Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Owczary to niewielka wioska otoczona przez malownicze wzgórza Beskidu Niskiego. W zacisznej dolinie mamy okazję zobaczyć tu niezwykły zabytek, jakim jest grekokatolicka cerkiew. Ta dawna świątynia Łemków pochodzi z 1653 roku i wciąż zachwyca swoją niezwykłą konstrukcją, przepięknymi polichromiami oraz bogato zdobionym ikonostasem. Cerkiew w Owczarach to jeden z najpiękniejszych sakralnych zabytków Beskidu Niskiego, dlatego też świątynia trafiła na listę UNESCO.

Owczary cerkiew – dojazd, parking, mapa

Gdzie leży miejscowość Owczary? To niewielka wioska położona w południowej części Małopolski, w powiecie gorlickim i gminie Sękowa, na obszarze Beskidu Niskiego.

Jak dojechać do Owczar? Prowadzi tutaj tylko jedna droga samochodowa. Dojazd do Owczar jest możliwy kierując się trasa na 977 z Gorlic do Sękowej, skręt w kierunku wiosek Siary – Owczary.

Gdzie zaparkować samochód? Przy cerkwi w Owczarach możesz zaparkować na szerokiej zatoce przy przystanku, tuż obok wejścia na teren kościoła.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach – historia i ciekawostki

Świątynia w Owczarach to jedna z najstarszych cerkwi na terenie Beskidu Niskiego, która pochodzi z 1653 roku. Zbudowali ją Łemkowie i przez kilka wieków służyła właśnie grekokatolikom. Jednak po II wojnie światowej i masowym wysiedleniom ludności łemkowskiej podczas akcji Wisła, opustoszałą świątynią zaopiekowali się wierni rzymskokatoliccy. Dzięki temu kościół przetrwał do dziś w tak świetnym stanie i na przestrzeni lat nie zmienił wezwania.

Co ciekawe, dziś świątynia na zmianę służy wiernym zarówno wyznania grekokatolickiego, jak i rzymskokatolickiego.

Owczary – zwiedzanie cerkwi i jej niezwykła architektura

Co wyróżnia cerkiew w Owczarach? Zdecydowanie jej łemkowski charakter. Trzy różnej wysokości wieże z kopulastymi hełmami wyznaczają trzy części świątyni, czyli przedsionek, nawę i prezbiterium. Kościół jest zbudowany z drewna, również dach jest pokryty gontem. Niewielki teren kościelny otacza dodatkowo kamienny murek, a na jego teren wchodzimy przez murowaną wieżę bramną z dzwonnicą.

Równie zjawiskowe jest oryginalne wnętrze cerkwi w Owczarach. Drewniane ściany i sufity są w całości pokryte przez kolorowe polichromie. Niezwykle pięknie zdobiony jest również ikonostas pomalowany na niebieskie, czerwone i złote barwy, który pochodzi XVIII wieku.

Boczne ołtarze św. Mikołaja, Matki Bożej oraz Chrystusa to też dzieła sztuki, a najstarsza z ikon pochodzi z 1664 roku! Fenomenem jest, że jako turyści możemy również zajrzeć za carskie wrota.

Cerkiew Owczary to chluba regionu i zdecydowanie warto ją zwiedzić. Co ważne świątynia jest na liście UNESCO, więc tak jak inne świątynie w Małopolsce ma swojego opiekuna i przewodnika, który udostępnia nam wejście do wnętrza. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicy cerkwi w Owczarach?

  • Szymbark skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje, jakimi są nieszablonowy kasztel, a także przepełniony uroczymi chatami Skansen Wsi Pogórzańskiej. Dlaczego warto tu przyjechać? Żeby zachwycić się fenomenalną konstrukcją renesansowego dworu obronnego Gładyszów z pięknymi dekoracjami. A do tego przenieść się w czasie do niezwykłej pogórzańskiej wioski z uroczymi drewnianymi chatami, regionalną tradycją i sielskim klimatem.

Szymbark atrakcje – Skansen Wsi Pogórzańskiej i kasztel dwór Gładyszów

  • Perła Beskidu Niskiego tak często nazywany jest kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, jaki leży 7 km od miejscowości Owczary. To najpiękniejszy drewniany kościół Małopolski, który zachwyca nietypową konstrukcją. Co więcej, świątynia zbudowana w 1520 roku do dziś wyróżnia się sięgającym ziemi dachem. Ten nieszablonowy zabytek trafił również na listę UNESCO.

Sękowa – kościół UNESCO, atrakcje jakie warto zobaczyć w Beskidzie Niskim

  • Ferdel 648 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który leży na krańcach Magurskiego Parku Narodowego, nieopodal wsi Sękowa. Jeśli chcesz zobaczyć jak wiosną na wzgórzach wybucha tu zielone morze, które jesienią mieni się tysiącem barw, koniecznie wybierz się na wieżę widokową Ferdel! Szlak zaczyna z miejscowości Wapienne, czyli najmniejszego uzdrowiska w Polsce. Co więcej, prowadzi tędy świetna ścieżka przyrodnicza, a łatwa trasa w pętli to idealny pomysł na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Ferdel wieża widokowa – łatwy szlak w pętli ścieżką przyrodniczą z uzdrowiska Wapienne w Beskidzie Niskim

  • Wysowa-Zdrój to uzdrowisko położone wśród wzgórz Beskidu Niskiego. Ta oaza spokoju skrywa w sobie sporo atrakcji! Lecznicze wody mineralne, krystalicznie czyste powietrze, genialne szlaki piesze i rowerowe, a także niezwykłe Łemkowskie cerkwie, zabytki UNESCO i niepowtarzalna regionalna kuchnia.

Wysowa-Zdrój atrakcje, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć, przewodnik po Beskidzie Niskim

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments