Toruń to malownicze miasto położone nad brzegiem Wisły. Jest stolicą województwa Kujawsko – Pomorskiego. Co więcej to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco! Odkryj z nami jego najpiękniejsze miejsca i zakochaj się w Toruniu.
Toruń może pochwalić się wielowiekową historią, założyli go przecież słynni rycerze w białych pelerynach z czarnym krzyżem. To zakon krzyżaków początkowo władał tym miastem, które słynie z ceglanych budynków i czerwonych dachów. Toruń dzięki swoim położeniu nad brzegiem Wisły był miastem bogatym, świetnie kręcił się tu handel. Całe miasto otaczały kiedyś wysokie mury, a w nich aż 12 bram, 60 baszt i 2 barbakany. Prawda, że te liczby robią wrażenie. Oprócz tego w Toruniu był też i zamek i wiele spichlerzy. Jednak dziś Toruń kojarzymy bardziej z Mikołajem Kopernikiem oraz z korzennym zapachem piernika, które są przecież w Toruniu od początku istnienia miasta.
Toruń miasto 300 zabytków
Podróżując do Torunia mamy wrażenie jakbyśmy przenosili się w czasie. Wchodzimy przez bramę do innego świata, pełnego zabytkowych domów, finezyjnych kamienic i czerwonej cegły. Miejscem, które zdecydowanie wyróżnia miasto jest toruńska starówka. To na niej zobaczymy potężny ratusz, jeden z największych budynków z cegły w Europie z 40 – metrową wieżą, a na niej ciekawy punkt widokowy z obłędną panoramą na miasto. Również z ratuszem związana jest legenda, która mówi, że jest on zbudowany na wzór kalendarza. Zatem jedna wieża symbolizuje cały rok, cztery bramy to cztery pory roku, dodatkowo w ratuszu jest 12 sal, czyli tyle ile pór roku, a okien możemy naliczyć 365, plus jedno dorabiane w czasie roku przestępnego.
Pomnik Flisaka i Filusia
Na toruńskim rynku znajdziemy też kilka pomników, najsłynniejszy jest oczywiście dumnie prezentujący się Mikołaj Kopernik. Kolejną legendarną postacią jest Flisak, który stoi nad studzienką otoczoną przez 8 żab. Według legendy jego gra na skrzypcach pomogła uchronić Toruń od plagi żab, które go oblegały. Dziś żabki spełniają życzenia dlatego koniecznie trzeba pogłaskać je po grzbiecie. Kolejnym ciekawym pomnikiem jest czarny kot, który usadowił się na dachu jednej z kamienic i bacznie obserwuje miasto z góry, jednak trzeba nieźle wytężyć wzrok żeby się go dopatrzeć. Oprócz tego na rynku spotkamy jeszcze pomnik osiołka oraz psa Filusia, który upamiętnia postać Zbigniewa Lengrena, słynnego rysownika i twórcę komiksu o profesorze Filutku.
Katedra w Toruniu
Na toruńskiej starówce możemy zobaczyć aż 4 kościoły. Najważniejszym jest oczywiście katedra pw. św. Janów, czyli Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Ten potężny kościół przytłacza swoją wielkością, z zewnątrz wyróżnia go czerwona cegła i dachówka, ale w środku mamy dość skromne białe ściany. Jednak ciekawie wygląda sufit, który wydaje się nie mieć końca. Dużym zainteresowaniem cieszy się kaplica z chrzcielnicą, przy której już prawie 550 lat temu ochrzczono Mikołaja Kopernika. Według powiadań to właśnie w toruńskiej katedrze zamurowane jest w ścianie serce króla Jana Olbrachta, który zmarł nagle podczas swojej wizyty w Toruniu. Wielkim skarbem toruńskiej katedry jest również potężny dzwon Tuba Dei – Trąba Boża. Waży ponad 7 ton, a jego dźwięk rozbrzmiewa tylko podczas najważniejszych wydarzeń. Co ciekawe jego serce jest nieruchome.
Zamek w Toruniu
Toruń to miasto, w którym nie sposób ominąć gotyckich budowli, to one nadają miastu niesamowity klimat. Koniecznie trzeba zobaczyć ruiny Zamku Krzyżackiego, który zbudowany jest na planie podkowy. Toruński zamek nigdy nie został zniszczony przez najeźdźców. Jak to się stało zatem, że dziś oglądamy jego ruiny? Przyczynili się do tego sami mieszkańcy Torunia. Podczas powstania zbuntowani mieszkańcy otoczyli zamek, wygnali krzyżaków z miasta i zniszczyli ich siedzibę. Najbardziej klimatyczną i romantyczną ulicą Torunia jest ulica Ciasna. Ten wąski przesmyk pomiędzy kamienicami jest jedną z najstarszych ulic miasta. W najwęższym miejscu ma zaledwie 3 metry szerokości, natomiast pomiędzy bokami kamienic przerzucone są klimatyczne łuki, które nadają uliczce wyjątkowego uroku.
Krzywa wieża w Toruniu
Jakże ciężki był los Krzyżaka, który zakochał się w pięknej mieszkance Torunia. Ich nieszczęśliwa miłość zakończyła się dramatycznie. Niewierny regułom krzyżackim zakonnik musiał wybudować wieżę, która była tak odchylona od pionu jak jego występne życie. Tak o powstaniu tej ciekawej wieży mówi legenda. Krzywa wieża w Toruniu jest jedną z 4 jakie możemy spotkać w Polsce. Jest odchylona od pionu o 146 cm. Dzisiaj jest ciekawą atrakcją turystyczną, każdy kto ją odwiedzi powinien przeprowadzić test. Wystarczy stanąć plecami do wieży i sprawdzić swoją uczciwość i prawość. Ten kto nie utrzyma równowagi opierając się o wieżę prowadzi grzeszne życie. Zatem kto chętny na test prawości?
Dom Mikołaja Kopernika
Oczywiście najsłynniejszym mieszkańcem Torunia był Mikołaj Kopernik, jego pomnik spotkamy tuż obok ratusza na rynku. Jednak obowiązkowym punktem do zwiedzenia jest dom astronoma. Według opowiadań to w tym miejscu urodził się człowiek, który wstrzymał słońce i ruszył ziemią, a na dodatek tu spędził swoje pierwsze 18 lat życia. Już sam budynek Domu Mikołaja Kopernika z zewnątrz robi imponujące wrażenie i przypomina dawną gotycką kamienicę sprzed kilkuset lat. Kiedyś pełnił funkcję mieszkania i magazynu, w którym można było przechowywać żywność i towary handlowe. Dziś we wnętrzu domu Kopernika znajduje się nowoczesne i multimedialne muzeum. Znajdziemy tu wiele pamiątek związanych z samym astronomem, ale i również z życiem kupieckim miasta.
Jeśli lubicie oglądać gwiazdy to warto wybrać się na seans astronomiczny do toruńskiego Planetarium. 40 minutowy seans przenosi nas prosto w kosmiczne, rozgwieżdżone niebo. Również w planetarium można pobawić się w Baza MARS#17 to interaktywna baza kosmiczna, gdzie stajemy się członkiem załogi i wykonujemy różne nietypowe czynności, potrzebne by przeżyć poza Ziemią.
Toruń i jego pierniki
Toruń obłędnie pachnie przyprawami korzennymi. Podczas każdej wizyty w Toruniu obowiązkowo trzeba zjeść choć jednego piernika. Co więcej, nawet warto go zrobić samemu. Ciekawym miejscem na mapie miasta jest Żywe Muzeum Piernika. Tutaj mamy okazję poznać historię i tradycję tego kultowego wypieku w bardzo zabawny sposób. Później bierzemy udział w warsztatach i własnoręcznie tworzymy pierniczki, które oczywiście zabieramy ze sobą na pamiątkę. Ta atrakcja przypadnie do gustu zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Toruń to miasto do którego chce się wracać. Czaruje swoim wyglądem i unoszącymi się zapachami. Gdy zapada zmrok, a miasto nabiera nowych kolorów, warto wybrać się na punkt widokowy na wiślanej wyspie, zwany Kępą Bazarową. Albo na romantyczny rejs po Wiśle, żeby zobaczyć panoramę Torunia nocą. Ten widok zapadnie w naszej pamięci na długo!
Plan wypadu do Torunia
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: płatny parking na ul. Bulwar Filadelfijski
Bilety Wstępu:
- Żywe Muzeum Piernika – 27 zł/os bilet normalny, 22 zł/os bilet ulgowy
- Dom Mikołaja Kopernika – 18 zł/os bilet normalny, 13 zł/os bilet ulgowy
- Zamek Krzyżacki w Toruniu – 10 zł/os bilet normalny, 6 zł/os bilet ulgowy
- Seans w Planetarium w Toruniu – 17 zł/os bilet normalny, 13 zł/os bilet ulgowy
- Rejs statkiem po Wiśle w Toruniu – 20 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy,
Czas zwiedzania: na zwiedzanie Torunia najlepiej przeznaczyć cały weekend