Szwajcaria Kaszubska to niezwykle malownicza kraina tysiąca jezior, wciąż dzikich lasów, łagodnych wzgórz usianych samotnymi gospodarstwami i świetnymi punktami widokowymi. Ten obszar Kaszub możesz zwiedzać rowerem, w kajaku, wędrując jednym ze szlaków pieszych, czy wybierając słynną trasę samochodową, czyli Drogę Kaszubską. Cały region wyróżnia się swoim własnym językiem, genialną kuchnią i niezwykłą gościnnością. Poznaj ciekawe atrakcje Szwajcarii Kaszubskiej i odkryj nietypowe miejscówki dla dzieci. Ruszamy na Kaszuby!
Gdzie leży Szwajcaria Kaszubska? Informacje, ciekawostki
Gdzie znajduje się Polska Szwajcaria? Szwajcaria Kaszubska to wyjątkowe miejsce na mapie województwa pomorskiego, położone w centralnej części Kaszub. Mianem Szwajcarii Kaszubskiej nazywamy centralną część Pojezierza Kaszubskiego, czyli tereny leżące w granicach powiatu kartuskiego i kościerskiego. To właśnie Kartuzy nazywamy stolicą Szwajcarii Kaszubskiej.
Dlaczego mówi się Szwajcaria Kaszubska? Sama nazwa została nadana przez niemieckich turystów, którzy w tutejszym krajobrazie dopatrywali się malowniczych pejzaży podobnych do tych ze szwajcarskiej Lucerny. Natomiast pisarz Aleksander Majkowski jako jeden z pierwszych użył oficjalnie nazwy Kaschubische Schweiz, wydając w 1913 roku pierwszy polski przewodnik.
Z czego słynie Szwajcaria Kaszubska? Wielkim bogactwem są tu liczne jeziora polodowcowe, które tworzą jedne z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych. Jednym z nich jest „Kółko Raduńskie”, czyli szlak wodny, jaki łączący 14 jezior, między innymi jeziora Raduńskie, Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Kłodno, czy Patulskie.
Szwajcaria Kaszubska atrakcje – mapa
1. Wieża widokowa na górze Wieżyca – co warto zobaczyć w Szwajcarii Kaszubskiej?
Jedną z największych atrakcji Kaszub jest wieża widokowa na Wieżycy. Szczyt Wieżyca ze swoją wysokością 329 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem Szwajcarii Kaszubskiej, ale i również polskich pojezierzy.
Obecnie na Wieżycy stoi wysoka na 35 metrów wieża widokowa. Jak się jednak okazuje to już piąta konstrukcja jaka się tu pojawiła, najnowsza pochodzi z 2019 roku. Wejście na wieże to spora atrakcja również dla dzieci. Jednak żeby cieszyć się bezkresną panoramą Kaszub, trzeba pokonać aż 182 stopnie! Zdecydowanie warto, bo rozpościera się z niej malowniczy widok na Szwajcarię Kaszubską i jeziora „Kółka Raduńskiego”, a przy dobrej widoczności dostrzeżesz też Trójmiasto.
Do wieży na Wieżycy dotrzeć możesz czarnym szlakiem z parkingu w Szymbarku lub z wioski Rybaki. Najkrótsza trasa liczy 750 m, a czas jej przejścia wynosi 15 minut. Pamiętaj jednak, że podejście jest dość intensywne kamienistą drogą.
Zarówno parking jak i wejście na wieżę jest płatne. Bilet wstępu 10 zł, parking płatny według cennika parkometru.
2 Wiatrak koźlak Ręboszewo – punkt widokowy Sobótka
Jeszcze niedawno w krajobrazie Kaszub można było zobaczyć wiele wiatraków koźlaków, dziś jednak to rzadkość. Dlatego też zdecydowanie warto wybrać się do Ręboszewa po moc atrakcji prosto ze Szwajcarii Kaszubskiej.
Wiatrak w Ręboszewie jest pięknie odrestaurowany i można śmiało zwiedzać jego wnętrze. Co więcej, w sezonie letnim działa tu kawiarnia, jest również i plac zabaw dla dzieci. Ale to nie koniec atrakcji, bo w wiatraku można nocować! Do wyboru mamy opcję apartamentu lub maszynowni, wrażenia są naprawdę niesamowite!
Wiatrak w Ręboszewie stoi na najpiękniejszym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na szczycie góry „Sobótka“. Rozpościera się przecudna panorama na położone w dole jeziora Raduńskie. To najlepsze miejsce do oglądania zachodów słońca w Szwajcarii Kaszubskiej.
3. Szymbark – najdłuższa deska świata i atrakcje dla dzieci w Szwajcarii Kaszubskiej
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to świetne miejsce na rodzinny wypad z całą rodziną. To ogromny kompleks, w którym znajdziesz park rozrywki dla dzieci z domem do góry nogami, czy Kaszubski Świat Bajek. W tutejszym skansenie zobaczysz z najdłuższą deską na świecie i największy koncertujący fortepian. Oprócz tego możesz zwiedzić przejmujące muzeum Dom Sybiraka i Bunkier TOW “Gryf Pomorski”.
To niepowtarzalne miejsce znajduje się w miejscowości Szymbark, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu, czyli Wieżycy. Żeby spokojnie obejść cały teren trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 2-3 godziny.
Cennik biletów wstępu: 45 zł/os.
4. Kamienne kręgi Węsiory – Szwajcaria Kaszubska i jej nietypowe atrakcje
Jak się okazuje tereny dzisiejszych Kaszub jeszcze przed naszą erą były kiedyś zamieszkiwane przez Skandynawskie ludy Gotów. Wielkim skarbem Kaszub, który wciąż owiewa wiatr tajemnicy są ich miejsca pochówku, czyli kurhany i kamienne kręgi. Prawdopodobnie były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, a nawet odprawiano na nich zabiegi magiczne, czy składano ofiary.
Cmentarzysko Gotów w Węsiorach składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów.
Kamienne kręgi w Węsiorach są ułożone z kamiennych stel, czyli wysokich nawet na półtorej metra prostokątnych płyt. Co ciekawe, obwód najbardziej okazałego wynosi aż 26 metrów. Zobaczyć tu możesz dodatkowo 20 kurhanów, gdzie średnica największego z nich osiąga 16 metrów.
Cmentarzysko jest owiane wieloma tajemnicami, mnóstwo osób przyjeżdża tu ze względu na magiczną atmosferę. Jest to jeden z kilku czakramów w Polsce, czyli miejsc o wysokim dodatnim promieniowaniu.
5. “Droga Kaszubska” – najciekawszy szlak samochodowy Kaszub
Droga Kaszubska to jedna z najpiękniejszych samochodowych tras w Polsce. Gdzie zaczyna się droga kaszubska? Trasa biegnie przez centralną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i liczy około 20 km. Rozpoczyna się we wsi Garcz, a kończy przy skrzyżowaniu z drogą Kościerzyna –Żukowo.
Droga Kaszubska zbudowana została w latach 1965–67, jako droga krajobrazowa, która przebiega pomiędzy jeziorami, zalesionymi wzgórzami i uprawnymi polami. Dziś ta trasa umożliwia nam dojazd do najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej.
Co warto zobaczyć przejeżdżając Drogą Kaszubską? Najciekawsze miejscowości, usiane widokowymi punktami i świetnymi regionalnymi restauracjami to Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnica Dolna, Ostrzyce i Wieżyca.
6. Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie – zabytek Kaszub
Jeśli jesteś fanem zabytków i chcesz zobaczyć magiczne miejsce na Kaszubach, koniecznie odwiedź Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie. Ten zabytkowy dwór szlachecki to „gniazdo rodowe” rodziny Józefa Wybickiego, czyli autora słów polskiego hymnu narodowego. Co ciekawe, dworek stał się ich własnością dopiero po rozstrzygnięciu sporu o posiadłości ziemskie z rodziną Sikorskich.
Jednak niezwykła historia dworu to nie wszystko, dziś otacza go przepiękny park z labiryntem, aleją lip i zielnym ogródkiem, w parku rośnie też 300 letni dąb. Samo wnętrze dworku również zachwyca. Składa się z kilku izb, które zdobią ogromne piece kaflowe, klimatyczne meble z epoki i mnóstwo drogocennych pamiątek. Wyobraź sobie, że dwór ma aż 805 m2!
Cennik biletów wstępu: 20 zł/os.
7. Zamek w Łapalicach – atrakcja Szwajcarii Kaszubskiej z dreszczykiem emocji
Zamek w Łapalicach położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Kartuz. Usłyszała o nim cała Polska po aferze budowlanej, jakiej dopuścił się jego właściciel. Gdański rzeźbiarz i producent mebli Piotr Kazimierczak w latach 80 otrzymał też pozwolenie na budowę domu mieszkalnego z pracownią rzeźbiarską.
Po 7 latach budowy inwestycja została prawnie wstrzymana, jednak już w międzyczasie wyrósł potężny zamek, który składał się z kilku pięter, 52 pomieszczeń, olbrzymiej sali balowej, czy miejsca na basen. Całość zajmuje około 5 000 metrów2, a sam budynek ma dodatkowo 365 okien i 12 wieżyczek.
Mimo upływu 30 lat obiekt wciąż cieszy się sporą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że to miejsce budowy z niezabezpieczonymi schodami, czy balkonami. Wstęp na własną odpowiedzialność.
8. Brama Kaszubska – spektakularne miejsce Szwajcarii Kaszubskiej
Brama Kaszubska to wąski przesmyk pomiędzy jeziorami Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym, jaki leży na końcu leśnego wąwozu prowadzącego z Kartuz (trasa drogi wojewódzkiej nr 228).
Ta sztucznie usypana w XIX wieku grobla połączyła miejscowości położone po dwóch stronach jeziora. Dziś jest to spektakularne miejsce na mapie Kaszub i jedna z chętniej fotografowanych atrakcji.
W sąsiedztwie Kaszubskiej Bramy znajdziesz przyjemne kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc nawet z tafli jeziora masz okazję zobaczyć groblę w całej okazałości.
9. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – atrakcje Kaszub
W przepięknym dworku Wybickich na Kaszubach masz niepowtarzalną okazję poznać Józefa Wybickiego, twórcę naszego narodowego hymnu, czyli “Mazurka Dąbrowskiego”. Wybicki urodził się właśnie tu w Będominie. Dziś przemierzając ciekawe i multimedialne wystawy w dworku krok po kroku odkrywamy najważniejsze wydarzenia z jego życia i historii Polski.
Wystawa główna Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest podzielona na dwie ekspozycje „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Obie ekspozycje łączy nasz narodowy hymn, który powstał jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później przetrwał czas rozbiorów, by po odzyskaniu niepodległości stać się narodową pieśnią Polski.
10. Kaszubski Park Krajobrazowy – przyroda, kultura i tradycja Kaszubów
Co warto zobaczyć w Kaszubskim Parku Krajobrazowym? Kaszubski PK jest wyjątkowym miejscem, które chroni nie tylko przyrodnicze i krajobrazowe skarby, ale również historyczne i kulturowe miejsca. Swoim obszarem obejmuje zespół Jezior Raduńskich, Wzgórz Szymbarskich oraz kompleks Lasów Mirachowskich. W sumie na terenie parku możemy korzystać z 24 jezior, które są idealne do żeglowania, wypadów na kajak, czy plażę, a także są rajem dla wędkarzy.
Kaszubski park możesz też przemierzać jednym z kilku szlaków rowerowych, a przy okazji odwiedzić punkty widokowe w Złotej Górze, czy Jastrzębiej Górze. Jednak Kaszubski PK to nie tylko piękna przyroda ale również sztuka ludowa, w której dominuje haft kaszubski, malarstwo oraz ceramika.
Tutejsza regionalna kuchnia ni ma sobie równych. Co więcej, wciąż pielęgnowany jest tu przez mieszkańców język kaszubski. A żeby lepiej poznać kulturę Kaszubów koniecznie odwiedź Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Muzeum Neclów w Chmielnie.
Co warto zobaczyć na Kaszubach?
Wdzydze Kiszewskie to jedna ze słynnych kaszubskich miejscowości, której różnorodne atrakcje przyciągają wielbicieli żeglowania, pasjonatów kajakarstwa, miłośników rowerowych wypadów, czy odkrywców historycznych ciekawostek, ale i rodziny z dziećmi żądnych słodkiego leniuchowania. We Wdzydzach możesz dodatkowo poznać kulturę i sztukę Kaszubów, wystarczy zajrzeć do przepięknego skansenu, a podróż w czasie masz w pakiecie.
Wdzydze Kiszewskie TOP 5 atrakcje – skansen, Wdzydzki Park Krajobrazowy