających. Oprócz tego zobaczymy jeszcze oryginalną, pełną zbroje polskiej husarii ze skrzydłami i kopią. Co ciekawe w całej Polsce zachowały się tylko dwa takie egzemplarze.

Legenda o Białej Damie – co straszy na zamku w Kórniku?

Słynną Białą Damą, która ukazuje się w komnatach kórnickiego zamku jest Teofila Działyńska. Według miejscowych opowieści o północy Teofila wychodzi z ram portretu wiszącego w jadalni i przechodzi do parku, w którym czeka na nią jeździec na czarnym koniu. Wspólnie przemierzają parkowe aleje i znikają z pierwszym promieniem słońca.

Co warto zobaczyć w Kórniku?

Po zwiedzeniu zamku koniecznie trzeba przespacerować się po kórnickim Arboretum, gdzie na obszarze 30 hektarów możemy zobaczyć i powąchać aż 3 tysiące gatunków roślin. Jednak najsłynniejsze są tutaj różaneczniki, azalie, a także lilaki. Najpiękniejszy spektakl rozgrywa się wiosną, kiedy wszystkie kwiaty wybuchają tysiącem barw i zapachów.

Kórnik atrakcje, zabytki, zwiedzanie – TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć

Z Kórnikiem nierozerwalnie związana jest słynna poetka i noblistka Wisława Szymborska, gdyż to tutaj w 1923 roku przyszła na świat. Koniecznie trzeba udać się na pamiątkowe zdjęcie przy ławeczce Szymborskiej. Co ciekawe, spotkamy tu również kota ze słynnego wiersza “Kot w pustym mieszkaniu”. Intrygująca jest filigranowych rozmiarów postać poetki, jednak jak się okazuje jej podobizna odzwierciedla prawdziwe wymiary noblistki.

Kórnik to dziś bardzo nowoczesne miasteczko, leży nad malowniczym jeziorem Kórnickim. Wokół jeziora możemy przespacerować się pięknym bulwarem. Dodatkowo codziennie w południe na Kórnickim rynku można usłyszeć hejnał i pianie kura, które dobiega do nas z budynku ratusza.

Pałac w Rogalinie – atrakcje w okolicy Kórnika

Rogalin to niewielka wielkopolska wioska, która skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje. Przepiękny pałac Raczyńskich w Rogalinie z zachwycającymi wnętrzami, najsłynniejsze w Polsce dęby rogalińskie Lech, Czech i Rus, a do tego przepiękny ogród, malowniczy Rogaliński Park Krajobrazowy nad Wartą i nietypowe mauzoleum. A to tylko kilka z powodów, dla których musisz tu przyjechać.

Rogalin pałac i dęby rogalińskie Lech, Czech i Rus – zwiedzanie

Co zwiedzić w Wielkopolsce?

Poznań to największe miasto Wielkopolski, które słynie z trykających koziołków, pysznych rogali świętomarcińskich i wszechobecnych pyr z gzikiem. Jednak Poznań to również miasto pięknych zabytków ze słynnym Ostrowem Tumskim, gdzie w Katedrze spoczywa Mieszko I i Bolesław Chrobry. Nowoczesne atrakcje dla dzieci nad jeziorem Maltańskim, nietypowe muzeum Enigmy, przyrodnicze skarby w Palmiarni, to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Poznań.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Poznań 20 najciekawszych atrakcji, jakie warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments