Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Szybenik to chorwackie miasteczko przepełnione zabytkami i pięknem natury. Właśnie tutaj możemy zobaczyć aż dwa obiekty z listy UNESCO, czyli katedrę św. Jakuba i twierdzę św. Mikołaja. Co więcej, twierdz w mieście jest aż cztery! A do tego warto wspomnieć o dwóch parkach narodowych Nieopodal Szybenika. Park Krka ze zjawiskowymi wodospadami i park Kornati z archipelagiem wysp. To tylko kilka powodów dla których warto odwiedzić Szybenik.

Chorwackie miasto Szybenik to idealny kierunek dla fanów historycznych ciekawostek i to w połączeniu z pięknymi widokami, pyszną śródziemnomorską kuchnią, a także lazurową wodą, jaka styka się tutaj z niebem. Tak w skrócie można by opisać tą perłę Dalmacji.

Szybenik może pochwalić się bogatą historią, która związana była z Republiką Wenecką, Habsburgami, Jugosławią, czy też Włochami. Dzisiejszy Szybenik nosi ślady każdej z epok i co ważne wciąż zachwyca swoimi skarbami.

Zdecydowanie wizytówką miasta są niepowtarzalne zabytki jak katedra św. Jakuba, która wręcz onieśmiela. Choć w mieście zobaczysz aż 24 świątynie. Dodatkowo wiele ciekawostek możemy poznać odwiedzając jedną z 4 twierdz. Najbardziej spektakularna jest wpisana na listę UNESCO twierdza św. Mikołaja, która stanęła na niewielkiej wyspie u ujścia kanału św. Antoniego.

Czy warto odwiedzić Szybenik? Zdecydowanie tak, to miasto potrafi zauroczyć, zresztą był tłem do kręcenia kilku odcinków kultowego serialu “Gra o tron”. Zatem łap nasz krótki przewodnik po atrakcjach, jakie warto zobaczyć w środkowej Dalmacji i Szybeniku.


Chorwacja atrakcje na wakacje i nie tylko, najpiękniejsze plaże, zwiedzanie TOP 10 miejsc, co warto zobaczyć?

Szybenik – dojazd, parking, mapa atrakcji i przydatne informacje

Gdzie leży Szybenik? Miasto położone jest w centralnej części chorwackiego wybrzeża Adriatyku, w malowniczej zatoce, gdzie rzeka Krka wpada do morza. Šibenik zamieszkuje około 46 tys. osób.

Jak dojechać do Szybenika? Miasto leży w Dalmacji środkowej pomiędzy Zadarem (75 km), a Splitem (70 km).

Nasz autorski przewodnik po górach.

Gdzie zaparkować w Szybeniku? Kilka przestronnych parkingów w Szybeniku znajdziesz przy ulicach: Ul. fra Jerolima Milete obok dworca kolejowego, przy nabrzeżu na ulicy Prilaz Tvornici, obok targowiska miejskiego ul. Sedam Omelića. Średni koszt parkingu w Szybeniku to 2 euro/h.

Ile czasu na zwiedzanie Szybenika? Zdecydowanie na krótki spacer po starówce wystarczy kilka godzin. Jednak jeśli chcesz odwiedzić wszystkie twierdze, przemierzyć widokową promenadę nad kanałem św. Antoniego, poznać zabytki UNESCO Szybenika i odpocząć na jednej z plaż, musisz przyjechać tu na wakacje.

1. Szybenik – atrakcje na starówce, co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Szybenika warto zacząć od niespiesznego spaceru po centrum. Wydaje się, że urocze kamienice z czerwonymi dachami wyrastają z tafli lazurowej wody i pną się ku zielonym wzgórzom. W panoramie miasta widać wyraźnie, że dominują nad nim 3 potężne twierdze, jakie miały za zadanie chronić mieszkańców, a dziś są turystyczną atrakcją i świetnym widokowym punktem.

Starówka Szybenika to miejsce, w którym zatrzymał się czas. Wędrując wąskimi uliczkami mamy okazję zobaczyć aż 24 kościoły, 17 pałaców, 6 klasztorów, a do tego muzea, galerie, butiki i mnóstwo restauracji.

2. Katedra św. Jakuba – atrakcja UNESCO Szybenika

Katedra św. Jakuba to najważniejszy zabytek Szybenika. Pochodzi z przełomu XV-XVI w. a jej budowa trwała ponad 100 lat! Co ciekawe, świątynia jest wzniesiona jedynie z idealnie dopasowanych kamiennych bloków (bez zaprawy). Potężna trzynawowa sylwetka katedry w Szybeniku niezwykle harmonijnie łączy ze sobą styl gotycki i renesansowy.

Uroku zdecydowanie dodaje półkolisty dach z kopułą i bogata dekoracja rzeźbiarska. Wyobraź sobie, że na jej fasadzie zobaczysz aż 70 rzeźbionych głów! Ich rysy twarzy są tak wyraźne i tak indywidualne, że wszystko wskazuje na to, iż modelami byli sami mieszkańcy miasta.

A to nie koniec ciekawostek, bo zjawiskowa jest również rozeta z witrażem nad głównym wejściem oraz rzeźbiony portal z wizerunkiem 12 apostołów. Boczne wejście również wyróżnia misternie rzeźbiony portal, po jego bokach na kolumnach są postaci Adama i Ewy, które opierają się na grzbietach lwów.

Wewnątrz świątyni zobaczysz barokowe ołtarze, rząd 14 kolumn, które podtrzymują również rzeźbione sklepienia. Nic dziwnego, że ten niezwykły zabytek jakim jest katedra św. Jakuba w Szybeniku, trafił na listę UNESCO.

3-5. Twierdze Szybenika – najciekawsze zabytki i punkty widokowe

Co jest ciekawego w Szybeniku? Zdecydowanie twierdze! Aż trzy z czterech twierdz Szybenika są ulokowane w samym centrum miasta. Możemy sobie zatem wyobrazić jak ważne, cenne i bogate było miasto.

  • Twierdza św. Michała wznosi się tuż nad starówką w miejscu dawnego zamku. To najstarsza z twierdz miasta. Jej zrekonstruowane mury są świetnym punktem widokowym, natomiast w ich wnętrzu mieści się amfiteatr na 1077 widzów. Zatem jeśli chcesz uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu w Szybeniku, wybierz się na niezapomniany koncert w murach twierdzy. Twierdzę można też zwiedzać z audioprzewodnikiem. Nowoczesną atrakcją jest mapping 3D w kilkusetletnich cysternach.

Cennik  biletów wstępu: bilet normalny 11,50 euro, bilet ulgowy 7,50 euro

  • Twierdza Barone to prawdziwe militarne dzieło z 1646 roku. Jej budowniczym był niemiecki baron Christopha Martina von Degenfelda, któremu twierdza zawdzięcza nazwę. Twierdzę możemy zwiedzać i to w interaktywny sposób, dzięki technologii VR. Natomiast latem jej mury zmieniają się w scenę jazzowych koncertów oraz miejsce plenerowych seansów kina. Co więcej, mieści się tu również kawiarnia z najlepszym widokiem na Szybenik.
  • Trzecia i zarazem największa z fortyfikacji Szybenika, która góruje nad miastem to Twierdza św. Jana. Została zbudowana w zaledwie 58 dni. Jej nazwa wzięła się od małego kościółka, jaki kiedyś stał na wzgórzu. Twierdzę możemy zwiedzać z audioprzewodnikiem. Co więcej, to najlepszy punkt widokowy w Szybeniku, z którego możesz podziwiać zachód słońca.

Cennik biletów wstępu – łączony na 3 twierdze: bilet normalny 13 euro, bilet ulgowy 8,50 euro

6. Twierdza św. Mikołaja Szybenik – to warto zobaczyć!

U ujścia rzeki Krka do Adriatyku, pośrodku wąskiego przesmyku kanału św. Antoniego zbudowana została Twierdza św. Mikołaja. Już samo jej położenie jest wyjątkowe, bo z jednej strony oblewają ją fale morskie, a z drugiej słodkie wody rzeki. Twierdza jest zbudowana na wysepce Ljuljevac. Na niej przed laty znajdował się klasztor benedyktynów św. Mikołaja, od którego zresztą pochodzi nazwa twierdzy.

Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1540 roku, a jej projektantem był Gian Girolamo San Micheli. Port w Šibeniku był najważniejszym na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, a władzę nad nim sprawowała Republika Wenecka.

Szczególna wartość Twierdzy św. Mikołaja tkwi w jej oryginalnej formie oraz rzadkich rozwiązaniach architektonicznych okresu renesansu, dzięki czemu została wpisana na listę UNESCO.

Do twierdzy prowadzi drewniana kładka zawieszona na wodzie. Jednak ze względu na remont ostatni odcinek szlaku można pokonać jedynie łodzią.

7. Kanał św. Antoniego – promenada i najlepszy punkt widokowy na Szybenik

Zdecydowanie jedną z najciekawszych przyrodniczych i zarazem widokowych atrakcji Szybenika jest liczący 2,5 km kanał św. Antoniego. Ten naturalny przesmyk połączył zatokę Szybenik, jaką utworzyła rzeka Krka z morzem adriatyckim. Wąski przesmyk kanału jest dziś świetnym punktem widokowym, z którego możemy zobaczyć całe miasto, zatokę oraz Adriatyk.

Zdecydowanie warto przespacerować się nową promenadą pieszo-rowerową, jaka prowadzi południowym brzegiem kanału. Promenada ma długość około 4,4 km i łączy obszar od zatoki Paninkovac do wysepki Školjić przed Twierdzą Św. Mikołaj. Malownicza ścieżka doprowadzi nas prosto na punkt widokowy z bajeczną panoramą Szybenika, kanału św. Antoniego i archipelagu szybenickiego.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

8. Szybenik – najlepsze plaże i atrakcje dla dzieci

  • Gdzie warto się wybrać na plażę w Szybeniku? Banj Beach to miejska plaża w centrum Szybenika, która serwuje nam świetną panoramę na starówkę. Ta żwirowa plaża idealnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi i miłośników sportów.
  • Piaszczysta plaża Amadria Park w dzielnicy Solaris to jedna z najlepszych plaż w okolicy. Należy do kompleksu hotelowego więc możemy tutaj skorzystać z ustawionych na plaży leżaków. Co ważne, tuż obok plaży jest niemała atrakcja Szybenika dla dzieci, czyli Aquapark Dalmatia. Ten kolorowy park wodny z mnóstwem zjeżdżalni to prawdziwy raj dla wielbicieli wodnej zabawy.
  • Plaża Jadrija to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Szybenika i zarazem najstarsze kąpielisko. To idealne miejsce do kąpieli w lazurowej wodzie i to bezpośrednio nad morzem.
  • Martinska to plaża miejska położona na półwyspie, naprzeciwko starego miasta. W miesiącach letnich dotrzeć tu możesz łodzią z centrum Szybenika.

9. Co warto zobaczyć w okolicy Szybenika?

  • Park Narodowy Krka to przyrodniczy skarb Chorwacji, w którym możesz zobaczyć aż 7 bajkowych wodospadów z najsłynniejszym Skradinskim bukiem, który tworzy aż 17 kaskad. Jednak równie zjawiskowo prezentuje się klasztor na wyspie Visovac, czy wodospad Roški slap. Co więcej, atrakcje parku Krka możesz podziwiać na jednym z 6 widokowych punktów, wybierając się w rejs statkiem albo przemierzając ciągnące się wzdłuż rzeki Krka szlaki piesze i rowerowe.

Park Krka – zjawiskowe wodospady, najciekawsze atrakcje, genialne punkty widokowe

  • Niewielkie chorwackie miasteczko Primosten (Primošten) to prawdziwa perła Dalmacji. Położony jest niezwykle malowniczo na półwyspie, który oblewają lazurowe wody Adriatyku. Co więcej, właśnie tu znajdziemy plażę Mala Raduča, czyli jedną z najpiękniejszych plaż Chorwacji. Primosten słynie też z wyśmienitych winnic, gdzie skosztować możesz lokalnego wina Babić. Na dodatek znajdziesz tu genialny punkt widokowy z panoramą miasta, wybrzeża i usianego dziesiątkami wysp morza.

Primosten – zwiedzanie, TOP 5 atrakcje najpiękniejszego miasta Dalmacji

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments