Odkryj słynny Szlak Piastowski z pierwszą stolicą Polski w Gnieźnie, posmakuj niepowtarzalnych rogali świętomarcińskich w Poznaniu, przemierz szlaki krainy jezior w Wielkopolskim Parku Narodowym i zachwyć się pięknym zamkiem w Kórniku oraz pałacem w Rogalinie. Wielkopolska zaskakuje nas genialnymi zabytkami, pasjonującą historią oraz świetną kuchnią z pyrami na czele. Poznaj nasz przewodnik po najciekawszych miejscach Wielkopolski na weekend.
To warto wiedzieć – Wielkopolska informacje i ciekawostki
Województwo wielkopolskie jest drugim pod względem wielkości w Polsce. Przez region przepływa rzeka Warta. Obecnie w całym województwie mieszka około 3,5 mln osób.
Jakie są miasta w województwie wielkopolskim? Największym miastem i stolicą jest Poznań. Oprócz tego w Wielkopolsce warto wspomnieć również Kalisz, Gniezno, Konin, Ostrów Wielkopolski, czy Piłę.
Z czego słynie Wielkopolska i jakie atrakcje trzeba tu zobaczyć? Wielkim skarbem regionu jest oczywiście Szlak Piastowski. Podróżując nim mamy okazję poznać początki powstania państwa polskiego, odwiedzić pierwszą stolicę, czyli Gniezno, czy poznać słynny gród na Ostrowie Lednickim. Z państwem Piastów związanych jest również wiele legend chociażby o Lechu, Czechu i Rusie. Oprócz tego Wielkopolska słynie z pięknych zamków i pałaców, rogali świętomarcińskich, trykających koziołków i kultowego dania jakim są pyry z gzikiem.
Wielkopolska atrakcje – mapa
1. Poznań – gdzie warto pojechać na weekend w województwie wielkopolskim?
Poznań to największe miasto Wielkopolski, które słynie z trykających koziołków, pysznych rogali świętomarcińskich, a także wszechobecnych pyr z gzikiem. Jednak Poznań to również miasto pięknych zabytków ze słynnym Ostrowem Tumskim, gdzie w Katedrze spoczywa Mieszko I i Bolesław Chrobry. Nowoczesne atrakcje dla dzieci nad jeziorem Maltańskim, nietypowe muzeum Enigmy, czy przyrodnicze skarby w Palmiarni, to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Poznań.
Poznań atrakcje na weekend – zwiedzanie TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć
2. Pałac Rogalin i jego atrakcje – gdzie na niedzielny wypad w Wielkopolsce?
Rogalin to świetny kierunek na niedzielny wypad w Wielkopolsce i to blisko Poznania. Ta niewielka miejscowość skrywa piękny skarb jakim jest pałac w Rogalinie. Zjawiskowe wnętrza pamiętają jeszcze czasy Raczyńskich, czyli właścicieli kompleksu. Zobaczyć tu możesz również gabinet londyński Edwarda Bernarda prezydenta RP na uchodźstwie, galerię przodków Raczyńskich, powozownię i galerię malarstwa ze zbiorem prawie 300 obrazów.
3. Gniezno – gdzie pojechać z dziećmi w Wielkopolsce?
Gniezno to kolebka początków istnienia państwa Polan, pierwsza stolica Polski i zarazem miejsce związane z Mieszkiem I, Bolesławem Chrobrym i św. Wojciechem. Atrakcje, jakie odkrywa przed nami Gniezno są bardzo różnorodne.
Zobaczyć tu możemy przepiękne zabytki, jak chociażby słynne Drzwi Gnieźnieńskie w katedrze na Wzgórzu Lecha, w Muzeum Początków Państwa Polskiego poznamy multimedialną opowieść o powstaniu naszego kraju, by za chwilę przenieść się na kolorowe ulice Gniezna goniąc… króliki! To miasto potrafi zaskoczyć i dodatkowo świetnie nadaje się na ciekawą wycieczkę z dzieckiem w Wielkopolsce.
Gniezno atrakcje 5+ miejsc, jakie warto zobaczyć w jeden dzień i na weekend
4. Kórnik atrakcje miasta Wisławy Szymborskiej – fajne miejsce na weekend w Wielkopolsce
Kórnik to urocze miasto położone w sercu Wielkopolski, nieopodal Poznania i na dodatek w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Miasteczko słynie z wręcz bajkowego zamku, egzotycznego arboretum, a także klimatycznego rynku.
Ale to nie koniec ciekawych miejsc, bo Kórnik oferuje również fajne atrakcje dla dzieci, romantyczne rejsy po jeziorze Kórnickim i świetne smaki regionalnej kuchni. Ruszaj z nami poznać skarby Kórnika i jej najsłynniejszej mieszkanki, czyli Wisławy Szymborskiej.
Kórnik atrakcje, zabytki, zwiedzanie – TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć
5. Ostrów Lednicki – z czego słynie Wielkopolska?
Ostrów Lednicki to miejsce na mapie Wielkopolski, które od lat budzi wiele emocji zarówno wśród historyków jak i archeologów. Czy właśnie tutaj miał swój gród sam Mieszko I i Bolesław Chrobry? Czy na jednej z wysp jeziora Lednickiego odbył się chrzest Polski? Odkryj z nami zaskakujące tajemnice Ostrowa Lednickiego i dodatkkowo poznaj nowoczesne atrakcje, jakie trzeba zobaczyć na Szlaku Piastowskim.
Ostrów Lednicki TOP 3 atrakcje, które musisz zobaczyć na Szlaku Piastowskim
6. Wielkopolski Park Narodowy – przyrodnicze atrakcje Wielkopolski
Wielkopolski Park Narodowy położony nad rzeką Wartą park chroni polodowcowy krajobraz z morenowymi wzgórzami, ukrytymi w dolinach jeziorami oraz potężnymi głazami, które rozsiane są po sosnowych borach.
W parku znajdziesz też ciekawe zabytki jak ukryty na wyspie zamek Klaudyny Potockiej, czy interaktywne wystawy przyrodnicze. Na piechotę, bądź rowerem możesz przemierzać tutejsze ścieżki przyrodnicze i szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego w poszukiwaniu jego atrakcji.
Wielkopolski Park Narodowy atrakcje – 10 miejsc, które warto zobaczyć
7. Muzeum rolnictwa Szreniawa Wielkopolska – atrakcje dla dzieci
Muzeum rolnictwa w Szreniawie to zaskakująca atrakcja Wielkopolski dla dzieci. Zaglądając do muzeum możemy w nowoczesny sposób odkryć jak na przestrzeni wieków zmieniało się rolnictwo od użycia cepa po nowoczesne kombajny. Poznajemy również sekrety przemysłu spożywczego.
Dowiemy się jak wytwarza się cukier z buraków, z czego powstaje olej, jak wyprodukować masło, sery i chleb. Odkrywamy skomplikowany proces hodowli roślin, zaglądamy do gabinetu weterynarza, by za chwilę trafić do farmy. Warto odwiedzić tą nietypową atrakcję Wielkopolski.
8. Puszczykowo, muzeum podróżnika Arkadego Fiedlera – nietypowa atrakcja w Wielkopolsce
W niewielkiej wielkopolskiej wiosce Puszczykowo mieści się dom rodziny Fiedlerów, a w nim muzeum i zarazem pracownia literacka słynnego podróżnika. Arkady Fiedler był podróżnikiem i autorem wielu książek ze słynnym Dywizjonem 303.
Zwiedzając muzeum możemy zobaczyć kolekcję rzeźb, instrumentów muzycznych, trofea ludzkich głów, tropikalnych motyli, czy też ptaszników. Dodatkowo park przed willą stoi 6,5 m posąg z Wyspy Wielkanocnej, legendarna Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii, potężna piramida oraz statek Santa Maria.
9. Wielkopolski Park Etnograficzny – ciekawe miejsca w Wielkopolsce
Jak szybko i przyjemnie przenieść się do sielskiej XIX wiecznej wioski w Wielkopolsce? Oczywiście odwiedzając Wielkopolski Park Etnograficzny. To żywa prawdziwa wioska, która kwitnie, pachnie i tętni życiem za sprawą jej mieszkańców.
Oryginalne chaty zachęcają do wejścia w ich progi i prezentują swój niepowtarzalny klimat. Zobaczymy tu również karczmę, kościół, kuźnię, młyn wodny, wiatraki, czy barokowy dwór. Tuż obok ciągną się pola uprawne, sady, a także ogrody warzywne i przydomowe kwietniki.
10. Rogaliński PK dęby Lech, Czech i Rus – tajemnicze miejsca i atrakcje w Wielkopolsce
Zjawiskowym miejscem na mapie Wielkopolskie jest ciągnący się doliną Warty Rogaliński Park Krajobrazowy. To właśnie tutaj znajdziesz słynne dęby Lech, Czech i Rus, z których słynie Rogalin. Najstarszy w Rogalinie jest dąb Rus, który liczy już 800 lat i około 9 m obwodu.
Nieco młodszy jest dąb Lech 6,7 m obwodu, który jest przepołowiony i część jego konarów leży już na ziemi. Natomiast dąb Czech z obwodem 7,26 m jest podpierany przez sztuczne belki. Z dębami rogalińskimi związana jest legenda o trzech braciach, czyli pierwszych słowiańskich władców, od których imion nazwano słynne dęby.